Prendas Ciclismo

Prendas Ciclismo
Quality Clothing for 21 Years

Primera-Sports

TrainSharp Cycle Coaching

PRIMERA-SPORTS

Featured post

South Region Road & Circuit Race Calendar 2019

Tuesday, 18 December 2018

New Forest CC Boxing Day 10 Start List


Ken Buckley (Nuun-Sigma Sport-London RT) leads a field of 60 at the New Forest CC Boxing Day 10 mile time trial. The festive race was cancelled last year due to a waterlogged course but 2016 winner Sam Wadsley (Primera-Tramjobs) returns along with Alan Murchison (DRAG2ZERO), Andy Langdown (Blazing Saddles) and another former winner B Xavier Disley (AeroCoach) with multi national champion Julia Shaw (DRAG2ZERO) favourite to win the womens race on the out and back P311 course south of Ringwood. Tandem pairing, Mary Corbett & Michael Rice are first off at 10:02 and the HQ is at Bisterne Village hall.

1 10:02:00 Mary Corbett. Sotonia CC Female Vet
1 10:02:00 Michael Rice Farnham RC Male Vet
3 10:04:00 Maria Golden ...A3crg Female Vet
3 10:04:00 Deana Rice Farnham RC Female Vet
5 10:06:00 Bethany Gee Sotonia CC Female Senior
5 10:06:00 Julian Gee Sotonia CC Male Vet
7 10:08:00 Beth Allum University Of Manchester CC Female Espoir
7 10:08:00 Sam Humpheson Look Mum No Hands!
Solos
10 10:10:00 Peter Hawker New Forest CC Male Vet
11 10:11:00 Stewart Ward New Forest CC Male Senior
12 10:12:00 Thomas Day Poole Whs Male Junior
13 10:13:00 Joey Blythe Bournemouth Arrow CC Male Juvenile
14 10:14:00 Jacqueline York Christchurch Bicycle Club Female Vet
15 10:15:00 Mike Anderson Velo Club Venta Male Vet
16 10:16:00 Amanda Hawkes New Forest CC Female Vet
17 10:17:00 Matthew Cafferky New Forest CC Male Senior
18 10:18:00 Monique Hoban 34 Nomads CC Female Vet
19 10:19:00 Clementina Davies Yeovil Cycling Club Female Vet
20 10:20:00 Robert York Christchurch Bicycle Club Male Vet
21 10:21:00 Beverley Hards New Forest CC Female Vet
22 10:22:00 Lucy Gadd Liv CC Halo Cycles Female Junior
23 10:23:00 Andrew Thomas Poole Whs Male Vet
24 10:24:00 Alun Tribe Blazing Saddles Male Vet
25 10:25:00 Ryan Sheppard G.S. Henley Male Senior
26 10:26:00 Mat Jessop Tornado Road Cycling Club Male Senior
27 10:27:00 Martin Ross Bournemouth Jubilee Whs Male Vet
28 10:28:00 Dan Byrne Poole Whs Male Junior
29 10:29:00 Michael Round Bournemouth Jubilee Whs Male Vet
30 10:30:00 Lizzy Stocker IRIS Race Team Female Senior
31 10:31:00 Pete Coombs New Forest CC Male Vet
32 10:32:00 Julian Sheppard New Forest CC Male Vet
33 10:33:00 Nathan Wilson Thames Turbo Triathlon Club Male Junior
34 10:34:00 Martin Balk 3C Cyclexperience Male Vet
35 10:35:00 Naomi Shinkins BournemouthCycleworks Vitec Weber Female Senior
36 10:36:00 Stuart Willis Farnham RC Male Vet
37 10:37:00 Barry Hards New Forest CC Male Vet
38 10:38:00 Gary Chiverton Bournemouth Jubilee Whs Male Vet
39 10:39:00 Phillip Scriven Bournemouth Jubilee Whs Male Vet
40 10:40:00 Adrian Watkins Tornado Road Cycling Club Male Vet
41 10:41:00 Ian Sherin 3C Cyclexperience Male Vet
42 10:42:00 Louisa Cooper Bournemouth Jubilee Whs Female Senior
43 10:43:00 Pete Wilson Bournemouth Arrow CC Male Vet
44 10:44:00 Jack Martin Velo Club Venta Male Junior
45 10:45:00 Sean Williams New Forest CC Male Vet
46 10:46:00 Ben Lorton London Dynamo Male Senior
47 10:47:00 Martin Beale Velo Club St Raphael Male Vet
48 10:48:00 Matt Blythe Bournemouth Arrow CC Male Vet
49 10:49:00 Stuart Thompson Velo Club St Raphael Male Vet
50 10:50:00 Stuart Peckham New Forest CC Male Vet
51 10:51:00 Aron Kelly New Forest CC Male Senior
52 10:52:00 Erica Fogg Sotonia CC Female Vet
53 10:53:00 Nick Frewin Bournemouth Jubilee Whs Male Vet
54 10:54:00 Stuart Martingale Sotonia CC Male Vet
55 10:55:00 Chris Birch Hoops Velo Male Vet
56 10:56:00 Mark Valentine Poole Whs Male Vet
57 10:57:00 Tom Stocker Bournemouth Jubilee Whs Male Senior
58 10:58:00 John Sibley Utag RT Male Vet
59 10:59:00 Julian Lockwood Primera-Teamjobs Male Vet
60 11:00:00 Simon Berogna Velo Club St Raphael Male Vet
61 11:01:00 Brendan Reese Army Cycling Male Vet
62 11:02:00 Julia Shaw DRAG2ZERO Female Vet
63 11:03:00 Michelle Lock GS Stella Female Vet
64 11:04:00 Ant Gritton Sotonia CC Male Senior
65 11:05:00 B Xavier Disley AeroCoach Male Senior
66 11:06:00 Andy Langdown Blazing Saddles Male Vet
67 11:07:00 Alan Murchison DRAG2ZERO Male Vet
68 11:08:00 Dave Dent GS Stella Male Vet
69 11:09:00 Samuel Wadsley Primera-Teamjobs Male Espoir
70 11:10:00 Ken Buckley Nuun-Sigma Sport-London RT Male Senior

Tuesday, 11 December 2018

Calshot Track League #Results


SENIOR ‘B’ LEAGUE: 28 LAP SCR
1 Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2 George MOORE i-team Cyclist Club
3 Jonathan McKEE British Cycling Private Member - South
4 Jim KENT London Dynamo
5 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
6 Antonio SILANO MB Cyclery
7 Paul HENDY Wight Youth CC
8 Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
9 Doug CONROY Redmon CC
SENIOR ‘B’ LEAGUE : POINTS RACE
1 Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East 29 pts
2 George MOORE i-team Cyclist Club 23 pts
3 Doug CONROY Redmon CC 18 pts
4 Joshua GOLLIKER Preston Park Youth Cycling Club
5 Jim KENT London Dynamo
6 Jonathan McKEE British Cycling Private Member - South
7 Paul HENDY Wight Youth CC
8 Antonio SILANO MB Cyclery
9 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
10 Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
SENIOR ‘B’ LEAGUE: UNKNOWN DISTANCE
1 George MOORE i-team Cyclist Club
2 Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3 Jonathan McKEE British Cycling Private Member - South
4 Paul HENDY Wight Youth CC
5 Jim KENT London Dynamo
6 Antonio SILANO MB Cyclery
7 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
8 Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
SENIOR ‘B’ LEAGUE: SPRINT
1 Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2 George MOORE i-team Cyclist Club
3 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
SENIOR ‘B’ LEAGUE: SCRATCH RACE
1 Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
2 Doug CONROY Redmon CC
3 George MOORE i-team Cyclist Club
4 Joshua GOLLIKER Preston Park Youth Cycling Club
5 Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
6 Jonathan McKEE British Cycling Private Member - South
7 Alex FRANKS Hillingdon Slipstreamers
8 Jim KENT London Dynamo
9 Paul HENDY Wight Youth CC
10 Antonio SILANO MB Cyclery
11 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
JUNIOR / VETERANS: 2 km SCRATCH
1 Joshua GOLLIKER Preston Park Youth Cycling Club
2 Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3 Jonathan McKEE British Cycling Private Member - South
4 Antonio SILANO MB Cyclery
5 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
6 Paul HENDY Wight Youth CC
7 Jim KENT London Dynamo
8 Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
9 Doug CONROY Redmon CC
JUNIOR / VETERANS: UNKNOWN DISTANCE
1 Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
2 Doug CONROY Redmon CC
3 Joshua GOLLIKER Preston Park Youth Cycling Club
4 Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
5 Jonathan McKEE British Cycling Private Member - South
6 Jim KENT London Dynamo
7 Paul HENDY Wight Youth CC
8 Antonio SILANO MB Cyclery
9 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
YOUTH U16: WARM - UP
1 Joshua GOLLIKER Preston Park Youth Cycling Club
2 Charlie ABEL Poole Wheelers Cycling Club
3 Millie CHILCOTT Velo Club Venta
YOUTH U16: SCRATCH
1 Joshua GOLLIKER Preston Park Youth Cycling Club
2 Charlie ABEL Poole Wheelers Cycling Club
3 Millie CHILCOTT Velo Club Venta
YOUTH U16: POINTS
1 Joshua GOLLIKER Preston Park Youth Cycling Club 23 pts
2 Charlie ABEL Poole Wheelers Cycling Club 17 pts
YOUTH U16: HANDICAP
1 Charlie ABEL Poole Wheelers Cycling Club
2 Millie CHILCOTT Velo Club Venta
3 Joshua GOLLIKER Preston Park Youth Cycling Club
YOUTH U16: SPRINT
1 Millie CHILCOTT Velo Club Venta
2 Charlie ABEL Poole Wheelers Cycling Club
3 Joshua GOLLIKER Preston Park Youth Cycling Club
YOUTH U16 SCRATCH
1 Joshua GOLLIKER Preston Park Youth Cycling Club
2 Charlie ABEL Poole Wheelers Cycling Club
3 Millie CHILCOTT Velo Club Venta
YOUTH U14: WARM - UP
1 Matthew GILMOUR Velo Club Venta
2 Alex FRANKS Hillingdon Slipstreamers
3 Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
4 Katie-Ann CALTON Solent Pirates
5 Stanley KENT London Dynamo
6 Caitlin LOVELESS Hillingdon Slipstreamers
7 Ollie BOARER i-Team Cyclists' Club
YOUTH U14: SCRATCH
1 Alex FRANKS Hillingdon Slipstreamers
2 Matthew GILMOUR Velo Club Venta
3 Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
4 Caitlin LOVELESS Hillingdon Slipstreamers
5 Katie-Ann CALTON Solent Pirates
6 Ollie BOARER i-Team Cyclists' Club
YOUTH U14: POINTS
1 Alex FRANKS Hillingdon Slipstreamers 25 pts
2 Matthew GILMOUR Velo Club Venta 15pts
3 Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 10 pts
4 Katie-Ann CALTON Solent Pirates
5 Stanley KENT London Dynamo
6 Ollie BOARER i-Team Cyclists' Club
7 Caitlin LOVELESS Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U14: HANDICAP
1 Ollie BOARER i-Team Cyclists' Club
2 Katie-Ann CALTON Solent Pirates
3 Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
4 Caitlin LOVELESS Hillingdon Slipstreamers
5 Stanley KENT London Dynamo
6 Alex FRANKS Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U14: SPRINT
1 Alex FRANKS Hillingdon Slipstreamers
2 Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3 Matthew GILMOUR Velo Club Venta
4 Caitlin LOVELESS Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U14: SCRATCH
1 Alex FRANKS Hillingdon Slipstreamers
2 Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3 Matthew GILMOUR Velo Club Venta
4 Katie-Ann CALTON Solent Pirates
5 Stanley KENT London Dynamo
6 Caitlin LOVELESS Hillingdon Slipstreamers
7 Ollie BOARER i-Team Cyclists' Club
YOUTH U12: WARM - UP
1 Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club
2 Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
3 Rebecca CARTER Palmer Park Velo RT
YOUTH U12: SCRATCH
1 Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
2 Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club
3 Rebecca CARTER Palmer Park Velo RT
YOUTH U12: POINTS
1 Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC 19 pts
2 Rebecca CARTER Palmer Park Velo RT 17 pts
3 Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club 14 pts
YOUTH U12: HANDICAP
1 Rebecca CARTER Palmer Park Velo RT
2 Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
3 Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12: SPRINT
1 Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club
2 Rebecca CARTER Palmer Park Velo RT
3 Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
YOUTH U12: SCRATCH
1 Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club
2 Rebecca CARTER Palmer Park Velo RT
3 Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
YOUTH U10: WARM – UP
1 Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2 Harrison HENDY Wight Youth Cycling Club
3 Edward KENT Hillingdon Slipstreamers
4 Myles BRADLEY Wight Youth Cycling Club
5 Margherita SILANO Velo Club Venta
YOUTH U10: SCRATCH
1 Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2 Harrison HENDY Wight Youth Cycling Club
3 Myles BRADLEY Wight Youth Cycling Club
4 Edward KENT Hillingdon Slipstreamers
5 Margherita SILANO Velo Club Venta
YOUTH U10: POINTS
1 Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 18 pts
2 Harrison HENDY Wight Youth Cycling Club 14 pts
3 Edward KENT Hillingdon Slipstreamers 11 pts
4 Myles BRADLEY Wight Youth Cycling Club 5 pts
5 Margherita SILANO Velo Club Venta 2 pts
YOUTH U10: HANDICAP
1 Margherita SILANO Velo Club Venta
2 Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3 Myles BRADLEY Wight Youth Cycling Club
4 Harrison HENDY Wight Youth Cycling Club
5 Edward KENT Hillingdon Slipstreamers

YOUTH U10: SPRINT
1 Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2 Harrison HENDY Wight Youth Cycling Club
3 Margherita SILANO Velo Club Venta
4 Myles BRADLEY Wight Youth Cycling Club
5 Edward KENT Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U10: SCRATCH
1 Harrison HENDY Wight Youth Cycling Club
2 Myles BRADLEY Wight Youth Cycling Club
3 Edward KENT Hillingdon Slipstreamers
4 Margherita SILANO Velo Club Venta

Monday, 10 December 2018

VC St Raphael Open Time Trial Season in the South



*Entries Now Open *
VC St Raphael Waite contracts are proud to be again kicking off the South DC season (2019) The circuit x 2 of Porstdown Hill knows as
Pain on Portsdown hill Sunday 17th February 2019 at 09:30 16.5 Miles
(Promoted for and on behalf of Cycling Time Trials under their Rules and Regulations)

• Good prizes
• The Best homemade chocolate Brownies in the South
• Road and Time Trial Category
• Test yourself against some of the best riders on the circuit
• Part of the Sporting Series
• Well Marshalled

.......... Let us just see if winter training has paid off on Zwift but be careful this course has real corners

Course Record M: Chris McNamara: Nuun- Sigma Sport- Time 38:08
Course Record F: Simone Dailey: ...a3crg – Time 44:27

Entries Now Open:

Road Bikes - HERE
TT Bikes - HERE

Course Details: (Southwick - Boar Hunt - Portsdown -Southwick)

Start at junction of Portchester Lane approx. 0.3 miles west of Southwick roundabout on B2177. Proceed on B2177 to Staple Cross roads then left to South Boarhunt across small bridge bear right on the bend to climb through South Boarhunt then turn left into Swivelton Lane continue to junction with Portsdown Hill road turn left continue along Portsdown Hill to main roundabout. Take 1st exit onto B2177 to descend Portsdown Hill to Southwick Roundabout go straight on to pass the start and complete one lap. On the 2nd lap finish 75 meters before Southwick Roundabout opposite lay-by.

South Region Road & Circuit Race Calendar 2019


The South region road & circuit calendar for 2019 is taking shape. The traditional road season opener, Perfs, is on 10th February and this year will be supported by "Local Riders, Local Races". Our support has allowed promoter Mick Metcalf to offer a £250 winners prize with cash awards down to 15th place, enter Perfs HERE .The regional championships are scheduled for the 2nd June, organiser to be confirmed. Other highlights include a National B, 1 Day stage race based at Stockbridge and a 2/3/4 cat Womens race on the Littleton-Crawley circuit at the end of March

Odd Down Winter Series Round 3 12 January 2019 Circuit Odd Down E.1.2.3.4 Reg C+
Calshot Winter Track League 10 13 January 2019 Track Calshot Track All
Odd Down Winter Series Round 4 19 January 2019 Circuit Odd Down 2.3.4 Womens
Odd Down Winter Series Round 4 19 January 2019 Circuit Odd Down 2.3.4 Reg C+
Behind The Bikeshed Racing's Early Season Sundays 20 January 2019 Circuit Thruxton Circuit E.1.2.3.4 Womens
Behind The Bikeshed Racing's Early Season Sundays 20 January 2019 Circuit Thruxton Circuit Youth A Youth
Behind The Bikeshed Racing's Early Season Sundays 20 January 2019 Circuit Thruxton Circuit E.1.2 Reg C+
Odd Down Winter Series Round 5 26 January 2019 Circuit Odd Down 2.3.4 Womens
Odd Down Winter Series Round 5 26 January 2019 Circuit Odd Down 2.3.4 Reg C+
Odd Down Winter Series Round 6 02 February 2019 Circuit Odd Down E.1.2.3.4 Reg C+
Calshot Winter Track League 13 03 February 2019 Track Calshot Track All
Odd Down Winter Series Round 7 09 February 2019 Circuit Odd Down 2.3.4 Womens
Odd Down Winter Series Round 7 09 February 2019 Circuit Odd Down 2.3.4 Reg C+
Perfs Pedal Road Race 10 February 2019 Road Southwick E.1.2.3 Nat B
Odd Down Winter Series Round 8 16 February 2019 Circuit Odd Down 2.3.4 Womens
Odd Down Winter Series Round 8 16 February 2019 Circuit Odd Down 2.3.4 Reg C+
Behind The Bikeshed Racing's Early Season Sundays 17 February 2019 Circuit Thruxton Circuit E.1.2.3.4 Womens
Behind The Bikeshed Racing's Early Season Sundays 17 February 2019 Circuit Thruxton Circuit Youth A Youth
Behind The Bikeshed Racing's Early Season Sundays 17 February 2019 Circuit Thruxton Circuit E.1.2 Reg C+
Winter Series Finals 02 March 2019 Circuit Odd Down 2.3.4 Reg C+
Winter Series Finals 02 March 2019 Circuit Odd Down 2.3.4 Reg C+
Severn Bridge RR 03 March 2019 Road Henbury E.1.2.3.4 Nat B
Sulis Scorpions Youth Criterium (Youth Series) 09 March 2019 Circuit Odd Down All Youth
Bristol South Women’s Road Race 10 March 2019 Road SO 166 2.3.4 Womens
Bristol South Road Race 17 March 2019 Road SO 108 3.4 Reg B
Behind The Bikeshed Racing's Early Season Sundays 17 March 2019 Circuit Thruxton Circuit E.1.2.3.4 Womens
Behind The Bikeshed Racing's Early Season Sundays 17 March 2019 Circuit Thruxton Circuit Youth A Youth
Behind The Bikeshed Racing's Early Season Sundays 17 March 2019 Circuit Thruxton Circuit E.1.2 Reg C+
Sandisons 2-Day 23 March 2019 Road Blandford SO186 2.3.4 Reg A
Iris Road Race 31 March 2019 Road Littleton-Crawley Circuit 2.3.4 Womens
Portsmouth Evening Circuits #1 03 April 2019 Circuit Mountbatten E.1.2.3.4 Reg C+
Portsmouth Evening Circuits #1 03 April 2019 Circuit Mountbatten Youth
OMEGA PORTSMOUTH CIRCUITS#1 06 April 2019 Circuit Mountbatten Womens
OMEGA TRACK#1 06 April 2019 Track Mountbatten Track All
OMEGA PORTSMOUTH CIRCUITS#1 06 April 2019 Circuit Mountbatten E.1.2.3.4 Reg C+
ALLCAP Trophy Road Race (Formerly the Rob Willmott RR) 07 April 2019 Road Castlemorton 2.3.4 Reg A
V C Venta Crit Series 07 April 2019 Circuit South Winchester Park & Ride E.1.2.3.4 Reg C+
ALLCAP Trophy Road Race (Formerly the Rob Willmott RR) 07 April 2019 Road Castlemorton 2.3.4 Womens
Portsmouth Evening Circuits #2 10 April 2019 Circuit Mountbatten E.1.2.3.4 Reg C+
Portsmouth Evening Circuits #2 10 April 2019 Circuit Mountbatten Youth
Junior Tour of the Mendips 13 April 2019 Road Medips 1.2.3 Junior
V C Venta Crit Series 14 April 2019 Circuit South Winchester Park & Ride E.1.2.3.4 Reg C+
Behind The Bikeshed Racing's Summer Races 16 April 2019 Circuit Thruxton Circuit E.1.2.3.4 Womens
Behind The Bikeshed Racing's Summer Races 16 April 2019 Circuit Thruxton Circuit Youth A Youth
Behind The Bikeshed Racing's Summer Races 16 April 2019 Circuit Thruxton Circuit E.1.2 Reg C+
Portsmouth Evening Circuits #3 17 April 2019 Circuit Mountbatten E.1.2.3.4 Reg C+
Portsmouth Evening Circuits #3 17 April 2019 Circuit Mountbatten Youth
Castle Combe Easter Classic 19 April 2019 Circuit Castle Combe Motor Circuit Youth
Castle Combe Easter Classic 19 April 2019 Circuit Castle Combe Motor Circuit Womens
Castle Combe Easter Classic 19 April 2019 Circuit Castle Combe Motor Circuit E.1.2.3.4 Nat B
Westdown Camp Youth Races (Youth Series) 20 April 2019 Circuit Westdown Camp Youth U14 & 16 Youth
PORTSMOUTH EASTER CIRCUITS 20 April 2019 Circuit Mountbatten Womens
PORTSMOUTH EASTER OPEN TRACK ( National Hard Track Endurance Counter) 20 April 2019 Track Mountbatten Track All
PORTSMOUTH EASTER CIRCUITS 20 April 2019 Circuit Mountbatten E.1.2.3.4 Reg C+
21/04/19 Stockbridge Down RR tbc
Behind The Bikeshed Racing's Summer Races 23 April 2019 Circuit Thruxton Circuit E.1.2.3.4 Womens
Behind The Bikeshed Racing's Summer Races 23 April 2019 Circuit Thruxton Circuit Youth A Youth
Behind The Bikeshed Racing's Summer Races 23 April 2019 Circuit Thruxton Circuit E.1.2 Reg C+
Portsmouth Evening Circuits #4 24 April 2019 Circuit Mountbatten E.1.2.3.4 Reg C+
Portsmouth Evening Circuits #4 24 April 2019 Circuit Mountbatten Youth
V C Venta Crit Series 28 April 2019 Circuit South Winchester Park & Ride E.1.2.3.4 Reg C+
Chitterne Road Race 28 April 2019 Road Chitterne E.1.2.3 Nat B
Behind The Bikeshed Racing's Summer Races 30 April 2019 Circuit Thruxton Circuit E.1.2.3.4 Womens
Behind The Bikeshed Racing's Summer Races 30 April 2019 Circuit Thruxton Circuit Youth A Youth
Behind The Bikeshed Racing's Summer Races 30 April 2019 Circuit Thruxton Circuit E.1.2 Reg C+
Portsmouth Evening Circuits #5 01 May 2019 Circuit Mountbatten E.1.2.3.4 Reg C+
Portsmouth Evening Circuits #5 01 May 2019 Circuit Mountbatten Youth
Cotswold Veldrijden Road Races 05 May 2019 Road Malmesbury 2.3.4 Reg A
Cotswold Veldrijden Road Races 05 May 2019 Road Malmesbury 2.3.4 Womens
OMEGA PORTSMOUTH CIRCUITS#2 06 May 2019 Circuit Mountbatten Womens
OMEGA TRACK#2 06 May 2019 Track Mountbatten Track All
OMEGA PORTSMOUTH CIRCUITS#2 06 May 2019 Circuit Mountbatten E.1.2.3.4 Reg C+
Behind The Bikeshed Racing's Summer Races 07 May 2019 Circuit Thruxton Circuit E.1.2.3.4 Womens
Behind The Bikeshed Racing's Summer Races 07 May 2019 Circuit Thruxton Circuit Youth A Youth
Behind The Bikeshed Racing's Summer Races 07 May 2019 Circuit Thruxton Circuit E.1.2 Reg C+
Odd Down Summer Series 1 07 May 2019 Circuit Odd Down E.1.2.3.4 Reg C+
Portsmouth Evening Circuits #6 08 May 2019 Circuit Mountbatten E.1.2.3.4 Reg C+
Portsmouth Evening Circuits #6 08 May 2019 Circuit Mountbatten Youth
Castle Combe Summer Series 1 09 May 2019 Circuit Castle Combe Motor Circuit E.1.2.3.4 Reg C+
Castle Combe Summer Series 1 09 May 2019 Circuit Castle Combe Motor Circuit Youth
Odd Down Summer Series 1 09 May 2019 Circuit Odd Down Womens
Somer Valley Spring Criterium 11 May 2019 Circuit Odd Down E.1.2.3.4 Reg C+
ProMasters Series Wessex GP 12 May 2019 Road UPAVON SO133 Masters Nat B
Behind The Bikeshed Racing's Summer Races 14 May 2019 Circuit Thruxton Circuit E.1.2.3.4 Womens
Behind The Bikeshed Racing's Summer Races 14 May 2019 Circuit Thruxton Circuit Youth A Youth
Behind The Bikeshed Racing's Summer Races 14 May 2019 Circuit Thruxton Circuit E.1.2 Reg C+
Odd Down Summer Series 2 14 May 2019 Circuit Odd Down E.1.2.3.4 Reg C+
Portsmouth Evening Circuits #7 15 May 2019 Circuit Mountbatten E.1.2.3.4 Reg C+
Portsmouth Evening Circuits #7 15 May 2019 Circuit Mountbatten Youth
Castle Combe Summer Series 2 16 May 2019 Circuit Castle Combe Motor Circuit E.1.2.3.4 Reg C+
Castle Combe Summer Series 2 16 May 2019 Circuit Castle Combe Motor Circuit Youth
Odd Down Summer Series 2 16 May 2019 Circuit Odd Down Womens
Bournemouth Jubilee Wheelers 2 day Stage Race 18 May 2019 Road variant of the SO155 2.3 Reg A
BPF / VC Bristol 19 May 2019 Road Tetbury 2.3.4 Reg A
BPF / VC Bristol 19 May 2019 Road Tetbury 2.3.4 Womens
Odd Down Summer Series 3 21 May 2019 Circuit Odd Down E.1.2.3.4 Reg C+
Portsmouth Evening Circuits #8 22 May 2019 Circuit Mountbatten E.1.2.3.4 Reg C+
Portsmouth Evening Circuits #8 22 May 2019 Circuit Mountbatten Youth
Odd Down Masters Race 1 22 May 2019 Circuit Odd Down Masters Reg C+
Castle Combe Summer Series 3 23 May 2019 Circuit Castle Combe Motor Circuit E.1.2.3.4 Reg C+
Castle Combe Summer Series 3 23 May 2019 Circuit Castle Combe Motor Circuit Youth
Odd Down Summer Series 3 23 May 2019 Circuit Odd Down Womens
Performance Cycles South Cerney Road Race 26 May 2019 Road South Cerney 2.3.4 Reg A
Performance Cycles South Cerney Road Race 26 May 2019 Road South Cerney 2.3.4 Womens
Odd Down Summer Series 4 28 May 2019 Circuit Odd Down E.1.2.3.4 Reg C+
Portsmouth Evening Circuits #9 29 May 2019 Circuit Mountbatten E.1.2.3.4 Reg C+
Portsmouth Evening Circuits #9 29 May 2019 Circuit Mountbatten Youth
Castle Combe Summer Series 4 30 May 2019 Circuit Castle Combe Motor Circuit E.1.2.3.4 Reg C+
Castle Combe Summer Series 4 30 May 2019 Circuit Castle Combe Motor Circuit Youth
Odd Down Summer Series 4 30 May 2019 Circuit Odd Down Womens
OMEGA PORTSMOUTH CIRCUITS#3 01 June 2019 Circuit Mountbatten Womens
OMEGA TRACK#3 01 June 2019 Track Mountbatten Track All
OMEGA PORTSMOUTH CIRCUITS#3 01 June 2019 Circuit Mountbatten E.1.2.3.4 Reg C+
Regional Road Champs TBC 02 June 2019 Road TBC E.1.2.3.4 Nat B
Regional Road Champs TBC 02 June 2019 Road TBC E.1.2.3.4 Womens
Odd Down Summer Series 5 04 June 2019 Circuit Odd Down E.1.2.3.4 Reg C+
Portsmouth Evening Circuits #10 05 June 2019 Circuit Mountbatten E.1.2.3.4 Reg C+
Portsmouth Evening Circuits #10 05 June 2019 Circuit Mountbatten Youth
Odd Down Masters Race 2 05 June 2019 Circuit Odd Down Masters Reg C+
Castle Combe Summer Series 5 06 June 2019 Circuit Castle Combe Motor Circuit E.1.2.3.4 Reg C+
Castle Combe Summer Series 5 06 June 2019 Circuit Castle Combe Motor Circuit Youth
Odd Down Summer Series 5 06 June 2019 Circuit Odd Down Womens
Steve Taylor Memorial Road Race 09 June 2019 Road Castlemorton 2.3.4 Reg A
Winchester Criterium & Cyclefest 2019 09 June 2019 Circuit Winchester City E.1.2.3.4 Nat B
Winchester Criterium & Cyclefest 2019 09 June 2019 Circuit Winchester City E.1.2.3.4 Womens
Winchester Criterium & Cyclefest 2019 09 June 2019 Circuit Winchester City E.1.2.3.4 Youth
Odd Down Summer Series 6 11 June 2019 Circuit Odd Down E.1.2.3.4 Reg C+
Portsmouth Evening Circuits #11 12 June 2019 Circuit Mountbatten E.1.2.3.4 Reg C+
Portsmouth Evening Circuits #11 12 June 2019 Circuit Mountbatten Youth
Castle Combe Summer Series 6 13 June 2019 Circuit Castle Combe Motor Circuit E.1.2.3.4 Reg C+
Castle Combe Summer Series 6 13 June 2019 Circuit Castle Combe Motor Circuit Youth
Odd Down Summer Series 6 13 June 2019 Circuit Odd Down Womens
Portsmouth North End CC Summer Road Race 15 June 2019 Road Owslebury 2.3.4 Reg A
Sotonia Summer Criterium 16 June 2019 Circuit South Winchester Park & Ride Youth races (U8, U10, U12, U14, U16) Youth
Gillingham Wheelers Summer Road Race 16 June 2019 Road New course (HQ at East Stour) 3.4 Reg C+
Bristol GP 16 June 2019 Circuit Bristol E.1.2.3.4 Nat A
Odd Down Summer Series 7 18 June 2019 Circuit Odd Down E.1.2.3.4 Reg C+
Portsmouth Evening Circuits #12 19 June 2019 Circuit Mountbatten E.1.2.3.4 Reg C+
Portsmouth Evening Circuits #12 19 June 2019 Circuit Mountbatten Youth
Odd Down Masters Race 3 19 June 2019 Circuit Odd Down Masters Reg C+
Castle Combe Summer Series 7 20 June 2019 Circuit Castle Combe Motor Circuit E.1.2.3.4 Reg C+
Castle Combe Summer Series 7 20 June 2019 Circuit Castle Combe Motor Circuit Youth
Odd Down Summer Series 7 20 June 2019 Circuit Odd Down Womens
VC Venta Summer Road Race TBC 23 June 2019 Road Stockbridge 2.3 Reg A
Radeon & 24/7 23 June 2019 Road 2.3.4 Reg A
Radeon & 24/7 23 June 2019 Road 2.3.4 Womens
Odd Down Summer Series 8 25 June 2019 Circuit Odd Down E.1.2.3.4 Reg C+
Portsmouth Evening Circuits #13 26 June 2019 Circuit Mountbatten E.1.2.3.4 Reg C+
Portsmouth Evening Circuits #13 26 June 2019 Circuit Mountbatten Youth
Castle Combe Summer Series 8 27 June 2019 Circuit Castle Combe Motor Circuit E.1.2.3.4 Reg C+
Castle Combe Summer Series 8 27 June 2019 Circuit Castle Combe Motor Circuit Youth
Odd Down Summer Series 8 27 June 2019 Circuit Odd Down Womens
Odd Down Summer Series 9 02 July 2019 Circuit Odd Down E.1.2.3.4 Reg C+
Portsmouth Evening Circuits #14 03 July 2019 Circuit Mountbatten E.1.2.3.4 Reg C+
Portsmouth Evening Circuits #14 03 July 2019 Circuit Mountbatten Youth
Odd Down Masters Race 4 03 July 2019 Circuit Odd Down Masters Reg C+
Castle Combe Summer Series 9 04 July 2019 Circuit Castle Combe Motor Circuit E.1.2.3.4 Reg C+
Castle Combe Summer Series 9 04 July 2019 Circuit Castle Combe Motor Circuit Youth
Odd Down Summer Series 9 04 July 2019 Circuit Odd Down Womens
A Bridge Too Far Road Race 07 July 2019 Road Priddy Course SO166 2.3.4 Womens
A Bridge Too Far Road Race 07 July 2019 Road Priddy Course SO166 2.3.4 Reg A
Odd Down Summer Series 10 09 July 2019 Circuit Odd Down E.1.2.3.4 Reg C+
Portsmouth Evening Circuits #15 10 July 2019 Circuit Mountbatten E.1.2.3.4 Reg C+
Portsmouth Evening Circuits #15 10 July 2019 Circuit Mountbatten Youth
Castle Combe Summer Series 10 11 July 2019 Circuit Castle Combe Motor Circuit E.1.2.3.4 Reg C+
Castle Combe Summer Series 10 11 July 2019 Circuit Castle Combe Motor Circuit Youth
Odd Down Summer Series 10 11 July 2019 Circuit Odd Down Womens
Behind The Bikeshed Racing's Summer Sunday 14 July 2019 Circuit Thruxton Circuit 2.3.4 Reg C+
Veloton 14 July 2019 Road 2.3.4 Reg A
Odd Down Summer Series 11 16 July 2019 Circuit Odd Down E.1.2.3.4 Reg C+
Portsmouth Evening Circuits #16 17 July 2019 Circuit Mountbatten E.1.2.3.4 Reg C+
Portsmouth Evening Circuits #16 17 July 2019 Circuit Mountbatten Youth
Odd Down Summer Series 11 18 July 2019 Circuit Odd Down Womens
OMEGA PORTSMOUTH CIRCUITS#4 20 July 2019 Circuit Mountbatten Womens
OMEGA TRACK#4 20 July 2019 Track Mountbatten Track All
OMEGA PORTSMOUTH CIRCUITS#4 20 July 2019 Circuit Mountbatten E.1.2.3.4 Reg C+
Cotswold Cycle Trek 21 July 2019 Road 2.3.4 Reg A
Odd Down Summer Series 12 23 July 2019 Circuit Odd Down E.1.2.3.4 Reg C+
Portsmouth Evening Circuits #17 24 July 2019 Circuit Mountbatten E.1.2.3.4 Reg C+
Portsmouth Evening Circuits #17 24 July 2019 Circuit Mountbatten Youth
Odd Down Summer Series 12 25 July 2019 Circuit Odd Down Womens
Portsmouth Evening Circuits #18 31 July 2019 Circuit Mountbatten E.1.2.3.4 Reg C+
Portsmouth Evening Circuits #18 31 July 2019 Circuit Mountbatten Youth
Bath CC cotswold league race 04 August 2019 Road Yatyon keynall and sherston 2.3.4 Reg A
Bath CC cotswold league race 04 August 2019 Road Yatyon keynall and sherston Womens
Westdown Youth Stage Race 04 August 2019 Circuit Westdown Camp All Cat Youth
Portsmouth Evening Circuits #19 07 August 2019 Circuit Mountbatten E.1.2.3.4 Reg C+
Portsmouth Evening Circuits #19 07 August 2019 Circuit Mountbatten Youth
OMEGA PORTSMOUTH CIRCUITS#5 10 August 2019 Circuit Mountbatten Womens
OMEGA TRACK#5 10 August 2019 Track Mountbatten Track All
OMEGA PORTSMOUTH CIRCUITS#5 10 August 2019 Circuit Mountbatten E.1.2.3.4 Reg C+
Behind The Bikeshed Racing's Summer Races 13 August 2019 Circuit Thruxton Circuit E.1.2.3.4 Womens
Behind The Bikeshed Racing's Summer Races 13 August 2019 Circuit Thruxton Circuit Youth A Youth
Behind The Bikeshed Racing's Summer Races 13 August 2019 Circuit Thruxton Circuit E.1.2 Reg C+
Portsmouth Evening Circuits #20 14 August 2019 Circuit Mountbatten E.1.2.3.4 Reg C+
Portsmouth Evening Circuits #20 14 August 2019 Circuit Mountbatten Youth
John Holman Memorial Road Race 18 August 2019 Road New course (HQ at East Stour) 2.3.4 Reg A
Behind The Bikeshed Racing's Summer Races 20 August 2019 Circuit Thruxton Circuit E.1.2.3.4 Womens
Behind The Bikeshed Racing's Summer Races 20 August 2019 Circuit Thruxton Circuit Youth A Youth
Behind The Bikeshed Racing's Summer Races 20 August 2019 Circuit Thruxton Circuit E.1.2 Reg C+
Portsmouth Evening Circuits #21 21 August 2019 Circuit Mountbatten E.1.2.3.4 Reg C+
Portsmouth Evening Circuits #21 21 August 2019 Circuit Mountbatten Youth
Portsmouth Evening Circuits #22 28 August 2019 Circuit Mountbatten E.1.2.3.4 Reg C+
Portsmouth Evening Circuits #22 28 August 2019 Circuit Mountbatten Youth
Portsmouth Evening Circuits #23 04 September 2019 Circuit Mountbatten E.1.2.3.4 Reg C+
Portsmouth Evening Circuits #23 04 September 2019 Circuit Mountbatten Youth
Emergency Services Road Race 14 September 2019 Road Pimperne SO175 E.1.2.3 Reg C+
Behind The Bikeshed Racing's Thruxton Three & Supporting Races Bernard Baker 15 September 2019 Road Thruxton Circuit E.1.2.3.4 Nat B
SUSIES RUBY CIRCUITS 19 October 2019 Circuit Mountbatten Womens
SUSIES RUBY CIRCUITS 19 October 2019 Circuit Mountbatten E.1.2.3.4 Reg C+
Hillingdon Slipstreamers Youth Omnium 17 November 2019 Track Calshot Track Youth
Stockbridge Down 1 Day 2 Stage RR TBC Road Stockbridge Circuits (plus Prologue TT) E.1.2.3.4 Nat B
Fareham Wheelers Road Race Doug Tandy and Josh White TBC Road Owslebury 2.3.4 Reg A


Saturday, 8 December 2018

Farnborough & Camberley Christmas 10, Results


Farnborough & Camberley Christmas '10', H10/8 Bentley
Results
1 Ken Buckley Male Senior Nuun-Sigma Sport-London RT 19:36
2 James Rix Male Vet Team Bottrill 20:00
3 Neil Mackley Male Vet Fareham Wheelers CC 21:01
4 Henrik Persson Male Senior Kingston Wheelers CC 21:02
5 Alan Murchison Male Vet DRAG2ZERO 21:07
6 Nick Wilson Male Vet Rye & District Wheelers CC 21:19
7 Dave Dent Male Vet GS Stella 21:31
8 Andy Langdown Male Vet Blazing Saddles 21:32
9 David Triska Male Senior Team Bottrill 21:41
10 Ben Williams Male Espoir i-Team Cyclists Club 21:48
11 Julian Lockwood Male Vet Primera-Teamjobs 22:05
12 Jon Hughes Male Vet Velo Club Godalming & Haslemere 22:08
13 Andy Lack Male Vet Paceline RT 22:36
14 Stuart Martingale Male Vet Sotonia CC 22:37
15 Philip Watts Male Vet North Hampshire RC 22:38
16 David Walters Male Vet Velo Club Godalming & Haslemere 22:43
17 Stephen Wilkinson Male Vet Folkestone Velo Club 22:45
18 Roderick Macfadyen Male Vet Reading CC 22:52
19 Ben Houston Male Vet Spokes BPC Racing 22:57
20 Duncan Emery Male Vet Twickenham CC 23:15
21 Gary Pamment Male Vet 3T-RACING 23:16
22 Richard Moore Male Vet Velo Club Godalming & Haslemere 23:33
23 Michael Nagi Male Senior Wokingham Cycling Club 23:44
24 David Mason Male Vet Lincoln Wheelers CC 23:54
25 Matt Hill Male Vet Velo Club Godalming & Haslemere 23:55
25 Mark Pritchard Male Vet Velo Club Godalming & Haslemere 23:55
27 Philip Watkins Male Vet North Norfolk Whs 23:58
28 Iain Cotton Male Vet Alton CC/Owens Cycles 24:14
29 Lara Taylor Female Vet Velo Club Godalming & Haslemere 24:23
30 Callum Pike Mullins Male Junior Cycling Club Hackney 24:24
31 Kirsty Mcseveney Female Senior Fareham Wheelers CC 24:28
32 Stuart Carver Male Vet North Hampshire RC 24:32
33 David Greenwood Male Vet Rye & District Wheelers CC 24:38
34 Conor Boyle Male Vet Woking Cycle Club 24:50
35 Mark Capocci Male Vet Portsmouth North End CC 24:54
36 Mike Anderson Male Vet Velo Club Venta 24:59
37 Richard Payn Male Vet 34 Nomads CC 25:01
38 Peter Owen Male Vet Norwood Paragon CC 25:09
39 James Cheeseman Male Senior Crawley Wheelers 25:24
40 Aran Stanton Male Vet Velo Club St Raphael 25:29
41 Vince Freeman Male Senior Brighton Triathlon Club 25:43
42 Ryan Sheppard Male Senior G.S. Henley 25:44
43 Jon Frost Male Vet Redmon CC 25:47
44 Michael Harrison Male Vet North Hampshire RC 26:09
45 Stuart Hourigan Male Vet 34 Nomads CC 26:13
46 David French Male Vet Weybridge Wheelers 26:15
47 Suzanne Shaw Female Vet Kingston Phoenix RC 26:45
48 Ali Walters Female Vet Velo Club Godalming & Haslemere 26:55
49 John Allen Male Vet Redmon CC 26:57
50 Gemma Freeman Female Senior Brighton Triathlon Club 27:03
51 Luke Seal Male Senior NFTO 27:13
52 Michael Cope Male Vet Kettering CC 27:17
53 Rachel Green Female Vet Cheltenham & County Cycling Club 28:40
53 Peter Horsfield Male Vet Redmon CC 28:40
55 Richard Burt Male Vet Solihull CC 28:43
56 David Percival Male Vet Kingston Phoenix RC 28:54
57 Chris Brewer Male Vet Redmon CC 30:03
58 David Eccles Male Vet Redmon CC 31:32
59 Vernon Schutte Male Vet Farnborough & Camberley CC 31:40


Tandem
Mary Corbett Sotonia cc & Deanna Rice Farnham RC 34.33

Wednesday, 5 December 2018

Bournemouth Jubilee Wheelers 100Km Reliability Trial



Bournemouth Jubilee Wheelers Winter reliability trial series continues this Sunday (9th Dec) with their “100km in 5hrs” ride. Run over mainly rural roads, the reliability trials offer a great test of rider condition across the off-season. The increasing distances will ensure those hoping to complete all four rides stay focused through the winter months!
Sunday December 9th 2018
100 Km in 5 Hours (4:40, 4:20) sign on & ride between 8:30-9:00
8:30 = 5 hours
8:45 = 4:40
09:00 = 4 :20
HQ Merley Community Centre, Harrier Drive, Merley, BH21 1XE (Parking, Toilets & refreshments available).
All welcome, Members £1, affiliated club riders £2 other riders are required to become associate members of the club, (insurance purposes), cost is £10 to include all four BJW reliability trials. Route sheets available on day and HERE
Participants must complete the correct course within the time limit.

Reliabilty Trial Series
6TH JANUARY 2019 75 MILES in 6 FROM 08:30
3rd FEBRUARY 2019 100 MILES in 8 FROM 08:30 (100 KM OPTION)

Calshot Winter League #5, Results & Overall Standings


Sunday 2nd December 2018
SENIOR ‘AB’ LEAGUE: 28 LAP SCR
1 Harry JOHNSON VC St Raphaël
2 Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
3 Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
4 George MOORE i-team Cyclist Club
5 Tobias BUNYAN Eastbourne Rovers
6 Paul HENDY Wight Youth Cycling Club
7 Jim KENT London Dynamo
8 Liam COLLINS PMR
9 Antonio SILANO MB Cyclery
10 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
11 Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
12 Doug CONROY Redmon CC
SENIOR ‘AB’ LEAGUE : POINTS RACE
1 Harry JOHNSON VC St Raphaël 28 pts
2 George MOORE i-team Cyclist Club 27 pts
3 Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club 15 pts
4 Tobias BUNYAN Eastbourne Rovers
5 Paul HENDY Wight Youth Cycling Club
6 Liam COLLINS PMR
7 Jim KENT London Dynamo
8 Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
9 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
10 Doug CONROY Redmon CC
11 Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
SENIOR ‘AB’ LEAGUE: UNKNOWN DISTANCE
1 Harry JOHNSON VC St Raphaël
2 Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3 Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
4 Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
5 Joshua GOLLIKER Preston Park Youth Cycling Club
6 George MOORE i-team Cyclist Club
7 Tobias BUNYAN Eastbourne Rovers
8 Jim KENT London Dynamo
9 Paul HENDY Wight Youth Cycling Club
10 Liam COLLINS PMR
11 Antonio SILANO MB Cyclery
12 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
13 Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
14 Doug CONROY Redmon CC
SENIOR ‘AB’ LEAGUE: SPRINT
1 Harry JOHNSON VC St Raphaël
2 Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3 Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
4 George MOORE i-team Cyclist Club
SENIOR ‘AB’ LEAGUE: SCRATCH RACE
1 Harry JOHNSON VC St Raphaël
2 Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
3 George MOORE i-team Cyclist Club
4 Joshua GOLLIKER Preston Park Youth Cycling Club
5 Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
6 Tobias BUNYAN Eastbourne Rovers
7 Jim KENT London Dynamo
8 Liam COLLINS PMR
9 Doug CONROY Redmon CC
10 Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East

VETERANS/ JUNIORS: 2 km SCRATCH
1 Harry JOHNSON VC St Raphaël
2 Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
3 Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
4 Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
5 Antonio SILANO MB Cyclery
6 Tobias BUNYAN Eastbourne Rovers
7 Jim KENT London Dynamo
8 Paul HENDY Wight Youth Cycling Club
9 Liam COLLINS PMR
10 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
11 Doug CONROY Redmon CC
12 Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
JUNIOR / VETERANS: UNKNOWN DISTANCE
1 Doug CONROY Redmon CC
2 Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
3 Harry JOHNSON VC St Raphaël
4 Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
5 Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
6 Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
7 Paul HENDY Wight Youth Cycling Club
8 Jim KENT London Dynamo
9 Liam COLLINS PMR
10 Tobias BUNYAN Eastbourne Rovers
11 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
12 Joshua GOLLIKER Preston Park Youth Cycling Club
YOUTH U16: WARM - UP
1 Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
2 Joshua GOLLIKER Preston Park Youth Cycling Club
3 Arthur PURBRICK Poole Wheelers Cycling Club
4 Millie CHILCOTT Velo Club Venta
YOUTH U16: 1Km SCRATCH
1 Millie CHILCOTT Velo Club Venta
2 Joshua GOLLIKER Preston Park Youth Cycling Club
3 Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
4 Arthur PURBRICK Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U16: POINTS
1 Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers 21 pts
2 Joshua GOLLIKER Preston Park Youth Cycling Club 10 pts
3 Arthur PURBRICK Poole Wheelers Cycling Club 19 pts
4 Millie CHILCOTT Velo Club Venta
YOUTH U16: HANDICAP
1 Arthur PURBRICK Poole Wheelers Cycling Club
2 Millie CHILCOTT Velo Club Venta
3 Joshua GOLLIKER Preston Park Youth Cycling Club
4 Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U16: SPRINT
1 Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
2 Joshua GOLLIKER Preston Park Youth Cycling Club
3 Arthur PURBRICK Poole Wheelers Cycling Club
4 Millie CHILCOTT Velo Club Venta
YOUTH U16 SCRATCH
1 Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
2 Joshua GOLLIKER Preston Park Youth Cycling Club
3 Arthur PURBRICK Poole Wheelers Cycling Club
4 Millie CHILCOTT Velo Club Venta
YOUTH U14: WARM - UP
1 Alex FRANKS Hillingdon Slipstreamers
2 Matthew GILMOUR Velo Club Venta
3 Stanley KENT Hillingdon Slipstreamers
4 Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
5 Ollie BOARER i-Team Cyclists' Club
6 Alfred BUNYAN Preston Park Youth Cycling Club
7 Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U14: 1Km SCRATCH
1 Alex FRANKS Hillingdon Slipstreamers
2 Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3 Stanley KENT Hillingdon Slipstreamers
4 Matthew GILMOUR Velo Club Venta
5 Ollie BOARER i-Team Cyclists' Club
6 Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
7 Alfred BUNYAN Preston Park Youth Cycling Club
YOUTH U14: POINTS
1 Alex FRANKS Hillingdon Slipstreamers 20 pts
2 Matthew GILMOUR Velo Club Venta 9 pts
3 Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 8 pts
4 Stanley KENT Hillingdon Slipstreamers 3 pts
5 Alfred BUNYAN Preston Park Youth Cycling Club
6 Ollie BOARER i-Team Cyclists' Club
7 Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U14: HANDICAP
1 Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2 Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
3 Ollie BOARER i-Team Cyclists' Club
4 Alfred BUNYAN Preston Park Youth Cycling Club
5 Alex FRANKS Hillingdon Slipstreamers
6 Matthew GILMOUR Velo Club Venta
7 Stanley KENT Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U14: SPRINT
1 Alex FRANKS Hillingdon Slipstreamers
2 Matthew GILMOUR Velo Club Venta
3 Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
4 Ollie BOARER i-Team Cyclists' Club
YOUTH U14: SCRATCH
1 Alex FRANKS Hillingdon Slipstreamers
2 Matthew GILMOUR Velo Club Venta
3 Stanley KENT Hillingdon Slipstreamers
4 Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
5 Ollie BOARER i-Team Cyclists' Club
6 Alfred BUNYAN Preston Park Youth Cycling Club
7 Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U12: WARM - UP
1 Rebecca CARTER Palmer Park Velo RT
2 Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
3 Electra MORRIS Charlotteville Cycling Club
YOUTH U12: 1 Km SCRATCH
1 Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
2 Rebecca CARTER Palmer Park Velo RT
3 Electra MORRIS Charlotteville Cycling Club

YOUTH U12: POINTS
1 Rebecca CARTER Palmer Park Velo RT 20 pts
2 Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC 16 pts
3 Electra MORRIS Charlotteville Cycling Club 14 pts
YOUTH U12: HANDICAP
1 Rebecca CARTER Palmer Park Velo RT
2 Electra MORRIS Charlotteville Cycling Club
3 Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
YOUTH U12: SPRINT
1 Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
2 Rebecca CARTER Palmer Park Velo RT
3 Electra MORRIS Charlotteville Cycling Club
YOUTH U12: SCRATCH
1 Rebecca CARTER Palmer Park Velo RT
2 Electra MORRIS Charlotteville Cycling Club
3 Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
YOUTH U10: WARM – UP
1 Harrison HENDY Wight Youth Cycling Club
2 Chloe CARTER Palmer Park Velo RT
3 Myles BRADLEY Wight Youth Cycling Club
4 Margherita SILANO Velo Club Venta
5 Edward KENT Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U10: 1Km SCRATCH
1 Harrison HENDY Wight Youth Cycling Club
2 Margherita SILANO Velo Club Venta
3 Myles BRADLEY Wight Youth Cycling Club
4 Edward KENT Hillingdon Slipstreamers
5 Chloe CARTER Palmer Park Velo RT
YOUTH U10: POINTS
1 Harrison HENDY Wight Youth Cycling Club 25 pts
2 Myles BRADLEY Wight Youth Cycling Club 14 pts
3 Edward KENT Hillingdon Slipstreamers 11 pts
4 Chloe CARTER Palmer Park Velo RT
5 Margherita SILANO Velo Club Venta
YOUTH U10: HANDICAP
1 Margherita SILANO Velo Club Venta
2 Chloe CARTER Palmer Park Velo RT
3 Harrison HENDY Wight Youth Cycling Club
4 Edward KENT Hillingdon Slipstreamers
5 Myles BRADLEY Wight Youth Cycling Club
YOUTH U10: SPRINT
1 Harrison HENDY Wight Youth Cycling Club
2 Margherita SILANO Velo Club Venta
3 Chloe CARTER Palmer Park Velo RT
4 Edward KENT Hillingdon Slipstreamers
5 Myles BRADLEY Wight Youth Cycling Club
YOUTH U10: SCRATCH
1 Harrison HENDY Wight Youth Cycling Club
2 Edward KENT Hillingdon Slipstreamers
3 Myles BRADLEY Wight Youth Cycling Club
4 Chloe CARTER Palmer Park Velo RT
5 Margherita SILANO Velo Club Venta

A LEAGUE
1 Harry JOHNSON The Hub Cycleworks 63
2 Dan BYRNE Black Line 24
3 Jamie WHITCHER Bournemouth Cycleworks UK-Biking 12
4 Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers 8
5 Joshua GOLLIKER Preston Park Youth Cycling Club 8
B LEAGUE
1 George MOORE i-team Cyclist’s Club 52
2 Danny HAVEY Fareham Wheelers CC 27
3 Simon PETTIFER Poole Wheelers CC 23
4 Dan BYRNE Black Line 15
5 Jonathan McKEE British Cycling Private Member – South 8
6 Jim KENT London Dynamo 4
7 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Whlrs 7
8 Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East 2
9 Paul HENDY Wight Youth Cycling Club 1
10 Tobias BUNYAN Eastbourne Rovers 1
11 Doug CONROY Redmon CC 1
YOUTH A
1 Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers 65
2 Joshua GOLLIKER Preston Park Youth Cycling Club 55
3 Arthur PURBRICK Poole Wheelers Cycling Club 21
4 Millie CHILCOTT Velo Club Venta 16
5 Jacob SCHNABEL Fareham Wheelers Cycling Club 7
6 Jodie TAYLOR Team Terminator 7
7 Charlie ABEL Poole Wheelers Cycling Club 6
YOUTH B
1 Matthew GILMOUR Velo Club Venta 52
2 Alex FRANKS Hillingdon Slipstreamers 44
3 Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 34
4 Charlie ABEL Poole Wheelers Cycling Club 13
5 Stanley KENT London Dynamo 12
6 Ollie BOARER i-Team Cyclists' Club 10
7 Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers 7
8 Caitlin LOVELESS Hillingdon Slipstreamers 3
9 Bradley TAYLOR Colchester Rovers CC 3
10 Katie-Ann CALTON Solent Pirates 2
YOUTH C
1 Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC 45
2 Rebecca CARTER Palmer Park Velo RT 39
3 Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club 32
4 Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club 30
5 Electra MORRIS Charlotteville Cycling Club 18
6 Ollie BOARER i-Team Cyclists' Club 17
YOUTH D
1 Harrison HENDY Wight Youth Cycling Club 73
2 Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 42
3 Myles BRADLEY Wight Youth Cycling Club 31
4 Chloe CARTER Palmer Park Velo RT 16
5 Edward KENT Hillingdon Slipstreamers 9
6 Margherita SILANO Velo Club Venta 9

VETERANS
1 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC 15
2 Simon PETTIFER Poole Wheelers CC 14
3 Doug CONROY Redmon CC 10
4 Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East 9
5 Antonio SILANO MB Cyclery 3
6 Jim KENT London Dynamo 2
7 Jonathan McKEE British Cycling Private Member - South 2
8 Paul HENDY Wight Youth Cycling Club 2
9 Tobias BUNYAN Eastbourne Rovers 1
JUNIORS
1 Harry JOHNSON The Hub Cycleworks 25
2 Dan BYRNE Black Line 12
3 Danny HAVEY Fareham Wheelers CC 11
4 Joshua GOLLIKER Preston Park Youth Cycling Club 4
5 Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers 3
WOMEN TOT
1 Jodie TAYLOR Team Terminator 3