TrainSharp Cycle Coaching

PRIMERA

Prendas Ciclismo

Prendas Ciclismo
Quality Clothing for 21 Years

Featured post

Stockbridge Down: Boyman Wins!

Saturday, 30 January 2016

Perfs Pedal Race 2016, Start List & Preview


Rory Townsend leads Yanto Barker & Marcin Bialoblocki(ONE Pro cycling) at Perfs 2015

Pedal Heaven RT look set to dominate the Perfs Pedal race in the same way OnePro Cycling bossed the season opener last year. The UCI Continental outfit will field a strong 6 man squad for the 51st running of this south coast classic on Sunday 14th February. Mitch Webber & Rory Townsend will fancy their chances and backed up by GB off-roader Grant Ferguson, Alex Paton, Joe Fry,& LLoyd Chapman it is hard to see the others getting a look-in.
Directeur Sportif, Tim Elverson told "Local Riders" " I've picked a team of three local guys and three new guys, the race is about early season race miles but it's also about supporting our local race and as with all races we will have a race plan that involves a team leader and be trying to win it."
Pedal Heaven also have their Excel Academy team in the race featuring George Stainton-Ellis & Will Harper, their No 1 ranked BC rider, Lewis Atkins will start his season in March. Al Murison (Unatt), Chris McNamara, Tom Hargreaves, Jamie Pine ( Nunn Sigma Sport London RT), Josh Lawless (PMR Toachin House) and Phil Trodden (Team Moda-Anon), Benjamin Marks (Cycleworks.co.uk) & Calum Croft, Oscar Hutchings (Primera-Team Jobs RT) will all look to feed off any scraps from the Pedal Heaven table. Former winner, Brian Fleming (VC Lincoln) also features in a full field of 80. Fleming won Perfs in 1992 and again 1996. The 74km race features five climbs of Portsdown Hill before switching to the Newtown circuit for the final on Hundred Acres Hill.

Full Start List
1 Brian Fleming VC Lincoln
2 Alex Murison BC PM E
3 Andrew Williams Cwmcarn Paragon 1
4 Paul Hayward Cwmcarn Paragon 2
5 Ryan Brain Cwmcarn Paragon 2
6 Mike Smith Cycleworks.co.uk 1
7 Benjamin Marks Cycleworks.co.uk 1
8 Harry Veale Cycleworks.co.uk 2
9 Andrew Carter Cycleworks.co.uk 2
10 Dan Bone Cycleworks.co.uk 2
11 David Billings Cycology Sunwise RT 1
12 Ross Evans Cycology Sunwise RT 2
13 Luke Nolan Cycology Sunwise RT 2
14 Adrian Lawson Cycology Sunwise RT 2
15 Carl Luke Cycology Sunwise RT 3
16 Matthew Downie Eden Veranda 2
17 Joe Andrews Eden Veranda 2
18 Angus Claxton Glasgow Cycling Team 2
19 Andy Brown Glasgow Cycling Team 2
20 Lewis Mulholland Glasgow Cycling Team 2
21 James Local Hoste Taap Storck/Storck/Maison du Velo 1
22 Ryan Visser Hoste Taap Storck/Storck/Maison du Velo 1
23 Freddie Philips Hoste Taap Storck/Storck/Maison du Velo 2
24 Mikey Mottram HR Owen Maserati RT 1
25 Adam Moore HR Owen Maserati RT 2
26 Scott Probert HR Owen Maserati RT 2
27 Will Ranoe HR Owen Maserati RT 2
28 Danny Baker HR Owen Maserati RT 2
29 Matthew Leary In Gear/Quickvit/Trainsharp RT 2
30 Andrew Turner KTM-Impsport/Nutrixxion/Lazer/Oakley 1
31 Ian Taylor Leicester Forest CC 2
32 Barnabas Purbrook London Dynamo 2
33 Gunther Zechmann London Phoenix CC 1
34 Len Delicaet London Phoenix CC 2
35 Liam Yates Neon-Velo 2
36 Andy Betts Nunn Sigma Sport London RT 2
37 Tom Hargreaves Nunn Sigma Sport London RT E
38 Chris McNamara Nunn Sigma Sport London RT E
39 Jamie Pine Nunn Sigma Sport London RT E
40 Chris Snook Nunn Sigma Sport London RT 2
41 Joe Fry Pedal Heaven 1
42 Mitch Webber Pedal Heaven 1
43 Alex Paton Pedal Heaven E
44 Lloyd Chapman Pedal Heaven E
45 Rory Townsend Pedal Heaven E
46 Grant Ferguson Pedal Heaven E
47 George Stanton-Ellis Pedal Heaven Excel Academy 1
48 David Hewett Pedal Heaven Excel Academy 1
49 Matt Ckarke Pedal Heaven Excel Academy 1
50 Will Harper Pedal Heaven Excel Academy 2
51 Alex Richardson Pedal Heaven Excel Academy 2
52 Tom Mazzone Pedal Heaven Excel Academy 2
53 Matt Woods Performance Cycles 2
54 Sol Warwick Pizzeria Espanola 2
55 Adam Capes PMR Toachin House 1
56 Stanley Kennet PMR Toachin House 2
57 Josh Lawless PMR Toachin House E
58 Tom Morris Portsmouth North End CC 2
59 Oscar Hutchings Primera/Team Jobs 1
60 Calum Croft Primera/Team Jobs 1
61 George Smith Radeon-Bike 2
62 Adam Thompson Reading CC 2
63 William Haynes Reading CC 2
64 Ben Scott Munden Sotonia CC 2
65 Scott Michaels Southampton University RC 2
66 Peter Hitt TBW Bottecchia Wigmore RT 1
67 Jacob Nicholson TBW Bottecchia Wigmore RT 2
68 Peter Merritt TBW Bottecchia Wigmore RT 2
69 Daniel Nieto TBW Bottecchia Wigmore RT 3
70 Ben Foames TBW Bottecchia Wigmore RT 2J
71 Ruari Yeoman Team Moda-Anon 1
72 Phil Trodden Team Moda-Anon E
73 Lee Frost Team Tor 2000 1
74 Peter Anderson The Racers 1
75 Luke Barfoot Tri UK 2
76 Liam Walsh VC Equipe/Flix 1
77 George Wise VC Equipe/Flix 2
78 Jacob Vaughan VC Londres 2J
79 Ben McKie VC Londres 2J
80 Jack Freeman VC Meudon 2J
81 James Champken VC St. Raphael/Waite Contracts/Hewitt Cycles 2
82 Ashley Hutchison VC St. Raphael/Waite Contracts/Hewitt Cycles 2
83 Andrew Gough VC Venta 2
84 Paul Double VC Venta 2
85 Tom Chandler VCUK PH-Mas 1J
Reserves
86 Simon Jodrell HR Owen Maserati RT 2
87 Matt Griffin Cycology Sunwise RT 2
88 Thom Hayward VC Venta 3
89 Jed Webber Andover Wheelers 3
90 David Tilling VC Equipe/Flix 3
91 Harry Ribbons TBW Bottecchia Wigmore RT 3

COURSE DETAILS:
Start: NEUTRALISED outside Race HQ at Southwick, proceed to RAB on B2177 (M). DENEUTRALISE take third exit onto B2177 direction Wickham. Continue on B2177 to Staple Cross Roads (M), where turn left START CIRCUIT To South Boarhunt. Across the small bridge, bear left on bend to climb through South Boarhunt. Turn left (M) into Swivelton Lane. Continue to junction with Portsdown Hill Road, where left (M), continue along Portsdown Hill until RAB (M) to take 2nd exit onto the B2177 to descent the back of Portsdown Hill to RAB at Southwick take the 2nd exit to Staple Cross Roads. Complete 5 laps then turn right (M) onto unclassified road to Newtown proceed through Newtown Village to crossroads. Turn left (M) onto Hundred Acres Road. Proceed on climb to finish line.
Total Race Distance 46 miles or 74 Kms.
Lap distances : Portsdown Circuit 8.5 miles Newtown Circuit 3miles. The Lap Board will be placed at Staple Cross Roads


The 74Km 51st Perfs Pedal Race starts at 11:00am, Sunday 14th February
Race HQ D Day Memorial Hall, Priory Road, Southwick, Hampshire, PO17 6EB

Friday, 29 January 2016

South DC (East) Club Time Trials 2016


27 Feb 16 a3crg 10 miles P886 14:00 Bohunt School Liphook
28 Feb 16 HRC 10 miles P843 08:30 West Stoke village Hall, West Stoke
5 Mar 16 Team Axiom 15 miles P823/15 14:00 Soberton Village Hall
13 Mar 16 PNECC 10 miles P841 08:00 Layby east of Funtington
20 Mar 16 HRC 15 miles P851 07:30 West Stoke village Hall, West Stoke
31 Mar 16 FWCC 10 km P829/10k 18:30 Wickham Community Centre
5 Apr 16 HRC 10 miles P843 18:45 West Stoke village Hall, West Stoke
7 Apr 16 PNECC 6 miles P829/6 18:45 Wickham Community Centre Car Park
10 Apr 16 BRCC 12.5 / 25 mls P913 07:30 Boxgrove Village Hall (TBC)
12 Apr 16 HRC 10 miles P843 18:45 West Stoke village Hall, West Stoke
14 Apr 16 BRCC 8 miles P912/8 18:45 Tangmere Village Centre/Hall (TBC)
14 Apr 16 FWCC 10 miles P829 18:45 Wickham Community Centre
17 Apr 16 PNECC 35 km P822c 07:30 Wickham Community Centre
19 Apr 16 HRC 10 miles P843 18:45 West Stoke village Hall, West Stoke
21 Apr 16 BRCC 8 miles P912/8 18:45 Tangmere Village Centre/Hall (TBC)
21 Apr 16 PNECC 9 miles P829/9 19:00 Wickham Community Centre Car Park
26 Apr 16 HRC 10 miles P841 19:00 West Stoke village Hall, West Stoke
28 Apr 16 BRCC 8 miles P912/8 19:00 Tangmere Village Centre/Hall (TBC)
28 Apr 16 FWCC 15 miles P823c 18:45 Wickham Community Centre
1 May 16 Blazing Saddles 10 miles P903/10 08:00 Slindon Coronation Hall
3 May 16 HRC 10 miles P841 19:15 West Stoke village Hall, West Stoke
5 May 16 BRCC 8 miles P912/8 19:00 Tangmere Village Centre/Hall (TBC)
5 May 16 PNECC 9 miles P829/9 19:00 Wickham Community Centre Car Park
8 May 16 BRCC 8 miles P912/8 09:00 Boxgrove Village Hall (TBC)
10 May 16 HRC 10 miles P843 19:30 West Stoke village Hall, West Stoke
11 May 16 a3crg 10 miles P881 19:00 Greathan Village Hall
12 May 16 BRCC 8 miles P912/8 19:15 Tangmere Village Centre/Hall (TBC)
12 May 16 FWCC 10 miles P829 19:00 Wickham Community Centre
15 May 16 BRCC 25 miles P901/25 07:30 Aldingbourne Sports & Community Centre
17 May 16 HRC 10 miles P841 19:30 West Stoke village Hall, West Stoke
18 May 16 a3crg 10 miles P881 19:00 Greathan Village Hall
19 May 16 BRCC 10 miles P901/10 19:30 Eastergate Memorial Hall
19 May 16 PNECC 9 miles P829/9 19:00 Wickham Community Centre Car Park
24 May 16 HRC 10 miles P841 19:30 West Stoke village Hall, West Stoke
25 May 16 a3crg 10 miles P881 19:00 Greathan Village Hall
26 May 16 BRCC 10 miles P901/10 19:30 Eastergate Memorial Hall
26 May 16 FWCC 10 miles P829 19:00 Wickham Community Centre
31 May 16 HRC 10 miles P841 19:30 West Stoke village Hall, West Stoke
1 Jun 16 a3crg 10 miles P881 19:00 Greathan Village Hall
2 Jun 16 BRCC 10 miles P901/10 19:30 Eastergate Memorial Hall
2 Jun 16 PNECC 9 miles P829/9 19:00 Wickham Community Centre Car Park
7 Jun 16 HRC 10 miles P841 19:30 West Stoke village Hall, West Stoke
8 Jun 16 a3crg 10 miles P881r 19:00 Greathan Village Hall
9 Jun 16 BRCC 10 miles P901/10 19:30 Eastergate Memorial Hall
9 Jun 16 FWCC 10 miles P829 19:00 Wickham Community Centre
14 Jun 16 HRC 20 miles P845 19:00 West Stoke village Hall, West Stoke
15 Jun 16 a3crg 10 miles P881r 19:00 Greathan Village Hall
16 Jun 16 BRCC 10 miles P901/10 19:30 Eastergate Memorial Hall
16 Jun 16 PNECC 9 miles P829/9 19:00 Wickham Community Centre Car Park
18 Jun 16 Team Axiom Hill Climb P88HC2 14:00 Ditcham Park School
19 Jun 16 SDV 22 miles P914r 08:00 Lavant Village Hall
21 Jun 16 HRC 10 miles P843 19:30 West Stoke village Hall, West Stoke
22 Jun 16 a3crg 10 miles P881 19:00 Greathan Village Hall
23 Jun 16 FWCC 25 miles P821 19:00 Wickham Community Centre
27 Jun 16 a3crg 25 miles P885/25 19:00 Liss Village Hall
28 Jun 16 HRC 20 miles P845 19:00 West Stoke village Hall, West Stoke
29 Jun 16 a3crg 10 miles P881 19:00 Greathan Village Hall
30 Jun 16 BRCC 10 miles P901/10 19:30 Eastergate Memorial Hall
30 Jun 16 PNECC 9 miles P829/9 19:00 Wickham Community Centre Car Park
5 Jul 16 HRC 10 miles P841 19:30 West Stoke village Hall, West Stoke
6 Jul 16 a3crg 10 miles P881 19:00 Greathan Village Hall
7 Jul 16 FWCC 20 miles P821/A 19:00 Wickham Community Centre
10 Jul 16 FWCC 25 miles P821 07:30 Wickham Community Centre
12 Jul 16 HRC 10 miles P841 19:30 West Stoke village Hall, West Stoke
13 Jul 16 a3crg 25 miles P884/25 19:00 Greathan Village Hall
14 Jul 16 BRCC 10 miles P901/10 19:30 Eastergate Memorial Hall
14 Jul 16 PNECC 9 miles P829/9 19:00 Wickham Community Centre Car Park
19 Jul 16 HRC 10 miles P841 19:30 West Stoke village Hall, West Stoke
20 Jul 16 a3crg 10 miles P881r 19:00 Greathan Village Hall
21 Jul 16 BRCC 10 miles P901/10 19:30 Eastergate Memorial Hall
21 Jul 16 FWCC 10 miles P829 19:00 Wickham Community Centre
26 Jul 16 HRC 10 miles P843 19:30 West Stoke village Hall, West Stoke
27 Jul 16 a3crg 10 miles P881 19:00 Greathan Village Hall
28 Jul 16 BRCC 10 miles P903/10 19:30 Slindon Village Hall
28 Jul 16 PNECC 9 miles P829/9 19:00 Wickham Community Centre Car Park
31 Jul 16 BRCC 25 miles P913/25 07:00 Boxgrove Village Hall - BRCC Host Club
2 Aug 16 HRC 10 miles P843 19:15 West Stoke village Hall, West Stoke
3 Aug 16 a3crg 10 miles P881 19:00 Greathan Village Hall
4 Aug 16 BRCC 10 miles P901/10 19:30 Eastergate Memorial Hall
4 Aug 16 FWCC 10 miles P829 18:45 Wickham Community Centre
9 Aug 16 HRC 10 miles P843 19:00 West Stoke village Hall, West Stoke
10 Aug 16 a3crg 10 miles P883 19:00 Petersfield
11 Aug 16 BRCC 8 miles P912/10 19:00 Tangmere Village Centre/Hall (TBC)
11 Aug 16 PNECC 9 miles P829/9 18:45 Wickham Community Centre Car Park
16 Aug 16 HRC 10 miles P843 18:45 West Stoke village Hall, West Stoke
18 Aug 16 FWCC Hill Climb Southwick 18:45 Southwick
25 Aug 16 PNECC 6 miles P829/6 18:45 Wickham Community Centre Car Park
4 Sep 16 BRCC 25 miles P901/25 07:30 Aldingbourne Sports & Community Centre
18 Sep 16 Worthing Excelsior 25 miles P901/25 07:30 Aldingbourne Sports & Community Centre
25 Sep 16 BRCC 10 miles P901/10 08:00 Aldingbourne Sports & Community Centre
2 Oct 16 PNECC 2.2 km P829HC 08:41 Portsdown Roundabout Car Park
8 Oct 16 Team Axiom Hill Climb P88HC2 14:00 Ditcham Park School

6 Nov 16 BRCC Hill Climb Knights Hill 10:00 Car Park at top of Knights Hill

Thursday, 28 January 2016

Pro Vision "Steve Joughin" Academy, Supporting Stars of the Future



The brainchild of former two time National Pro road champion and international Steve Joughin, a new junior team will be taking to UK and European roads this season.
The Pro Vision Steve Joughin Academy is based on a strong youth culture with the aim of helping the four riders realise their dreams and prepare them for their hopefully successful journey through their cycling life backed up by his successful cycle clothing business, Pro Vision.
None of the riders is yet a household name, all under 18, Ryan Coulton, Owen Lines, Morgan Hughes and Tomos Owens will be targeting the National Junior Series and home, the Junior Tour of Ireland and single day and stage races in Holland and Belgium, hoping they can change that.
“ With their collective abilities there is enough strength in depth to make an impression on this year’s racing scene,” according to Steve whose business is based in Stoke on Trent already has the backing of Continental tyres, O.T. E nutritional produects and KMC chains.
The management of the riders at races will be overseen by Peter Kay from Middlewich who Steve first met when he was a soigneur with the Percy Bilton pro team. Peter has been taking young riders abroad for the past ten years starting with Ian Stannard and Adam Blythe. More recently he has helped the likes of Richard Handley, Hugh Carthy and Mike Cuming all former JLT Condor riders.
Morgan, 17, is a second year junior who came into the sport at an early age cycling with his father and on club runs . Last season he rode with the Welsh National squad in the Cadence Junior race, Rs de Cymru and the junior Tour of Ireland. This year, as a good all rounder, he is looking for strong performances in the junior series, his eventual goal being a professional contract.
Owen,17, is also a second year junior rode for Steve’s Pro Vision club last year where he showed a real improvement with good finishes in the junior tours of Ireland, Holland and America. He is seen as a good sprinter with a professional contract also his goal.
Ryan,17, was a swimmer who came into cycling in 2013 riding local time trials and road races in his native Lancashire. He is a strong time triallist who can climb. This year he is looking forward to gaining valuable European experience with Peter.
Tomos, 16, is a first year junior but has been cycling for eight years already. Joining the academy is a natural progression. His year started with a track selection for Wales in Alkmaar, Holland. He is expected to see an overall improvement in all departments of the sport. He sees himself as a good all rounder with a sprint with an enviable long term goal of winning the Tour of Flanders.
Their UK programme:
Cadence RR
Mendips 2 Day
Cicle Classic
I.O.M
Spokes 2 day
Loughborough RR
Hatherleigh RR
Bath RR
Scarborough RR
Junior 3 day Tour of Wales
Their season is likely to begin with the Clayton Velo Handicap, the Mining Valleys in Wales and Holme Valley 2 day and a Belgium trip at Easter.
Steve said:” I know from experience that the hardest part of making your way in cycling is funding so I am really pleased to help[ young riders make their way in the cycling world. They are all promising lads. If we can help them fulfil their ambitions we will be happy.
“ I have been keen for sometime to put something back into the sport and so when Peter approached me I saw this as an opportunity. I got to know him when I was racing and he was one of the best soigneurs I ever had.
‘He is dedicated to the sport and has been helping youngsters for years all out of his own pocket he has great contacts in Belgium and Holland so these lads will be safe in his hands. You only have to look at the youngsters he has helped over the years back to Stannard and Blythe.”
Peter said:” I think the academy is really exciting and with not having to fund the trips myself, we can do a lot more. I love working with these youngsters and watching them develop and make their way in cycling. After all this time I have plenty of contacts abroad.It is great that Steve wants to help these youngsters. “
Steve Joughin Winning in Bournemouth

Bournemouth Council Release Track Statement


Statement from Bournemouth Council
In 2015, British Cycling (the National Governing Body) informed the Council that changes would be required in the management of the cycle track at Slades Farm.

When British Cycling originally provided funding for the facility in 2010, it was agreed that the Council would enter into a Management Agreement with Bournemouth Arrow Cycling Club.

Bournemouth Arrow Cycling Club subsequently formed a company, named Bournemouth Cycling Centre, as a not-for-profit enterprise to manage the day to day running of the facility on the behalf of the Local Authority.

British Cycling have retained an outstanding award sum, pending a suitable agreement being set up, with a requirement for some outstanding Project Conditions to be met:

• They want to see the Council undertake direct responsibility for the management and operation of the track facility, rather than through a third party such as Bournemouth Cycling Centre Ltd.
• They want to set up a Community Use Agreement between themselves and the Council, set against a development plan with the provison of usage data for the track.

Therefore, from the start of the new cycling season, the Council will manage the track directly, assisted by a ‘Steering Group’ of volunteers. This Steering Group will create a strategic management plan for the track, to include:

• A timetable of activity, including pricing structure
• A programme of events, including looking at previous and existing bookings
• Areas such as track operations and maintenance

The new Steering Group will be representative of British Cycling affiliated clubs, coaches, track users and Active Dorset (our County Sports Partner).

To maximise usage opportunities for all ages and abilities, the Parks service are developing an online sports booking system, which will enable the booking of a number of sports activities across the Borough. Whilst this is currently in development, this would therefore be the ideal time to include taking bookings for the cycle track through this system.

Bournemouth Borough Council is extremely grateful for all of the hard work done by volunteers at the cycle track since it opened in 2011.

We would very much like the current Directors and other individuals that have worked so hard in running the track to continue to be involved in the facility as part of a revised structure, working closely with British Cycling and this has been communicated to them.

We very much hope that this new way of working can open up further opportunities and benefit the facility and cycling as a whole.


Wednesday, 27 January 2016

Bournemouth Council set to take Over Velodrome Management.


Bournemouth Council is set to take over the management of the Bournemouth track. Bournemouth Cycling Centre Ltd (BCC) was set up in March 2011 to facilitate the use of the Slades Farm facility which opened in July 2011. BCC was registered as a “Not for Profit” organisation, staffed by volunteers. Bournemouth Council informed BCC of their intentions to manage the track directly, last August, effective from October 2015. BCC raised concerns around day-to-day management, particularly, bike hire and the centralised booking system, in response to these concerns the local authority agreed to reconsider the matter. However following a meeting in early December, Bournemouth Council decided to go ahead with their initial plans, including all revenue payments being made via a Local Authority BACS system. This loss of revenue will leave the BCC unable to operate, the Directors therefore deciding to wind up the company at the end of this financial year, 2015/16. A statement from BCC reads…
The Directors would like to place on record our thanks to Roger Papp who
has served the organisation as Operations Manager magnificently since its
inception. Roger’s skill, energy, drive and commitment during his time of
office will be appreciated as much by the successors to his duties in the future as his colleagues within BCC Ltd did during his time in post

“Local Riders,Local Races” spoke to BCC Director Alan McRae who added..
From a personal perspective, after the 15 years it took to get the Facility built, I’m proud of the way a group of Volunteers has operated the Centre over the last 5 years and how it’s use virtually 5 nights a week in the summer weeks has been achieved while establishing a very positive relationship with the other Community users at Slades Farm. Absolutely none of the bases for objection to the building of the track, expressed prior to achieving Planning Permission, have materialised.

“LR,LR” has also asked Bournemouth Council about the change in track management, including concerns over pricing and booking and recieved this statement..
In 2015, British Cycling (the National Governing Body) informed the Council that changes would be required in the management of the cycle track at Slades Farm.

When British Cycling originally provided funding for the facility in 2010, it was agreed that the Council would enter into a Management Agreement with Bournemouth Arrow Cycling Club.

Bournemouth Arrow Cycling Club subsequently formed a company, named Bournemouth Cycling Centre, as a not-for-profit enterprise to manage the day to day running of the facility on the behalf of the Local Authority.

British Cycling have retained an outstanding award sum, pending a suitable agreement being set up, with a requirement for some outstanding Project Conditions to be met:

• They want to see the Council undertake direct responsibility for the management and operation of the track facility, rather than through a third party such as Bournemouth Cycling Centre Ltd.
• They want to set up a Community Use Agreement between themselves and the Council, set against a development plan with the provison of usage data for the track.

Therefore, from the start of the new cycling season, the Council will manage the track directly, assisted by a ‘Steering Group’ of volunteers. This Steering Group will create a strategic management plan for the track, to include:

• A timetable of activity, including pricing structure
• A programme of events, including looking at previous and existing bookings
• Areas such as track operations and maintenance

The new Steering Group will be representative of British Cycling affiliated clubs, coaches, track users and Active Dorset (our County Sports Partner).

To maximise usage opportunities for all ages and abilities, the Parks service are developing an online sports booking system, which will enable the booking of a number of sports activities across the Borough. Whilst this is currently in development, this would therefore be the ideal time to include taking bookings for the cycle track through this system.

Bournemouth Borough Council is extremely grateful for all of the hard work done by volunteers at the cycle track since it opened in 2011.

We would very much like the current Directors and other individuals that have worked so hard in running the track to continue to be involved in the facility as part of a revised structure, working closely with British Cycling and this has been communicated to them.

We very much hope that this new way of working can open up further opportunities and benefit the facility and cycling as a whole.


Pearl Izumi Tour Series comes to Portsmouth


The Pearl Izumi Tour Series will return to the South coast in 2016 with a Round in Portsmouth reports the "Portsmouth News". Last year’s series opened with a Team Time Trial and Criterium around the town of Ryde on the Isle of Wight, “LR,LR” understands the Portsmouth Round may also feature a round of the Matrix Fitness Womens Grand Prix. The televised team series brought big crowds to the streets of Ryde and Portsmouth can expect the same, the city last hosted the series in 2010.
More to Come.....

Tuesday, 26 January 2016

South Inter-Regional Youth Championships-Call for Team Managers & Team Coaches


South Inter-Regional Youth Championships - Call for Team Managers and Team Coaches

Introduction

The British Cycling Inter-Regional Youth Championships are often seen as the pinnacle of youth competition in the UK. Coming towards the end of the season they offer riders the chance to experience multi day events in a team environment that takes them (sometimes for the first time) away from their parents. There are events for three disciplines: Road, Track and Mountain Bike. The UK School Games double as the Inter-Regional Championships for one of the disciplines; in 2016 this will be the Road Inter-Regional Championship

The South Region Youth Work Group is looking to appoint a Team Manager and Team Coach for each of the three Inter-Regional Championships in 2016.

The events pit the best riders in the country against each other and provide an incredible development opportunity for the selected riders. In addition, they are great development events for aspiring Team Managers and Coaches.

2016 Inter-Regional Events

The Inter-Regional Road Championship will take place in early September and be part of the School Games. There will be a wide-range of road-based events including a criterium, time trial, team time trial and road race.

The Inter-Regional Track Championships will take place towards the end of September. The event will be contested over the 9 World Championship events: Sprint; Keirin; Time Trial; Scratch; Points; Pursuit; Madison; Team Sprint and Team Pursuit.

The Inter-Regional MTB Championship will provisionally take place at the end of August. There will be a wide-range of off road events including a skills based competition and a full Cross-Country race.

Team Manager and Team Coach Job Description and Person Specification

The Team Manager will be responsible for:

Working with the Youth Work Group to manage the team’s participation at the events and to be part of rider selection discussions prior to the final selection being made by the Youth Work Group.

Providing and organising some event specific training for the selected riders.

Working with the Youth Work Group to organise logistics, travel and accommodation for the event.

Dealing with any team entry and administration needed.

Managing the team during the event.

Upholding a duty of care and adhering to the Team Manager’s Code of Conduct, as published by British Cycling, ahead of the event.

Providing all financial costs and receipts for the event to the Youth Work Group.

Reporting back (as a written brief) to the Youth Work Group on the performance of the team at the event.

The Team Coach will be responsible for:

Supporting the Team Manager by planning discipline specific sessions for ALL long listed riders; the Coach leading on training and the Manager organising bookings etc.

Providing coaching advice to the riders in the team whilst at the event and helping riders to perform to the best of their ability.

Supporting the riders with mechanical and technical advice and help.

Upholding a duty of care and adhering to the Team Coach’s Code of Conduct, as published by British Cycling, ahead of the event. 

All Team Manager and Team Coach candidates must:

Be current British Cycling members
Have a validated and up to date Enhanced DBS check with British Cycling
Have passed a safeguarding and protecting children course within the last 3 years
Have proven previous experience of working with young people, preferably (although not essential) from a BC Go-Ride club, as this will ensure they are knowledgeable of the best practices when working with young people
Have in depth knowledge and experience of the discipline of the event applying for (Road, Track or Mountain Bike)
Have knowledge of Anti-Doping procedures
Respect the Rider code of conduct, and set good examples
Have a valid Level 2 British Cycling coaching qualification (Team Coach role only)
Hold a current valid BC verified First Aid certificate (Team Coach role only)

Application Process

Letters of application are now welcome, in which candidates should state clearly:

Which of the three 2016 Inter Regional Championships the application is for: Road; Track; or Mountain Bike and for which position, either Team Manager or Team Coach. 

Details of your relevant experience in both the discipline and with working with developing athletes.

Applications can be made for more than one event and position if desired.

Please e-mail applications to: SouthYouthTeam@Outlook.com

Recruitment Timescales

Team Manager and Team Coach - application deadline for all events: 29 February 2016

Team Manager and Team Coach - appointments for each event will be made by: 11 March 2016

Rider Selection Criteria for each event will be published by: 29 January 2016

Team selection will be confirmed with riders, parents and coaches no later than 1 month before each individual event.

The British Cycling South Region Board, via the Youth Work Group, will be responsible for:

Endorsing the appointment of Team Manager and Team Coach for each of the three events.

Setting and communicating rider selection criteria to the region’s clubs and coaches for each of the three events.

Liaising with event promoters and providing necessary organisational and administrative support to the Team Managers.

Authorising reasonable expense claims for the Team Manager and Team Coach for each of the events.




Monday, 25 January 2016

Bournemouth Track League Returns


Bournemouth track league returns on Tuesday May 3rd, the 13 round series running through till July 26th. Now in its 5th year, the league offers racing for U14s through to Senior level for both male and female competitors. Promoted by Bournemouth Arrow CC, the leagues aim is to provide a mix of racing with riders getting at least 4 races per night. Full details can be found HERE

Calshot Winter League #12 Full Results & Overall Standings


SENIOR ‘AB’ LEAGUE: 28 LAP SCR
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Matthew POSNER Southampton University Road Club
3rd Graham JONES New Forest CC
4th Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
5th Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club
6th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
SENIOR ‘AB’ LEAGUE : POINTS RACE
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club 25 pts
2nd Graham JONES New Forest CC 10 pts
3rd Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club 7 pts
4th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC 5 pts
5th Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 3 pts
SENIOR ‘AB’ LEAGUE: SPRINT
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3rd Matthew POSNER Southampton University Road Club
SENIOR ‘AB’ LEAGUE: SCRATCH RACE
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Graham JONES New Forest CC
3rd Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club
4th Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
5th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
6th Matthew POSNER Southampton University Road Club

SENIOR ‘B’ LEAGUE: 28 LAP SCR
1st Matthew MARKS Southampton University Road Club
2nd Gareth LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
3rd Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
4th Rebecca BELLWORTHY Southampton University Road Club
5th Doug CONROY Redmon CC
6th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
SENIOR ‘B’ LEAGUE : POINTS RACE
1st Matthew MARKS Southampton University Road Club 17 pts
2nd Gareth LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club 14 pts
3rd Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club 9 pts
4th Rebecca BELLWORTHY Southampton University Road Club
5th Doug CONROY Redmon CC
6th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
SENIOR ‘B’ LEAGUE: SCRATCH RACE
1st Matthew MARKS Southampton University Road Club
2nd Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
3rd Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
4th Gareth LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
5th Rebecca BELLWORTHY Southampton University Road Club
6th Doug CONROY Redmon CC
7th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
JU NIORS/VETERANS/WOMEN: 2 KM SCRATCH
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
3rd Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
4th Gareth LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
5th Mercy WEBB Velo Club Venta
6th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
7th Rebecca BELLWORTHY Southampton University Road Club
8th Doug CONROY Redmon CC
9th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East

YOUTH U16: WARM - UP
1st Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Mercy WEBB Velo Club Venta
3rd Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
4th Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
5th Zoe BROOKES Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U16: 1km SCRATCH
1st Mercy WEBB Velo Club Venta
2nd Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
3rd Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
4th Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
5th Zoe BROOKES Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U16: POINTS
1st Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club 23 pts
2nd Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC 14 pts
3rd Mercy WEBB Velo Club Venta 13 pts
4th Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
YOUTH U16: SPRINT
1st Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Mercy WEBB Velo Club Venta
3rd Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
4th Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
5th Zoe BROOKES Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U16: SCRATCH
1st Mercy WEBB Velo Club Venta
2nd Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
4th Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
5th Zoe BROOKES Hillingdon Slipstreamers


YOUTH U14: WARM - UP
1st Owen GILES Portsmouth North End CC
2nd Elliot COX Portsmouth North End CC
3rd Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
4th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
5th Abby OLD Hillingdon Slipstreamers
6th Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC
YOUTH U14: 1km SCRATCH
1st Owen GILES Portsmouth North End CC
2nd Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
3rd Elliot COX Portsmouth North End CC
4th Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC
5th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
6th Abby OLD Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U14: POINTS
1st Elliot COX Portsmouth North End CC 25 pts
2nd Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club 13 pts
3rd Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood 9 pts
4th Owen GILES Portsmouth North End CC 3 pts
5th Abby OLD Hillingdon Slipstreamers
6th Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC
YOUTH U14: SPRINT
1st Elliot COX Portsmouth North End CC
2nd Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
3rd Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U14: SCRATCH
1st Elliot COX Portsmouth North End CC
2nd Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
3rd Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
4th Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC
5th Abby OLD Hillingdon Slipstreamers


YOUTH U12: WARM - UP
1st Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
2nd Jamie WHITCHER Solent Pirates
3rd Peter DRABBLE VC Meudon
4th Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
5th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
6th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
7th Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12: 1km SCRATCH
1st Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
2nd Peter DRABBLE VC Meudon
3rd Jamie WHITCHER Solent Pirates
4th Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
5th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
6th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
7th Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12: POINTS
1st Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers 17 pts
2nd Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers 11 pts
3rd Peter DRABBLE VC Meudon 8 pts
4th Jamie WHITCHER Solent Pirates 4 pts
5th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
6th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
7th Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12: SPRINT
1st Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
2nd Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
3rd Peter DRABBLE VC Meudon
4th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12: SCRATCH
1st Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
2nd Jamie WHITCHER Solent Pirates
3rd Peter DRABBLE VC Meudon
4th Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
5th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
6th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
7th Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club

YOUTH U10: WARM - UP
1st Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
3rd Patrick ATKINSON Poole Wheelers CC
4th Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
5th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
6th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
7th Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC
8th Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC

YOUTH U10: SCRATCH
1st Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Patrick ATKINSON Poole Wheelers CC
3rd Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
4th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
5th Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
6th Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
7th Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC
8th Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC

YOUTH U10: POINTS
1st Patrick ATKINSON Poole Wheelers CC 7 pts
2nd Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers 5 pts
3rd Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers 5 pts
4th Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 3 pts
5th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
6th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
7th Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC
8th Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC

YOUTH U10: SPRINT
1st Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Patrick ATKINSON Poole Wheelers CC
3rd Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
4th Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers


YOUTH U10: SCRATCH
1st Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
2nd Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3rd Patrick ATKINSON Poole Wheelers CC
4th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
5th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
6th Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC
7th Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC
8th Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers

YOUTH U8: WARM – UP
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
2nd Oliver GILL Poole Wheelers CC

YOUTH U8: SCRATCH
1st Oliver GILL Poole Wheelers CC
2nd Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC

YOUTH U8: POINTS
1st Oliver GILL Poole Wheelers CC 8 pts
2nd Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC 8 pts

YOUTH U8: SPRINT
1st Oliver GILL Poole Wheelers CC
2nd Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC

YOUTH U8: SCRATCH
1st Oliver GILL Poole Wheelers CC
2nd Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC

Overall Standings after Round 12
A LEAGUE
1 Alex COLLINS Fareham Wheelers CC 139
2 Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 34
3 Harvey McNAUGHTON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 32
4 Brendan DREWETT Fareham Wheelers CC 25
5 Matthew POSNER Southampton University Road Club 22
6 Frank KILSBY VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles 16
7 Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 11
8 Alistair FIELDING Black Line 10
9 Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 8
10 Charlie COOPER VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles 6
B LEAGUE
1 Graham JONES New Forest CC 90
2 Chris DAY Poole Wheelers CC 78
3 Simon PETTIFER Poole Wheelers CC 77
4 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Whlrs 76
5 Jeremy GILL Poole Wheelers CC 20
Matthew POSNER Southampton University Road Club 20
7 Matthew MARKS Southampton University Road Club 19
8 Ian DONOHUE Southern Planning Practice 8
9 Anna NEWTON Team Heler’s 5
10 Gareth LLEWELLYN Poole Wheelers CC 4
Micheal COURAGE Bournemouth Jubilee Whlrs 4
12 Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 3
13 Caitlin PETERS Fareham Wheelers Cycling Club 2
Paul GILES Portsmouth North End CC 2
15 Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 1
Logan TOWNSEND Counties Moniakon CC 1
Lili McLEAN Andover Wheelers 1
YOUTH A
1 Mercy WEBB Velo Club Venta 93
2 Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club 91
3 Caitlin PETERS Fareham Wheelers Cycling Club 84
4 Lucy GADD Poole Wheelers CC 36
5 Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 31
6 Victoria LOVETT i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 26
7 Emily BRIDSON Jersey CA Youth Academy 20
8 Ben SELFE Lee Valley Youth CC 12
9 Joe McGUINNESS Hillingdon Slipstreamers 11
10 Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club 6
YOUTH B
1 Elliot COX Portsmouth North End CC 135
2 Owen GILES Portsmouth North End CC 110
3 Ben WILLSON Poole Wheelers CC 45
4 Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 39
5 Freddie BALL Andover Wheelers 31
6 Thomas DAY Poole Wheelers CC 24
7 Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC 10
8 Joe McGUINNESS Hillingdon Slipstreamers 9
9 James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 1
10 Ritchie SELFE Lee Valley Youth CC 1


YOUTH C
1 Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers 141
2 James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 71
3 Joe O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 59
4 Jamie WHITCHER Solent Pirates 53
5 Peter DRABBLE VC Meudon 22
6 Ben GILL Poole Wheelers CC 14
7 Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers 12
8 Alex BLACKMORE Poole Wheelers CC 10
9 Aiden DEWHIRST Poole Wheelers CC 8
10 Jude BEATON Portsmouth North End CC 5
11 Joshua GOLLICKER Preston Park Youth Cycling Club 5
12 Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club 4
Isaac WARRINGTON Solent Pirates 4
14 Jack WEBB Maindy Flyers 2

YOUTH D
1 Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers 142
2 Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 69
3 Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 47
4 Peter DRABBLE VC Meudon 45
5 James BROWN Palmer Park Velo RT / awcycles 28
6 Ella BEATON Portsmouth North End CC 20
7 Bobbie O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 18
8 Patrick ATKINSON Poole Wheelers Cycling Club 18
9 Finlay O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 7
10 Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club 6
11 Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC 5
12 Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Whlrs 4
13 Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC 2
14 Amelia COLEMAN Hillingdon Slipstreamers 1
YOUTH E
1 Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club 159
2 Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 133
3 Finlay O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 17
VETERANS
1 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Whlrs 37
2 Graham JONES New Forest CC 24
3 Jeremy GILL Poole Wheelers CC 10
4 Simon PETTIFER Poole Wheelers CC 7
5 Gareth LLEWELLYN Poole Wheelers CC 4
6 Doug CONROY Redmon CC 3
Jim ROBERTSON BC PM - South East 3
8 Paul GILES Portsmouth North End CC 1
Ian DONOHUE Southern Planning Practice 1
JUNIORS
1 Alex COLLINS Fareham Wheelers CC 37
2 Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 14
3 Brendan DREWETT Fareham Wheelers CC 9
4 Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 4
5 Charlie COOPER VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles 3
6 Harvey McNAUGHTON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 2
7 Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 1
WOMEN
1 Lili McLEAN Andover Wheelers 29
2 Caitlin PETERS Fareham Wheelers Cycling Club 21
3 Becky BELLWORTHY Southampton University Road Club 17
4 Mercy WEBB Velo Club Venta 8
5 Lucy GADD Poole Wheelers CC 6
6 Emily BRIDSON Jersey CA Youth Academy 4
7 Victoria LOVETT i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 1


Sunday, 24 January 2016

Dorset Miles: In Pursuit of Round Numbers


Fog, not dense but enough to make us wet, as we spin out across the Avon Causeway. Legs sore from Saturdays hard Chaingang (“Hard” is a relative term dictated by form & condition), were little ring flushed through the lane to Sopley, Ripley, Sandford, North Kingston, Crow and Ringwood. Across the A31 to Poulner & Rockford, the ford at Moyles Court was not too high; we took a chance on wet feet and got away with it. Ibsley, Harbridge Green, Aderholt, left at Charing Cross to Cranborne, it was like riding in a cloud as opposed to on a cloud, wet but not floating. Wimborne St Giles, Gussage All Saints, Gussage St Michael and the short, steep rise to the top road, then quickly down again to Long Crichel. The climb across Horse Down to Manswood raises the heart rate above 80%, well 3 hours of recovery is nigh on impossible in company, perhaps on your own. Down to Witchampton, up to Gaunts Common, Pig Oak, Furzehill, Deansgrove and Colehill. A couple of 2 mile Sweetspot efforts on Ham Lane and around Hurn remind the legs of their purpose. The loop is not long enough we decide, so its back across the Causeway, this time heading through Avon to Bransgore, Neacroft, South Bockhampton and Burton. The cycle path alongside Christchurch bypass feels like cheating but the alternative is not very appealing, nor is the shortcut across the Waitrose carpark, it serves a purpose though. Through the shops and residential roads to Tuckton and back to Iford, for the sake of a round number I pedantically ride past my front door and around the block, anyone who says they have never done that is a liar!
3hrs 39

Friday, 22 January 2016

Billyard Secures Dave Rayner Funding


Jack Billyard (Zappis Racing Team) is one of 27 riders selected to receive Dave Rayner funding for 2016. The first year Under 23 rider from Devizes, Wiltshire won the Southern Region Junior road title last term and caught the eye with a string of good performances.
Billyard will be based in Italy and is currently in Portugal with his Zappis racing team squad from where Jack spoke to “Local Riders,Local Races”………
We're in Tavira right on the South coast of Portugal at the moment until March for a training camp. It's a fantastic place to be with the weather and terrain being right on the edge of the Algarve. We're also going to race a few UCI and other nationals while we're here in both Spain and Portugal. We head to Rimini on the East coast of Italy on March 23rd and we'll be there until October 6th racing a unique calendar consisting of 24 UCI races against some of the best amateurs in the world including the U23 San Remo, the U23 Giro D'Italia and the U23 Lombardia.
It's been a huge change moving out here. We all live out together - there's the head of the team; Flavio Zappi, his wife Jayne, and 7 other guys who are all fantastically strong riders with a diverse set of abilities. The other members of the team are at university back home and will join us when their exams are over. It's a tough lifestyle with the training, diet and afternoon activity every day that varies between swimming, walking, table tennis (to improve our reflexes) and yoga, but it's an amazing experience just to be here and I wouldn't change it for the world!
I must take the opportunity to thank the Dave Rayner Fund who are vital to my sustainability here; they provide me with funding throughout the season that enables me to ride full time, and my parents who have been incredibly supportive of this slightly unorthodox career choice.

Peter & Jack Billyard
I also wouldn't be here without any of the help from my superb coach last year Martin Smith and the guidance from both Peter Georgii and Andy Cook all of whom I owe this year to. Here's to a great 2016!”
Read about Billyards Junior title win HERE

Jack will be writing regularly for "Local Riders, Local Races" during the season.

Dave Rayner Funded Riders 2016
SCOTT AULD
JACK BILLYARD
TOM BRACEGIRDLE
ALEX BRAYBROOKE
CHRISTOPHER DREDGE
CALLUM FERGUSON
DAN GARDNER
TAO GEOGHEGAN HART
LEON GLEDHILL
DUNCAN HEYWOOD
ROBERT HOGG
TAYLOR JOHNSTONE
ANDREW LEIGH
ADAM LEWIS
LEON MAZZONE
PETER MERRITT
LOUIS MODELL
OLIVER MOORS
MATTHEW NOWELL
KIERAN SAVAGE
JACOB SCOTT
JAMES SHAW
MAX SPEDDING
DANIEL STEWART
MATTHEW TEGGART
JESSIE WALKER
JESSE YATES
Find out more about the DAVE RAYNER FUND HERE

Wednesday, 20 January 2016

Southern Region Road Season Takes Shape


The 51st Perfs Pedal Race on February 14th opens the road season in the South. Entries for the traditional south season opener close on the 24th January and organiser Mick Waite reports “a few places left”. Other highlights on the calendar include the 44th Severn Bridge Road Race on 6th March, the Winchester Criterium, featuring the regional circuit race championships on 5th June and the VC Venta promoted Road Race Championships on the tough Stockbridge course on 26th June. Expect more dates to be added in the coming months, including, hopefully, some exciting news for Portsmouth.

14/02/16 51st Perf's Pedal Road Race D Day Memorial Hall, Hampshire
06/02/16 44th Severn Bridge - BW Cycling Bishop Sutton Football Club, Bristol
13/03/16 Bristol South Road Race Bishop Sutton Football Club, Bristol
20/03/16 Bristol South Women's Road Race Bishop Sutton Football Club, Bristol
20/03/16 James Atherton Road Race Owslebury Parish Hall, Winchester
25/03/16 Castle Combe Easter Classic Closed Circuit Castle Combe Race Circuit, Wiltshire
9/10/04/16Junior Tour of the Mendips 2-day 2016 British Cycling Junior Road Series Churchill Sports Centre, Avon
24/04/16 Stockbridge Down Road Race Test Valley Community School, Hampshire
03/05/16 Behind The Bikeshed's Summer Series 1 Closed Circuit Thruxton Motor Circuit, Hampshire
09/05/16 Henstridge Circuit Race Event 1
12/05/16 Moreton Race Series #1 Dorset
14/05/16 Tour of the Milburys 2016 Meon Hall, Fareham
15/05/16 Cotswold Veldrijden Road Race Sun 15/05/16 Minety Rugby Club, Wiltshire
17/05/16 Behind The Bikeshed's Summer Series 2 Closed Circuit Thruxton Motor Circuit, Hampshire
19/05/16 Moreton Race Series #2 Dorset
26/05/16 Moreton Race Series #3 Dorset
29/05/16 VC Venta Summer Crits Winchester, Hants
31/05/16 Behind The Bikeshed's Summer Series 3 Closed Circuit Thruxton Motor Circuit, Hampshire
02/05/16 Moreton Race Series #4 Womens Series#1 Dorset
04/06/16 Portsmouth North End CC Summer Road Race Owslebury Parish Hall, Winchester
05/06/16 Winchester Criterium and CycleFest 2016 (incorporating the Regional Circuit Race Championships) Closed Circuit The Courtyard, Guildhall Winchester, Hampshire
07/06/16 Behind The Bikeshed's Summer Series 4 Tue Closed Circuit Thruxton Motor Circuit, Hampshire
09/06/16 Moreton Race Series #5 Womens Series #2 Dorset
16/06/16 Moreton Race Series #6 Womens Series #3 Dorset
19/06/016 North Cotswold CC Road Race in association with Cotswold Cycles RT Cotswold Cycles, Gloucestershire
21.06/16 Behind The Bikeshed's Summer Series 5 Closed Circuit Thruxton Motor Circuit, Hampshire
23/06/16 Moreton Race Series #7 Womens Series #4
26/06/16 South Region Road Championship Promoted by VC Venta Sun Test Valley Community School, Hampshire
28/06/16 Behind The Bikeshed's Summer Series 6 Closed Circuit Thruxton Motor Circuit, Hampshire
30/06/16 Moreton Race Series #8 Womens Series #5
03/07/16 Sotonia Summer Road Race Owslebury Parish Hall, Winchester
05/07/16 Behind The Bikeshed's Summer Series 7 Closed Circuit Thruxton Motor Circuit, Hampshire
07/07/16 Moreton Race Series #9 Womens Series #6
10/07/16 Bournemouth Cycleworks Summer Road Race Sun d'Ubervilles Hall, Dorset
12/07/16 Behind The Bikeshed's Summer Series 8 Closed Circuit Thruxton Motor Circuit, Hampshire
14/07/16 Moreton Race Series #10
17/07/16 Ride 24/7 Cricklade Kermesse Cricklade Leisure Centre, Wiltshire
21/07/06 Moreton Race Series #11
24/07/16 VC Venta Summer Crits Winchester,Hants
02/0/16 Behind The Bikeshed's Summer Series 9 Closed Circuit Thruxton Motor Circuit, Hampshire
7/08/16 Bath CC Cotswold League Road Race Yatton Keynell Village Hall, Wiltshire
14/08/16 VC Venta Summer Crits Winchester, Hants
16/08/16 Behind The Bikeshed's Summer Series 10 Closed Circuit Thruxton Motor Circuit, Hampshire
21/08/16 Henstridge Road Race
23/8/16 Behind The Bikeshed's Summer Series 11 Closed Circuit Thruxton Motor Circuit, Hampshire
18/09/16 VC Venta Summer Crits Winchester, Hants



Monday, 18 January 2016

Calshot Winter Track League #11, Full Results & Standings


SENIOR ‘A’ LEAGUE: 28 LAP SCR
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Matthew POSNER Southampton University Road Club
3rd Harvey McNAUGHTON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
4th Frank KILSBY VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles
5th Graham JONES New Forest CC
6th Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
SENIOR ‘A’ LEAGUE : POINTS RACE
1st Harvey McNAUGHTON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 19 pts
2nd Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club 15 pts
3rd Matthew POSNER Southampton University Road Club 10 pts
4th Frank KILSBY VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles 4 pts
5th Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 2 pts
SENIOR ‘A’ LEAGUE: UNKNOWN DISTANCE
1st Harvey McNAUGHTON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
2nd Matthew POSNER Southampton University Road Club
3rd Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
4th Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
5th Frank KILSBY VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles
SENIOR ‘A’ LEAGUE: SPRINT
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
3rd Harvey McNAUGHTON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
SENIOR ‘A’ LEAGUE: SCRATCH RACE
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Harvey McNAUGHTON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
3rd Frank KILSBY VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles
4th Matthew POSNER Southampton University Road Club
5th Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
VETERANS / JUNIORS / WOMEN: 2 KM SCRATCH
1st Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
2nd Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Mercy WEBB Velo Club Venta
4th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
5th Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club
6th Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
7th Doug CONROY Redmon CC
8th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East


SENIOR ‘B’ LEAGUE: 28 LAP SCR
1st Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club
3rd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
4th Paul GILES Portsmouth North End CC
5th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
6th Gareth LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
7th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
8th Doug CONROY Redmon CC
SENIOR ‘B’ LEAGUE : POINTS RACE
1st Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club 23 pts
2nd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 16 pts
3rd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC 11 pts
4th Paul GILES Portsmouth North End CC
5th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
6th Gareth LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
7th Doug CONROY Redmon CC
8th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
SENIOR ‘B’ LEAGUE: UNKNOWN DISTANCE
1st Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
2nd Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club
3rd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
4th Paul GILES Portsmouth North End CC
5th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
6th Gareth LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
7th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
8th Doug CONROY Redmon CC
SENIOR ‘B’ LEAGUE: SPRINT
1st Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club
3rd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
4th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
SENIOR ‘B’ LEAGUE: SCRATCH RACE
1st Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club
2nd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3rd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
4th Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
5th Paul GILES Portsmouth North End CC
6th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
7th Doug CONROY Redmon CC
8th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
YOUTH U16: WARM - UP
1st Mercy WEBB Velo Club Venta
2nd Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
3rd Victoria LOVETT i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
4th Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club
5th Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
YOUTH U16: 1km SCRATCH
1st Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
2nd Mercy WEBB Velo Club Venta
3rd Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
4th Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U16: POINTS
1st Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 20 pts
2nd Mercy WEBB Velo Club Venta 9 pts
3rd Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club 7 pts
4th Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club 4 pts
YOUTH U16: HANDICAP
1st Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
2nd Mercy WEBB Velo Club Venta
3rd Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
4th Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U16: SPRINT
1st Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
2nd Mercy WEBB Velo Club Venta
3rd Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club
4th Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
YOUTH U16: SCRATCH
1st Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
2nd Mercy WEBB Velo Club Venta
3rd Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club
4th Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club

YOUTH U14: WARM - UP
1st Elliot COX Portsmouth North End CC
2nd Owen GILES Portsmouth North End CC
3rd Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
4th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
5th James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
YOUTH U14: 1km SCRATCH
1st Elliot COX Portsmouth North End CC
2nd Owen GILES Portsmouth North End CC
3rd Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
4th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
5th James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
YOUTH U14: POINTS
1st Elliot COX Portsmouth North End CC 20 pts
2nd Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood 9 pts
3rd Owen GILES Portsmouth North End CC 9 pts
4th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club 2 pts
5th James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
YOUTH U14: HANDICAP
1st Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
2nd Elliot COX Portsmouth North End CC
3rd James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
4th Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
5th Owen GILES Portsmouth North End CC
YOUTH U14: SPRINT
1st Elliot COX Portsmouth North End CC
2nd Owen GILES Portsmouth North End CC
3rd Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
4th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
5th James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
YOUTH U14: SCRATCH
1st Elliot COX Portsmouth North End CC
2nd Owen GILES Portsmouth North End CC
3rd Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
4th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
5th James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles


YOUTH U12: WARM - UP
1st Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
2nd Jamie WHITCHER Solent Pirates
3rd Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
4th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
5th Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12: 1km SCRATCH
1st Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
2nd Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
3rd Jamie WHITCHER Solent Pirates
4th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
5th Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12: POINTS
1st Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers 15 pts
2nd Jamie WHITCHER Solent Pirates 9 pts
3rd Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers 6 pts
4th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
5th Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12: HANDICAP
1st Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
2nd Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
3rd Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
4th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
5th Jamie WHITCHER Solent Pirates
YOUTH U12: SPRINT
1st Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
2nd Jamie WHITCHER Solent Pirates
3rd Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
4th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
5th Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12: SCRATCH
1st Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
2nd Jamie WHITCHER Solent Pirates
3rd Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
4th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
5th Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club

YOUTH U10: WARM - UP
1st Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers
2nd Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
4th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
5th Ella BEATON Portsmouth North End CC
6th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U10: SCRATCH
1st Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers
2nd Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
4th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
5th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
6th Ella BEATON Portsmouth North End CC
YOUTH U10: POINTS
1st Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers 15 pts
2nd Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 9 pts
3rd Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 6 pts
4th Ella BEATON Portsmouth North End CC
5th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
6th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U10: HANDICAP
1st Ella BEATON Portsmouth North End CC
2nd Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3rd Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
4th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
5th Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers
6th Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
YOUTH U10: SPRINT
1st Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers
2nd Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Ella BEATON Portsmouth North End CC
4th Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club


YOUTH U10: SCRATCH
1st Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers
2nd Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
4th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
5th Ella BEATON Portsmouth North End CC
6th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club

YOUTH U8: WARM – UP
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
2nd Oliver GILL Poole Wheelers CC
YOUTH U8: SCRATCH
1st Oliver GILL Poole Wheelers CC
2nd Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
YOUTH U8: POINTS
1st Oliver GILL Poole Wheelers CC 15 pts
2nd Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC 15 pts
YOUTH U8: HANDICAP
1st Oliver GILL Poole Wheelers CC
2nd Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
YOUTH U8: SPRINT
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
2nd Oliver GILL Poole Wheelers CC
YOUTH U8: SCRATCH
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
2nd Oliver GILL Poole Wheelers CC

Overall Standings after Round 11
A LEAGUE
1 Alex COLLINS Fareham Wheelers CC 127
2 Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 34
3 Harvey McNAUGHTON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 32
4 Brendan DREWETT Fareham Wheelers CC 25
5 Matthew POSNER Southampton University Road Club 18
6 Frank KILSBY VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles 16
7 Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 11
8 Alistair FIELDING Black Line 10
9 Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 8
10 Charlie COOPER VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles 6
B LEAGUE
1 Graham JONES New Forest CC 82
2 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Whlrs 76
3 Chris DAY Poole Wheelers CC 74
4 Simon PETTIFER Poole Wheelers CC 74
5 Matthew POSNER Southampton University Road Club 20
6 Jeremy GILL Poole Wheelers CC 14
7 Matthew MARKS Southampton University Road Club 10
8 Ian DONOHUE Southern Planning Practice 8
9 Anna NEWTON Team Heler’s 5
10 Micheal COURAGE Bournemouth Jubilee Whlrs 4
11 Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 3
12 Paul GILES Portsmouth North End CC 2
13 Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 1
Caitlin PETERS Fareham Wheelers Cycling Club 1
Logan TOWNSEND Counties Moniakon CC 1
Lili McLEAN Andover Wheelers 1
YOUTH A
1 Mercy WEBB Velo Club Venta 82
2 Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club 79
3 Caitlin PETERS Fareham Wheelers Cycling Club 77
4 Lucy GADD Poole Wheelers CC 36
5 Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 31
6 Victoria LOVETT i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 26
7 Emily BRIDSON Jersey CA Youth Academy 20
8 Ben SELFE Lee Valley Youth CC 12
9 Joe McGUINNESS Hillingdon Slipstreamers 11
10 Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club 6
YOUTH B
1 Elliot COX Portsmouth North End CC 120
2 Owen GILES Portsmouth North End CC 107
3 Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 39
4 Ben WILLSON Poole Wheelers CC 38
5 Freddie BALL Andover Wheelers 31
6 Thomas DAY Poole Wheelers CC 19
7 Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC 10
8 Joe McGUINNESS Hillingdon Slipstreamers 9
9 James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 1
10 Ritchie SELFE Lee Valley Youth CC 1


YOUTH C
1 Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers 141
2 James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 71
3 Jamie WHITCHER Solent Pirates 48
4 Joe O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 44
5 Peter DRABBLE VC Meudon 16
6 Ben GILL Poole Wheelers CC 14
7 Alex BLACKMORE Poole Wheelers CC 10
8 Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers 8
Aiden DEWHIRST Poole Wheelers CC 8
10 Jude BEATON Portsmouth North End CC 5
11 Joshua GOLLICKER Preston Park Youth Cycling Club 5
12 Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club 4
Isaac WARRINGTON Solent Pirates 4
14 Jack WEBB Maindy Flyers 2

YOUTH D
1 Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers 142
2 Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 69
3 Peter DRABBLE VC Meudon 45
4 Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 36
5 James BROWN Palmer Park Velo RT / awcycles 28
6 Ella BEATON Portsmouth North End CC 20
7 Bobbie O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 11
8 Patrick ATKINSON Poole Wheelers Cycling Club 10
9 Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club 6
10 Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC 5
11 Finlay O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 4
12 Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Whlrs 3
13 Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC 2
14 Amelia COLEMAN Hillingdon Slipstreamers 1
YOUTH E
1 Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club 145
2 Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 122
3 Finlay O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 17
VETERANS
1 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Whlrs 34
2 Graham JONES New Forest CC 24
3 Jeremy GILL Poole Wheelers CC 9
4 Simon PETTIFER Poole Wheelers CC 7
5 Doug CONROY Redmon CC 3
Jim ROBERTSON BC PM - South East 3
7 Gareth LLEWELLYN Poole Wheelers CC 2
8 Paul GILES Portsmouth North End CC 1
Ian DONOHUE Southern Planning Practice 1
JUNIORS
1 Alex COLLINS Fareham Wheelers CC 34
2 Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 14
3 Brendan DREWETT Fareham Wheelers CC 9
4 Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 4
5 Charlie COOPER VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles 3
6 Harvey McNAUGHTON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 2
7 Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 1
WOMEN
1 Lili McLEAN Andover Wheelers 29
2 Caitlin PETERS Fareham Wheelers Cycling Club 18
3 Becky BELLWORTHY Southampton University Road Club 16
4 Mercy WEBB Velo Club Venta 6
Lucy GADD Poole Wheelers CC 6
6 Emily BRIDSON Jersey CA Youth Academy 4
7 Victoria LOVETT i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem


Sunday, 17 January 2016

Southern Region Road Championships 2016


Ben Stockdale (Sportgrub-Kuota), Southern Region Road Race Champion 2015

The 2016 Southern Region Road Race Championships take place on Sunday 26th June. Promoted by VC Venta on the Stockbridge Down circuit, the championships include the 84km Junior & Womens races at 09:00, followed by the senior race over 129Km at 12:15.
Full entry details are on the British Cycling WEBSITE
26/06/16 09:00 Junior Championship - 84 km Junior Only Band 3 1st, 2nd, 3rd, 4th 84km £25.00
26/06/16 09:00 Womens Championship - 84 km Women Only Band 3 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 84km £25.00
26/06/16 12:15 Senior Championship - 129 km National B Band 2 1st, 2nd, 3rd, Elite 129km £25.00

British Cycling South Region Statement


Important announcement regarding the British Cycling South Region.
(From British Cycling)

It is with regret that South Region announces that Susan Knight has resigned her positions as both Secretary and Treasurer of British Cycling South Region, effective immediately.
Mark Williams, a current board member, has volunteered to take on the Secretary role until the next AGM when normal elections can be held.
In making this announcement, the Region Board thanks Susan for her contribution over many years, and offers her best wishes for the future.
Sue Knight with Tim Knight (L) & Anthony Knight pictured in 2014

The new email address for the Secretary is BCSouthSecretary@outlook.com to which all future communications for the region should be sent.
Mick Waite
Chairman
British Cycling South Region

Thursday, 14 January 2016

VC ST Raphael Hardriders 16.5 Mile Time Trial 20/02/16, Entries Open


Saturday 20th February at 11:00 am
Hard Riders - Portsdown Circuit
Waites Contracts-Paul Hewitt Cycles
(Promoted for and on behalf of Cycling Time Trials under their Rules and Regulations)
VC St Raphael/ Waite contracts will be kicking off the 2016 South DC season by holding the first event of the year,
A 16.5 mile Sporting course with Road and Time Trial bike categories, which is two laps of the famous Perfs Pedal road ace.
A course record is up for grabs
Great Prizes.... But most importantly Fantastic cake to keep up that winter figure
Come along and support your local riders
For more Information contact me: Simon Berogna, 10 Crisspyn close, Horndean, Hants,PO8 9JT ~ Mobile 07703020691~ email: s_berogna@hotmail.com

Tuesday, 12 January 2016

Calshot Winter Track League #10 Full Results & Overall Standings


1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Graham JONES New Forest CC
3rd Matthew POSNER Southampton University Road Club
4th Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club
5th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
SENIOR ‘AB’ LEAGUE : POINTS RACE
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club 21 pts
2nd Matthew POSNER Southampton University Road Club 16 pts
3rd Graham JONES New Forest CC 6 pts
4th Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club 5 pts
5th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC 2 pts
SENIOR ‘AB’ LEAGUE: UNKNOWN DISTANCE
1st Matthew POSNER Southampton University Road Club
2nd Graham JONES New Forest CC
3rd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
4th Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club
5th Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
SENIOR ‘AB’ LEAGUE: SPRINT
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Graham JONES New Forest CC
3rd Matthew POSNER Southampton University Road Club
SENIOR ‘AB’ LEAGUE: SCRATCH RACE
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club
3rd Graham JONES New Forest CC
4th Matthew POSNER Southampton University Road Club
5th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
VETERANS/ JUNIORS/WOMEN : 2 km SCRATCH
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Graham JONES New Forest CC
3rd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
4th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
5th Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
6th Rebecca BELLWORTHY Southampton University Road Club
7th Doug CONROY Redmon CC
8th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East

SENIOR ‘B’ LEAGUE: 28 LAP SCR
1st Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Matthew MARKS Southampton University Road Club
3rd Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
4th Rebecca BELLWORTHY Southampton University Road Club
5th Doug CONROY Redmon CC
6th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
SENIOR ‘B’ LEAGUE : POINTS RACE
1st Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 13 pts
2nd Matthew MARKS Southampton University Road Club 11 pts
3rd Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club 3 pts
4th Rebecca BELLWORTHY Southampton University Road Club
5th Doug CONROY Redmon CC
6th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
SENIOR ‘B’ LEAGUE: UNKNOWN DISTANCE
1st Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Matthew MARKS Southampton University Road Club
3rd Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
4th Rebecca BELLWORTHY Southampton University Road Club
5th Doug CONROY Redmon CC
6th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
SENIOR ‘B’ LEAGUE: SCRATCH RACE
1st Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Matthew MARKS Southampton University Road Club
3rd Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
4th Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
5th Rebecca BELLWORTHY Southampton University Road Club
6th Doug CONROY Redmon CC
7th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East

YOUTH U16: WARM - UP
1st Mercy WEBB Velo Club Venta
2nd Joe MCGUINNESS Hillingdon Slipstreamers
3rd Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
4th Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC

YOUTH U16: 1km SCRATCH
1st Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
3rd Joe MCGUINNESS Hillingdon Slipstreamers

YOUTH U16: HANDICAP
1st Joe MCGUINNESS Hillingdon Slipstreamers
2nd Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
3rd Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club

YOUTH U16: SPRINT
1st Joe MCGUINNESS Hillingdon Slipstreamers
2nd Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC

YOUTH U16: SCRATCH
1st Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Joe MCGUINNESS Hillingdon Slipstreamers


YOUTH U14: WARM - UP
1st Elliot COX Portsmouth North End CC
2nd Owen GILES Portsmouth North End CC
3rd Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
4th Freddie BALL Andover Wheelers
5th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
6th Abby OLD Hillingdon Slipstreamers
7th Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC
YOUTH U14: 1km SCRATCH
1st Elliot COX Portsmouth North End CC
2nd Owen GILES Portsmouth North End CC
3rd Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
4th Freddie BALL Andover Wheelers
5th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
6th Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC
7th Abby OLD Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U14: HANDICAP
1st Freddie BALL Andover Wheelers
2nd Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
3rd Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC
4th Elliot COX Portsmouth North End CC
5th Abby OLD Hillingdon Slipstreamers
6th Owen GILES Portsmouth North End CC
7th Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
YOUTH U14: SPRINT
1st Elliot COX Portsmouth North End CC
2nd Owen GILES Portsmouth North End CC
3rd Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
4th Freddie BALL Andover Wheelers
YOUTH U14: SCRATCH
1st Elliot COX Portsmouth North End CC
2nd Owen GILES Portsmouth North End CC
3rd Freddie BALL Andover Wheelers
4th Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
5th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
6th Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC
7th Abby OLD Hillingdon Slipstreamers

YOUTH U12: WARM - UP
1st Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
2nd Jamie WHITCHER Solent Pirates
3rd Isaac WARRINGTON Solent Pirates
4th Peter DRABBLE VC Meudon
5th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
6th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
7th Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12: 1km SCRATCH
1st Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
2nd Jamie WHITCHER Solent Pirates
3rd Isaac WARRINGTON Solent Pirates
4th Peter DRABBLE VC Meudon
5th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
6th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
7th Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12: HANDICAP
1st Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
2nd Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
3rd Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
4th Isaac WARRINGTON Solent Pirates
5th Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
6th Peter DRABBLE VC Meudon
7th Jamie WHITCHER Solent Pirates
YOUTH U12: SPRINT
1st Peter DRABBLE VC Meudon
2nd Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
3rd Jamie WHITCHER Solent Pirates
4th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12: SCRATCH
1st Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
2nd Peter DRABBLE VC Meudon
3rd Isaac WARRINGTON Solent Pirates
4th Jamie WHITCHER Solent Pirates
5th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
6th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
7th Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club

YOUTH U10: WARM - UP
1st Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Patrick ATKINSON Poole Wheelers CC
3rd Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
4th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
5th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
6th Ella BEATON Portsmouth North End CC
7th Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC
8th Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC
YOUTH U10: SCRATCH
1st Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Patrick ATKINSON Poole Wheelers CC
3rd Ella BEATON Portsmouth North End CC
4th Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
5th Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
6th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
7th Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC
8th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
9th Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC
YOUTH U10: HANDICAP
1st Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC
2nd Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
3rd Ella BEATON Portsmouth North End CC
4th Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
5th Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC
6th Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
7th Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
8th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
9th Patrick ATKINSON Poole Wheelers CC
YOUTH U10: SPRINT
1st Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Ella BEATON Portsmouth North End CC
3rd Patrick ATKINSON Poole Wheelers CC

YOUTH U10: SCRATCH
1st Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
2nd Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
3rd Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
4th Patrick ATKINSON Poole Wheelers CC
5th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
6th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
7th Ella BEATON Portsmouth North End CC
8th Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC
9th Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC


YOUTH U8: WARM - UP
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
2nd Oliver GILL Poole Wheelers CC
YOUTH U10/U8: SCRATCH
1st Oliver GILL Poole Wheelers CC
2nd Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
YOUTH U10/U8: HANDICAP
1st Oliver GILL Poole Wheelers CC
2nd Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
YOUTH U10/U8: SPRINT
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
2nd Oliver GILL Poole Wheelers CC
YOUTH U10/U8: SCRATCH
1st Oliver GILL Poole Wheelers CC
2nd Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC

Overall Standings after Round 10

A LEAGUE
1 Alex COLLINS Fareham Wheelers CC 115
2 Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 34
3 Brendan DREWETT Fareham Wheelers CC 25
4 Harvey McNAUGHTON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 22
5 Frank KILSBY VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles 15
6 Matthew POSNER Southampton University Road Club 13
7 Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 11
8 Alistair FIELDING Black Line 10
9 Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 6
Charlie COOPER VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles 6
B LEAGUE
1 Graham JONES New Forest CC 79
2 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Whlrs 69
3 Simon PETTIFER Poole Wheelers CC 63
4 Chris DAY Poole Wheelers CC 62
5 Matthew POSNER Southampton University Road Club 20
6 Jeremy GILL Poole Wheelers CC 14
7 Matthew MARKS Southampton University Road Club 10
8 Ian DONOHUE Southern Planning Practice 8
9 Anna NEWTON Team Heler’s 5
10 Micheal COURAGE Bournemouth Jubilee Whlrs 4
11 Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 3
12 Paul GILES Portsmouth North End CC 2
13 Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 1
Caitlin PETERS Fareham Wheelers Cycling Club 1
Logan TOWNSEND Counties Moniakon CC 1
Lili McLEAN Andover Wheelers 1
YOUTH A
1 Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club 79
2 Caitlin PETERS Fareham Wheelers Cycling Club 77
3 Mercy WEBB Velo Club Venta 71
4 Lucy GADD Poole Wheelers CC 31
5 Victoria LOVETT i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 25
6 Emily BRIDSON Jersey CA Youth Academy 20
7 Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 15
8 Ben SELFE Lee Valley Youth CC 12
9 Joe McGUINNESS Hillingdon Slipstreamers 9
10 Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club 3
YOUTH B
1 Elliot COX Portsmouth North End CC 103
2 Owen GILES Portsmouth North End CC 98
3 Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 39
4 Ben WILLSON Poole Wheelers CC 32
5 Freddie BALL Andover Wheelers 31
5 Thomas DAY Poole Wheelers CC 16
6 Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC 10
7 Joe McGUINNESS Hillingdon Slipstreamers 9
8 Ritchie SELFE Lee Valley Youth CC 1


YOUTH C
1 Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers 123
2 James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 71
3 Joe O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 44
4 Jamie WHITCHER Solent Pirates 40
5 Peter DRABBLE VC Meudon 16
6 Ben GILL Poole Wheelers CC 14
7 Alex BLACKMORE Poole Wheelers CC 10
8 Aiden DEWHIRST Poole Wheelers CC 8
9 Jude BEATON Portsmouth North End CC 5
Joshua GOLLICKER Preston Park Youth Cycling Club 5
11 Isaac WARRINGTON Solent Pirates 4
12 Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club 2
Jack WEBB Maindy Flyers 2

YOUTH D
1 Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers 127
2 Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 59
3 Peter DRABBLE VC Meudon 45
4 Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 30
5 James BROWN Palmer Park Velo RT / awcycles 28
6 Ella BEATON Portsmouth North End CC 16
7 Bobbie O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 11
8 Patrick ATKINSON Poole Wheelers Cycling Club 10
9 Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC 5
Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club 5
11 Finlay O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 4
12 Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Whlrs 3
13 Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC 2
14 Amelia COLEMAN Hillingdon Slipstreamers 1
YOUTH E
1 Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club 130
2 Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 107
3 Finlay O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 17
VETERANS
1 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Whlrs 31
2 Graham JONES New Forest CC 24
3 Jeremy GILL Poole Wheelers CC 7
4 Simon PETTIFER Poole Wheelers CC 7
5 Doug CONROY Redmon CC 3
Jim ROBERTSON BC PM - South East 3
6 Paul GILES Portsmouth North End CC 1
Ian DONOHUE Southern Planning Practice 1
Gareth LLEWELLYN Poole Wheelers CC 1
JUNIORS
1 Alex COLLINS Fareham Wheelers CC 31
2 Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 14
3 Brendan DREWETT Fareham Wheelers CC 9
4 Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 4
5 Charlie COOPER VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles 3
6 Harvey McNAUGHTON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 2
7 Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 1
WOMEN
1 Lili McLEAN Andover Wheelers 29
2 Caitlin PETERS Fareham Wheelers Cycling Club 18
3 Becky BELLWORTHY Southampton University Road Club 16
4 Lucy GADD Poole Wheelers CC 4
Emily BRIDSON Jersey CA Youth Academy 4
6 Victoria LOVETT i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 1
7 Mercy WEBB Velo Club Venta 1