Primera

TrainSharp Cycle Coaching

TrainSharp Cycle Coaching
Probably the Strongest & most able coaching team

Prendas Ciclismo

Prendas Ciclismo
Quality Clothing for 21 Years

On the Rivet Chamois Cream

PRIMERA

Wednesday, 7 June 2017

Racing Club Ravenna 2-UP Time Trials, Results



Tuesday 6th June saw the first event of a three event mini series on road bikes in a 2up time trial over a testing 25 mile course around Goodwood.

Round 1 – Men
1 Andy Shackel Team Wiggle 00:58:24
1 Harry Veale Cycleworks 00:58:24

2 Matthew Downie Primera-TeamJobs 00:59:42
2 Ed Slot Sotonia CC 00:59:42

3 Benjamin Marks Morvelo Basso RT 01:00:16
3 Mike Smith Nuun-Sigma Sport-London RT 01:00:16

4 Peter Hodson-Thomas Latchem Sunwise Race Team 01:00:26
4 Tom Lane Latchem Sunwise Race Team 01:00:26

5 Howard Bayley Blazing Saddles Cycles 01:01:25
5 James Mapley Blazing Saddles Cycles 01:01:25

6 Barry Connolly Team Milton Keynes 01:01:34
6 Cameron Foster Team Milton Keynes 01:01:34

7 Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco PET 01:01:44
7 Oliver Fenton Southdowns Bikes – Casco PET 01:01:44

8 James Brickell Fareham Wheelers Cycling Club 01:03:46
8 Dave Dalton Fareham Wheelers Cycling Club 01:03:46

9 Adam Littlechild Racing Club Ravenna 01:03:54
9 Adrian Murray Bournemouth Jubilee Wheelers 01:03:54

9 Bob Richardson Bournemouth Jubilee Wheelers 01:03:54
9 Danny Tonkin Racing Club Ravenna 01:03:54

11 Gavin Ash Worthing Excelsior CC 01:04:25
11 Dominic Maxwell Worthing Excelsior CC 01:04:25

12 Rick Evans Racing Club Ravenna 01:04:44
12 Jason Hints Hampshire Road Club 01:04:44

13 Ben Briffett Blazing Saddles Road Cycling C… 01:05:05
13 Kris Collins Team Wiggle 01:05:05

14 Warren Hannington I-Team Cyclists’ Club 01:05:47
14 Andrew Redding I-Team Cyclists’ Club 01:05:47

15 David Bone Racing Club Ravenna 01:05:56
15 Luke Jerome Racing Club Ravenna 01:05:56

16 Jason Hayles TEAMSPY 01:06:31
16 Liam Somervlle Bike Jockey CC 01:06:31

17 Matt Hill 01:06:43
17 Darryl Rice Southdowns Bikes – Casco PET 01:06:43

18 Joseph Clark I-Team Cyclists’ Club 01:07:18
18 Ben Williams I-Team Cyclists’ Club 01:07:18

19 Nik Allen Worthing Excelsior CC 01:07:36
19 Schaeff Potter Norwood Paragon CC 01:07:36

20 Jon Bailie Racing Club Ravenna 01:09:20
20 Thomas Goodyer Portsmouth North End CC 01:09:20

20 Emyr Griffiths Racing Club Ravenna 01:09:20
20 Tom Morris Portsmouth North End CC 01:09:20

22 Barry Harvey Blazing Saddles Cycles 01:12:34
22 Christopher Wallis Blazing Saddles Cycles 01:12:34

Round 1 – Women
1 Victoria Lovett I-Team Cyclists’ Club 01:10:58
1 Elise Sherwell Blazing Saddles Cycles 01:10:58

2 Hollie Dowling Bike Jockey CC 01:14:27
2 Faye Faber Bike Jockey CC 01:14:27

3 Rebecca Booth Cannondale Girls 01:17:57
3 Kym Harvey Fareham Wheelers Cycling Club 01:17:57

4 Kelly Bennett IRIS Race Team 01:18:50
4 Lizzy Campbell IRIS Race Team 01:18:50

5 Kim King 01:22:17
5 Sandra Sellis

Thanks to all that attended the event, riders and helpers. There are two more events left in the series on the following two Tuesday evenings 13th and 20th June. More info on the BC website,

No comments:

Post a Comment