Prendas Ciclismo

Prendas Ciclismo
Quality Clothing for 21 Years

Primera-Sports

TrainSharp Cycle Coaching

PRIMERA-SPORTS

Featured post

South Region Road & Circuit Race Calendar 2019

Wednesday, 5 December 2018

Calshot Winter League #5, Results & Overall Standings


Sunday 2nd December 2018
SENIOR ‘AB’ LEAGUE: 28 LAP SCR
1 Harry JOHNSON VC St Raphaël
2 Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
3 Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
4 George MOORE i-team Cyclist Club
5 Tobias BUNYAN Eastbourne Rovers
6 Paul HENDY Wight Youth Cycling Club
7 Jim KENT London Dynamo
8 Liam COLLINS PMR
9 Antonio SILANO MB Cyclery
10 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
11 Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
12 Doug CONROY Redmon CC
SENIOR ‘AB’ LEAGUE : POINTS RACE
1 Harry JOHNSON VC St Raphaël 28 pts
2 George MOORE i-team Cyclist Club 27 pts
3 Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club 15 pts
4 Tobias BUNYAN Eastbourne Rovers
5 Paul HENDY Wight Youth Cycling Club
6 Liam COLLINS PMR
7 Jim KENT London Dynamo
8 Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
9 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
10 Doug CONROY Redmon CC
11 Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
SENIOR ‘AB’ LEAGUE: UNKNOWN DISTANCE
1 Harry JOHNSON VC St Raphaël
2 Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3 Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
4 Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
5 Joshua GOLLIKER Preston Park Youth Cycling Club
6 George MOORE i-team Cyclist Club
7 Tobias BUNYAN Eastbourne Rovers
8 Jim KENT London Dynamo
9 Paul HENDY Wight Youth Cycling Club
10 Liam COLLINS PMR
11 Antonio SILANO MB Cyclery
12 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
13 Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
14 Doug CONROY Redmon CC
SENIOR ‘AB’ LEAGUE: SPRINT
1 Harry JOHNSON VC St Raphaël
2 Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3 Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
4 George MOORE i-team Cyclist Club
SENIOR ‘AB’ LEAGUE: SCRATCH RACE
1 Harry JOHNSON VC St Raphaël
2 Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
3 George MOORE i-team Cyclist Club
4 Joshua GOLLIKER Preston Park Youth Cycling Club
5 Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
6 Tobias BUNYAN Eastbourne Rovers
7 Jim KENT London Dynamo
8 Liam COLLINS PMR
9 Doug CONROY Redmon CC
10 Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East

VETERANS/ JUNIORS: 2 km SCRATCH
1 Harry JOHNSON VC St Raphaël
2 Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
3 Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
4 Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
5 Antonio SILANO MB Cyclery
6 Tobias BUNYAN Eastbourne Rovers
7 Jim KENT London Dynamo
8 Paul HENDY Wight Youth Cycling Club
9 Liam COLLINS PMR
10 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
11 Doug CONROY Redmon CC
12 Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
JUNIOR / VETERANS: UNKNOWN DISTANCE
1 Doug CONROY Redmon CC
2 Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
3 Harry JOHNSON VC St Raphaël
4 Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
5 Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
6 Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
7 Paul HENDY Wight Youth Cycling Club
8 Jim KENT London Dynamo
9 Liam COLLINS PMR
10 Tobias BUNYAN Eastbourne Rovers
11 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
12 Joshua GOLLIKER Preston Park Youth Cycling Club
YOUTH U16: WARM - UP
1 Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
2 Joshua GOLLIKER Preston Park Youth Cycling Club
3 Arthur PURBRICK Poole Wheelers Cycling Club
4 Millie CHILCOTT Velo Club Venta
YOUTH U16: 1Km SCRATCH
1 Millie CHILCOTT Velo Club Venta
2 Joshua GOLLIKER Preston Park Youth Cycling Club
3 Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
4 Arthur PURBRICK Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U16: POINTS
1 Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers 21 pts
2 Joshua GOLLIKER Preston Park Youth Cycling Club 10 pts
3 Arthur PURBRICK Poole Wheelers Cycling Club 19 pts
4 Millie CHILCOTT Velo Club Venta
YOUTH U16: HANDICAP
1 Arthur PURBRICK Poole Wheelers Cycling Club
2 Millie CHILCOTT Velo Club Venta
3 Joshua GOLLIKER Preston Park Youth Cycling Club
4 Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U16: SPRINT
1 Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
2 Joshua GOLLIKER Preston Park Youth Cycling Club
3 Arthur PURBRICK Poole Wheelers Cycling Club
4 Millie CHILCOTT Velo Club Venta
YOUTH U16 SCRATCH
1 Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
2 Joshua GOLLIKER Preston Park Youth Cycling Club
3 Arthur PURBRICK Poole Wheelers Cycling Club
4 Millie CHILCOTT Velo Club Venta
YOUTH U14: WARM - UP
1 Alex FRANKS Hillingdon Slipstreamers
2 Matthew GILMOUR Velo Club Venta
3 Stanley KENT Hillingdon Slipstreamers
4 Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
5 Ollie BOARER i-Team Cyclists' Club
6 Alfred BUNYAN Preston Park Youth Cycling Club
7 Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U14: 1Km SCRATCH
1 Alex FRANKS Hillingdon Slipstreamers
2 Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3 Stanley KENT Hillingdon Slipstreamers
4 Matthew GILMOUR Velo Club Venta
5 Ollie BOARER i-Team Cyclists' Club
6 Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
7 Alfred BUNYAN Preston Park Youth Cycling Club
YOUTH U14: POINTS
1 Alex FRANKS Hillingdon Slipstreamers 20 pts
2 Matthew GILMOUR Velo Club Venta 9 pts
3 Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 8 pts
4 Stanley KENT Hillingdon Slipstreamers 3 pts
5 Alfred BUNYAN Preston Park Youth Cycling Club
6 Ollie BOARER i-Team Cyclists' Club
7 Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U14: HANDICAP
1 Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2 Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
3 Ollie BOARER i-Team Cyclists' Club
4 Alfred BUNYAN Preston Park Youth Cycling Club
5 Alex FRANKS Hillingdon Slipstreamers
6 Matthew GILMOUR Velo Club Venta
7 Stanley KENT Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U14: SPRINT
1 Alex FRANKS Hillingdon Slipstreamers
2 Matthew GILMOUR Velo Club Venta
3 Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
4 Ollie BOARER i-Team Cyclists' Club
YOUTH U14: SCRATCH
1 Alex FRANKS Hillingdon Slipstreamers
2 Matthew GILMOUR Velo Club Venta
3 Stanley KENT Hillingdon Slipstreamers
4 Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
5 Ollie BOARER i-Team Cyclists' Club
6 Alfred BUNYAN Preston Park Youth Cycling Club
7 Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U12: WARM - UP
1 Rebecca CARTER Palmer Park Velo RT
2 Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
3 Electra MORRIS Charlotteville Cycling Club
YOUTH U12: 1 Km SCRATCH
1 Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
2 Rebecca CARTER Palmer Park Velo RT
3 Electra MORRIS Charlotteville Cycling Club

YOUTH U12: POINTS
1 Rebecca CARTER Palmer Park Velo RT 20 pts
2 Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC 16 pts
3 Electra MORRIS Charlotteville Cycling Club 14 pts
YOUTH U12: HANDICAP
1 Rebecca CARTER Palmer Park Velo RT
2 Electra MORRIS Charlotteville Cycling Club
3 Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
YOUTH U12: SPRINT
1 Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
2 Rebecca CARTER Palmer Park Velo RT
3 Electra MORRIS Charlotteville Cycling Club
YOUTH U12: SCRATCH
1 Rebecca CARTER Palmer Park Velo RT
2 Electra MORRIS Charlotteville Cycling Club
3 Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
YOUTH U10: WARM – UP
1 Harrison HENDY Wight Youth Cycling Club
2 Chloe CARTER Palmer Park Velo RT
3 Myles BRADLEY Wight Youth Cycling Club
4 Margherita SILANO Velo Club Venta
5 Edward KENT Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U10: 1Km SCRATCH
1 Harrison HENDY Wight Youth Cycling Club
2 Margherita SILANO Velo Club Venta
3 Myles BRADLEY Wight Youth Cycling Club
4 Edward KENT Hillingdon Slipstreamers
5 Chloe CARTER Palmer Park Velo RT
YOUTH U10: POINTS
1 Harrison HENDY Wight Youth Cycling Club 25 pts
2 Myles BRADLEY Wight Youth Cycling Club 14 pts
3 Edward KENT Hillingdon Slipstreamers 11 pts
4 Chloe CARTER Palmer Park Velo RT
5 Margherita SILANO Velo Club Venta
YOUTH U10: HANDICAP
1 Margherita SILANO Velo Club Venta
2 Chloe CARTER Palmer Park Velo RT
3 Harrison HENDY Wight Youth Cycling Club
4 Edward KENT Hillingdon Slipstreamers
5 Myles BRADLEY Wight Youth Cycling Club
YOUTH U10: SPRINT
1 Harrison HENDY Wight Youth Cycling Club
2 Margherita SILANO Velo Club Venta
3 Chloe CARTER Palmer Park Velo RT
4 Edward KENT Hillingdon Slipstreamers
5 Myles BRADLEY Wight Youth Cycling Club
YOUTH U10: SCRATCH
1 Harrison HENDY Wight Youth Cycling Club
2 Edward KENT Hillingdon Slipstreamers
3 Myles BRADLEY Wight Youth Cycling Club
4 Chloe CARTER Palmer Park Velo RT
5 Margherita SILANO Velo Club Venta

A LEAGUE
1 Harry JOHNSON The Hub Cycleworks 63
2 Dan BYRNE Black Line 24
3 Jamie WHITCHER Bournemouth Cycleworks UK-Biking 12
4 Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers 8
5 Joshua GOLLIKER Preston Park Youth Cycling Club 8
B LEAGUE
1 George MOORE i-team Cyclist’s Club 52
2 Danny HAVEY Fareham Wheelers CC 27
3 Simon PETTIFER Poole Wheelers CC 23
4 Dan BYRNE Black Line 15
5 Jonathan McKEE British Cycling Private Member – South 8
6 Jim KENT London Dynamo 4
7 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Whlrs 7
8 Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East 2
9 Paul HENDY Wight Youth Cycling Club 1
10 Tobias BUNYAN Eastbourne Rovers 1
11 Doug CONROY Redmon CC 1
YOUTH A
1 Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers 65
2 Joshua GOLLIKER Preston Park Youth Cycling Club 55
3 Arthur PURBRICK Poole Wheelers Cycling Club 21
4 Millie CHILCOTT Velo Club Venta 16
5 Jacob SCHNABEL Fareham Wheelers Cycling Club 7
6 Jodie TAYLOR Team Terminator 7
7 Charlie ABEL Poole Wheelers Cycling Club 6
YOUTH B
1 Matthew GILMOUR Velo Club Venta 52
2 Alex FRANKS Hillingdon Slipstreamers 44
3 Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 34
4 Charlie ABEL Poole Wheelers Cycling Club 13
5 Stanley KENT London Dynamo 12
6 Ollie BOARER i-Team Cyclists' Club 10
7 Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers 7
8 Caitlin LOVELESS Hillingdon Slipstreamers 3
9 Bradley TAYLOR Colchester Rovers CC 3
10 Katie-Ann CALTON Solent Pirates 2
YOUTH C
1 Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC 45
2 Rebecca CARTER Palmer Park Velo RT 39
3 Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club 32
4 Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club 30
5 Electra MORRIS Charlotteville Cycling Club 18
6 Ollie BOARER i-Team Cyclists' Club 17
YOUTH D
1 Harrison HENDY Wight Youth Cycling Club 73
2 Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 42
3 Myles BRADLEY Wight Youth Cycling Club 31
4 Chloe CARTER Palmer Park Velo RT 16
5 Edward KENT Hillingdon Slipstreamers 9
6 Margherita SILANO Velo Club Venta 9

VETERANS
1 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC 15
2 Simon PETTIFER Poole Wheelers CC 14
3 Doug CONROY Redmon CC 10
4 Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East 9
5 Antonio SILANO MB Cyclery 3
6 Jim KENT London Dynamo 2
7 Jonathan McKEE British Cycling Private Member - South 2
8 Paul HENDY Wight Youth Cycling Club 2
9 Tobias BUNYAN Eastbourne Rovers 1
JUNIORS
1 Harry JOHNSON The Hub Cycleworks 25
2 Dan BYRNE Black Line 12
3 Danny HAVEY Fareham Wheelers CC 11
4 Joshua GOLLIKER Preston Park Youth Cycling Club 4
5 Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers 3
WOMEN TOT
1 Jodie TAYLOR Team Terminator 3

No comments:

Post a Comment