Primera

Prendas Ciclismo

Prendas Ciclismo
Quality Clothing for 21 Years

On the Rivet Chamois Cream

PRIMERA

TrainSharp Cycle Coaching

TrainSharp Cycle Coaching
Probably the Strongest & most able coaching team

Featured post

Product Test: GIESSEGI Redoute Bibtights

Monday, 2 November 2015

Calshot Winter Track League #1, Full Results


SENIOR ‘A’ LEAGUE: 28 LAP SCR
1st Brendan DREWETT Fareham Wheelers Cycling Club
2nd TJ NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
3rd Harvey McNAUGHTON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
4th Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
5th Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-TandemClub
SENIOR ‘A’ LEAGUE : POINTS RACE
1st Harvey McNAUGHTON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 19 pts
2nd Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 14 pts
3rd Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club 12 pts
4th Brendan DREWETT Fareham Wheelers Cycling Club 9 pts
5th Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-TandemClub 6 pts
SENIOR ‘A’ LEAGUE: SPRINT
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
3rd Harvey McNAUGHTON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
SENIOR ‘A’ LEAGUE: SCRATCH RACE
1st Brendan DREWETT Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Harvey McNAUGHTON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
3rd Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
4th Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-TandemClub
5th Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
JUNIORS : 2 km SCRATCH
1st Brendan DREWETT Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Harvey McNAUGHTON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
3rd Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
4th Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
5th Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-TandemClub
SENIOR ‘B’ LEAGUE: 28 LAP SCR
1st Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
2nd Graham JONES New Forest CC
3rd Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club
4th Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
5th Gareth LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
6th Paul GILES Portsmouth North End CC
7th Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
8th Philip COLEMAN British Cycling Private Member
9th Doug CONROY Redmon CC

SENIOR ‘B’ LEAGUE : POINTS RACE
1st Graham JONES New Forest CC 15 pts
2nd Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club 13 pts
3rd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC 8 pts
4th Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 5 pts
5th Gareth LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club 4 pts
6th Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 3 pts
7th Paul GILES Portsmouth North End CC 2 pts
8th Philip COLEMAN British Cycling Private Member
9th Doug CONROY Redmon CC
10th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
SENIOR ‘B’ LEAGUE: SPRINT
1st Graham JONES New Forest CC
2nd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
3rd Paul GILES Portsmouth North End CC
SENIOR ‘B’ LEAGUE: SCRATCH RACE
1st Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
2nd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
3rd Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club
4th Paul GILES Portsmouth North End CC
5th Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
6th Gareth LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
7th Philip COLEMAN British Cycling Private Member
8th Doug CONROY Redmon CC
9th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
VETERANS: 2 KM SCRATCH
1st Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
2nd Graham JONES New Forest CC
3rd Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
4th Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club
5th Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
6th Gareth LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
7th Paul GILES Portsmouth North End CC
8th Philip COLEMAN British Cycling Private Member
9th Doug CONROY Redmon CC
10th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East

YOUTH U10/U8: WARM - UP
1st Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers
2nd Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd James BROWN Palmer Park Velo RT / awcycles
4th Amelia COLEMAN Hillingdon Slipstreamers
5th Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC
6th Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
7th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
8th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
9th Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
10th Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC
YOUTH U10/U8: SCRATCH
1st Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers
2nd Peter DRABBLE VC Meudon
3rd Amelia COLEMAN Hillingdon Slipstreamers
4th Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
5th Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
6th James BROWN Palmer Park Velo RT / awcycles
7th Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
8th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
9th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
10th Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC
11th Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC
YOUTH U10/U8: POINTS
1st Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 13 pts
2nd Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers 8 pts
3rd Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 5 pts
4th Peter DRABBLE VC Meudon 4 pts
5th James BROWN Palmer Park Velo RT / awcycles 4 pts
6th Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
7th Amelia COLEMAN Hillingdon Slipstreamers
8th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
9th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
10th Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC
11th Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC
YOUTH U10/U8: SPRINT
1st Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers
2nd Peter DRABBLE VC Meudon
3rd Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
4th Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC

YOUTH U10/U8: SCRATCH
1st Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers
2nd Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd James BROWN Palmer Park Velo RT / awcycles
4th Peter DRABBLE VC Meudon
5th Amelia COLEMAN Hillingdon Slipstreamers
6th Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
7th Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
8th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
9th Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC
10th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
11th Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC
YOUTH U12: WARM - UP
1st James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
2nd Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
3rd Joshua GOLLICKER Preston Park Youth Cycling Club
4th Jamie WHITCHER Solent Pirates
5th Jack WEBB Maindy Flyers
6th Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
7th Peter DRABBLE VC Meudon
8th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12: 1km SCRATCH
1st James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
2nd Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
3rd Joshua GOLLICKER Preston Park Youth Cycling Club
4th Jamie WHITCHER Solent Pirates
5th Jack WEBB Maindy Flyers
6th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
7th Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12: POINTS
1st Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers 8 pts
2nd Jack WEBB Maindy Flyers 8 pts
3rd Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club 5 pts
4th James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 4 pts
5th Joshua GOLLICKER Preston Park Youth Cycling Club 3 pts
6th Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club 2pts
7th Jamie WHITCHER Solent Pirates

YOUTH U12: SPRINT
1st Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
2nd Joshua GOLLICKER Preston Park Youth Cycling Club
3rd James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
4th Jamie WHITCHER Solent Pirates
YOUTH U12: SCRATCH
1st Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
2nd James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Joshua GOLLICKER Preston Park Youth Cycling Club
4th Jack WEBB Maindy Flyers
5th Jamie WHITCHER Solent Pirates
6th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
7th Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U14: WARM - UP
1st Owen GILES Portsmouth North End CC
2nd Elliot COX Portsmouth North End CC
3rd Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
4th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
5th Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
6th Jacques TAYLOR Newport Velo Youth CC
7th Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC
YOUTH U14: 1km SCRATCH
1st Elliot COX Portsmouth North End CC
2nd Owen GILES Portsmouth North End CC
3rd Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
4th Jacques TAYLOR Newport Velo Youth CC
5th Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
6th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
7th Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC
YOUTH U16/U14: POINTS
1st Elliot COX Portsmouth North End CC 15 pts
2nd Owen GILES Portsmouth North End CC 11 pts
3rd Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 9 pts
4th Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood 5 pts
5th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
6th Jacques TAYLOR Newport Velo Youth CC
7th Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC

YOUTH U16/U14: SPRINT
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Harvey McNAUGHTON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
3rd Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
4th Emily VINALL Velo Club Venta
YOUTH U14: SCRATCH
1st Elliot COX Portsmouth North End CC
2nd Owen GILES Portsmouth North End CC
3rd Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
4th Jacques TAYLOR Newport Velo Youth CC
5th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
6th Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
7th Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC
YOUTH U16: WARM - UP
1st Victoria LOVETT i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
2nd Mercy WEBB Velo Club Venta
3rd Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
4th Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club
5th Jessica TAYLOR Newport Velo Youth CC
YOUTH U16: 1km SCRATCH
1st Victoria LOVETT i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
2nd Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Mercy WEBB Velo Club Venta
4th Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club
5th Jessica TAYLOR Newport Velo Youth CC
YOUTH U16: POINTS
1st Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club 16 pts
2nd Mercy WEBB Velo Club Venta 14 pts
3rd Victoria LOVETT i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 13 pts
4th Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club 7 pts
YOUTH U16/U14: SPRINT
1st Victoria LOVETT i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
2nd Elliot COX Portsmouth North End CC
3rd Owen GILES Portsmouth North End CC
4th Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
YOUTH U16: SCRATCH
1st Mercy WEBB Velo Club Venta
2nd Victoria LOVETT i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
3rd Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
4th Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club

Overall Standings after Round 1
A LEAGUE
1 Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 7
2 Harvey McNAUGHTON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 7
3 Brendan DREWETT Fareham Wheelers CC 6
4 Alex COLLINS Fareham Wheelers CC 4
B LEAGUE
1 Graham JONES New Forest CC 8
2 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Whlrs 8
3 Chris DAY Poole Wheelers CC 4
4 Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 3
5 Paul GILES Portsmouth North End CC 1

YOUTH A
1 Victoria LOVETT i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 12
2 Mercy WEBB Velo Club Venta 8
3 Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club 7

YOUTH B
1 Elliot COX Portsmouth North End CC 13
2 Owen GILES Portsmouth North End CC 10
3 Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 4
YOUTH C
1 Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers 13
2 James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 9
3 Joshua GOLLICKER Preston Park Youth Cycling Club 5
4 Jack WEBB Maindy Flyers 2
5 Ben GILL Poole Wheelers CC 1


YOUTH D
1 Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers 11
2 Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 9
3 Peter DRABBLE VC Meudon 5
4 James BROWN Palmer Park Velo RT / awcycles 3
5 Amelia COLEMAN Hillingdon Slipstreamers 2

YOUTH E
1 Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 12

VETERANS
1 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Whlrs 3
2 Graham JONES New Forest CC 2
3 Simon PETTIFER Poole Wheelers CC 1

JUNIORS
1 Brendan DREWETT Fareham Wheelers CC 3
2 Harvey McNAUGHTON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 2
3 Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 1
4 Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 1

No comments:

Post a Comment