PRIMERA-SPORTS

Prendas Ciclismo

Prendas Ciclismo
Quality Clothing for 21 Years

TrainSharp Cycle Coaching

Sunday, 29 November 2015

Calshot Winter League #5, Report,Results,Images


Alex Collins (Fareham Wheelers) continues to boss the “ A’”s at the Calshot Winter Track league. Collins impressed, muscling out Joe Clark (I-Team CC) in the scratch, points & sprint races.
LilI McLean (Andover Wheelers) leads the Women’s league but had to give second best to a determined looking Becky Bellworthy (Soto Uni CC).
It was Bellworthy’s first ride in the leaguer this winter; it should not be her last!
Graham Jones (New Forest CC) heads the “B” league ahead of leading Veteran Richard Eastham (Bournemouth Jubilee Wh), the pair sharing the spoils in round 5.
SENIOR ‘A’ LEAGUE: 28 LAP SCR
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-TandemClub
SENIOR ‘A’ LEAGUE : POINTS RACE
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club 30 pts
2nd Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-TandemClub 18 pts
SENIOR ‘A’ LEAGUE & WOMEN: UNKNOWN DISTANCE
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-TandemClub
3rd Rebecca BELLWORTHY Southampton University Road Club
4th Lili McLEAN Andover Wheelers
SENIOR ‘A’ LEAGUE: SPRINT
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-TandemClub
SENIOR ‘A’ LEAGUE: SCRATCH RACE
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-TandemClub
3rd Rebecca BELLWORTHY Southampton University Road Club
4th Lili McLEAN Andover Wheelers
VETERANS /JUNIORS / WOMEN: 2 km SCRATCH
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-TandemClub
3rd Graham JONES New Forest CC
4th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
5th Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
6th Ian DONOHUE Southern Planning Practice
7th Micheal COURAGE Bournemouth Jubilee Wheelers CC
8th John CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-TandemClub
9th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
10th Rebecca BELLWORTHY Southampton University Road Club
11th Lili McLEAN Andover Wheelers
12th Doug CONROY Redmon CC
13th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
VET: Graham JONES New Forest CC
JUN: Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
WOM: Rebecca BELLWORTHY Southampton University Road Club

SENIOR ‘B’ LEAGUE: 28 LAP SCR
1st Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
2nd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3rd Micheal COURAGE Bournemouth Jubilee Wheelers CC
4th Ian DONOHUE Southern Planning Practice
5th Matthew MARKS Southampton University Road Club
6th John CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-TandemClub
7th Lili McLEAN Andover Wheelers
8th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
9th Rebecca BELLWORTHY Southampton University Road Club
10th Doug CONROY Redmon CC
11th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
SENIOR ‘B’ LEAGUE : POINTS RACE
1st Graham JONES New Forest CC 24 pts
2nd Ian DONOHUE Southern Planning Practice 19 pts
3rd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 8 pts
4th Micheal COURAGE Bournemouth Jubilee Wheelers CC 4 pts
5th Matthew MARKS Southampton University Road Club 3 pts
6th John CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-TandemClub 2 pts
7th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
8th Lili McLEAN Andover Wheelers
9th Rebecca BELLWORTHY Southampton University Road Club
10th Doug CONROY Redmon CC
11th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
SENIOR ‘B’ LEAGUE: UNKNOWN DISTANCE
1st Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
2nd Ian DONOHUE Southern Planning Practice
3rd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
4th Matthew MARKS Southampton University Road Club
5th John CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-TandemClub
6th Micheal COURAGE Bournemouth Jubilee Wheelers CC
7th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
8th Graham JONES New Forest CC
9th Doug CONROY Redmon CC
10th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
SENIOR ‘B’ LEAGUE: SPRINT
1st Graham JONES New Forest CC
2nd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3rd Matthew MARKS Southampton University Road Club


SENIOR ‘B’ LEAGUE: SCRATCH RACE
1st Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Graham JONES New Forest CC
3rd Matthew MARKS Southampton University Road Club
4th Ian DONOHUE Southern Planning Practice
5th Micheal COURAGE Bournemouth Jubilee Wheelers CC
6th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
7th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
8th Doug CONROY Redmon CC
9th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
VETERANS: UNKNOWN DISTANCE
1st Graham JONES New Forest CC
2nd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
3rd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
4th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
5th Micheal COURAGE Bournemouth Jubilee Wheelers CC
6th Ian DONOHUE Southern Planning Practice
7th Doug CONROY Redmon CC
8th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
JUNIORS & WOMEN : UNKNOWN DISTANCE
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-TandemClub
3rd Rebecca BELLWORTHY Southampton University Road Club
4th Lili McLEAN Andover Wheelers

YOUTH U16: WARM - UP
1st Mercy WEBB Velo Club Venta
2nd Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
YOUTH U16: 1km SCRATCH
1st Mercy WEBB Velo Club Venta
2nd Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
YOUTH U16: POINTS
1st Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club 20 pts
2nd Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC 16 pts
3rd Mercy WEBB Velo Club Venta 14 pts
YOUTH U16: HANDICAP
1st Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
2nd Mercy WEBB Velo Club Venta
3rd Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
YOUTH U16: SPRINT
1st Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
2nd Mercy WEBB Velo Club Venta
3rd Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
YOUTH U16: SCRATCH
1st Mercy WEBB Velo Club Venta
2nd Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC

YOUTH U14: WARM - UP
1st Owen GILES Portsmouth North End CC
2nd Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
3rd Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
4th Joe MCGUINESS Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U14: 1km SCRATCH
1st Joe MCGUINESS Hillingdon Slipstreamers
2nd Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
3rd Owen GILES Portsmouth North End CC
4th Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
YOUTH U14: POINTS
1st Owen GILES Portsmouth North End CC 16 pts
2nd Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 15 pts
3rd Joe MCGUINESS Hillingdon Slipstreamers 11 pts
4th Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood 8 pts
YOUTH U14: HANDICAP
1st Joe MCGUINESS Hillingdon Slipstreamers
2nd Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
3rd Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
4th Owen GILES Portsmouth North End CC
YOUTH U14: SPRINT
1st Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
2nd Joe MCGUINESS Hillingdon Slipstreamers
3rd Owen GILES Portsmouth North End CC
4th Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
YOUTH U14: SCRATCH
1st Owen GILES Portsmouth North End CC
2nd Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
3rd Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
4th Joe MCGUINESS Hillingdon Slipstreamers

YOUTH U12: WARM - UP
1st James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
2nd Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
3rd Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
4th Jamie WHITCHER Solent Pirates
5th Jude BEATON Portsmouth North End CC
6th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
7th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12: 1km SCRATCH
1st Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
2nd James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
4th Jamie WHITCHER Solent Pirates
5th Jude BEATON Portsmouth North End CC
6th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
7th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12: POINTS
1st Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers 18 pts
2nd James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 13 pts
3rd Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers 9 pts
4th Jamie WHITCHER Solent Pirates
5th Jude BEATON Portsmouth North End CC
6th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
7th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12: HANDICAP
1st Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
2nd Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
3rd Jamie WHITCHER Solent Pirates
4th Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
5th James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
6th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
7th Jude BEATON Portsmouth North End CC
YOUTH U12: SPRINT
1st Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
2nd Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
3rd James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
4th Jamie WHITCHER Solent Pirates

YOUTH U12: SCRATCH
1st Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
2nd Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
3rd James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
4th Jamie WHITCHER Solent Pirates
5th Jude BEATON Portsmouth North End CC
6th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
7th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U10: WARM - UP
1st Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers
2nd Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Peter DRABBLE VC Meudon
4th Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
5th Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
6th Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
7th Ella BEATON Portsmouth North End CC
8th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
YOUTH U10: SCRATCH
1st Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers
2nd Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Peter DRABBLE VC Meudon
4th Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
5th Ella BEATON Portsmouth North End CC
6th Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
7th Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
8th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
YOUTH U10: POINTS
1st Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers 20 pts
2nd Peter DRABBLE VC Meudon 12 pts
3rd Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 8 pts
4th Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
5th Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
6th Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
7th Ella BEATON Portsmouth North End CC
8th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
YOUTH U10/U8: SPRINT
1st Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers
2nd Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3rd Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
4th Peter DRABBLE VC Meudon

YOUTH U10: HANDICAP
1st Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers
2nd Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3rd Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
4th Peter DRABBLE VC Meudon
5th Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
6th Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
7th Ella BEATON Portsmouth North End CC
8th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
YOUTH U10: SCRATCH
1st Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers
2nd Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3rd Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
4th Peter DRABBLE VC Meudon
5th Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
6th Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
7th Ella BEATON Portsmouth North End CC
8th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
YOUTH U8: WARM - UP
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
2nd Oliver GILL Poole Wheelers CC
YOUTH U8: SCRATCH
1st Oliver GILL Poole Wheelers CC
2nd Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
YOUTH U8: POINTS
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC 10 pts
2nd Oliver GILL Poole Wheelers CC 6 pts
YOUTH U8: HANDICAP
1st Oliver GILL Poole Wheelers CC
2nd Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
YOUTH U8: SPRINT
1st Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
2nd Oliver GILL Poole Wheelers CC
3rd Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
YOUTH U8: SCRATCH
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
2nd Oliver GILL Poole Wheelers CC
Overall Standings after Round 5
1 Alex COLLINS Fareham Wheelers CC 52
2 Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 30
3 Brendan DREWETT Fareham Wheelers CC 12
4 Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 11
5 Alistair FIELDING Black Line 10
6 Harvey McNAUGHTON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 7
7 Frank KILSBY VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles 6
8 Charlie COOPER VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles 6
9 Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 5
B LEAGUE
1 Graham JONES New Forest CC 47
2 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Whlrs 39
3 Chris DAY Poole Wheelers CC 23
4 Simon PETTIFER Poole Wheelers CC 20
5 Ian DONOHUE Southern Planning Practice 7
6 Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 3
7 Matthew MARKS Southampton University Road Club 2
8 Micheal COURAGE Bournemouth Jubilee Whlrs 2
9 Paul GILES Portsmouth North End CC 1
10 Lili McLEAN Andover Wheelers 1
11 Jeremy GILL Poole Wheelers CC 1
YOUTH A
1 Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club 43
2 Mercy WEBB Velo Club Venta 46
3 Caitlin PETERS Fareham Wheelers Cycling Club 32
4 Lucy GADD Poole Wheelers CC 19
5 Ben SELFE Lee Valley Youth CC 12
6 Victoria LOVETT i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 12
7 Emily BRIDSON Jersey CA Youth Academy 7
YOUTH B
1 Elliot COX Portsmouth North End CC 49
2 Owen GILES Portsmouth North End CC 47
3 Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 39
4 Thomas DAY Poole Wheelers CC 8
5 Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC 9
6 Joe McGUINNESS Hillingdon Slipstreamers 9
7 Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC 3
8 Ritchie SELFE Lee Valley Youth CC 1
YOUTH C
1 Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers 75
2 James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 50
3 Jamie WHITCHER Solent Pirates 13
4 Joe O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 12
5 Joshua GOLLICKER Preston Park Youth Cycling Club 5
6 Ben GILL Poole Wheelers CC 3
7 Alex BLACKMORE Poole Wheelers CC 2
8 Jude BEATON Portsmouth North End CC 2
9 Isaac WARRINGTON Solent Pirates 2
10 Aiden DEWHIRST Poole Wheelers CC 2
11 Jack WEBB Maindy Flyers 2

YOUTH D
1 Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers 68
2 Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 36
3 James BROWN Palmer Park Velo RT / awcycles 24
4 Peter DRABBLE VC Meudon 19
5 Ella BEATON Portsmouth North End CC 9
6 Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 8
7 Bobbie O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 7
8 Amelia COLEMAN Hillingdon Slipstreamers 1
YOUTH E
1 Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 53
2 Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club 51
3 Finlay O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 17
VETERANS TOT
1 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Whlrs 15
2 Graham JONES New Forest CC 16
3 Simon PETTIFER Poole Wheelers CC 4
4 Jim ROBERTSON BC PM - South East 3
5 Doug CONROY Redmon CC 2
6 Jeremy GILL Poole Wheelers CC 1
7 Gareth LLEWELLYN Poole Wheelers CC 1
JUNIORS
1 Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 12
2 Alex COLLINS Fareham Wheelers CC 15
3 Brendan DREWETT Fareham Wheelers CC 4
4 Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 4
5 Charlie COOPER VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles 3
6 Harvey McNAUGHTON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 2
7 Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 1

WOMEN
1 Lili McLEAN Andover Wheelers 14
2 Becky BELLWORTHY Southampton University Road Club 14
Lots more pics on our Facebook page

Saturday, 28 November 2015

South District (P) Open Time Trials 2016


20-Feb-16 Saturday P821 16 11:00 VC St Raphael (Hardriders)
27-Feb-16 Saturday P886 10 14:30 a3crg Sporting Road Bikes
27-Feb-16 Saturday P886 10 14:30 a3crg Hardriders TT Bikes
05-Mar-16 Saturday P140 10 14:30 Sotonia CC
06-Mar-16 Sunday P140 10 09:00 Antelope RT (2-up TTT)
25-Mar-16 Friday P311 10 08:00 Bournemouth Arrow CC
27-Mar-16 Sunday P451 10 09:00 CC Weymouth
02-Apr-16 Saturday P829/A 10 14:30 Fareham Wheelers CC
03-Apr-16 Sunday P427 24 09:00 Wessex RC
30-Apr-16 Saturday P881/10 10 17:00 Hampshire RC
24-Apr-16 Sunday P886/17 17 09:00 VTTA (Wessex Group) (2-up TTT) One Rider 40-49
24-Apr-16 Sunday P886/17 17 09:00 VTTA (Wessex Group) (2-up TTT) One Rider 50+
24-Apr-16 Sunday P886/17 17 09:00 VTTA (Wessex Group) (2-up TTT) Non Vets
30-Apr-16 Saturday P881/10 10 17:00 Hampshire RC
08-May-16 Sunday P413/25 25 07:00 Bournemouth & Dist WCA (incorporating Wessex Group VTTA Championship)
14-May-16 Saturday P128 25 07:00 Sotonia CC
22-May-16 Sunday P417 50 06:00 Wessex RC
29-May-16 Sunday P333 32 07:00 New Forest CC
05-Jun-16 Sunday P881/25 25 07:00 Portsmouth North End CC
11-Jun-16 Saturday P881/10 10 16:00 Team Axiom
12-Jun-16 Sunday P885/25 25 07:00 Team Axiom
12-Jun-16 Sunday P415 10 07:00 Bournemouth Jubilee Whs
19-Jun-16 Sunday P415 10 07:00 Poole Wheelers
22-Jun-16 Wednesday P182 10 19:00 GHS DISTRICT CHAMPIONSHIP (South DC) (Championship entry forms only)
26-Jun-16 Sunday P413/25 25 06:30 Bournemouth Jubilee Whs
03-Jul-16 Sunday P885 50 06:00 Hampshire RC (incorporating Wessex Group VTTA Championship)
07-Jul-16 Thursday P901 10 19:30 Bognor Regis CC (Max 60 Riders)(Entries close 19/06/16)
10-Jul-16 Sunday P612/10 10 07:30 Andover Whs
17-Jul-15 Sunday P415 10 07:00 Poole Wheelers
24-Jul-16 Sunday P901/50 50 07:00 Southdown Velo
31-Jul-16 Sunday P886 10 09:00 a3crg Sporting
03-Aug-16 Wednesday P881/10 10 19:00 a3crg (mixed crews) (2-up TTT)(Entries Close 25/07/16)(15 Teams Only)
06-Aug-16 Saturday P303 10 15:00 Bournemouth & Dist WCA (2-up TTT)(1M &1W)
06-Aug-16 Saturday P303 10 15:00 Bournemouth & Dist WCA (Tandems) (Mixed crew only)
20-Aug-16 Saturday P311 10 15:00 Bournemouth Arrow CC (2up TTT)
20-Aug-16 Saturday P311 10 15:00 Bournemouth Arrow CC (Tandems)
21-Aug-16 Sunday P886 10 09:00 RTTC National Championship (South DC)(Entries Close 26/07/16)
28-Aug-16 Sunday P901/25 25 06:30 Southdown Velo
04-Sep-15 Sunday P413/25 25 07:00 Poole Wheelers (Inc South DC Champs)
10-Sep-16 Saturday P303 10 14:00 New Forest CC
18-Sep-16 Sunday P183 23km 09:00 Sotonia CC (Sporting Course Road Bikes No Aero components)
18-Sep-16 Sunday P183 23km 09:00 Sotonia CC (Time Trial Bikes)
09-Oct-16 Sunday P911 28 08:00 Southdown Velo
16-Oct-16 Sunday Thuxton 11.78 09:00 Antelope RT (Thuxton Closed Circuit TT)
26-Dec-16 Monday P311 10 10:00 New Forest CC (Entries close 11/12/15)

Wednesday, 25 November 2015

British Cycling Responds to Spending Review


BRITISH CYCLING RESPONSE TO COMPREHENSIVE SPENDING REVIEW


Ian Drake, Chief Executive of British Cycling, said: “On first reaction, British Cycling welcomes measures announced by the Chancellor in his Comprehensive Spending Review. The increase in budget support for sport at a time when public spending is under so much pressure is a clear recognition of the role sport plays in our national life and the contribution it makes to society.

“We also welcome the Government’s desire to support a bid for the UCI Road World Championships. Following our letter of 15 June to the Prime Minister on the subject, government knows that the highest priority in our major events strategy is ensuring a participation legacy for the sport. That is to say – those inspired by cycling’s great events need somewhere safe to try cycle sport. We believe this process can inject £640m into the economy and create new closed road facilities and cycle sport hubs to serve millions of people across the country. We are ready to discuss this with ministers and as ever we will look to deliver the best possible result for cycling.

“Beyond cycling as an organised sport, British Cycling has long been clear that different government departments need to work together to deliver a healthier, happier, more active nation. In that spirit we welcome the £300m fund announced by the Chancellor for cycling initiatives. However, it is essential that this fund is additional to the vital investment required to make our roads and junctions safer for cycling, to be brought forward by the Department for Transport in its forthcoming Cycling and Walking Investment Strategy. Building on manifesto commitments, a cross-party consensus and support from both business and the public, the Chancellor has given the Department for Transport the clear direction to make strategic, cost-effective infrastructure investments. As ever we stand ready to help transport ministers deliver for cycling.

“We will analyse the spending review in more detail before commenting further.”

Monday, 23 November 2015

Calshot Winter Track League #4, Full Results.


SENIOR ‘A’ LEAGUE: 28 LAP SCR
1st Alistair FIELDING Black Line
2nd Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
4th Frank KILSBY VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles
5th Charlie COOPER VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles
6th Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-TandemClub

SENIOR ‘A’ LEAGUE : POINTS RACE
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club 21 pts
2nd Frank KILSBY VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles 20 pts
3rd Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-TandemClub 10 pts
4th Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 9 pts
5th Alistair FIELDING Black Line

SENIOR ‘A’ LEAGUE : UNKNOWN DISTANCE
1st Alistair FIELDING Black Line
2nd Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Frank KILSBY VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles
4th Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
5th Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-TandemClub
6th Charlie COOPER VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles

SENIOR ‘A’ LEAGUE: SPRINT
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Alistair FIELDING Black Line
3rd Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
4th Charlie COOPER VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles

SENIOR ‘A’ LEAGUE: SCRATCH RACE
1st Frank KILSBY VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles
2nd Alistair FIELDING Black Line
3rd Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
4th Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-TandemClub
5th Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
6th Charlie COOPER VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles

JUNIORS /VETERANS: 2 km SCRATCH
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
3rd Charlie COOPER VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles
4th Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-TandemClub
5th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
6th Graham JONES New Forest CC
7th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
8th Doug CONROY Redmon CC

SENIOR ‘B’ LEAGUE: 28 LAP SCR
1st Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
2nd Graham JONES New Forest CC
3rd Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club
4th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
5th Doug CONROY Redmon CC
6th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member – South East

SENIOR ‘B’ LEAGUE : POINTS RACE
1st Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC 12 pts
2nd Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club 12 pts
3rd Graham JONES New Forest CC 11 pts
4th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club 5 pts
5th Doug CONROY Redmon CC
6th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member – South East

SENIOR ‘B’ LEAGUE: UNKNOWN DISTANCE
1st Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
2nd Graham JONES New Forest CC
3rd Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club
4th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
5th Doug CONROY Redmon CC
6th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member – South East

SENIOR ‘B’ LEAGUE: SPRINT
1st Graham JONES New Forest CC
2nd Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club
3rd Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
4th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC

SENIOR ‘B’ LEAGUE: SCRATCH RACE
1st Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club
2nd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
3rd Graham JONES New Forest CC
4th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
5th Doug CONROY Redmon CC
6th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member – South East

JUNIORS / VETERANS: 2 KM SCRATCH
1st Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
2nd Graham JONES New Forest CC
3rd Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
4th Doug CONROY Redmon CC
5th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member – South East
6th Charlie COOPER VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles
7th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
8th Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-TandemClub
9th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club

YOUTH U10/U8: WARM – UP
1st Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers
2nd James BROWN Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
4th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
5th Ella BEATON Portsmouth North End CC
6th Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC
7th Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC
8th Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club

YOUTH U10/U8: SCRATCH
1st Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers
2nd James BROWN Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
4th Ella BEATON Portsmouth North End CC
5th Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club
6th Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC
7th Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC
8th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC

YOUTH U10/U8: POINTS
1st Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers 7 pts
2nd Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club 5 pts
3rd James BROWN Palmer Park Velo RT / awcycles 3 pts
4th Ella BEATON Portsmouth North End CC 3 pts
5th Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 2 pts
6th Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC
7th Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC
8th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC

YOUTH U10/U8: HANDICAP
1st Ella BEATON Portsmouth North End CC
2nd Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers
3rd James BROWN Palmer Park Velo RT / awcycles
4th Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC
5th Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club
6th Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
7th Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC
8th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC

YOUTH U10/U8: SPRINT
1st James BROWN Palmer Park Velo RT / awcycles
2nd Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers
3rd Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
4th Ella BEATON Portsmouth North End CC

YOUTH U10/U8: SCRATCH
1st James BROWN Palmer Park Velo RT / awcycles
2nd Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers
3rd Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
4th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
5th Ella BEATON Portsmouth North End CC
6th Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC
7th Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club
8th Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC

YOUTH U12: WARM – UP
1st Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
2nd James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Jamie WHITCHER Solent Pirates
4th Alex BLACKMORE Poole Wheelers Cycling Club
5th Jude BEATON Portsmouth North End CC
6th Isaac WARRINGTON Solent Pirates
7th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club

YOUTH U12: 1km SCRATCH
1st Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
2nd James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Alex BLACKMORE Poole Wheelers Cycling Club
4th Jamie WHITCHER Solent Pirates
5th Jude BEATON Portsmouth North End CC
6th Isaac WARRINGTON Solent Pirates
7th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club

YOUTH U12: POINTS
1st Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers 18 pts
2nd James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 14 pts
3rd Jamie WHITCHER Solent Pirates 8 pts
4th Isaac WARRINGTON Solent Pirates
5th Jude BEATON Portsmouth North End CC
6th Alex BLACKMORE Poole Wheelers Cycling Club
7th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club

YOUTH U12: HANDICAP
1st Isaac WARRINGTON Solent Pirates
2nd Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
3rd Jude BEATON Portsmouth North End CC
4th Jamie WHITCHER Solent Pirates
5th Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
6th James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
7th Alex BLACKMORE Poole Wheelers Cycling Club

YOUTH U12: SPRINT
1st Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
2nd James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Alex BLACKMORE Poole Wheelers Cycling Club
4th Jude BEATON Portsmouth North End CC

YOUTH U12: SCRATCH
1st Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
2nd Jamie WHITCHER Solent Pirates
3rd Isaac WARRINGTON Solent Pirates
4th Alex BLACKMORE Poole Wheelers Cycling Club
5th Jude BEATON Portsmouth North End CC
6th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
7th James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles

YOUTH U14: WARM – UP
1st Elliot COX Portsmouth North End CC
2nd Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
3rd Owen GILES Portsmouth North End CC
4th Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
5th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
6th Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC

YOUTH U14: 1km SCRATCH
1st Elliot COX Portsmouth North End CC
2nd Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
3rd Owen GILES Portsmouth North End CC
4th Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
5th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
6th Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC

YOUTH U14: POINTS
1st Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 20 pts
2nd Elliot COX Portsmouth North End CC 14 pts
3rd Owen GILES Portsmouth North End CC 10 pts
4th Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood 6 pts
5th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
6th Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC

YOUTH U14: HANDICAP
1st Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
2nd Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
3rd Elliot COX Portsmouth North End CC
4th Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC
5th Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
6th Owen GILES Portsmouth North End CC

YOUTH U14: SPRINT
1st Elliot COX Portsmouth North End CC
2nd Owen GILES Portsmouth North End CC
3rd Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
4th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club

YOUTH U14: SCRATCH
1st Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
2nd Elliot COX Portsmouth North End CC
3rd Owen GILES Portsmouth North End CC
4th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
5th Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
6th Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC

YOUTH U16: WARM – UP
1st Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Emily BRIDSON Jersey Cycling Association Youth Academy
3rd Mercy WEBB Velo Club Venta
4th Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
5th Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club

YOUTH U16: 1km SCRATCH
1st Mercy WEBB Velo Club Venta
2nd Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Emily BRIDSON Jersey Cycling Association Youth Academy
4th Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
5th Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club

YOUTH U16: POINTS
1st Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club 17 pts
2nd Mercy WEBB Velo Club Venta 17 pts
3rd Emily BRIDSON Jersey Cycling Association Youth Academy 14 pts
4th Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club 4 pts
5th Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC 2 pts

YOUTH U16: UNKNOWN DISTANCE
1st Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club
2nd Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
3rd Emily BRIDSON Jersey Cycling Association Youth Academy
4th Mercy WEBB Velo Club Venta
5th Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club

YOUTH U16: SPRINT
1st Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club
2nd Emily BRIDSON Jersey Cycling Association Youth Academy
3rd Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
4th Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
5th Mercy WEBB Velo Club Venta

YOUTH U16: SCRATCH
1st Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Mercy WEBB Velo Club Venta
3rd Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
4th Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club
5th Emily BRIDSON Jersey Cycling Association Youth Academy

Serious Joughin, In the Washing Machine with the Pocket Rocket!


“I rode really well in the prologue on Brighton seafront I was 6th I think, the first stage, Brighton to Bournemouth was the first biggie and it is always a nervous situation, whether it’s the Milk race or the Tour De France. There was an awful lot going on, it pissed down with rain from start to finish with lots of attacking but there were no major climbs in there to pull it to pieces so everyone was kept in contention which was very, very good for me because our Great Britain team were very strong at that time. I can still remember that twisting, turning descent on to the seafront, then it was basically everyman for himself. There were pools of water along the front but what I did not realise, along with all the other riders was that there was an inch of sand underneath the puddles and every time you hit one it took about 2 to 3 miles per hour off your effort! Approaching the finish I shouted to my teammate Mark Bell, he was dying but I was still motoring, Mark clocked me and moved left to let me through, that was my cue to go and we got 1-2 on the stage.
Joughin Wins on Bournemouth Sea Front (photo courtesy of Steve Joughin)
Steve Joughin had just "won" the opening stage of the 1981 Milk Race again and the sparkle in his eyes tells you it was just as good as the first time. “The Pocket Rocket” as he was known, was one of the star names to emerge during the 1980’s cycling boom in the UK. The new fourth TV station, Channel 4, launched in 1982, had started to show Tour De France highlights, sponsors were keen to jump on board and the Kellogg’s city centre circuit series brought fast, exciting racing into an eager publics living room every Monday night. It was a great time to be a British-based professional. At last there was money in the sport, plenty of racing and the media were taking an interest, a British rider did not make a fortune but for the first time they did earn a living. Manxman Steve was back on the south coast for the Primera Cycle Expo at the Bournemouth International Centre and had wasted no time visiting the scene of one of his greatest victories with wife Joanne.

Obviously we are down in Bournemouth, so last night after dinner we had a waltz down to the seafront, we found the spot where the finish line was and now I have a picture of me winning the stage and one taken tonight. It was a big win for me, I was only twenty at the time, the Milk race was being dominated by the eastern bloc countries, the Russians and then all of a sudden I managed to win that stage, I was the first British rider to put the leader’s yellow jersey on since Bill Nickson in 1976, it was a big win for me, yes.

Racing in the Eighties was spontaneous, the team tactics that can apply a stranglehold on a race were 10 years in the future and it suited Steve and hampered him in equal measure;

We never really had a strategy, I never had a lead out train, if that had been the case we would have been a lot more organised, with riders riding for me it would have been easier for me to win stages. The bunch gallops in them days were a free for all, even the likes of the Russians and other amateur teams would not commit themselves from 15 miles out working for the win, it was more like a washing machine, a mish mash with 200 metres to go, fighting for your place, everyman for himself. It was not till I turned pro and I had the likes of Nigel Dean riding for me in 84’ and then to have someone like Sid Barras leading me out, that was a deliberate plan. Sid would lead me out, when you have Barras leading you out you had to deliver, he would be pretty pissed off if you didn’t! Even at the age he was, 36, 37, he was still capable of winning races in his own right."

So had he employed a lead out train would his win ratio be higher?

Yes Without a doubt! I thrived on pressure, mainly my own pressure, I liked being in that washing machine, Mark Cavendish is the same, he can absorb pressure till it is pouring out of his ears, 90% of that pressure is actually caused by himself and it was the same with me. If I had had a team committed to me I would certainly have had more victories. It’s a sprinters thing, if Mark Cavendish was sitting here, he would recognise a lot of what I am saying and I would do the same, there would be a lot of identification, we would bounce off one another. I would say a lot of my wins were based on fear-pressure, pressure I put on myself, fear of losing, fear of failure, that’s what would get that little bit extra out of myself.”

And like race tactics, training methods have evolved, heart rate monitors, power meters, data feedback, all seemed to have taken the emphasis away from sheer hard work.

Its very good, nowadays when new meets old, that’s when the combination can become really good, I am not one to live in the past, you have got to advance, look forward, I used to think people overtrained, doing 6 or 7 hour rides, those rides were necessary but not every day, I think quality rather than quantity, watts per kilo! I was always one for monitoring my weight, it makes a difference carrying that extra kilo, that extra two kilos, how to get it down. I learnt an awful lot from Barry Hoban on a training camp in Mallorca in 1978; I was a bugger for asking people for advice, especially people who were really good. It was Barry that taught me, I wrote down what I ate, how I felt, how I trained, on a daily basis, I did this throughout my career and i still have my training diaries in the loft.” “ people associate me for having a fast finish but have won medals at the national hill climb, 100 km team time trial, medals on the track and junior, amateur and professional racing, I loved the track, the only thing I did not like was 20 minutes on, 10 minutes off, 20 minutes on, 10 minutes off, on the rollers all the time, it used to do my head in, 1 hour to 4 hours uninterrupted bike racing, that’s what I liked, I loved training behind the motorbike. On the ISLE of Man we did a lot behind the bike, from the age of 15, when I progressed to national junior level, I did a lot, it was easier to do than on the mainland, “there’s Joughin out behind the motorbike again” they would say, it formed a huge part of my training programme, it was where I got my speed from, Merckx used to do it, a lot of continental professional s still do it, Peter Kennaugh does a lot on the Isle of Man There is lot to it, I would ride alongside the bike for a minute at 35-40 mile per hour then slot back in behind the bike, Sprinting exercises, a multitude of different methods”

Perhaps more than anything it was the Kelloggs City Centre series that drove the 80’s cycling boom. From 1983 to 1987 the televised series pulled in sponsors and fans, some call it the “Golden Era” of British racing.

The Kellogg’s crowds were absolutely enormous , I can remember winning in Manchester, 85’ I think, the noise completely drowned out the PA system, the hairs on the back of your neck would stand up, those moments are so hard to recapture after retirement. Those events were huge, the crowds were big, I have been to some Tour series events where the crowds are big on the finishing straights but round the back it is bare barriers. The Kellogg’s circuits were very raceable; they were not as narrow and tight as some of the Tour series venues are now. It’s not the organisers fault; it’s to do with how town centres are being structured now, with pedestrianisation, street furniture, some of the circuits have to be that narrow and they are very, very difficult to race on, if you are not in the top ten with three laps to go it’s hard to win.”


The Primera Cycle Expo is in its fifth year and going from strength to strength, attracting 5,000 visitors over the course of the day, is it enjoyable?

Sure, in fact I would Just like to thank Bill and all the guys at Primera for inviting us down, Pro vision is all about custom clothing we make an awful lot, not just for cycling clubs but for large corporate companies and this Primera weekend has been exceptional.”

We must admit to very, very occasionally rehearsing a victory celebration, after all, if you are going to win the Wobbly Wheelers Chipper you must cross the line in style. A quick look behind on a quiet road, then the arms are off the bars, milking the imaginary crowd. Did the Rocket ever daydream?

Some comedians would ask, do you stand in front of the mirror in your bedroom and practise? I never took any wins for granted, all of them were hard fought, when I won the professional road title on the Isle of Man, in that millisecond i crossed the line, i realised I would be wearing the national champions jersey for the rest of the season, I took my crash helmet off and threw it in the air, the first and last time I ever did that”

Crash helmet?

Well, hair net, bunch of bananas, for what use they were?”

Steve Joughin is back riding his bike, just for fun he says but we seriously doubt he can resist a town sign sprint?

You can never take the fire out of me belly I suppose and every time I ride my bike I always have to hurt myself, my mind is only 18 years old but my body is 56!” There seems to be a bit of a divide between sportif riders and racers, I get bit hurt when I go out for a wobble round on a Sunday morning, a rider will come towards me and I always let on, “hello, good morning, whatever” and they just ignore me, it does upset me a little bit. Back in the 70s’ & 80s’ there were nowhere near as many bike riders out on the roads as there is now but everyone used to let on to each other. So what I am saying if there is anybody out there just starting riding when you see another rider coming the other way, give ‘em a wave, a thumbs-up, it doesn’t cost any money"

When Joughin retired in 1992 he struggled to replace the adrenalin buzz of top level bike racing, his battles with alcohol are well documented in his autobiography, “Pocket Rocket”. Are the dark days behind him?

"Yeah Yeah, as I have said one day at a time, those one days turn into weeks then months then years, Life is good!"

Selected Palmares
1976
1st Merseyside divisional road race championships
1977
1st Merseyside divisional road race championships
1st National junior road race series
1st British Junior Road race champion
1978
27th Commonwealth Games, Road race
1980
1st Overall Premier Calendar
1st GP Essex
1981
1st Tour of the Peak
1st Stage 1, Milk Race, Bournemouth
1982
1st Stage 2a, Sealink International, Gravesend
1st Archer Grand Prix
1st Overall Premier Calendar
3rd British National Road Race Championships (Amateur)
7th Commonwealth Games, Road race
1984
1st United Kingdom British National Road Race Championships (Professional)
1986
2nd British National Circuit Race Championships (Professional)
3rd British National Road Race Championships (Professional)
1st Stage 12, Milk Race, London
1st Stage 1, Milk Race, Blackpool
1987
1st Stage, Manchester - Birmingham, Kellogg's Tour of Britain
1988
1st United Kingdom British National Road Race Championships (Professional)
1989
1st Stage 6, Milk Race, Liverpool


Visit Pro Vision Custo Cycle Clothing HERE

Sunday, 22 November 2015

Dorset Miles, Cold Comfort.


Finally a winter’s day made for bike riding, blue skies, crisp air, cold feet, it was good to be out. A motorcyclist wearing an Instructors Hi-Viz vest, berated us for riding two abreast? Whatever! Out to Wimborne Minster via Hampreston, the tolling bells fading as we turned onto the Cowgrove and Langton Long. A buzzard, high on a telegraph pole ignores us, a few years back it would have been a “good bird” now they are everyday sightings. Through a still sleeping, Blandford Forum and over to Winterborne Stickland to climb Bulbarrow from Hedge End. The welcome, low sunlight made us squint as we climbed, “I am riding to heart rate” the excuse for being dropped. Fast down to Ansty Cross and on to Milborne St Andrew, round the back of the village and over to Bere Regis, we did not turn right to Shitterton! Lane End, Bloxworth, West & East Morden, Lytchett Matravers, Corfe Mullen, Ashington & Merley, we could do it with our eyes closed, well perhaps not. Left at Northbourne to avoid the chaos of Castle Lane, we retrace back around the airport to find the chaos that the closed A338 is causing. One turns left to do a 20 minute sweetspot effort, (fair play), the other heads home passing grim faces wasting their Sunday sitting in traffic.
4hrs 13

Wednesday, 18 November 2015

Q&A with Kim Little (Merida UK)


Kim Little (Merida UK) has enjoyed a great season, winning races off-road, on road and against the clock. A true all-rounder, Little thrives on racing 12 months of the year, his end of season break was a week in Girona getting the miles in! “Local Riders Local Races” caught up with Kim at the Bournemouth Jubilee Wheelers hill climb, which he won, for a quick Q&A.
HOW DID YOU GET INTO CYCLING?
I’ve been riding since i was 13 on the mountain bike, a friend bought one of the first ever ones made which was a muddy fox and after one ride i was hooked. A few school mates also got the bug and we started riding regularly and racing soon after. I got my first road bike around eight years ago after joining my local club the Gillingham Wheelers.
TYPICAL TRAINING WEEK?
I don’t put in big hours training, on average around 7hrs a week, but make sure all that i do counts. I’m not a fan of low intensity training or even long rides over 3hrs. I’ll usually have a rest day Monday after a weekend race, then a good tempo effort on a Tuesday. During the summer i do the club time trial on a Wednesday and then will taper down towards the weekend if racing with a few hard efforts mixed in.
FAVOURITE TRAINING SESSION?
Living in Dorset i really enjoy riding in the Purbecks, so my ideal ride would be a good few hours exploring some of the hills over there with a couple of KOM efforts to liven it up.
FAVOURITE DISCIPLINE?
Out of all, the mountain biking is my favourite. I like the constant challenge and the changing terrain. MTB racing is very different to road too in that its 100% down to you, there is no drafting in the bunch or breakaways, the best rider always wins
HOW MANY BIKES DO YOU OWN?
I have one bike for each discipline i ride. I’m lucky to be sponsored by Merida so have the choice of some great bikes. So for MTB i have a Merida Big Nine Team 29er, a Merida Reacto DA for road and a Merida Warp TT for time trials. I also use a Kickr direct mount turbo trainer over the winter.
DO YOU EVER TAKE A BREAK?
Not unless forced!. I enjoy the sport too much. I also find that working at a desk most of the day i need to do something active every day to unwind.
WHATS YOUR FAVOURITE FOOD & DRINK?
I could eat pasta every day easily without getting bored! A Peroni always goes down well with that.

WHAT WILL YOU DO ON THE BIKE OVER THE WINTER?
Looking at my calendar there is almost as much racing over winter as in summer. I like to compete in the local OffCamber series of MTB races as well as the excellent Gorrick events. I also just started doing some ‘virtual’ racing on Zwift which is pretty fun as able to race other people from all other the world.
BEST RESULT?
This season was my best ever in terms of overall results, being ranked 7th Expert in the UK for MTB and getting my 2nd cat road licence. My hardest i think was my win in the bournemouth cycleworks purbeck race, riding solo for 40 miles

HAVE YOU GOT A COACH
I’ve never had a coach, i’m not too sure i’d get on well with doing fixed sessions, i prefer to see how am feeling on the day and make it up as i go along

POWER METER OR HEART RATE MONITOR?
I use a HR monitor for most rides and races and have a power meter on the road bike and indoor trainer. Outside i don't ride to any zones but do like the geeky element of checking the data. On the turbo trainer i use the TrainerRoad app and combined with power this lets me do set interval sessions, i think these are great training and really bring on speed and strength.
DO YOU KEEP A TRAINING DIARY?
I use Strava as a training diary, i really love how slick it integrates with the Garmin, automatically uploading at the end of a ride.

WHO IS YOUR HERO?
Not someone a lot of people will have heard of, but my cycling hero is John Tomac, he was a mountain biker from the 90s, he rode many disciplines from MTB (World Champion) to Downhill, BMX, TTs and also the Giro and Paris Roubaix for the Motorola team. A true all rounder.

Thirty Eight year old Little lives in Shaftesbury in North Dorset, running his own website development company.

Monday, 16 November 2015

VC ST Raphael/Waites Contracts Announce New Riders, South DC Open Time Trial Dates 2016


Three new riders have joined VC St Raphael Time Trial Team for 2016.
Harry Bulstrode (above) who returned to Southampton from Scotland in October and won the Glen Longland two day in his first ride for VC. Harry will be joined by Mike Ford from the Pewsey on 1st January 2016. Ford came 8th in the CTT National Closed Circuit Championship at Thruxton and had the fasted 25 mile time for 2015 in the South DC with 50.21.
Michael Ford

Finally joining from a Triathlon back ground is Chris Randall from Weymouth who hopes to improve on his 10 mile PB of 20.21 and fit in some South DC Open Events while training for Ironman and Ultra Marathons.
These quality additions to an already strong team will help VC St Raphael maintain their challenge to win the South DC Team points competition, a title they have won 5 times in the last 6 years.

VC St Raphael will be promoting the first open time trial of 2016 in South DC.
The Hardriders Event will be on Saturday 20th February 2016, starting at 11am.
The event will be over a distance of 17 miles which is two laps of the Portsdown Hill Circuit, the same roads that Perfs Pedal race would have used six days before. Included in the event there will be an award for riders using standard road bike this is being sponsored by Mike Anderson with prizes of £50, £30 and £20 for the first three riders.The South district will also host the National 10 mile championships on August 21st.
South DC Open Time Trials 2016 (All Dates Provisional)
20-Feb-16 Saturday 17 11:00
27-Feb-16 Saturday P886 10 14:30 a3crg Sporting Road Bikes
27-Feb-16 Saturday P886 10 14:30 a3crg Hardriders TT Bikes
05-Mar-16 Saturday P140 10 14:30 Sotonia CC
06-Mar-16 Sunday P140 10 09:00 Antelope RT (2-up TTT)
25-Mar-16 Friday P311 10 08:00 Bournemouth Arrow CC
27-Mar-16 Sunday P451 10 09:00 CC Weymouth
02-Apr-16 Saturday P829/A 10 14:30 Fareham Wheelers CC
03-Apr-16 Sunday P427 24 09:00 Wessex RC
10-Apr-16 Sunday P612/10 10 07:30 Andover Whs
24-Apr-16 Sunday P886/17 17 09:00 VTTA (Wessex Group) (2-up TTT) One Rider 40-49
24-Apr-16 Sunday P886/17 17 09:00 VTTA (Wessex Group) (2-up TTT) One Rider 50+
24-Apr-16 Sunday P886/17 17 09:00 VTTA (Wessex Group) (2-up TTT) Non Vets
30-Apr-16 Saturday P881/10 10 17:00 Hampshire RC
08-May-16 Sunday P413/25 25 07:00 Bournemouth & Dist WCA (incorporating Wessex Group VTTA Championship)
14-May-16 Saturday P128 25 07:00 Sotonia CC
22-May-16 Sunday P417 50 06:00 Wessex RC
22-May-16 Sunday P333 32 07:00 New Forest CC
05-Jun-16 Sunday P881/25 25 07:00 Portsmouth North End CC (Enrties close 20/05/2015)
11-Jun-16 Saturday P881/10 10 16:00 Team Axiom
12-Jun-16 Sunday P885/25 25 07:00 Team Axiom
12-Jun-16 Sunday P415 10 07:00 Bournemouth Jubilee Whs
19-Jun-16 Sunday P415 10 07:00 Poole Wheelers
22-Jun-16 Wednesday P182 10 19:00 GHS DISTRICT CHAMPIONSHIP (South DC) (Championship entry forms only)
26-Jun-16 Sunday P413/25 25 06:30 Bournemouth Jubilee Whs
03-Jul-16 Sunday P885 50 06:00 Hampshire RC (incorporating Wessex Group VTTA Championship)
07-Jul-16 Thursday P901 10 19:30 Bognor Regis CC (Max 60 Riders)(Entries close 19/06/16)
10-Jul-16 Sunday P612/25 25 07:30 Andover Whs
17-Jul-15 Sunday P415 10 07:00 Poole Wheelers
24-Jul-16 Sunday P901/50 50 07:00 Southdown Velo
31-Jul-16 Sunday P886 10 09:00 a3crg Sporting
03-Aug-16 Wednesday P881/10 10 19:00 a3crg (mixed crews) (2-up TTT)(Entries Close 25/07/16)(15 Teams Only)
06-Aug-16 Saturday P303 10 15:00 Bournemouth & Dist WCA (2-up TTT)(1M &1W)
06-Aug-16 Saturday P303 10 15:00 Bournemouth & Dist WCA (Tandems) (Mixed crew only)
20-Aug-16 Saturday P311 10 15:00 Bournemouth Arrow CC (2up TTT)
20-Aug-16 Saturday P311 10 15:00 Bournemouth Arrow CC (Tandems)
21-Aug-16 Sunday P886 10 09:00 RTTC National Championship (South DC)
28-Aug-16 Sunday P901/25 25 06:30 Southdown Velo
10-Sep-16 Saturday P303 10 14:00 New Forest CC
11-Sep-16 Sunday P413/25 25 07:00 Poole Wheelers (Inc South DC Champs)
18-Sep-16 Sunday P 23km 09:00 Sotonia CC (Sporting Course Road Bikes No Aero components)
18-Sep-16 Sunday P 23km 09:00 Sotonia CC (Time Trial Bikes)
09-Oct-16 Sunday P911 28 08:00 Southdown Velo
16-Oct-16 Sunday Thuxton 11.78 09:00 Antelope RT (Thuxton Closed Circuit TT)
26-Dec-16 Monday P311 10 10:00 New Forest CC (Entries close 11/12/15)

Calshot Winter Track League #3, Full Results & Standings


Sunday 15 Nov
SENIOR ‘A’ LEAGUE: 28 LAP SCR
1st Brendan DREWETT Fareham Wheelers Cycling Club
2nd TJ NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
3rd Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
4th Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
SENIOR ‘A’ LEAGUE : POINTS RACE
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club 17 pts
2nd Brendan DREWETT Fareham Wheelers Cycling Club 17 pts
3rd TJ NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 13 pts
4th Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 3 pts
SENIOR ‘A’ LEAGUE: UNKNOWN DISTANCE
1st TJ NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
2nd Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
SENIOR ‘A’ LEAGUE: SPRINT
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
3rd Brendan DREWETT Fareham Wheelers Cycling Club
4th Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
SENIOR ‘A’ LEAGUE: SCRATCH RACE
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
3rd Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
VETERANS & JUNIORS : 2 km SCRATCH
1st Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
2nd Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Brendan DREWETT Fareham Wheelers Cycling Club
4th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
5th Graham JONES New Forest CC
6th Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
7th Gareth LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
8th Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
9th Ian DONOHUE Fareham Wheelers Cycling Club
10th Micheal COURAGE Bournemouth Jubilee Wheelers CC
11th Doug CONROY Redmon CC

SENIOR ‘B’ LEAGUE: 28 LAP SCR
1st Graham JONES New Forest CC
2nd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
3rd Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club
4th Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
5th Paul GILES Portsmouth North End CC
6th Gareth LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
7th Ian DONOHUE Fareham Wheelers Cycling Club
8th Micheal COURAGE Bournemouth Jubilee Wheelers CC
9th Joseph GIRET G S Henley
10th Doug CONROY Redmon CC
SENIOR ‘B’ LEAGUE : POINTS RACE
1st Graham JONES New Forest CC 13 pts
2nd Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club 12 pts
3rd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC 10 pts
4th Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 5 pts
5th Gareth LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
6th Paul GILES Portsmouth North End CC
7th Ian DONOHUE Fareham Wheelers Cycling Club
8th Micheal COURAGE Bournemouth Jubilee Wheelers CC
9th Doug CONROY Redmon CC
SENIOR ‘B’ LEAGUE: UNKNOWN DISTANCE
1st Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
2nd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3rd Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club
4th Graham JONES New Forest CC
5th Gareth LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
6th Paul GILES Portsmouth North End CC
7th Ian DONOHUE Fareham Wheelers Cycling Club
8th Micheal COURAGE Bournemouth Jubilee Wheelers CC
9th Doug CONROY Redmon CC
SENIOR ‘B’ LEAGUE: SPRINT
1st Graham JONES New Forest CC
2nd Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club
3rd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club

SENIOR ‘B’ LEAGUE: SCRATCH RACE
1st Ian DONOHUE Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Graham JONES New Forest CC
3rd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
4th Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club
5th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
6th Micheal COURAGE Bournemouth Jubilee Wheelers CC
7th Paul GILES Portsmouth North End CC
8th Gareth LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
9th Doug CONROY Redmon CC
YOUTH U8: WARM – UP
1st Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
2nd Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
3rd Oliver GILL Poole Wheelers CC
YOUTH U8: SCRATCH
1st Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
2nd Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
3rd Oliver GILL Poole Wheelers CC
YOUTH U8: POINTS
1st Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers 8 pts
2nd Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC 5 pts
3rd Oliver GILL Poole Wheelers CC 4 pts
YOUTH U8: HANDICAP
1st Oliver GILL Poole Wheelers CC
2nd Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
3rd Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U8: SPRINT
1st Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
2nd Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
3rd Oliver GILL Poole Wheelers CC
YOUTH U8: SCRATCH
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
2nd Oliver GILL Poole Wheelers CC
3rd Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers

YOUTH U10: WARM - UP
1st Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers
2nd Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd James BROWN Palmer Park Velo RT / awcycles
4th Peter DRABBLE VC Meudon
5th Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
6th Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
7th Ella BEATON Portsmouth North End CC
8th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
9th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
10th Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC
YOUTH U10: SCRATCH
1st Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers
2nd Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
3rd James BROWN Palmer Park Velo RT / awcycles
4th Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
5th Peter DRABBLE VC Meudon
6th Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
7th Ella BEATON Portsmouth North End CC
8th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
9th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
10th Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC
YOUTH U10: POINTS
1st Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers 10 pts
2nd Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 8 pts
3rd Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 5 pts
4th James BROWN Palmer Park Velo RT / awcycles 3 pts
5th Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers 2 pts
6th Peter DRABBLE VC Meudon 2 pts
7th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
8th Ella BEATON Portsmouth North End CC
9th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
10th Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC
YOUTH U10: SPRINT
1st Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers
2nd Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles

YOUTH U10: HANDICAP
1st Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
2nd Ella BEATON Portsmouth North End CC
3rd Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
4th Peter DRABBLE VC Meudon
5th Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers
6th Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
7th Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC
8th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
9th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U10: SCRATCH
1st Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers
2nd Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
4th Peter DRABBLE VC Meudon
5th Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
6th Ella BEATON Portsmouth North End CC
7th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
8th Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC
9th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
YOUTH U12: WARM - UP
1st James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
2nd Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
3rd Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
4th Jamie WHITCHER Solent Pirates
5th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
6th Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12: 1km SCRATCH
1st James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
2nd Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
3rd Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
4th Jamie WHITCHER Solent Pirates
5th Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
6th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12: POINTS
1st Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers 13 pts
2nd James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 11 pts
3rd Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers 4 pts
4th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club 2 pts
5th Jamie WHITCHER Solent Pirates
6th Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12: HANDICAP
1st Jamie WHITCHER Solent Pirates
2nd Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
3rd James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
4th Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
5th Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
6th Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U12: SPRINT
1st Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
2nd Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
3rd James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
4th Jamie WHITCHER Solent Pirates
YOUTH U12: SCRATCH
1st Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
2nd James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
4th Jamie WHITCHER Solent Pirates
5th Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
6th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U14: WARM - UP
1st Elliot COX Portsmouth North End CC
2nd Owen GILES Portsmouth North End CC
3rd Ritchie SELFE Lee Valley Youth CC
4th Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
5th Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
6th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
7th Jacques TAYLOR Newport Velo Youth CC
8th Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC
YOUTH U14: 1km SCRATCH
1st Elliot COX Portsmouth North End CC
2nd Owen GILES Portsmouth North End CC
3rd Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
4th Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
5th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
6th Jacques TAYLOR Newport Velo Youth CC
7th Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC
8th Ritchie SELFE Lee Valley Youth CC

YOUTH U14: POINTS
1st Elliot COX Portsmouth North End CC 19 pts
2nd Owen GILES Portsmouth North End CC 16 pts
3rd Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 8 pts
4th Ritchie SELFE Lee Valley Youth CC 7 pts
5th Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
6th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
7th Jacques TAYLOR Newport Velo Youth CC
8th Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC
YOUTH U14: HANDICAP
1st Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC
2nd Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
3rd Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
4th Jacques TAYLOR Newport Velo Youth CC
5th Elliot COX Portsmouth North End CC
6th Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
7th Ritchie SELFE Lee Valley Youth CC
8th Owen GILES Portsmouth North End CC
YOUTH U14: SPRINT
1st Elliot COX Portsmouth North End CC
2nd Owen GILES Portsmouth North End CC
3rd Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
4th Ritchie SELFE Lee Valley Youth CC
YOUTH U14: SCRATCH
1st Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
2nd Owen GILES Portsmouth North End CC
3rd Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
4th Elliot COX Portsmouth North End CC
5th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
6th Ritchie SELFE Lee Valley Youth CC
7th Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC
8th Jacques TAYLOR Newport Velo Youth CC
YOUTH U16: WARM - UP
1st Ben SELF Lee Valley Youth CC
2nd Mercy WEBB Velo Club Venta
3rd Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
4th Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
5th Victoria LOVETT i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
6th Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club
7th Jessica TAYLOR Newport Velo Youth CC

YOUTH U16: 1km SCRATCH
1st Ben SELF Lee Valley Youth CC
2nd Mercy WEBB Velo Club Venta
3rd Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
4th Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
5th Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club
6th Jessica TAYLOR Newport Velo Youth CC
YOUTH U16: POINTS
1st Ben SELF Lee Valley Youth CC 20 pts
2nd Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC 9 pts
3rd Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club 6 pts
4th Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club 5 pts
5th Mercy WEBB Velo Club Venta
6th Jessica TAYLOR Newport Velo Youth CC
YOUTH U16: HANDICAP
1st Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club
2nd Mercy WEBB Velo Club Venta
3rd Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
4th Jessica TAYLOR Newport Velo Youth CC
5th Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
6th Ben SELF Lee Valley Youth CC
YOUTH U16: SPRINT
1st Mercy WEBB Velo Club Venta
2nd Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club
3rd Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
4th Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
YOUTH U16: SCRATCH
1st Ben SELF Lee Valley Youth CC
2nd Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
3rd Mercy WEBB Velo Club Venta
4th Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
5th Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club
6th Jessica TAYLOR Newport Velo Youth CC

Overall Standings adter Round 3
A LEAGUE
1 Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 28
2 Alex COLLINS Fareham Wheelers CC 26
3 Brendan DREWETT Fareham Wheelers CC 12
4 Harvey McNAUGHTON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 7
5 Charlie COOPER VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles 6
6 Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 5
B LEAGUE
1 Graham JONES New Forest CC 29
2 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Whlrs 21
3 Chris DAY Poole Wheelers CC 14
4 Simon PETTIFER Poole Wheelers CC 11
5 Ian DONOHUE Southern Planning Practice 3
6 Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 3
7 Paul GILES Portsmouth North End CC 1
8 Micheal COURAGE Bournemouth Jubilee Whlrs 1
9 Lili McLEAN Andover Wheelers 1
YOUTH A
1 Mercy WEBB Velo Club Venta 24
2 Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club 20
3 Caitlin PETERS Fareham Wheelers Cycling Club 18
4 Lucy GADD Poole Wheelers CC 13
5 Ben SELFE Lee Valley Youth CC 12
6 Victoria LOVETT i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 12
YOUTH B
1 Elliot COX Portsmouth North End CC 35
2 Owen GILES Portsmouth North End CC 29
3 Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 19
4 Thomas DAY Poole Wheelers CC 5
5 Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC 3
6 Ritchie SELFE Lee Valley Youth CC 1
7 Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC 1
YOUTH C TOT
1 Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers 43
2 James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 33
3 Jamie WHITCHER Solent Pirates 7
4 Joshua GOLLICKER Preston Park Youth Cycling Club 5
5 Joe O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 4
6 Aiden DEWHIRST Poole Wheelers CC 2
7 Jack WEBB Maindy Flyers 2
8 Jude BEATON Portsmouth North End CC 1
9 Isaac WARRINGTON Solent Pirates 1
10 Ben GILL Poole Wheelers CC 1
YOUTH D
1 Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers 41
2 Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 25
3 Peter DRABBLE VC Meudon 15
4 James BROWN Palmer Park Velo RT / awcycles 13
5 Bobbie O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 6
6 Ella BEATON Portsmouth North End CC 3
7 Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 2
8 Amelia COLEMAN Hillingdon Slipstreamers 1


YOUTH E
1 Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 39
2 Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club 22
3 Finlay O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 14
VETERANS
1 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Whlrs 8
2 Graham JONES New Forest CC 7
3 Simon PETTIFER Poole Wheelers CC 2
4 Gareth LLEWELLYN Poole Wheelers CC 1
JUNIORS
1 Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 7
2 Alex COLLINS Fareham Wheelers CC 4
3 Brendan DREWETT Fareham Wheelers CC 4
4 Harvey McNAUGHTON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 2
5 Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 1
6 Charlie COOPER VC St Raphaël / Waite Contr


Saturday, 14 November 2015

Southern Region Road Championships 2016, Call for Organiser


South Region Board are looking for an organiser or organisers to run the 2016 Regional Road Race Championships.

The championships categories that the region are looking for organisers are

Junior (race distance needs to be a min 80km/50 miles+).

Women (ace distance needs to be a min 80km/50 miles+).

Senior Men covering the E123 categories (race distance needs to be a min 130km/80 miles+).

Due to another event being sanctioned by the Regional Board on the planned date in June 2016, the proposed date for the Regional Road Championships is now open to discussion between the organiser and the regional Board.

Interested then please contact either the Regional Secretary on treasurer.bcsouth@googlemail.com> or the RCA on rca.bcsouth@gmail.com

Thursday, 12 November 2015

Bournemouth Arrow 50 Mile Reliability Trial, 15/11/15


Bournemouth Arrow cc / Hotel Collingwood Sunday November 15th 2015
50 Miles in 3 ½ Hours Reliability Trial (33 mile option within 50 Route)
HQ : Bisterne Village Hall, on B3347, South of Ringwood
Full Route Instructions and map available on day
First Group Start : 9.00am ( No of groups to be arranged on day)
Cost: £2 Per Rider
Food and Drink Available at HQ after ride

Primera Cycle Expo, Less than Two Weeks, Bigger than Ever


Less than two weeks until the Primera Cycle Expo.

Bill Temple owner of Primera Sports says they hold the Expo as a way of giving back to the cycling community. Cyclists can come and meet local clubs, see the latest bikes and accessories the world has to offer, talk direct to the manufactures of tour winning bikes, race each other on rollers and just chew the fat with like minded people. Entry is free and when you've seen enough you can go for a nice walk along the beach. This year the expo is bigger than ever with suppliers traveling from all over Europe to display their bikes. Cervelo, Focus, Cannondale, Specialized, Argon18, Kuota, Lynskey, Lapierre, Enigma, Orange, Fulcrum, Look bikes, Tacx, Gore Bike Wear, Hope Tech, Exposure, Sidi, 3t, Bkool, Castelli, Enve, Rotor, Garmin, Muc Off plus many more brands attending.....Lots of Free goodies from suppliers and a raffle with some amazing prizes including a Cannondale Mountain Bike, Specialized Road Bike, Go Pro Camera, Cycling Holiday in the Alps, Look Keo Pedals, Fulcrum Wheels, tyres plus many more! Raffle tickets £1.00 each on the day!

Also, there are 'Monster' savings on clothing from Castelli, Assos, Sugoi plus other great brands. The doors open at 10.00am on November 21st at the Bournemouth International Centre. Bill says he is always looking at ways to support cyclists, as well as the Expo he has been supporting the Macmillan Dorset Bike Ride and the Steve Bernard Foundation for many years. Primera also run a race team and support local youth riders with bikes and kit helping them get to the next level.

Come along on the 21st and take a look, all very exciting and a great opportunity for everyone who loves bikes to meet up for a fun experience!

www.primera-sports.com

Monday, 9 November 2015

Calshot Winter Track League #2, Full Results


SENIOR ‘A’ LEAGUE: 28 LAP SCR
1st Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
2nd Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Charlie COOPER VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles
4th Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
SENIOR ‘A’ LEAGUE : POINTS RACE
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club 28 pts
2nd Charlie COOPER VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles 18 pts
3rd Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 11 pts
4th Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 3 pts
SENIOR ‘A’ LEAGUE: UNKNOWN DISTANCE
1st Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
2nd Charlie COOPER VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles
3rd Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
4th Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
SENIOR ‘A’ LEAGUE: SPRINT
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
3rd Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
4th Charlie COOPER VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles
SENIOR ‘A’ LEAGUE: SCRATCH RACE
1st Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
2nd Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Charlie COOPER VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles
4th Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
SENIOR ‘B’ LEAGUE: 28 LAP SCR
1st Graham JONES New Forest CC
2nd Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club
3rd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
4th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
5th Micheal COURAGE Bournemouth Jubilee Wheelers CC
6th Lili McLEAN Andover Wheelers
7th Joseph GIRET G S Henley
8th Doug CONROY Redmon CC

SENIOR ‘B’ LEAGUE : POINTS RACE
1st Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 12 pts
2nd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC 10 pts
3rd Graham JONES New Forest CC 9 pts
4th Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club 5 pts
5th Micheal COURAGE Bournemouth Jubilee Wheelers CC
6th Lili McLEAN Andover Wheelers
7th Doug CONROY Redmon CC
8th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
SENIOR ‘B’ LEAGUE: UNKNOWN DISTANCE
1st Graham JONES New Forest CC
2nd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
3rd Lili McLEAN Andover Wheelers
4th Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
5th Micheal COURAGE Bournemouth Jubilee Wheelers CC
6th Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club
7th Doug CONROY Redmon CC
8th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
SENIOR ‘B’ LEAGUE: SPRINT
1st Graham JONES New Forest CC
2nd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
3rd Micheal COURAGE Bournemouth Jubilee Wheelers CC
SENIOR ‘B’ LEAGUE: SCRATCH RACE
1st Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club
3rd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
4th Micheal COURAGE Bournemouth Jubilee Wheelers CC
5th Graham JONES New Forest CC
6th Lili McLEAN Andover Wheelers
7th Doug CONROY Redmon CC
8th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
JUNIOR VETERANS LADIES : 2 km SCRATCH
1st Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
2nd Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Graham JONES New Forest CC
4th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
5th Charlie COOPER VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles
6th Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
7th Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
8th Micheal COURAGE Bournemouth Jubilee Wheelers CC
9th Lili McLEAN Andover Wheelers
10th Doug CONROY Redmon CC
11th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
YOUTH U10/U8: WARM - UP
1st Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers
2nd Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Peter DRABBLE VC Meudon
4th James BROWN Palmer Park Velo RT / awcycles
5th Amelia COLEMAN Hillingdon Slipstreamers
6th Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
7th Ella BEATON Portsmouth North End CC
8th Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
9th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
10th Oliver GILL Poole Wheelers CC
YOUTH U10/U8: SCRATCH
1st Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers
2nd James BROWN Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
4th Peter DRABBLE VC Meudon
5th Amelia COLEMAN Hillingdon Slipstreamers
6th Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
7th Ella BEATON Portsmouth North End CC
8th Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club
9th Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
10th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
YOUTH U10/U8: POINTS
1st Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers 9 pts
2nd James BROWN Palmer Park Velo RT / awcycles 8 pts
3rd Ella BEATON Portsmouth North End CC 5 pts
4th Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club 3 pts
5th Peter DRABBLE VC Meudon 2 pts
6th Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
6th Amelia COLEMAN Hillingdon Slipstreamers
8th Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
9th Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
10th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC

YOUTH U10/U8: SCRATCH
1st Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
2nd James BROWN Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Peter DRABBLE VC Meudon
4th Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers
5th Amelia COLEMAN Hillingdon Slipstreamers
6th Ella BEATON Portsmouth North End CC
7th Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
8th Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
9th Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club
10th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
YOUTH U10: SPRINT
1st James BROWN Palmer Park Velo RT / awcycles
2nd Peter DRABBLE VC Meudon
3rd Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
YOUTH U8: SPRINT
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
2nd Oliver GILL Poole Wheelers CC
YOUTH U10/U8: SCRATCH
1st Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers
2nd Peter DRABBLE VC Meudon
3rd Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
4th Ella BEATON Portsmouth North End CC
5th James BROWN Palmer Park Velo RT / awcycles
6th Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
7th Amelia COLEMAN Hillingdon Slipstreamers
8th Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
9th Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club
10th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
YOUTH U12: WARM - UP
1st Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
2nd James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Jamie WHITCHER Solent Pirates
4th Jude BEATON Portsmouth North End CC
5th Isaac WARRINGTON Solent Pirates
6th Alex BLACKMORE Poole Wheelers Cycling Club
7th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
8th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club

YOUTH U12: 1km SCRATCH
1st Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
2nd James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Alex BLACKMORE Poole Wheelers Cycling Club
4th Jamie WHITCHER Solent Pirates
5th Jude BEATON Portsmouth North End CC
6th Isaac WARRINGTON Solent Pirates
7th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
8th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12: POINTS
1st Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers 18 pts
2nd James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 14 pts
3rd Jamie WHITCHER Solent Pirates 8 pts
4th Alex BLACKMORE Poole Wheelers Cycling Club
5th Isaac WARRINGTON Solent Pirates
6th Jude BEATON Portsmouth North End CC
7th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
8th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12: SCRATCH
1st Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
2nd James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Jamie WHITCHER Solent Pirates
4th Isaac WARRINGTON Solent Pirates
5th Alex BLACKMORE Poole Wheelers Cycling Club
6th Jude BEATON Portsmouth North End CC
7th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
8th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12: SPRINT
1st James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
2nd Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
3rd Jude BEATON Portsmouth North End CC
YOUTH U12: SCRATCH
1st Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
2nd James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Jamie WHITCHER Solent Pirates
4th Isaac WARRINGTON Solent Pirates
5th Alex BLACKMORE Poole Wheelers Cycling Club
6th Jude BEATON Portsmouth North End CC
7th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
8th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club

YOUTH U14: 1km SCRATCH
1st Owen GILES Portsmouth North End CC
2nd Elliot COX Portsmouth North End CC
3rd Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
4th Jacques TAYLOR Newport Velo Youth CC
5th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U14: POINTS
1st Owen GILES Portsmouth North End CC 18 pts
2nd Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 15 pts
3rd Elliot COX Portsmouth North End CC 11 pts
4th Jacques TAYLOR Newport Velo Youth CC 6 pts
5th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U14: HANDICAP
1st Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
2nd Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
3rd Elliot COX Portsmouth North End CC
4th Jacques TAYLOR Newport Velo Youth CC
5th Owen GILES Portsmouth North End CC
YOUTH U14: SPRINT
1st Elliot COX Portsmouth North End CC
2nd Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
3rd Owen GILES Portsmouth North End CC
4th Jacques TAYLOR Newport Velo Youth CC
YOUTH U14: SCRATCH
1st Elliot COX Portsmouth North End CC
2nd Owen GILES Portsmouth North End CC
3rd Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
4th Jacques TAYLOR Newport Velo Youth CC
5th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club

YOUTH U16: WARM - UP
1st Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
2nd Mercy WEBB Velo Club Venta
3rd Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
4th Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club
5th Jessica TAYLOR Newport Velo Youth CC
YOUTH U16: 1km SCRATCH
1st Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
3rd Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club
4th Mercy WEBB Velo Club Venta
5th Jessica TAYLOR Newport Velo Youth CC
YOUTH U16: POINTS
1st Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC 22 pts
2nd Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club 11 pts
3rd Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club 9 pts
4th Mercy WEBB Velo Club Venta 8 pts
5th Jessica TAYLOR Newport Velo Youth CC
YOUTH U16: HANDICAP
1st Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club
2nd Mercy WEBB Velo Club Venta
3rd Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
4th Jessica TAYLOR Newport Velo Youth CC
5th Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
YOUTH U16: SPRINT
1st Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club
2nd Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
3rd Mercy WEBB Velo Club Venta
4th Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
YOUTH U16: SCRATCH
1st Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
3rd Mercy WEBB Velo Club Venta
4th Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club
5th Jessica TAYLOR Newport Velo Youth CC

Overall Standings after Round 2
A LEAGUE
1 Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 18
2 Alex COLLINS Fareham Wheelers CC 14
3 Harvey McNAUGHTON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 7
4 Brendan DREWETT Fareham Wheelers CC 6
5 Charlie COOPER VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles 6
6 Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 3
B LEAGUE
1 Graham JONES New Forest CC 18
2 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Whlrs 15
3 Chris DAY Poole Wheelers CC 8
4 Simon PETTIFER Poole Wheelers CC 7
5 Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 3
6 Paul GILES Portsmouth North End CC 1
7 Micheal COURAGE Bournemouth Jubilee Whlrs 1
8 Lili McLEAN Andover Wheelers 1
YOUTH A
1 Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club 17
2 Mercy WEBB Velo Club Venta 14
3 Caitlin PETERS Fareham Wheelers Cycling Club 12
4 Victoria LOVETT i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 12
5 Lucy GADD Poole Wheelers CC 8
YOUTH B
1 Elliot COX Portsmouth North End CC 23
2 Owen GILES Portsmouth North End CC 19
3 Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 12
4 Thomas DAY Poole Wheelers CC 3
YOUTH C
1 Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers 30
2 James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 22
3 Joshua GOLLICKER Preston Park Youth Cycling Club 5
4 Jamie WHITCHER Solent Pirates 4
5 Jack WEBB Maindy Flyers 2
6 Jude BEATON Portsmouth North End CC 1
7 Isaac WARRINGTON Solent Pirates 1
8 Ben GILL Poole Wheelers CC 1
YOUTH D
1 Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers 26
2 Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 17
3 Peter DRABBLE VC Meudon 14
4 James BROWN Palmer Park Velo RT / awcycles 12
5 Ella BEATON Portsmouth North End CC 1
6 Amelia COLEMAN Hillingdon Slipstreamers 1
YOUTH E
1 Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 28
2 Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club 14
VETERANS
1 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Whlrs 5
2 Graham JONES New Forest CC 5
3 Simon PETTIFER Poole Wheelers CC 2

JUNIORS
1 Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 4
2 Brendan DREWETT Fareham Wheelers CC 3
3 Harvey McNAUGHTON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 2
4 Alex COLLINS Fareham Wheelers CC 2
5 Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 1
6 Charlie COOPER VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles 1
WOMEN TOT
1 Lili McLEAN Andover Wheelers 3