Primera

Prendas Ciclismo

Prendas Ciclismo
Quality Clothing for 21 Years

On the Rivet Chamois Cream

PRIMERA

TrainSharp Cycle Coaching

TrainSharp Cycle Coaching
Probably the Strongest & most able coaching team

Featured post

Product Test: GIESSEGI Redoute Bibtights

Monday, 16 November 2015

Calshot Winter Track League #3, Full Results & Standings


Sunday 15 Nov
SENIOR ‘A’ LEAGUE: 28 LAP SCR
1st Brendan DREWETT Fareham Wheelers Cycling Club
2nd TJ NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
3rd Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
4th Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
SENIOR ‘A’ LEAGUE : POINTS RACE
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club 17 pts
2nd Brendan DREWETT Fareham Wheelers Cycling Club 17 pts
3rd TJ NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 13 pts
4th Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 3 pts
SENIOR ‘A’ LEAGUE: UNKNOWN DISTANCE
1st TJ NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
2nd Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
SENIOR ‘A’ LEAGUE: SPRINT
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
3rd Brendan DREWETT Fareham Wheelers Cycling Club
4th Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
SENIOR ‘A’ LEAGUE: SCRATCH RACE
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
3rd Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
VETERANS & JUNIORS : 2 km SCRATCH
1st Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
2nd Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Brendan DREWETT Fareham Wheelers Cycling Club
4th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
5th Graham JONES New Forest CC
6th Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
7th Gareth LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
8th Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
9th Ian DONOHUE Fareham Wheelers Cycling Club
10th Micheal COURAGE Bournemouth Jubilee Wheelers CC
11th Doug CONROY Redmon CC

SENIOR ‘B’ LEAGUE: 28 LAP SCR
1st Graham JONES New Forest CC
2nd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
3rd Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club
4th Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
5th Paul GILES Portsmouth North End CC
6th Gareth LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
7th Ian DONOHUE Fareham Wheelers Cycling Club
8th Micheal COURAGE Bournemouth Jubilee Wheelers CC
9th Joseph GIRET G S Henley
10th Doug CONROY Redmon CC
SENIOR ‘B’ LEAGUE : POINTS RACE
1st Graham JONES New Forest CC 13 pts
2nd Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club 12 pts
3rd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC 10 pts
4th Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 5 pts
5th Gareth LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
6th Paul GILES Portsmouth North End CC
7th Ian DONOHUE Fareham Wheelers Cycling Club
8th Micheal COURAGE Bournemouth Jubilee Wheelers CC
9th Doug CONROY Redmon CC
SENIOR ‘B’ LEAGUE: UNKNOWN DISTANCE
1st Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
2nd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3rd Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club
4th Graham JONES New Forest CC
5th Gareth LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
6th Paul GILES Portsmouth North End CC
7th Ian DONOHUE Fareham Wheelers Cycling Club
8th Micheal COURAGE Bournemouth Jubilee Wheelers CC
9th Doug CONROY Redmon CC
SENIOR ‘B’ LEAGUE: SPRINT
1st Graham JONES New Forest CC
2nd Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club
3rd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club

SENIOR ‘B’ LEAGUE: SCRATCH RACE
1st Ian DONOHUE Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Graham JONES New Forest CC
3rd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
4th Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club
5th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
6th Micheal COURAGE Bournemouth Jubilee Wheelers CC
7th Paul GILES Portsmouth North End CC
8th Gareth LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
9th Doug CONROY Redmon CC
YOUTH U8: WARM – UP
1st Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
2nd Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
3rd Oliver GILL Poole Wheelers CC
YOUTH U8: SCRATCH
1st Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
2nd Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
3rd Oliver GILL Poole Wheelers CC
YOUTH U8: POINTS
1st Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers 8 pts
2nd Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC 5 pts
3rd Oliver GILL Poole Wheelers CC 4 pts
YOUTH U8: HANDICAP
1st Oliver GILL Poole Wheelers CC
2nd Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
3rd Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U8: SPRINT
1st Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
2nd Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
3rd Oliver GILL Poole Wheelers CC
YOUTH U8: SCRATCH
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
2nd Oliver GILL Poole Wheelers CC
3rd Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers

YOUTH U10: WARM - UP
1st Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers
2nd Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd James BROWN Palmer Park Velo RT / awcycles
4th Peter DRABBLE VC Meudon
5th Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
6th Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
7th Ella BEATON Portsmouth North End CC
8th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
9th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
10th Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC
YOUTH U10: SCRATCH
1st Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers
2nd Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
3rd James BROWN Palmer Park Velo RT / awcycles
4th Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
5th Peter DRABBLE VC Meudon
6th Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
7th Ella BEATON Portsmouth North End CC
8th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
9th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
10th Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC
YOUTH U10: POINTS
1st Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers 10 pts
2nd Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 8 pts
3rd Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 5 pts
4th James BROWN Palmer Park Velo RT / awcycles 3 pts
5th Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers 2 pts
6th Peter DRABBLE VC Meudon 2 pts
7th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
8th Ella BEATON Portsmouth North End CC
9th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
10th Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC
YOUTH U10: SPRINT
1st Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers
2nd Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles

YOUTH U10: HANDICAP
1st Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
2nd Ella BEATON Portsmouth North End CC
3rd Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
4th Peter DRABBLE VC Meudon
5th Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers
6th Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
7th Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC
8th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
9th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U10: SCRATCH
1st Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers
2nd Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
4th Peter DRABBLE VC Meudon
5th Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
6th Ella BEATON Portsmouth North End CC
7th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
8th Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC
9th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
YOUTH U12: WARM - UP
1st James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
2nd Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
3rd Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
4th Jamie WHITCHER Solent Pirates
5th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
6th Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12: 1km SCRATCH
1st James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
2nd Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
3rd Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
4th Jamie WHITCHER Solent Pirates
5th Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
6th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12: POINTS
1st Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers 13 pts
2nd James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 11 pts
3rd Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers 4 pts
4th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club 2 pts
5th Jamie WHITCHER Solent Pirates
6th Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12: HANDICAP
1st Jamie WHITCHER Solent Pirates
2nd Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
3rd James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
4th Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
5th Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
6th Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U12: SPRINT
1st Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
2nd Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
3rd James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
4th Jamie WHITCHER Solent Pirates
YOUTH U12: SCRATCH
1st Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
2nd James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
4th Jamie WHITCHER Solent Pirates
5th Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
6th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U14: WARM - UP
1st Elliot COX Portsmouth North End CC
2nd Owen GILES Portsmouth North End CC
3rd Ritchie SELFE Lee Valley Youth CC
4th Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
5th Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
6th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
7th Jacques TAYLOR Newport Velo Youth CC
8th Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC
YOUTH U14: 1km SCRATCH
1st Elliot COX Portsmouth North End CC
2nd Owen GILES Portsmouth North End CC
3rd Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
4th Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
5th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
6th Jacques TAYLOR Newport Velo Youth CC
7th Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC
8th Ritchie SELFE Lee Valley Youth CC

YOUTH U14: POINTS
1st Elliot COX Portsmouth North End CC 19 pts
2nd Owen GILES Portsmouth North End CC 16 pts
3rd Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 8 pts
4th Ritchie SELFE Lee Valley Youth CC 7 pts
5th Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
6th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
7th Jacques TAYLOR Newport Velo Youth CC
8th Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC
YOUTH U14: HANDICAP
1st Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC
2nd Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
3rd Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
4th Jacques TAYLOR Newport Velo Youth CC
5th Elliot COX Portsmouth North End CC
6th Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
7th Ritchie SELFE Lee Valley Youth CC
8th Owen GILES Portsmouth North End CC
YOUTH U14: SPRINT
1st Elliot COX Portsmouth North End CC
2nd Owen GILES Portsmouth North End CC
3rd Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
4th Ritchie SELFE Lee Valley Youth CC
YOUTH U14: SCRATCH
1st Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
2nd Owen GILES Portsmouth North End CC
3rd Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
4th Elliot COX Portsmouth North End CC
5th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
6th Ritchie SELFE Lee Valley Youth CC
7th Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC
8th Jacques TAYLOR Newport Velo Youth CC
YOUTH U16: WARM - UP
1st Ben SELF Lee Valley Youth CC
2nd Mercy WEBB Velo Club Venta
3rd Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
4th Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
5th Victoria LOVETT i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
6th Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club
7th Jessica TAYLOR Newport Velo Youth CC

YOUTH U16: 1km SCRATCH
1st Ben SELF Lee Valley Youth CC
2nd Mercy WEBB Velo Club Venta
3rd Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
4th Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
5th Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club
6th Jessica TAYLOR Newport Velo Youth CC
YOUTH U16: POINTS
1st Ben SELF Lee Valley Youth CC 20 pts
2nd Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC 9 pts
3rd Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club 6 pts
4th Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club 5 pts
5th Mercy WEBB Velo Club Venta
6th Jessica TAYLOR Newport Velo Youth CC
YOUTH U16: HANDICAP
1st Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club
2nd Mercy WEBB Velo Club Venta
3rd Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
4th Jessica TAYLOR Newport Velo Youth CC
5th Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
6th Ben SELF Lee Valley Youth CC
YOUTH U16: SPRINT
1st Mercy WEBB Velo Club Venta
2nd Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club
3rd Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
4th Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
YOUTH U16: SCRATCH
1st Ben SELF Lee Valley Youth CC
2nd Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
3rd Mercy WEBB Velo Club Venta
4th Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
5th Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club
6th Jessica TAYLOR Newport Velo Youth CC

Overall Standings adter Round 3
A LEAGUE
1 Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 28
2 Alex COLLINS Fareham Wheelers CC 26
3 Brendan DREWETT Fareham Wheelers CC 12
4 Harvey McNAUGHTON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 7
5 Charlie COOPER VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles 6
6 Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 5
B LEAGUE
1 Graham JONES New Forest CC 29
2 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Whlrs 21
3 Chris DAY Poole Wheelers CC 14
4 Simon PETTIFER Poole Wheelers CC 11
5 Ian DONOHUE Southern Planning Practice 3
6 Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 3
7 Paul GILES Portsmouth North End CC 1
8 Micheal COURAGE Bournemouth Jubilee Whlrs 1
9 Lili McLEAN Andover Wheelers 1
YOUTH A
1 Mercy WEBB Velo Club Venta 24
2 Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club 20
3 Caitlin PETERS Fareham Wheelers Cycling Club 18
4 Lucy GADD Poole Wheelers CC 13
5 Ben SELFE Lee Valley Youth CC 12
6 Victoria LOVETT i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 12
YOUTH B
1 Elliot COX Portsmouth North End CC 35
2 Owen GILES Portsmouth North End CC 29
3 Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 19
4 Thomas DAY Poole Wheelers CC 5
5 Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC 3
6 Ritchie SELFE Lee Valley Youth CC 1
7 Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC 1
YOUTH C TOT
1 Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers 43
2 James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 33
3 Jamie WHITCHER Solent Pirates 7
4 Joshua GOLLICKER Preston Park Youth Cycling Club 5
5 Joe O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 4
6 Aiden DEWHIRST Poole Wheelers CC 2
7 Jack WEBB Maindy Flyers 2
8 Jude BEATON Portsmouth North End CC 1
9 Isaac WARRINGTON Solent Pirates 1
10 Ben GILL Poole Wheelers CC 1
YOUTH D
1 Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers 41
2 Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 25
3 Peter DRABBLE VC Meudon 15
4 James BROWN Palmer Park Velo RT / awcycles 13
5 Bobbie O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 6
6 Ella BEATON Portsmouth North End CC 3
7 Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 2
8 Amelia COLEMAN Hillingdon Slipstreamers 1


YOUTH E
1 Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 39
2 Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club 22
3 Finlay O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 14
VETERANS
1 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Whlrs 8
2 Graham JONES New Forest CC 7
3 Simon PETTIFER Poole Wheelers CC 2
4 Gareth LLEWELLYN Poole Wheelers CC 1
JUNIORS
1 Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 7
2 Alex COLLINS Fareham Wheelers CC 4
3 Brendan DREWETT Fareham Wheelers CC 4
4 Harvey McNAUGHTON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 2
5 Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 1
6 Charlie COOPER VC St Raphaël / Waite Contr


No comments:

Post a Comment