TrainSharp Cycle Coaching

PRIMERA-SPORTS

Featured post

Andover Cycling Festival Criterium Results

Friday, 31 May 2019

Portsmouth Evening Circuits #9 Results


Mountbatten Centre, Portsmouth, 29/05/19
YOUTH U12 [C] / U10 [D] / U8 [E]

1st Harrison HENDY D Team HUP
2nd Syke MARTINGALE Dg Sotonia CC
3rd Finlay BANKS D Sotonia CC
4th Giulio SCARPONI E Sotonia CC
5th Lorenzo SCARPONI E Sotonia CC
6th Jaya MARTINGALE Eg Sotonia CC
7th Harry BANKS E Sotonia CC

YOUTH U16 [A] / YOUTH U14 [B]
1st Matthew GILMOUR B Velo Club Venta
2nd Max FRANCIS A Salisbury Road & Mountain CC
3rd Ollie BOARER B I-Team Cyclists’ Club
4th Grace RICHARDSON Bg Portsmouth North End CC

4 / J4
1st Matthew PUDDICK Portsmouth North End CC
2nd Matt LAMBOURNE DHCyclesport Cycling Club
3rd Keith MABBOTT Royal Navy & Royal Marines CA
4th Tomos SHAW Chichester City Riders (CCR)
5th Richard DAY Braishfield CC
6th Charlie HARRISON VC Meudon
7th Philip WISE Southdown Velo
8th Mark HARDY Army Cycling Union
9th Ken HOULBERG Portsmouth North End CC
10th Mark SIMS DHCyclesport Cycling Club
11th Luke ROBERTS Racing Club Ravenna
12th Andrew TILLER I-Team Cyclists’ Club
13th Craig MILES DHCyclesport Cycling Club
14th Mark TRIMMER Southdown Velo

3 / J3

1st David DOHERTY 3 DHCyclesport Cycling Club
2nd Ryan SEED 3 Velo Club Venta
3rd Gareth SMITH 3 Southdown Velo
4th Matt HEATHCOTE 3 Natural Race Team
5th Danny HAVEY J3 Fareham Wheelers Cycling Club
6th Jordan GILES 3 Southampton University Road Club
7th Sam MURPHY 3 DHCyclesport Cycling Club
8th Owen GILES J3 Portsmouth North End CC
9th Michael RENARDSON J3 trainSharp Club
10th Laurence BROWN 3 British Cycling Private Member – South East
11th Nigel POWELL 3 VC St Rapheal
12th Russell SPEIGHT 3 Sotonia CC
13th Ben DIXON 3 Royal Navy & Royal Marines CA
14th Matthew JAMES 3 Chichester City Riders (CCR)
15th James SMEE 3 Chichester City Riders (CCR)
16th Julian LOCKWOOD 3 Primera-TeamJobs
17th Callum MCQUEEN 3 Team HUUB
18th David KNIGHT 3 Portsmouth North End CC
19th Ian DONOHUE 3 British Cycling Private Member – South
20th Sophie TILLER Ag i-Team Cyclists’ Club
21st James RICHARDS 3 Southampton University Road Club
22nd Daniel BAKER 3 Morvelo Basso RT
23rd Matthew WHELAN 3 DHCyclesport

E / 1 / 2 / J

1st Matt ALLSOP 2 WightlinkWight Mountain CRT
2nd Ed SLOT 2 Sotonia CC
3rd Matthew HOULBERG J2 Portsmouth North End CC
4th Jacob ARIES 2 Kuota – GSG
5th Harvey McLEAN J2 VC St Raphael
6th Sam STEWART 2 Racing Club Ravenna
7th Luke JEROME 2 Racing Club Ravenna
8th Mark TREVIS 2 Informed Sport – LGC
9th Kevin CHANT 3 WightlinkWight Mountain CRT
10th Harry JOHNSON 2 VC St Raphael
11th Jacob SCHNABEL A Fareham Wheelers CC

Thursday, 30 May 2019

Andover Wheelers Club 10, Results


Andover Wheelers Clanville 10 mile TT (incl Athletes Champs) Course: P604c
28/05/2019
1 Richard Smith Army CC 00:21:54 -
2 Mitchell Webber Andover Wheelers 00:22:24
3 Ben Ferris Andover Wheelers 00:22:35
4 Thom Hayward VC Venta 00:22:36
5 Nigel Pratt Andover Wheelers 00:22:55
6 Max Webber Andover Wheelers 00:23:07
7 Paul Sanders Andover Wheelers 00:23:11
8 Stuart Thompson VC St Raphael 00:23:51
9 Paul Mustow SRAM 00:23:55
10 Callum Holmes Andover Wheelers 00:24:09
11 Ray Redman Andover Wheelers 00:24:17
12 Webber Forbes Andover Wheelers 00:24:20
13 Neil Adlem Andover Wheelers 00:24:22
14 Gary Parmenter Andover Wheelers 00:24:36
15 Cameron Thompson VC St Raphael 00:24:45
16 Tony Hamilton SRAM 00:25:01
17 Alastair Currie Andover Wheelers 00:25:20
18 Dan Mason Andover Wheelers 00:25:30
19 Steve Longman Andover Wheelers 00:25:30
20 Dave Sloan Andover Wheelers 00:26:07
21 M Snook SRAM 00:26:45
22 James Cook Andover Wheelers 00:26:45
23 Jo Bissett Andover Wheelers 00:26:56
24 Karl Brooks Andover Wheelers 00:27:08
25 Will Matthews Andover Wheelers 00:27:31
26 Nick Adnitt Andover Wheelers 00:27:45
27 Hefin Richards Andover Wheelers 00:27:59
28 Sharon Harding Andover Wheelers 00:28:23
29 Paul Daley Andover Wheelers 00:28:58
30 21 Nick Cooper Andover Wheelers 00:29:05
31 Claire Forbes Andover Wheelers 00:29:32

VC Venta Club 10, Results


The weather had an impact on numbers, but 11 hardy riders braved the damp conditions to christen the new HCC283 Candover Valley course. Nigel Pratt (Andover Wheelers) and Juliet May (VCV) were the fastest riders on the night. The next time the course will be used will be for the VC Venta / Sotonia / Andover Wheelers interclub event on 27th June.
1 Nigel Pratt Andover Wheelers 23.20
2 Thom Hayward VCV 24.18
3 (first junior) Tom Smith VCV 25.19
4 Phil Hurst VCV 25.29
W1 Juliet May VCV 26.23
6 Mike Anderson CC Moncontourais 26.58
7 Tim Higgs VCV 27.03
8 Ian Cannons VCV 27.14
9 Jim Cascarini Come and try 27.15
10 James Locke VCV 29.08
W2 Kirsty Lewis Come and try 38.08
Thanks to James Fox

Poole Wheelers/Bournemouth Jubilee Wheelers Interclub 10, Results


POOLE WHEELERS/BOURNEMOUTH JUBILEE INTERCLUB 10 MILE TT 29TH MAY 2019
1 Luke Rendell Poole Whs 22:08
2 Nick Barks Poole Whs 22:55
3 Patryk Witkowski Poole Whs 23:27
4 Steve Morphew Poole Whs 23:59
5 Phil Dickson Poole Whs 24:00:00
6 Phil Scriven BJW 24:01:00
7 Will Soloman BJW 24:37:00
8 Dan Byrne Poole Whs Jn 24:50:00
9 Rupert Silman BJW 25:05:00
10 Rob Tooley Poole Whs 25:10:00
11 Ben Salvia Poole Whs 25:31:00
12 Jon Terry Poole Whs 27:19:00
13 Julian Snook BJW 27:42:00
14 Oliver Pettifer Poole Whs Jv 27:44:00
15 Terry Belbin Poole Whs 27:52:00
16 Kevin Harris BJW 27:53:00
17 Sarah Bascombe Poole Whs Lady 28:27:00
18 Ellie Rendell Poole Whs Lady 28:41:00
19 Claire Stockley Poole Whs Lady 30:46:00
20 Susie Watkins Poole Whs Lady 33:21:00
21 Pat Pinchen BJW 33:35:00

CC Weymouth Club 10, Results


CC Weymouth P451/10 28th May 2019

1 Darren Orchard MSnG 00:21:29
2 Richard Porter CCW 00:22:24
3 Matt Papa Bustinskin 00:23:00
4 Jon Cooper MSnG 00:23:04
5 David Butt CCW 00:23:09
6 Giles Heaman MSnG 00:23:24
7 Bryce Riglar CCW 00:23:46
8 Colin Brumble CCW 00:23:55
9 Paddy Jones CCW 00:25:31
10 Matthew Merrit CCW 00:25:35
11 Peter Honeybun CCW 00:26:30
12 Stuart Carrington CCW 00:27:57
13 Billy Brumble CATI 00:28:20

Wednesday, 29 May 2019

New Forest CC Club 15, Results


Twelve riders entered the 15 mile event, hoping that the rain would hold off, which looked unlikely at times. Paul Lockyer hasn’t raced much this year due to unexplained poor form, but turned in a very good ride to take the win, just missing out on his course record from 2017. Barry Hards and Richard Parker were second and third respectively. Some riders lost a few seconds riding with caution round the usual P164 wildlife, including nervous foals.

1 Paul Lockyer 33:32
2 Barry Hards 37:21
3 Richard Parker 38:18
4 Mike Anderson 38:59
5 Bob Dowling 40:12
6 Stuart Grace 40:22
7 Richard Mason 40:25
8 Dan Mitchell 41:42
9 Robert Veal 42:07
10 Mick Anglim 43:46
11 Peter Weaver 45:38
12 Catherine Pascoe 46:27
Report from Antony Green

Monday, 27 May 2019

Portsmouth North End Summer Road Race, Start List


Saturday June 15th
1 Matthew Allsopp Wightlink,Wight Mountain CRT. 2
2 Matthew Ansell Nopinz Symec Development Team 2 J
3 Liam Barr University Of Portsmouth CC 2
4 Thomas Bass Nopinz Symec Development Team 2
5 Charlie Beake Zappi Racing Team 2
6 James Bevan Army Cycling Union 2
7 Christopher Brettell Yeovil CC 2
8 Dan Byrne Black Line 2 J
9 Jamie Caldwell Cycle Team OnForm 2
10 Richard Cartland Southdowns Bikes – Casco PET 2
11 Kevin Chant Wightlink,Wight Mountain CRT. 2
12 Elliot Chilton New Forest CC 3
13 Barney Clacy Hargroves-Montezumas 2 J
14 Joseph Clark I-Team Cyclists Club 2
15 Samuel Clark Hargroves-Montezumas 2 J
16 Phillip Cole Mud, Sweat n Gears CC 2
17 Dean Corney Meudon Pedal Heaven Le Col RT 2
18 Adam Cotterell Project 51 2
19 Lawrence Coyle Brighton Mitre CC 2
20 Cameron Cragg Project 51 2
21 Alexander Cross Meudon Pedal Heaven Le Col RT 2
22 David Dalrymple The 5th Floor Cycle Club 2
23 Thomas Day Giant Cycling Club - Halo Films 2 J
24 Matthew Day Hargroves-Montezumas 3 J
25 Callum Dunford Jam Cycling RT coached by BPC 2
26 Brook Elgie Sotonia CC 2
27 Gareth Fiford Portsmouth North End CC 3
28 Jessica Finney Brother UK - Tifosi p/b OnForm 2
29 Gregory Fitzek ZeroBC 2
30 Robert Ford Portsmouth North End CC 3
31 George Fowler Nopinz Symec Race Team 2
32 Sam Freeman Hargroves-Montezumas 2 J
33 Christian Geldard Pedalon.co.uk
3
34 Owen Giles Portsmouth North End CC 3 J
35 Michael Guilford Meudon Pedal Heaven Le Col RT 2
36 Nicholas Hale Primera-TeamJobs 2
37 Jim Hamilton MB Cyclery 2
38 Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club 3 J
39 Stuart Hawkins Portsmouth North End CC 3
40 Matthew Heathcote Natural RT 3
41 Mark Herbert Team ASL 2
42 Adam Holleyman Wightlink,Wight Mountain CRT. 2
43 Paul Hopkins BIKESTRONG-KTM 2
44 Matthew Houlberg Portsmouth North End CC 2 J
45 Warren Jesse Meudon Pedal Heaven Le Col RT 2
46 Harry Johnson VC St Raphael 2
47 Guy Jones Veloce Racing 2
48 James Kenward Portsmouth North End CC 3
49 Thomas King Cycle Club Ashwell (CCA) 2
50 Andrew Kirby 73Degrees CC 2
51 Adrian Lawson Nopinz Symec Race Team 2
52 David Le Roux Velo Sport Jersey 2
53 Stuart LeTissier DHCyclesport Cycling Club 2
54 Owen Lewis Velo Club Venta 2
55 Adam Littlechild Jam Cycling RT coached by BPC 2
56 Simon McNamara Southdowns Bikes – Casco PET 2
57 Callum McQueen Team HUUB 3
58 Peter Merritt TBW23 Stuart Hall Gett Taxi 2
59 Max Nelson University Of Portsmouth CC 2
60 Paul Newsome Project 51 3
61 James Nicholson Surrey Hills Cycleworks 2
62 Will Page Primera-TeamJobs 2
63 Joe Parker Blazing Saddles Cycles 2
64 Nick Parris Jam Cycling RT coached by BPC 2
65 James Peckham Sotonia CC 2
66 Ellis Pullinger THRE Datawolves RT 2
67 Jack Rebours Caesarean CC Jersey 2
68 Martin Rowland Primera-TeamJobs 2
69 Benjamin Ryder Rapha Cycling Club 2
70 George Skinner Primera-TeamJobs 2
71 Ed Slot Sotonia CC 2
72 Russell Speight Sotonia CC 3
73 Patrick Stumpf Sotonia CC 3
74 Llewellyn Thomas N+1 - Lindfield Coffee Works 3
75 Nicholas Tyrie Primera-TeamJobs 2
76 Ian Vagg Project 51 2
77 Samuel Wadsley Primera-TeamJobs 3
78 Michael Weavers Project 51 2
79 Oliver Winwood Bratchell Velo Club Venta 2
80 Pat Wright Paceline RT 2
R1 Daffyd Evans Poole Wheelers 3
R2 Max Webber Andover Wheelers 3
R3 Connah Towers Army Cycling Union 3
R4 James Veal Wightlink,Wight Mountain CRT. 3
R5 John Parkin CC London 3
R6 Clint Oliver Wightlink,Wight Mountain CRT. 3
R7 Ben Elvin Fareham Wheelers Cycling Club 3
R8 Andy Ward Wightlink,Wight Mountain CRT. 3

South Region Road Championships, Start Lists (Entries Still Open)


South Region Road Race Championships 2019 Women’s – 92km 10:00 – Sunday 2nd June 2019
Mens National B – 130km 14:00 – Sunday 2nd June 2019
Held under the technical regulations of British Cycling
Event Headquarters Chitterne Village Hall (BA12 0LF) -
Women
1 Kimberley Ashton Caesarean CC Jersey 3rd
2 Jess Atkinson Team 22 3rd
3 Hannah Brehaut Guernsey Velo Club (LBG) 3rd
4 Frances Bromley Avid Sport 3rd
5 Nicole Coates Performance Cycles 3rd
6 Megan Dickerson Bristol South CC 2nd
7 Jessica Finney Brother UK - Tifosi p/b OnForm 2nd
8 Lucy Gadd Storey Racing 2nd
9 Danielle Hanley Guernsey Velo Club (LBG) 3rd
10 Jennifer Holden Campinense - Velo Performance 1st
11 Jennifer Hudson Brother.uk Fusion RT 2nd
12 Lauren Johnston Avid Sport 2nd
13 Victoria Lovett Liv Awol 2nd
14 Abbie Manley Hargroves-Montezuma's 2nd
15 Caitlin Peters Storey Racing 2nd
16 Freya Richardson Hargroves-Montezuma's 3rd
17 Catriona Ross Bridport CC 3rd
18 Fiona Russell Brother UK Fusion RT 2nd
19 Rebecca Steens Velo Sport Jersey 3rd
20 Louise Woolrich Velo Sport Jersey 3rd
MEN’S RACE

1 Luke Barfoot Tri UK 1st
2 Elliot Barratt BIKESTRONG-KTM 2nd
3 James Bevan Army Cycling Union 2nd
4 William Bjergfelt SwiftCarbon Pro Cycling Elite
5 Thomas Bowering ActiveEdge Race Team 1st
6 Miles Burton Sixtysix RSN 3rd
7 Hayden Burton Sixtysix RSN 2nd
8 Jamie Caldwell Cycle Team OnForm 2nd
9 Elliot Chilton New Forest CC 3rd
10 Phillip Cole BmthCycleworks VitecFire FordCivil 2nd
11 Shaun Cook Nopinz Symec Race Team 1st
12 Marc Cox Team Estera 3rd
13 Alexander Cross Meudon Pedal Heaven Le Col RT 2nd
14 Archie Cross Team B38 / Cycles In Motion 2nd
15 Callum Dunford Jam Cycling RT coached by BPC 2nd
16 Brook Elgie Sotonia CC 2nd
17 Jack English Team Estera 2nd
18 Sam Firby Casp Racing 3rd
19 Jack Freeman Meudon Pedal Heaven Le Col RT 1st
20 James Garrett Caesarean CC Jersey 3rd
21 Joe Griffiths TORQ Performance 2nd
22 Nathan Hallett Nopinz Symec Race Team 2nd
23 Rhys Hidrio Caesarean CC Jersey 2nd
24 Oscar Hutchings Team Tor 2000 KALAS 1st
25 George Jones BIKESTRONG-KTM 2nd
26 Andrew Kirby 73Degrees CC 2nd
27 David Kovacs Meudon Pedal Heaven Le Col RT N/A
28 Charlie Lacaille University of Bristol CC 3rd
29 Adrian Lawson Nopinz Symec Race Team 2nd
30 David Le Roux Velo Sport Jersey 2nd
31 Matt Lelliott Steele Davis Via Roma RT 2nd
32 Alexandros Matsangos KMeaters 1st
33 Callum McQueen Team HUUB 3rd
34 Ben Millar Bike City 2nd
35 Matthew Osborn Team Estera 3rd
36 Russell Peace Veloce Racing 2nd
37 James Peckham Sotonia CC 2nd
38 Jack Phillips 73Degrees CC 3rd
39 Ellis Pullinger THRE Datawolves RT 2nd
40 Jack Rebours Caesarean CC Jersey 2nd
41 Anthony Roberts Meudon Pedal Heaven Le Col RT 1st
42 James Roe Team Estera 2nd
43 David Roper Ride 24/7 2nd
44 Christopher Rothwell Nopinz Symec Race Team Elite
45 Michael Serafin Team Estera 3rd
46 Andy Shackel Team Wiggle 1st
47 Charlie Shields Bath Cycling Club 2nd
48 Christian Shubart-Knapton BmthCycleworks VitecFire FordCivil 3rd
49 Ed Slot Sotonia CC 2nd
50 George Smith Nopinz Symec Race Team Elite
51 Chris Spence Casp Racing 3rd
52 Connah Towers Army Cycling Union 3rd
53 Nicholas Tyrie Primera-TeamJobs 2nd
54 Red Walters Vitus Pro Cycling p/b Brother UK 1st
55 Jack Webb Army Cycling Union 2nd
56 Oliver Winwood Bratchell Velo Club Venta 2nd
Course Details
The race will roll out from in front of Chitterne Village Hall and proceed out of the village towards Shrewton. Just before Shrewton
the race will turn sharp left on the A360 towards Tilshead. As you leave Tilshead the race will continue straight ahead on the unnamed road towards Chitterne. The finish line will be drawn 500m before the descent back towards Chitterne at the tank crossing point. There will be 6 laps to go displayed on the first time across the finish line for the men’s race and 2 laps to go for the women’s race. Riders should be aware of poor road surface on the right-hand turn at the bottom of the descent, just before the return to Chitterne village and passing the HQ.

Sunday, 26 May 2019

Wessex Road Club 50, Results


Sam Wadsley & Simone Mitchell fastest at the Wessex Road Club 50 on Sunday 26th May. Wadsley and Carpenter also crowned South DC 50 Mile Champions.
Results
1 Samuel Wadsley Male Espoir Primera-Teamjobs 1:47:54
2 Charles Mitchell Male Vet ...a3crg 1:48:08
3 Matthew Buckley Male Senior Andover Wheelers 1:49:32
4 David Shepherd Male Vet ...a3crg 1:51:52
5 Tim Flynn Male Senior Poole Whs 1:53:00
6 Kevin Baker Male Senior Andover Wheelers 1:53:12
7 Neil Mackley Male Vet ...a3crg 1:53:32
8 Steven Pink Male Vet Poole Whs 1:54:10
9 Darren Orchard Male Vet Mud Sweat N Gears CC 1:54:26
10 Luke Rendell Male Senior Poole Whs 1:54:51
11 Nick Jones Male Vet Bournemouth Jubilee Whs 1:55:45
12 Dave Dent Male Vet GS Stella 1:56:48
13 Tristan Davenne Male Vet Newbury RC 1:57:13
14 Ollie Mitchell Male Senior ...a3crg 1:58:23
15 Simone Mitchell Female Senior ...a3crg 1:58:52
16 Angela Carpenter Female Vet ...a3crg 1:59:47
17 Nick Young Male Vet Yeovil Cycling Club 2:02:07
18 Nigel Sign Male Vet Fareham Wheelers CC 2:03:05
19 Stuart Peckham Male Vet New Forest CC 2:03:18
20 Craig Weston Male Vet Poole Whs 2:04:13
21 Webber Forbes Male Senior Andover Wheelers 2:05:00
22 Drew Hosie Male Vet ...a3crg 2:05:29
23 David Butt Male Vet CC Weymouth 2:05:45
24 Pete Harris Male Vet Andover Wheelers 2:07:23
25 Andrew Thomas Male Vet Poole Whs 2:08:00
26 Pete Carter Male Vet Poole Whs 2:08:24
27 Martin Beale Male Vet Velo Club St Raphael 2:09:42
28 Louisa Cooper Female Senior Bournemouth Jubilee Whs 2:10:48
29 Vincent Hounsome Male Vet Wheels of Dorset | Aero Testing | Bike Fitting 2:10:55
30 Andrew Mayfield Male Vet Bournemouth Arrow CC 2:12:08
31 Steve Skinner Male Vet Bognor Regis CC 2:13:32
32 Dan Mason Male Vet Andover Wheelers 2:14:09
33 Rupert Silman Male Vet Bournemouth Jubilee Whs 2:14:17
34 Gail Brown Female Senior Poole Whs 2:15:32
35 Neil Dyble Male Vet Bournemouth Arrow CC 2:17:56
36 Lauren Bishop Female Senior Poole Whs 2:19:43
37 Gary Trudgett Male Vet Poole Whs 2:20:28
38 Nigel Rendell Male Vet Poole Whs 2:22:00
39 Claire Forbes Female Senior Andover Wheelers 2:22:31
40 Jenny Astall Female Vet Southampton Tri Club 2:27:36
41 Maria Núñez Female Vet Zoom Tri Club 2:30:23
42 Sarah Bascombe Female Senior Poole Whs 2:30:51
43 Mike Gaskell Male Vet Andover Wheelers 2:45:48

Saturday, 25 May 2019

Bigger Andover Cycling Festival to feature Criterium Racing!


"Andover Cycling Festival Organiser Harry Lodge of Halo sports tells us about this years event...
"We are running the Andover Cycling Festival again for a second year. This year it will be a lot bigger with criterium racing throughout the day, a schools and family ride on the closed criterium circuit, 3 sportive rides, a BMX display and other club activity and stands etc. We have a live radio show with LoveAndover - the local radio station - on the finish line which should last most of the morning and into the early afternoon. There is also the usual hospitality area and this year the mayor's picnic on a green area on the back of the circuit, which should include a French market and various fete stalls etc."
*Harry points out that the Women's criterium will be open to 3rd/4th category riders to avoid a clash with the Elite Womens race at Farnham on the evening of the 7th

Charities being supported at the event are Diabetes UK and Help in Action (a charity organisation funding education and humanitarian aid projects in Nepal).
Full Details on the Andover Cycling Festival Website HERE

Friday, 24 May 2019

New Dorset Road Circuit: Cyclists Urged to Show Support!


CYCLISTS – WE NEED YOUR SUPPORT 10:00 to 12:00 SATURDAY 8TH JUNE 2019
WINDY CORNER, TARRANT RUSHTON AIRFIELD, BLANDFORD FORUM, DT11 8SB
Interested in cycling? Keen to support a local project to improve the surface and establish a new, safe and traffic area to cycle in Dorset?
• Main gates are open for 2 hours.
• Come and see the potential (please cycle there if possible, but parking available).
• Ride as many laps as you want.
• 1 mile of the surface is broken tarmac - by showing your support we can fix this.


EVENT DETAILS
10:00 to 12:00 ON SATURDAY 8TH JUNE 2019
WINDY CORNER, TARRANT RUSHTON AIRFIELD, BLANDFORD FORUM, DT11 8SB

If you are interested in cycling and keen to support a project to improve a facility that could provide a safe and traffic area to cycle in Dorset – then please come to Tarrant Rushton Airfield and show your support.
The project underway is to improve the road surface, as a 1 mile stretch of the 3.5 mile circuit is currently in disrepair. There is currently a bid in progress with British Cycling and Sports England to improve the surface and to provide some storage and basic facilities to get the venue usable. We are asking as many cyclists to ride to the venue (children welcome) so we can evidence the level of support for this venue which could be used for leisure cycling, coaching, skills development, racing and will just encourage people to be more active. The venue also has potential for running and other activities. Cyclists are very welcome to a ride a lap or two of the circuit; but please be mindful that the surface is a bit bumpy in places.The landowner has very kindly given permission to open the main gate for the event and our project volunteers will be at the main gate to ensure that the access is safe and to arrange parking for those unable to ride there. All are welcome and please tell fellow cycling enthusiasts. This is an exciting community project and a one off opportunity to get a good safe outdoor circuit up and running that can be used by all. Please support this and be part of the community that makes this happen.


Bournemouth Cycleworks Moreton Series #3, Results


Moreton Dorset 23/05/19
1 Matt Todd
2 Lyndon Thompson Colton Care
3 Roland Tilley Bournemouth Cycleworks
4 Jon Clemas Bournemouth Cycleworks
5 Stephen Morphew Poole Wheelers
6 Gordon Coull
7 Simon Lock
8 Nick Barks Poole Wheelers
9 Connor Stain Bournemouth Arrow
10 Ray Courtney
Women
1 Maddy Verdegaal
2 Steph Lewars Poole Wh
3 Carol Tilley Bournemouth Cycleworks
4 Michelle Knight Purbeck Peloton

*Please note there is no racing on Thursday 30th May, racing returns on the 6th June.

Thursday, 23 May 2019

Salisbury OVO Energy Tour Series, Results


Salisbury 23/05/19
1 Freddie Scheske Vitus Pro Cycling p/b Brother UK
2 40 Ed Clancy OBE Vitus Pro Cycling p/b Brother UK
3 4 Jacob Hennessy Canyon dhb p/b Bloor Homes
4 27 Jon Mould Madison Genesis
5 22 Richard Handley Madison Genesis
6 11 Rory Townsend Canyon dhb p/b Bloor Homes
7 62 Dan Bigham Ribble Pro Cycling
8 5 Robert McCarthy Canyon dhb p/b Bloor Homes
9 31 Joey Walker Madison Genesis
10 6 Charles Page Canyon dhb p/b Bloor Homes
11 26 Tom Moses Madison Genesis
12 71 Mark Stewart Ribble Pro Cycling
13 7 Alex Paton Canyon dhb p/b Bloor Homes
14 301 Lewis Bulley Richardsons Trek
15 306 James Jenkins Richardsons Trek
16 342 Neil Philips TEKKERZ
17 28 George Pym Madison Genesis
18 100 Steve Lampier Saint Piran
19 45 Dylan Kerfoot-Robson Vitus Pro Cycling p/b Brother
20 61 Scott Auld Ribble Pro Cycling
21 323 James Moss Nuun - Sigma Sports - London
22 107 Oliver Maxwell Saint Piran
23 362 James Ireson Morvelo Basso
24 46 Chris Latham Vitus Pro Cycling p/b Brother UK
25 69 Gruff Lewis Ribble Pro Cycling
26 340 Alec Briggs TEKKERZ
27 322 Richard Mardle Nuun - Sigma Sports - London
28 127 James Phillips BikeStrong KTM
29 345 Stefan Schafer TEKKERZ
30 81 Stephen Bradbury SwiftCarbon Pro Cycling
31 106 Cameron Jeffers Saint Piran
32 305 Rhys Howells Richardsons Trek
33 310 Joe Sutton Richardsons Trek 3
34 385 Mark Robertson Army Cycling Team
35 120 James Ambrose-Parish BikeStrong KTM
36 380 James Bevan Army Cycling Team
37 325 Lee Smith Nuun - Sigma Sports - London
38 364 Ben Manfield-Yorke Morvelo Basso
39 324 Shameeg Salie Nuun - Sigma Sports - London
40 125 George Jones BikeStrong KTM
41 124 Tom Grigson BikeStrong KTM
42 300 Simon Alexander Richardsons Trek
43 104 Joe Healey Saint Piran
44 360 Cameron Biddle Morvelo Basso
45 386 Kieran Simcox Army Cycling Team
46 126 Tom Mansfield BikeStrong KTM
47 88 Andy Turner SwiftCarbon Pro Cycling
48 70 Jacob Tipper Ribble Pro Cycling
49 389 Jack Webb Army Cycling Team
50 367 Jake Yarranton Morvelo Basso
51 341 Euan Macleod TEKKERZ
52 387 Colin Smith Army Cycling Team
53 366 Steve Rees-Clark Morvelo Basso
DNF 87 Ed Laverack SwiftCarbon Pro Cycling
DNF 80 Will Bjergfelt SwiftCarbon Pro Cycling
DNF 41 Graham Briggs Vitus Pro Cycling p/b Brother uk
DNF 101 Jake Alderman Saint Piran 11 0:20:51.482
DNS 321 Martin Lonie Nuun - Sigma Sports - London

Women
1 42 Rebecca Durrell Brother UK - Tifosi p/b OnForm
2 2 Rhona Callander Team Breeze
3 1 Jess Roberts Team Breeze
4 47 Gabriella Shaw Brother UK - Tifosi p/b OnForm
5 46 Charmaine Porter Brother UK - Tifosi p/b OnForm
6 141 Elizabeth Bennett Campinense - VeloPerformance
7 63 Sophie Lankford Jadan Weldtite Vive Le Velo
8 6 Becky Raybould Team Breeze
9 140 Jo Tindley Campinense - VeloPerformance
10 187 Maddie Wadsworth Cycle Team OnForm
11 105 Ellen McDermott Team Boompods
12 185 Sophie Lewis Cycle Team OnForm
13 142 Charlotte Berry Campinense - VeloPerformance
14 82 Charlotte Broughton Liv AWOL SPOKD
15 44 Illi Gardner Brother UK - Tifosi p/b OnForm
16 4 Jenny Holl Team Breeze
17 21 Elynor Backstedt Storey Racing
18 168 Jenny Powell Bianchi Dama
19 61 Sophie Enever Jadan Weldtite Vive Le Velo
20 22 Monica Dew Storey Racing
21 122 Isabel Darvill Datalynx - Parenesis Cycling
22 5 Josie Knight Team Breeze
23 181 Josie Griffin Cycle Team OnForm
24 87 Victoria Lovett Liv AWOL SPOKD
25 100 Harriert Dodd Team Boompods
26 124 Maxine Filby Datalynx - Parenesis Cycling
27 104 Lauren Humphreys Team Boompods
28 24 Chanel Mason Storey Racing
29 131 Kiera McVitty Datalynx - Parenesis Cycling
30 62 Amy King Jadan Weldtite Vive Le Velo
31 200 Lucia Bruton IRIS RT
32 166 Bethany Taylor Bianchi Dama
33 40 Abbie Dentus Brother UK - Tifosi p/b OnForm
34 91 Elizabeth Marvelly Liv AWOL SPOKD
35 28 Caitlin Peters Storey Racing
36 182 Georgia Hillieard Cycle Team OnForm
37 23 Lucy Gadd Storey Racing
38 130 Madeleine Gammons Datalynx - Parenesis Cycling
39 125 Sophie Holmes Datalynx - Parenesis Cycling
40 165 Alex Sheehan Bianchi Dama
41 184 Ione Johnson Cycle Team OnForm
42 80 Emily Ashwood Liv AWOL SPOKD
43 65 Charlotte Mitchell Jadan Weldtite Vive Le Velo
44 164 Tasha Reddy Bianchi Dama
45 85 Connie Hayes Liv AWOL SPOKD
46 109 Sarah Walker Team Boompods
47 211 Laura Fenwick VC Venta
48 210 Ashia Fenwick VC Venta
49 67 Poppy Thompson Jadan Weldtite Vive Le Velo
50 201 Alex Clay IRIS RT
51 214 Elizabeth Pressage VC Venta
52 144 Louise Hart Campinense - VeloPerformance
53 212 Imogen Hutchings VC Venta
54 202 Sarah Hickmann IRIS RT
DNF 162 Sarah King Bianchi Dama
DNF 106 Charlotte Redden Team Boompods
DNS 203 Helen Nicholls IRIS RT 0
DNS 213 Clare Parkin VC Venta

Photo: Sweetspot

Bournemouth Arrow CC Club 10, Results


P311 Ringwood, 22/05/19
1 Bryce Dyer Aerocoach 00:21:32
2 Ian Patterson Utag 00:21:54
3 Martin Andrews V C Venta 00:22:41
4 James Dick Tri Team Wessex 00:23:30
5 Alex Hawkes New Forest CC 00:23:35
6 Pete Carter Poole Wheelers 00:25:15
7 Tim Crumpton VC St Raphael 00:25:26
8 Rob Wickham Poole Wheelers 00:25:35
9 Matt Blythe Bournemouth Arrow CC 00:25:54
10 Michelle Walter Bournemouth Arrow CC 00:26:19
11 Sonia Laurie Southampton Tri Club 00:27:20
12 Jack Trunwitt Bournemouth Arrow CC 00:27:32
13 Helen Wright Zoom Tri 00:28:24
14 Stuart Grace GA Cycles 29:12

Portsmouth Evening Circuits #8, Results


Mountbatten Centre Portsmouth 22/05/19
YOUTH U12 [C] / U10 [D] / U8 [E]
1st 63 Harrison HENDY D Team HUP
2nd 42 Charlie SHEPHERD C Sotonia CC
3rd 44 Thomas HAMPSON C Velo Club Venta
4th 41 Samuel HUGHES C Velo Club Venta
5th 60 Margherita SILANO Cg Velo Club Venta
6th 62 Myles BRADLEY D Wight Youth Cycling Club
7th 61 Thomas WILKS D Sotonia CC
8th 68 Quiola ARTHUR Dg Solent Pirates
9th 71 Idris ARTHUR E Solent Pirates
10th 79 Matilda WILKS Eg Sotonia CC
11th 69 Grace HUGHES Dg Velo Club Venta
12th 80 Jaya MARTINGALE Eg Sotonia CC
YOUTH U16 [A] / YOUTH U14 [B]

1st 22 Matthew GILMOUR B Velo Club Venta
2nd 21 Ollie BOARER B I-Team Cyclists' Club
3rd 23 Tommy STROUD B Solent Pirates
4th 24 Ethan McNAMARA B VC Meudon
5th 1 George COTTRELL A Poole Wheelers CC
6th 2 Andrew PALING A VC Meudon
7th 3 Henry PLEWES A
4 / J4

1st 4 Stuart MCPHAIL Plymouth Corinthian CC
2nd 8 Keith MABBOTT Royal Navy & Royal Marines CA
3rd 5 Michael JANES Royal Navy & Royal Marines CA
4th 6 David COOPER WightlinkWight Mountain CRT.
5th 10 Luke ROBERTS Racing Club Ravenna
6th 2 Tomos SHAW Chichester City Riders (CCR)
7th 9 Miles THOMAS Hart Evolution Racing Team
8th 7 Calllum BROSTER Royal Navy & Royal Marines CA
9th 1 Jonathon ROLLS-DREW Chichester City Riders (CCR)
3 / J3

1st 74 Oliver HURDLE 3 Southampton University Road Club
2nd 69 Callum MCQUEEN 3 Team HUUB
3rd 51 David DOHERTY 3 DHCyclesport Cycling Club
4th 73 Christopher McGOVERN 3 Southampton University Road Club
5th 67 Russell SPEIGHT 3 Sotonia CC
6th 66 Oli WOODCOCK 3 VCGH
7th 71 Robert FORD 3 Portsmouth North End CC
8th 68 Matthew JAMES 3 Chichester City Riders (CCR)
9th 61 Tristan CALLOWAY 3 VC Meudon
10th 65 Danny HAVEY J3 Fareham Wheelers Cycling Club
11th 75 Dan BANKS J3 Velo Club Venta
12th 56 Michael RENARDSON J3 trainSharp Club
13th 60 Andrew PALING A VC Meudon
14th 58 Philip MCNAMARA 3 VC Meudon
15th 64 Richard BEVAN 3 Racing Club Ravenna
16th 54 Owen GILES J3 Portsmouth North End CC
17th 59 Jerry COOPER 3 WightlinkWight Mountain CRT.
18th 52 Sam MURPHY 3 DHCyclesport Cycling Club
19th 63 Jeremy HUBBARD 3 Hargroves Cycles CC
20th 62 Leighton SMITH 3 Poole Wheelers CC
21st 72 James RICHARDS 3 Southampton University Road Club
22nd 76 Sam FOX 3 British Cycling Private Member - South

E / 1 / 2 / J

1st 22 Justin HOY Nuun-Sigma Sports-London RT
2nd 11 Tom DAY Giant Cycling Club - Halo Films
3rd 3 Ethan COURT VC Meudon
4th 17 Rory BARRETT Southborough & District Wheelers
5th 24 Ben SCOTT-MUNDEN Sotonia CC
6th 12 Jay EASTWOOD Hargroves-Montezuma's
7th 23 Liam BARR University of Portsmouth CC
8th 18 Tony BONESS Blazing Saddles Cycles
9th 27 Harry JOHNSON VC St Raphael
10th 21 Mike SMITH MB Cyclery
11th 19 Joe PARKER Blazing Saddles Cycles
12th 6 Stuart LeTISSIER DHCyclesport
13th 5 Nicholas HALE Primera-TeamJobs
14th 8 Nick BELL Blazing Saddles Cycles
15th 28 David D.KOVACS Meudon Pedal Heaven Le Col RT
16th 1 Samuel CLARK Hargroves-Montezuma's
17th 14 Ben WILLIAMS I-Team Cyclists' Club
18th 4 Frank KILSBY VC St Raphael
19th 2 Joseph CLARK I-Team Cyclists' Club
20th 25 Matthew HOULBERG Portsmouth North End CC
21st 15 Luis COUNTINHO Racing Club Ravenna
22nd 67 Russell SPEIGHT Sotonia CC
23rd 26 Ed SLOT Sotonia CC
24th 10 Paul HOPKINS BIKESTRONG-KTM
25th 9 Tom KING Cycle Club Ashwell (CCA)
26th 13 Jacob ARIES Kuota - GSG
27th 7 Ellis PULLINGER THRE Datawolves RT

...a3crg 10, Report/Results


Report: ...a3crg Mid-Week Summer Series ~ Event Two
Men's Middle Markers 10 mile TT plus Separate Women's Event

What is the Royal Navy feeding them on? Just when we got use to Royal Navy diver Gary Chambers winning everything locally, the Navy fire a shot across our unexpected bows (see what I did) by placing six foot twelve Stephen Swindley riding a road bike on the middle markers start sheet at the ...a3crg mid-week ten on the P881 A3 course.

With the majority of the other riders all kitted out in full aero equipment, the 26 year old Swindley was one of four riders on a road bike & non-aero helmet, so hardly a stealthy destroyer. But nevertheless that didn't stop him from torpedoing the field with a 20:47 sinking the opposition. His nearest rival was 23 year old Connor Murphy (TrainSharp) fresh from a spell of crits in Belgium who just 12 seconds behind. Third place rider was Anthony Tugwell riding his third ten "Tuggy" a vet is one of ...a3crg's new recruits & had only done "sportives" before but his 21:55 will make a useful counter to the team.

In 5th & 6th places were the Kingston Wheelers duo of Tom Herbert & Liam Smith & with team mate Steven Hughes in 14th place they took the team award. The 26 year old Smith who won a 4th cat event at the weekend was the scratch man & was very keen on this event but went into the turn corner far to keenly thus losing time on the return due to (perhaps) an "uncomfortable" skinsuit.

In the women's event the "scratch woman" Vicky Gill was unable to make the event so it was left to newly crowned VTTA 10 mile champion Angela Carpenter to take the top spot. With her ...a3crg team mates Sarah Matthews (3rd) & Kirsty McSeveney (5th) they made a "sandwich" of the Trainsharp duo of 2nd place Sally Turner moving up from the previous weeks 3rd place with another "pb" & Lisa Davis making her first appearance in 4th place. In sixth place was Louisa Cooper (Bournemouth Jubilee Wheelers) who appeared disappointed in her ride but was just mere 5 seconds behind McSeveney the closest she had been all season.

Entries are coming in well for the Open 15m tt on the 6th June. The P884b/15 course at Longmoor is probably one of the fastest in the country holding several national records.

Results…a3crg Summer Time Trials 2019
Course P881 (A3) Ham Barn Liss ~ Wednesday 22nd May 2019
Women's Summer Series Event Two
Pos Rider Team/Squadra/Club Cat Actual
1 Angela Carpenter ...a3crg WV 21:37
2 Sally Turner Trainsharp WS 21:44
3 Sarah Matthews ...a3crg WV 22:39
4 Lisa Davis Trainsharp WV 22:43
5 Kirsty McSeveney ...a3crg WS 22:59
6 Louisa Cooper Bournemouth Jubilee Wheelers WS 23:04
7 Lara Taylor VC Godalming & Haslemere WV 23:12
8 Deborah Smith Southdown Velo WV 23:19
9 Freya Richardson Hargroves Montezuma RT WJuv 23:29
10 Deborah Sheridan Warwickshire RC WV 23:38
11 Ali Walters VC Godalming & Haslemere WV 24:07
12 Ali Ford GS Vecchi WV 25:19
13 Eva Nyirenda ...a3crg WS 25:55
14 Robyn Yates Addiscombe CC WV 26:38
15 Amy Pretorius ...a3crg WEsp 27:44
16 Deanna Ferrett Hampshire Road Club WV 27:52
17 Lorna Rowland Twickenham CC WV 28:05
Team Classification
Pos Team Counting Riders Time
1 ...a3crg Angela Carpenter, Sarah Matthews, Kirsty McSeveney 01:07:15

...a3crg Summer Series Men's Event Two (Middle Markers)
Pos Rider Team/Squadra/Club Cat Actual
1 Stephen Swindley Royal Navy & Royal Marines CA Sen 00:20:47
2 Connor Murphy Trainsharp Esp 00:20:59
3 Anthony Tugwell ...a3crg Vet 00:21:55
4 Billy Holman ...a3crg Vet 00:21:58
5 Tom Herbert Kingston Wheelers CC Sen 00:22:00
6 Liam Smith Kingston Wheelers CC Sen 00:22:01
7 Mark Wright VC Godalming & Haslemere Vet 00:22:05
8 John Mottershead Portsmouth North End CC Vet 00:22:25
9 Christian Benneyworth Wyndymilla Vet 00:22:32
10 Ryan Sheppard GS Henley Sen 00:22:35
11 Alex Rice Southdown Velo Vet 00:22:38
12 Dale Buckett Bike Jockey CC Esp 00:22:41
13 Toby Clay Petersfield Tri Club Vet 00:22:43
14 Steven Hughes Kingston Wheelers CC Sen 00:22:48
15 Steve Skinner Bognor Regis CC Vet 00:22:51
16 Gary Trudgett Poole Wheelers Vet 00:22:53
17 Derek Dowden Hampshire Road Club Vet 00:22:59
18 Iain Cotton Alton CC Vet 00:23:02
19 Mike Boyce ...a3crg Vet 00:23:20
20 Daniel Sharp Charlotteville CC Vet 00:23:21
21 John French Oxford City Road Club Vet 00:23:25
22 John McGlashan Redmon CC Vet 00:23:29
23 Michael Harrison North Hampshire RC Vet 00:23:32
24 Peter Drabble WORX Factory Racing Juv 00:23:33
25 Mike Marchant Southdown Velo Vet 00:23:35
26 Jonathan Lacey Southdown Velo Vet 00:23:49
27 Michael Gowan Festival Road Club Vet 00:23:51
28 Arthur Waghorn Bognor Regis CC Vet 00:23:53
29 Peter Phipps ...a3crg Vet 00:23:59
30 Alan Doney Portsmouth Triathletes Vet 00:24:00
31= Robert Pretorius ...a3crg Vet 00:24:07
31= Adrian Watkins Tornado Road CC Vet 00:24:07
33 Mike Noad Bayside Tri Club Vet 00:24:30
34 John Isard Hampshire Road Club Vet 00:24:38
35 Ben Fielden GS Stella Vet 00:24:54
36= Simon Craig-McFeely ...a3crg Vet 00:25:03
36= Christopher Rosam Epsom Cycling Club Vet 00:25:03
38 Robert Oliver Fareham Wheelers CC Vet 00:25:18
39 Simon Heron Fareham Wheelers CC Vet 00:25:27
40 Peter Knipe Fareham Wheelers CC Vet 00:25:28
41 Geoff Newman Farnham Road Club Vet 00:25:29
42 Steve Davies Addiscombe CC Vet 00:25:32
43 Vernon Schutte Farnborough & Camberley CC Vet 00:25:54
44 Paul Beck Hampshire Road Club Vet 00:26:35
45 Jeremy Tucker Fareham Wheelers CC Vet 00:26:49
46 Bob Jolliffe New Forest CC Vet 00:26:52
47 Guy Chappelle ...a3crg Vet 00:26:56
48 Ken Rayson ...a3crg Vet 00:27:55
49 Norman Harvey Sotonia CC Vet 00:28:15
Team Classification
Pos Team Counting Riders Time
1 Kingston Wheelers Tom Herbert, Liam Smith, Steven Hughes 01:06:49
2 ...a3crg Anthony Tugwell, Billy Holman, Mike Boyce 01:07:13
3 Southdown Velo Alex Rice, Mike Marchant, Jonathan Lacey 01:10:02
4 Hampshire Road Club Derek Dowden, John Isard, Paul Beck 01:14:12
5 Fareham Wheelers CC Robert Oliver, Simon Heron, Peter Knipe 01:16:13

New Forest CC Club 10, Results


A very good evening on the course, traffic was light with a few donkeys for some, and a helpful tail wind up the dreaded finish climb. Aron Kelly was fastest home with a 22:27, Ray Claridge was second with a 23:02, Barry Hards just pipped Richard Parker for 3rd spot overall, in a good field of 24 riders with no DNFs. The course is set to continue with the hill top finish as it is safer, especially with the new traffic calming measures. At the tail end of the field, Peter Hawker was pleased to have beaten both George Weller and Chris Mills.
1 Aron Kelly NFCC 00:22:27
2 Ray Claridge NFCC 00:23:02
3 Barry Hards NFCC 00:24:16
4 Richard Parker NFCC 00:24:18
5 Phil Rudd NFCC 00:24:29
6 Julia Shaw Drag 2 Zero 00:24:31
7 Graham Lenton NFCC 00:24:41
8 Phil Harris NFCC 00:25:06
9 Stuart Peckham NFCC 00:25:32
10 Phil Jones NFCC 00:25:27
11 Mike Anderson CC Moncontourais 00:25:30
12 Angela Burkinell Sotonia CC 00:25:33
13 Phil Grant NFCC 00:25:36
14 Bob Dowling NFCC 00:26:08
15= Dan Mitchell NFCC 00:26:29
15=Martin Olney Fareham Whs CC 00:26:29
16 Peter Coombs NFCC 00:26:31
17 Richard Rajski NFCC 00:28:10
18 Geoff Weller NFCC 00:28:12
19 Mick Anglim NFCC 00:28:49
20 Matt Cafferky NFCC 00:30:14
21 Peter Hawker NFCC 00:32:21
22 George Weller Juv NFCC 00:32:24

Bournemouth & Dist Women's CA Club 25 Results


Result of B&DWCA 25/10 on P128 on 22 May 2019

25 Miles
Women:
1 Claire Newman Crabwood CC 1.09.03
2 Jenny Astall Southampton Tri 1.11.09

Men:
1 James Dill Tri Team Wessex 58.13
2 Pat Lafford Crabwood CC 1.00.04
3 Michael Akers J P CC 1.00.34
4 A Hawkes New Forest CC 1.01.22
5 Charles Carr Southampton Tri 1.05.03
6 Rhys Van Der Helm Sotonia CC 1.05.12

10 Miles
Women
1 Becca Stubbs Sotonia CC 26.02
2 Wendy Knowlton Sotonia CC 29.11

Men
1 Graham Harman Sotonia CC 22.34
2 Brian Coupe Crabwood CC 25.56
3 Jon Legg Sotonia CC 26.35
4 Rob Rutherford Southampton Tri 26.59
5 Martin Balk 3C Cyclexperience 27.41
6 Chris Summers Sotonia CC 28.11
timekeepers Paula Miller and Dave Crocker.

Other helpers Ann Miller, Clive Peskett, Sue and Glenn Longland
and Jacky Prosser.

Wednesday, 22 May 2019

Andover Wheelers "Red Rice" 16, Results


P621c/16 21/05/19
1 Thom Hayward VC Venta 00:38:34
2 Neil Adlem Andover Wheelers 00:38:36
3 Max Webber Andover Wheelers 00:38:41
4 John Dowding Salisbury Tri Club 00:38:45
5 Webber Forbes Andover Wheelers 00:39:28
6 Gary Parmenter Andover Wheelers 00:39:30
7 Paul Mustow SRAM 00:39:34
8 Pete Harris Andover Wheelers 00:39:34
9 Dave Sloan Andover Wheelers 00:41:01
10 Gary Richardson Andover Wheelers 00:41:12
11 Dan Mason Andover Wheelers 00:41:29
12 Callum Holmes Andover Wheelers 00:41:30
13 Stacey Close Andover Wheelers 00:41:45
14 Stuart Thompson VC St Raphael 00:41:48
15 Alastair Currie Andover Wheelers 00:41:49
16 Karl Brooks Andover Wheelers 00:42:06
17 Tony Hamilton SRAM 00:42:08
18 Cameron Thompson VC St Raphael 00:42:16
19 Stefan Freeson SRAM 00:42:18
20 Hefin Richards Andover Wheelers 00:45:39
21 Katy Parsons SRAM 00:46:11
22 Jo Bissett Andover Wheelers 00:46:14
23 Claire Forbes Andover Wheelers 00:46:16
24 Pete Dennett Andover Wheelers 00:46:41
25 Paul Daley Andover Wheelers 00:50:14
26 Kevin Barwick Andover Wheelers 01:09:47

CC Weymouth Club 18, Results



21st May 2019 P451

1 Greg Parker Estrella 00:46:25
2 Giles Heaman MSnG 00:47:12
3 Mat White CCW 00:47:18
4 Jon Brunsfield CCW 00:47:22
5 Bryce Riglar CCW 00:47:46
6 Cormac Linehan CCW 00:48:04
7 Andrew Jardine Bustin Skin 00:51:20
8 Colin Brumble CCW 00:52:53
9 Peter Honeybun CCW 00:56:30
10 Stuart Carrington CCW 01:01:31

Tuesday, 21 May 2019

Bournemouth Jubilee Wh/Poole Wh Inter-Club 30km, Results


P426 Pamphill 21/05/19

1 Tim Flynn 00:39:56 PW
2 Andy Cooper BJW 41.19
3 Nick Jones BJW 41.28
4 Patryk Witkowski 00:41:32 PW
5 Paul Axon 00:42:30 PW
6 Nick Barks 00:42:39 PW
7 Craig Weston 00:43:21 PW
8 Phil Dickson 00:43:35 PW
9 Steve Morphew 00:44:44 PW
10 Chris Simpson 00:44:50 BJW
11 Will Soloman 00:44:52 BJW
12 Bob Richardson BJW 45.06
13 Ian Diaper 00:45:07 BJW
14 Ian Turner Tornado 45.26
15 Peter Short 00:45:29 PW
16 Mark Hitchcott 00:46:17 BJW
17 Sandro Lamos 00:46:29 BJW
18 Rupert Silman 00:46:37 BJW
19 Robb Tooley 00:46:38 PW
20 Gail Brown 00:46:44 PW
21 Gary Chiverton 00:46:45 BJW
22 Noah Miller 00:46:55 PW
23 Ben Salvia 00:46:59 PW
24 Chris Hill 00:47:04 PW
25 Ian Dryden 00:47:35 PW
26 Emma Needham 00:47:42 PW
27 Lauren Bishop 00:48:15 PW
28 Julian Snook 00:48:58 BJW
29 Matt Laishley 00:49:07 PW
30 Paul Furey 00:50:23 PW
31 John O'Brien 00:51:51 BJW
32 Phil Harvey 00:51:56 BJW
33 Sarah Bascombe 00:52:17 PW
34 Barrie Stevens 00:53:31 BJW
Thanks to Jacky Prosser

Wessex 50 (Inc South DC Champs) Start List


P417 Sunday May 26th
1 06:31:00 Mike Gaskell Andover Wheelers Male Vet
2 06:32:00 Craig Weston Poole Whs Male Vet
3 06:33:00 Andrew Thomas Poole Whs Male Vet
4 06:34:00 David Tilsed Poole Whs Male Vet
5 06:35:00 Sarah Bascombe Poole Whs Female Senior
6 06:36:00 Nicolas Ireland CC Weymouth Male Vet
7 06:37:00 Claire Forbes Andover Wheelers Female Senior
8 06:38:00 Lauren Bishop Poole Whs Female Senior
9 06:39:00 Gail Brown Poole Whs Female Senior
10 06:40:00 Pete Carter Poole Whs Male Vet
11 06:41:00 Jenny Astall Southampton Tri Club Female Vet
12 06:42:00 Nigel Rendell Poole Whs Male Vet
13 06:43:00 Maria Núñez Zoom Tri Club Female Vet
14 06:44:00 Gary Trudgett Poole Whs Male Vet
15 06:45:00 Webber Forbes Andover Wheelers Male Senior
16 06:46:00 Rupert Silman Bournemouth Jubilee Whs Male Vet
17 06:47:00 Dan Mason Andover Wheelers Male Vet
18 06:48:00 Martin Beale Velo Club St Raphael Male Vet
19 06:49:00 David Butt CC Weymouth Male Vet
20 06:50:00 Neil Dyble Bournemouth Arrow CC Male Vet
21 06:51:00 Terry Belbin Poole Whs Male Vet
22 06:52:00 Steve Skinner Bognor Regis CC Male Vet
23 06:53:00 Andrew Mayfield Bournemouth Arrow CC Male Vet
24 06:54:00 Mike Garner ...A3crg Male Vet
25 06:55:00 Stephen Skinner Velo Club St Raphael Male Vet
26 06:56:00 Jon Brumfield CC Weymouth Male Vet
27 06:57:00 Darren Orchard Mud Sweat N Gears CC Male Vet
28 06:58:00 Vincent Hounsome Wheels Of Dorset | Aero Testing | Bike Fitting Male Vet
29 06:59:00 Louisa Cooper Bournemouth Jubilee Whs Female Senior
30 07:00:00 Steven Pink Poole Whs Male Vet
31 07:01:00 Patrick Dunn CC Weymouth Male Vet
32 07:02:00 Nick Young Yeovil Cycling Club Male Vet
33 07:03:00 Pete Harris Andover Wheelers Male Vet
34 07:04:00 Simone Mitchell ...A3crg Female Senior
35 07:05:00 Angela Carpenter ...A3crg Female Vet
36 07:06:00 Ollie Mitchell ...A3crg Male Senior
37 07:07:00 Kevin Baker Andover Wheelers Male Senior
38 07:08:00 Stuart Peckham New Forest CC Male Vet
39 07:09:00 Tim Flynn Poole Whs Male Senior
40 07:10:00 Drew Hosie ...A3crg Male Vet
41 07:11:00 Nigel Sign Fareham Wheelers CC Male Vet
42 07:12:00 Ray Claridge New Forest CC Male Vet
43 07:13:00 Neil Mackley ...A3crg Male Vet
44 07:14:00 Dave Dent GS Stella Male Vet
45 07:15:00 Luke Rendell Poole Whs Male Senior
46 07:16:00 Matthew Buckley Andover Wheelers Male Senior
47 07:17:00 Nick Jones Bournemouth Jubilee Whs Male Vet
48 07:18:00 Tristan Davenne Newbury RC Male Vet
49 07:19:00 David Shepherd ...A3crg Male Vet
50 07:20:00 Greg Parker Estrella Bikes Male Vet
51 07:21:00 Samuel Wadsley Primera-Teamjobs Male Espoir
52 07:22:00 Charles Mitchell ...A3crg Male Vet

Sunday, 19 May 2019

Bournemouth Jubilee Wheelers 2 Day, Report/Results


Stage 3 of the Bournemouth Jubilee Wheelers 2 day Stage Race was run on the ‘revived’ West Holme circuit, travelling along Bindon Lawn into Wool and then up the long drag to Newtown Hill, followed by the fast descent from Lulworth Camp into East Lulworth before heading back towards West Holme. With a number of riders further back on GC after Day 1 chancing their arm to force a breakaway, the race was lively from the start. Patrick Rucki (Sotonia), Oliver Winwood-Bratchell (VC Venta) & John Pritchard (unattached) being amongst the first to force a meaningful break: this built to over a minute and they were joined by Callum Dunford (Jam Cycling) George Skinner & Nick Tyrie (Primera) and Charlie Shields (Bath CC). Dunford suffered an untimely puncture and had to ‘pack’ but the break maintained its minute gap for the first four of the six laps but began to break up by the final ‘prime’ and were being reeled in and eventually caught by the bunch. After a flurry of attacks, on the penultimate ascent of Newtown Hill, Brook Elgie & Ed Slot (Sotonia) along with Oliver Winwood Bratchell, tried to force another break, gaining a small advantage over the field. Winwood Bratchell’s constant attacking cost him dearly by the end but earned him the most aggressive rider prize from the Commissairs ( the money is with your team mates!) They were caught and the race was essentially together leaving Wool for the last few mile to the finish. George Jones (Bikestrong-KTM) launched the first meaningful attack on the run to the finish but Newtown Hill is steep enough to mean a gap is not beyond closing and to make the line judges task easier than normal - and it was James Bevan (Army CU) who proved strongest and crossed the line first, followed by Ben Millar (unattached) and Stephen Swindley (RN&RM CA) only a couple of seconds back in third, doing enough to secure his victory overall. The rest of the remaining 30 strong were not far behind but Newton Hill spread them over 30 seconds. Chris Owram finished 8th and did enough to maintain his second place overall from Day 1, while Kevin Chant (Wightlink-Wight Mountain CRT) finished a place in front of him and managed to pull out the few seconds he need to dislodge Paul Burton (Paceline RT) from his third spot on GC

Stage results
1 James Bevan Army Cycling Union 2hrs 33mins
2 Ben Millar @1
3 Stephen Swindley Royal Navy & Royal Marines CA @2
4 George Jones BIKESTRONG-KTM @3
5 Nicholas Tyrie Primera-TeamJobs @3
6 Kevin Chant Wightlink_Wight Mountain CRT @5
7 Christopher Owram PDQ Cycle Coaching @6
8 Samuel Wadsley Primera-TeamJobs @6
9 James Peckham Sotonia CC @7
10 Paul Burton Paceline RT @10
11 Ed Slot Sotonia CC @10
12 Jon Woolrich Velo Sport Jersey @10
13 Jonathan Gates Royal Air Force CA @10
14 George Skinner Primera-TeamJobs @10
15 Gareth Thomas Paceline RT @10
16 Tom Clements PSUK Cycle Race Team @10
17 James Horton VC St Raphael @10
18 James Veal Wightlink,Wight Mountain CRT. @10
19 Patrick Rucki Sotonia CC @10
20 Julian Lockwood Primera-TeamJobs @10
21 Olly Wilkins VeloVitesse @10
22 Joseph Clark I-Team Cyclists Club @10
23 John Pritchard Unatt @10
24 Ben Williams I-Team Cyclists Club @22
25 Pat Wright Paceline RT @22
26 Mark Greenwood Army Cycling Union @22
27 Clint Oliver Wightlink,Wight Mountain CRT. @22
28 Graham Biles Mud, Sweat n Gears CC @34
29 Joe Colley Royal Air Force CA @35
30 Brook Elgie Sotonia CC @40
31 Russell Speight Sotonia CC @40
32 Oliver Winwood Bratchell Velo Club Venta @1.05
Final GC
1 Stephen Swindley Royal Navy & Royal Marines CA 02:55:21
2 Christopher Owram PDQ Cycle Coaching 02:55:35
3 Kevin Chant Wightlink 02:55:42
4 Paul Burton Paceline RT 02:55:44
5 Ed Slot Sotonia CC 02:55:50
6 Jon Woolrich Velo Sport Jersey 02:55:57
7 Ben Millar unatt 02:56:05
8 Samuel Wadsley Primera-TeamJobs 02:56:07
9 Jonathan Gates Royal Air Force CA 02:56:1010
10 George Jones BIKESTRONG-KTM 02:56:25
11 George Skinner Primera-TeamJobs 02:56:27
12 James Bevan Army Cycling Union 02:56:27
13 Gareth Thomas Paceline RT 02:56:30
14 Nicholas Tyrie Primera-TeamJobs 02:56:34
15 Tom Clements PSUK Cycle Race Team 02:56:38
16 James Horton VC St Raphael 02:56:44
17 James Veal Wightlink,Wight Mountain CRT. 02:56:51
18 Ben Williams I-Team Cyclists Club 02:56:55
19 Patrick Rucki Sotonia CC 02:56:57
20 Pat Wright Paceline RT 02:56:59
21 Mark Greenwood Army Cycling Union 02:57:09
22 Julian Lockwood Primera-TeamJobs 02:57:13
23 Olly Wilkins VeloVitesse 02:57:18
24 Oliver Winwood Bratchell Velo Club Venta 02:57:19
25 James Peckham Sotonia CC 02:57:23
26 Clint Oliver Wightlink,Wight Mountain CRT. 02:57:28
27 Brook Elgie Sotonia CC 02:57:49
28 Graham Biles Mud, Sweat n Gears CC 02:58:07
29 Joseph Clark I-Team Cyclists Club 02:58:09
30 Joe Colley Royal Air Force CA 02:58:18
31 Russell Speight Sotonia CC 02:58:27
32 John Pritchard 02:59:48

Thanks to Bob Richardson: Photos; Bill Temple




Sotonia CC 10, Results


Sotonia CC '10' incorporating VTTA Wessex Championship -

Saturday 18th May 2019,P164

1 Matthew Buckley Andover Wheelers 20.58
2 James Fox Velo Club Venta 21.13
3 Antony Green New Forest CC 21.24
4 Frank Kilsby Velo Club St Raphael 21.28
5 Bryce Dyer AeroCoach 21.45
6 James Fawcett ...a3crg 21.51
7 Simon Berogna Velo Club St Raphael 21.57
8 Ian Patterson Utag RT 22.04
9 Dave Dent GS Stella 22.14
10 Ray Claridge New Forest CC 22.51
11 Nigel Sign Fareham Wheelers CC 23.04
12 Drew Hosie ...a3crg 23.06
13 Gregory Stacey North Devon Wheelers 23.08
13 David Butt CC Weymouth 23.08
13 Thomas Epton University of Southampton RC 23.08
16 Christina Murray Army Cycling 23.11
17 Julia Shaw DRAG2ZERO 23.23
18 Stuart Peckham New Forest CC 23.28
19 Simon West Andover Wheelers 23.55
20 Martin Beale Velo Club St Raphael 23.58
21 Richard Wyeth Tornado Road Cycling Club 24.03
22 Sarah Matthews ...a3crg 24.11
23 Jon Dudley Sotonia CC 24.14
24 Jerry Bromyard ...a3crg 24.24
25 Ian Turner Tornado Road Cycling Club 24.32
26 Pete Wilson Bournemouth Arrow CC 24.47
27 Terry Icke CC Weymouth 25.09
28 Mark Hill Fareham Wheelers CC 25.12
29 Stuart Grace GA Cycles 25.17
30 Mike Boyce ...a3crg 25.21
31 Stephen Skinner Velo Club St Raphael 25.27
32 Emily Slavin Avid Sport 25.47
33 Ruben Stacey North Devon Wheelers 25.49
34 Ian Hayden Tornado Road Cycling Club 25.51
35 Adrian Watkins Tornado Road Cycling Club 25.59
36 Jonathan Legg Sotonia CC 26.10
37 Neil Dyble Bournemouth Arrow CC 26.11
38 Michelle Walter Bournemouth Arrow CC 26.40
39 Sien Van Der Plank University of Southampton RC 26.43
40 William Simmons Christchurch Bicycle Club 26.50
41 Emma Needham Poole Whs 27.19
42 Chris Summers Sotonia CC 27.44
43 Martin Balk 3C Cyclexperience 28.13
44 Catherine Pascoe New Forest CC 29.21
45 Ken Rayson ...a3crg 29.54

Tandems
1 Louisa Cooper Bournemouth Jubilee Whs 21.44
Andrew Cooper Bournemouth Jubilee Whs 21.44
2 Phil Wilks Sotonia CC 23.24
Gemma Wilks Sotonia CC 23.24
3 Nick Adnitt Andover Wheelers 23.47
Pete Harris Andover Wheelers 23.47
4 Simon Hall Crabwood CC 24.39
Alex Hall Andover Wheelers 24.39
5 John Tunney Crabwood CC 25.59
Brian Coupe Crabwood CC 25.59
6 Michael Bradban Sotonia CC 26.16
Trevor West Andover Wheelers 26.16
7 Martin Dickson Darkroom Espresso Cycling Club 26.31
Mary Corbett Sotonia CC 26.31
8 Patrick Lafford Crabwood CC 27.43
Helen Lafford Crabwood CC 27.43
9 Nick Wisby Sotonia CC 27.58
John Radford Sotonia CC 27.58
10 Norman Harvey Sotonia CC 28.21
Julia Baker-beall Sotonia CC 28.21
11 Nigel Hughes Fareham Wheelers CC 28.32
Maria Hughes Fareham Wheelers CC 28.32
12 Michael Rice Farnham RC 29.39
Deana Rice Farnham RC 29.39
13 Steve Walker Leamington C & AC 30.10
Christine Walker Leamington C & AC 30.10
14 Stuart Martingale Sotonia CC 30.23
Skye Martingale Sotonia CC 30.23
15 Bob Bending Tandem Club 33.24
Karon Bending Tandem Club 33.24

Poole Wheelers Club 25, Results


P413 Upton 19/05/15
"Good morning, Poor turnout"
1 Tim Flynn Poole Whs 54.01
2 Luke Rendell Poole Whs 55.2
3 Colin Brumble CCW 1.00.01
4 Rupert Silman BJW 1.02.32
5 Nigel Rendell Poole Whs 1.03.24
6 Lauren Bishop Poole Whs 1.04.26
7 Terry Belbin Poole Whs 1.06.40
Maria Nunez Poole Whs DNF
Thanks to Ros Spencer

Saturday, 18 May 2019

Bournemouth Jubilee Wh 2 Day, Results Stage 1 & 2


Day 1 With the top 3 from 2018 are all now 1st cats, so there will be a new winner of the BJW Stage race in 2019

Despite the overnight rain and the murky conditions the rain held off for both stages and we were rewarded with new best times on both the Prologue Hill Climb and on the Road Bike ‘10’ mile time trial. The Hill Climb up Colehill saw Kevin Chant from TEAMSPY clocking 1 min 43 secs up a grippy lane where you never have the right gear. He was followed home by James Bevan (Army CU) in 1min 46s and Ben Millar (unattached) in 1 min 47s.

The afternoon’s 10 mile ‘road bike only’ time trial saw Paul Burton (Paceline RT) set the early marker time of 20 mins 46 secs but in the end it was only good enough for third with Stephen Swindley of Royal Navy & Royal Marines CA clocking 20 mins 34 secs to beat last year’s ‘record’ time of Tom Temple, as did Chris Owram (PDQ Cycle Coaching) only 1 sec back. Ed Slot (Sotonia CC) and Jon Woolrich (Velo Sport Jersey) also breaking the 21 minute barrier.
GC After Stage 1 1km Prologue & Stage 2 10 mile time trial
1 Stephen Swindley Royal Navy & Royal Marines CA 0:01:53 0:20:34 0:22:27 1
2 Christopher Owram PDQ Cycle Coaching 0:01:54 0:20:35 0:22:29 2
3 Paul Burton Paceline RT 0:01:48 0:20:46 0:22:34 3
4 Kevin Chant TEAMSPY 0:01:43 0:21:04 0:00:10 0:22:37 4
5 Ed Slot Sotonia CC 0:01:52 0:20:48 0:22:40 5
6 Jon Woolrich Velo Sport Jersey 0:01:48 0:20:59 0:22:47 6
7 Thomas Whatley Paceline RT 0:01:50 0:21:09 0:22:59 7
8 Jonathan Gates Royal Air Force CA 0:01:55 0:21:05 0:23:00 8
9 Samuel Wadsley Primera-TeamJobs 0:01:55 0:21:06 0:23:01 9
10 Ben Millar 0:01:47 0:21:29 0:00:04 0:23:12 10
11 George Skinner Primera-TeamJobs 0:01:51 0:21:26 0:23:17 11
12 Gareth Thomas Paceline RT 0:01:53 0:21:27 0:23:20 12
13 Oliver Winwood Bratchell Velo Club Venta 0:01:51 0:21:29 0:23:20 13
14 George Jones BIKESTRONG-KTM 0:01:50 0:21:32 0:23:22 14
15 Callum Dunford Jam Cycling RT coached by BPC 0:01:58 0:21:28 0:23:26 15
16 Tom Clements PSUK Cycle Race Team 0:02:02 0:21:26 0:23:28 16
17 Joe Staunton Paceline RT 0:01:54 0:21:36 0:23:30 17
18 Nicholas Tyrie Primera-TeamJobs 0:01:52 0:21:39 0:23:31 18
19 Ben Williams I-Team Cyclists Club 0:01:54 0:21:39 0:23:33 19
20 James Horton VC St Raphael 0:01:57 0:21:37 0:23:34 20
21 Pat Wright Paceline RT 0:01:54 0:21:43 0:23:37 21
22 James Veal Wightlink,Wight Mountain CRT. 0:02:01 0:21:40 0:23:41 22
23 Mark Greenwood Army Cycling Union 0:01:57 0:21:50 0:23:47 23
24 James Bevan Army Cycling Union 0:01:46 0:22:07 0:00:06 0:23:47 24
25 Joseph Dobson Manchester Bicycle Club 0:02:09 0:21:44 0:23:53 25
26 Patrick Rucki Sotonia CC 0:02:00 0:22:00 0:24:00 26
27 Julian Lockwood Primera-TeamJobs 0:02:00 0:22:03 0:24:03 27
28 Clint Oliver Wightlink,Wight Mountain CRT. 0:01:57 0:22:09 0:24:06 28
29 Olly Wilkins VeloVitesse 0:01:54 0:22:14 0:24:08 29
30 Brook Elgie Sotonia CC 0:01:52 0:22:17 0:24:09 30
31 James Peckham Sotonia CC 0:02:03 0:22:13 0:24:16 31
32 Graham Biles Mud, Sweat n Gears CC 0:02:05 0:22:28 0:24:33 32
33 Nathan Leaves Cwmcarn Paragon Cycle Club 0:02:08 0:22:27 0:24:35 33
34 Phillip Cole BmthCycleworks VitecFire Ford Civil 0:01:57 0:22:40 0:24:37 34
35 Joe Colley Royal Air Force CA 0:02:03 0:22:40 0:24:43 35
36 Harry Chamberlain Bynea CC 0:02:07 0:22:38 0:24:45 36
37 Russell Speight Sotonia CC 0:02:03 0:22:44 0:24:47 37
38 Nicholas Hale Primera-TeamJobs 0:01:56 0:22:51 0:24:47 38
39 Dexter Mansel-Thomas Lee Valley Youth Cycling Club 0:02:03 0:22:53 0:24:56 39
40 Ben Siemaszko Bournemouth Jubilee Wheelers 0:01:58 0:22:58 0:24:56 40
41 Andy Gray Royal Air Force CA 0:02:04 0:22:54 0:24:58 41
42 Joseph Clark I-Team Cyclists Club 0:02:03 0:22:56 0:24:59 42
43 Daniel Banks Velo Club Venta 0:02:06 0:23:42 0:25:48 43
44 Dafydd Evans Poole Wheelers CC 0:02:04 0:23:50 0:25:54 44
45 Harry Redsull Velo Club Venta 0:02:07 0:23:50 0:25:57 45
46 John Pritchard 0:01:48 0:24:50 0:26:38 46
47 Charlie Shields Bath Cycling Club 0:01:56 0:24:50 0:26:46 47
48 George Moore I-Team Cyclists Club 0:02:06 0:23:27 0:05:00 0:30:33 48

Thursday, 16 May 2019

Crabwood CC Club 15, Results


P164/15 16/05/19
Six Crabwood riders turned out for this evening’s 15, however disappointingly there was only one rider from New Forest CC, in what was meant to be an inter-club event.

On a mild evening with just a gentle SE breeze, Pat Lafford was fastest in 37.20, guest Mike Anderson 2nd in 39.24, with Simon Wheeler 3rd in 40.32.

It was good to see John Sanchez-Bisson make his return to racing.

Thanks once again to timekeepers David Crocker and Jacky Betteridge, other helpers Colin Smith, Pete Betteridge, David Hanbury and Gary Evans.
Claire Newman

1 Patrick Lafford Crabwood CC 37.20

2 Mike Anderson CC Moncontourais 39.24

3 Simon Wheeler Crabwood CC 40.32

4 Brian Coupe Crabwood CC 41.43

5 Claire Newman Crabwood CC 42.17

6 Sonia Laurie New Forest CC 42.44

7 John Tunney Crabwood CC 42.49

8 John Sanchez-Bisson Crabwood CC 46.08





Many thanks.Thanks for that.Many thanks for this.

Bournemouth Arrow CC Club 10, Results


P311 Ringwood-Sopley 16/05/19
1 Martin Andrews V C Venta 00:22:50 26.28
2 Nic Stevenson Westerley CC 00:23:08 25.94
3 Glenn Olding Unattached 00:24:30 24.49
4 Pete Wilson Bournemouth Arrow CC 00:24:47 24.21
5 Colin Scott Bournemouth Jubilee Wh 00:24:51 24.14
6 Gary Chiverton Bournemouth Jubilee Wh 00:25:24 23.62
7 Joey Blythe Bournemouth Arrow CC 00:25:27 23.58
8 Rob Wickham Poole Wheelers 00:25:42 23.35
9 Anja Heijnen Bournemouth Jubilee Wh 00:25:50 23.23
10 Gareth Rose Bournemouth Arrow CC 00:26:07 22.97
11 Adrian Watkins Tornado RCC 00:26:53 22.32
12 Michelle Walter Bournemouth Arrow CC 00:27:04 22.17
13 Hamish Sabey-Corkindale Unattached 00:27:25 21.88
14 Debbie Hallett Bournemouth Arrow CC 00:27:38 21.71
15 Mike Round Bournemouth Jubilee Wh 00:34:50 17.22

Portsmouth Evening Circuits #7 Results


Mountbatten Centre Portsmouth 15/05/19
YOUTH U12 [C] / U10 [D] / U8 [E]

1st 61 Harrison HENDY D Team HUP
2nd 41 Samuel HUGHES C Velo Club Venta
3rd 42 Charlie SHEPHERD C Sotonia CC
4th 62 Myles BRADLEY D Wight Youth Cycling Club
5th 43 Thomas HAMPSON C Velo Club Venta
6th 70 Quiola ARTHUR Dg Solent Pirates
7th 68 Syke MARTINGALE Dg Sotonia CC
8th 63 Thomas WILKS D Sotonia CC
9th 71 Idris ARTHUR E Solent Pirates
10th 72 Chase BRADLEY E Wight Youth Cycling Club
11th 69 Grace HUGHES Dg Velo Club Venta
12th 79 Matilda WILKS Eg Sotonia CC
13th 80 Jaya MARTINGALE Eg Sotonia CC
YOUTH U16 [A] / YOUTH U14 [B]

1st 2 Andrew PALING A VC Meudon
2nd 3 Jacob SCHNABEL A Fareham Wheelers CC
3rd 21 Matthew GILMOUR B Velo Club Venta
4th 22 Ollie BOARER B I-Team Cyclists' Club
5th 40 Katie-Ann CALTON Bg Solent Pirates
6th 23 Ethan MCNAMARA B VC Meudon
4 / J4

1st 11 Oliver HURDLE Southampton University Road Club
2nd 13 Ken HOULBERG Portsmouth North End CC
3rd 7 Jodie SHANN Team Wiggle
4th 14 Cliff LEE DHCyclesport Cycling Club
5th 9 David SCRIVENER Surrey Hills Cycleworks
6th 6 Mark TRIMMER Southdown Velo
7th 4 Mark SIMS DHCyclesport Cycling Club
8th 5 Michael JANES Royal Navy & Royal Marines CA
9th 1 Mark HARDY Army Cycling Union
10th 8 David COOPER WightlinkWight Mountain CRT.
11th 2 Nicholas PINER Chichester City Riders (CCR)
12th 3 Aaron KNIGHT DHCyclesport Cycling Club
13th 10 Luke ROBERTS Racing Club Ravenna
14th 12 Jonathon ROLLS-DREW Chichester City Riders (CCR)
3 / J3

1st 73 Max NELSON 3 University of Portsmouth CC
2nd 64 Daniel BAKER 3 Morvelo Basso RT
3rd 71 Benjamin FERRIS J3 Andover Whls
4th 74 Christopher McGOVERN 3 Southampton University Road Club
5th 72 Paul HOPKINS 3 BIKESTRONG-KTM
6th 57 Jacob SCHNABEL A Fareham Wheelers CC
7th 69 Ryan SEED 3 Velo Club Venta
8th 77 Oli WOODCOCK 3 VCGH
9th 62 Nigel POWELL 3 VC St Rapheal
10th 58 Danny HAVEY J3 Fareham Wheelers Cycling Club
11th 61 Jordan GILES 3 Southampton University Road Club
12th 53 Andrew PALING A VC Meudon
13th 51 Rory WELLS 3 BIKESTRONG-KTM
14th 66 Gareth FIFORD 3 Portsmouth North End CC
15th 63 James RICHARDS 3 Southampton University Road Club
16th 76 Chris PRIOR 3 Meon Valley Cycle Club
17th 70 Lucia BRUTON W2 IRIS RT
18th 59 Theo BUGG J3 Jam Cycling RT coached by BPC
19th 67 Tom SMITH J3 Velo Club Venta
20th 75 Jeremy HUBBARD 3 Hargroves Cycles CC
21st 60 Ian DONOHUE 3 British Cycling Private Member - South
22nd 54 Paul RANSOM 3 Velo Club Venta
23rd 68 Robert FORD 3 Portsmouth North End CC
24th 55 Richard BEVAN 3 Racing Club Ravenna
25th 65 Owen GILES J3 Portsmouth North End CC
26th 56 Philip MCNAMARA 3 VC Meudon
E / 1 / 2 / J

1st 16 Harry JOHNSON VC St Raphael
2nd 5 Tom DAY Giant Cycling Club - Halo Films
3rd 12 Red WALTERS Vitus Pro Cycling p/b Brother UK
4th 7 Rory BARRETT Southborough & District Wheelers
5th 15 Luis COUNTINHO Racing Club Ravenna
6th 19 Ed SLOT Sotonia CC
7th 3 Matthew HOULBERG Portsmouth North End CC
8th 18 Andy SHACKEL Team Wiggle
9th 2 Ellis PULLINGER THRE Datawolves RT
10th 21 David D.KOVACS Meudon Pedal Heaven Le Col RT
11th 20 Simon BROOKS VC St Raphael
12th 8 Mark TREVIS Informed Sport - LGC
13th 17 Matt BONE TAAP Cervelo
14th 1 Andrew LINDSAY Surrey Hills Cycleworks
15th 14 Mark VALENTINE Poole Wheelers Cycling Club

...3crg 10, Report/Results


...a3crg Mid-Week Summer Series ~ Event One
The first of the "Mid-Week" open summer series run by ...a3crg got underway Greatham on Wednesday evening attracting a rather competitive field. Writes Dave Collard-Berry Being one of the summers first warm evenings there was quite a buzz in the air & that wasn't the midges. For this season ...a3crg are splitting some of the events into separate men's & women's events so that both events attract equal "National Ranking Points", of course we all know that riders aren't interested in "ranking points" except those who are on the first sheet!
However the women's did attract a very good field & Birthday girl Faye Faber (NOPINZ) took the top spot with a 21:15 pushing out scratch girl Jennifer George (Torelli) by 24 seconds. Of course the turn of speed by the birthday girl was really all about making sure she was back in good time to catch the ferry back to the Island. In third place was Uckfield teacher & former WTA Tennis player Sally Turner (Trainsharp) being the third rider to post a sub-22 time. Fourth place & first Junior was Caitlin Peters (Storey Racing) with 22:25.

To really get the Summer Series underway the "Men's Event" provided half a dozen sub-20's with Kevin Tye (VeloRefined Aerosmiths) claiming the top spot with a 19:32. Just three seconds behind was Chris Holmes (Twickenham CC) & 10 seconds down on was Winchester rider Nick Tarmey (VC Venta). In fact only 23 seconds separated 6th Place Nick Dwyer (Lewes Wanderers CC) from the top spot.

One of the main challengers Mark Smith (Crawley Wheeler) punctured just past the fuel station at the top of the hill, funny how it's never at the bottom of a hill! But one of the biggest smiles of the evening came from Simon Smart the DRAG2ZERO maestro who knocked over a minute of his "PB", that aero stuff must work then, just need the right course. Fastest Team was Blazing Saddles with the young James Mapley leading home his much older team mates Howard Bailey & Andy Langdown.


Results…a3crg Summer Time Trials 2019
Course P881 (A3) Ham Barn Liss ~ Wednesday 15th May 2019
Women's Summer Series Event One

1 Faye Faber NOPINZ WS 00:21:15
2 Jennifer George Torelli WS 00:21:39
3 Sally Turner Trainsharp WS 00:21:58
4 Caitlin Peters Storey Racing WJ 00:22:25
5 Marianne Holt Team Bottrill WS 00:22:52
6 Kirsty McSeveney ...a3crg WS 00:23:01
7 Freya Richardson Hargroves Montezuma RT WJ 00:23:15
8 Lucy Mitchell ...a3crg WV 00:23:26
9 Lara Taylor VC Godalming & Haslemere WV 00:23:42
10 Courtney Edmonds Bike Jockey CC WS 00:23:42
11 Virginia McGee ...a3crg WV 00:24:02
12 Eva Nyirenda ...a3crg WS 00:24:49
13 Ali Ford GS Vecchi WV 00:24:58
14 Sarah Matthews ...a3crg WV 00:25:00
15 Rachael Lamont Hampshire Road Club WV 00:26:05
16 Amy Pretorius ...a3crg WEsp 00:27:33
17 Deanna Ferrett Hampshire Road Club WV 00:28:55
Team Classification
Pos Team Counting Riders Time
1 ...a3crg Kirsty McSeveney, Lucy Mitchell, Virginia McGee 01:10:29

...a3crg Summer Series Men's Event One
1 Kevin Tye VeloRefined Aerosmiths Vet 00:19:32
2 Chris Holmes Twickenham CC Vet 00:19:35
3 Nick Tarmey Velo Club Venta Vet 00:19:42
4 Alex Bradley Cowley Road Condors Sen 00:19:44
5 James Mapley Blazing Saddles Esp 00:19:50
6 Nick Dwyer Lewes Wanderers CC Vet 00:19:55
7 Ben Williams i-team Cyclists Club Esp 00:20:00
8= Andrew Meilak VeloRefined Aerosmiths Vet 00:20:04
8= Howard Bayley Blazing Saddles Vet 00:20:04
10 Neil Grunshaw Kingston Wheelers CC Sen 00:20:12
11 Andrew Langdown Blazing Saddles Vet 00:20:22
12 Simon Smart DRAG2ZERO Vet 00:20:29
13 Andrew Thomas ...a3crg Sen 00:20:34
14 Mark Stafford Portsmouth North End CC Vet 00:20:38
15 Jon Hughes VC Godalming & Haslemere Vet 00:20:39
16= Colin McDermott Festival Road Club Vet 00:20:45
16= James Fawcett ...a3crg Vet 00:20:45
18 Andy Smith Velo Club St Raphael Vet 00:20:48
19= Tom Foster Charlotteville CC Sen 00:20:53
19= Mark Bashford East Grinstead CC Sen 00:20:53
21 Graham Harman Sotonia CC Vet 00:20:55
22= James Dick Tri Team Wessex Vet 00:21:02
22= Angus MacInnes Royal Air Force CA Vet 00:21:02
22= Rhys Thomas Southampton University RC Sen 00:21:02
25 Gavin Tillson cyclisme du loup solitaire Vet 00:21:04
26 Liam Somerville Bike Jockey CC Sen 00:21:05
27 Adrian Blacker C and N Cycles RT Vet 00:21:06
28 Chris Tomsett JAM Cycle Race Team Sen 00:21:07
29 Martin Andrews Velo Club Venta Vet 00:21:08
30 James Churchard Reading CC Vet 00:21:20
31 James Ayton Portsmouth North End CC Vet 00:21:25
32 Perry Lee Southdown Velo Vet 00:21:33
33 Shaun Smart Southdown Velo Vet 00:21:37
34 Gary Ferrett Hampshire Road Club Vet 00:21:39
35 Billy Holman ...a3crg Vet 00:21:47
36 William Grainger Andover Wheelers Vet 00:22:02
37 Richard Moore VC Godalming & Haslemere Vet 00:22:06
38 Robert Gilmour Hounslow & District Wheelers Vet 00:22:08
39 Jerry Bromyard ...a3crg Vet 00:22:09
40 David Wells Petersfield Tri Club Vet 00:22:11
41 Michael Stevens Fareham Wheelers CC Vet 00:22:13
42 Colin Barton Worthing Excelsior CC Vet 00:22:28
43 Mike O'Gorman Worthing Excelsior CC Vet 00:22:30
44 Steve Skinner Bognor Regis CC Vet 00:22:55
45 Derek Dowden Hampshire Road Club Vet 00:22:59
46 Matthew Butler Charlotteville CC Sen 00:23:08
47 Michael Harrison North Hampshire RC Vet 00:23:14
48 Robert Pretorius ...a3crg Vet 00:23:20
49 Alan Doney Portsmouth Triathletes Vet 00:23:31
50 Peter Drabble WORX Factory Racing Juv 00:23:33
51 Dale Buckett Bike Jockey CC Esp 00:24:13
52 Robert Oliver Fareham Wheelers CC Vet 00:25:02
53 Martin Scofield VTTA (Surrey & Sussex) Vet 00:25:11
54 Peter Knipe Fareham Wheelers CC Vet 00:25:49
55 Ken Rayson ...a3crg Vet 00:27:23
Team Classification
Pos Team Counting Riders Time
1 Blazing Saddles James Mapley, Howard Bayley,Andrew Langdown 01:00:16
2 ...a3crg Andrew Thomas, James Fawcett, Billy Holman 01:03:06
3 Fareham Wheelers CC Michael Stevens, Robert Oliver, Peter Knipe 01:13:04
Photos Dave Collard-Berry

Horton Again in Moreton Gallop!


James Horton (VC St Raphael) won an exciting bunch sprint to make it 2 out of 2 at the Bournemouth Cycleworks Moreton series in Dorset. Horton, who won round 1,just edged out Jason Gault (Primera Teamjobs) in a blanket finish after a fast pursuit around the quiet rural lanes. It was tight, well contested but Horton knew he had got it, always a good return for sponsor, Mick Waite. Young Zak Snell (Bournemouth Cyclworks Vitec Fire Ford Civil) made a bid for glory on the final turn but it was short lived as Julian Lockwood & Mathew Norris chased it down but they could not set it up for their Primera -teamjobs captain.
Pressure of work has kept Gault away from the start line this year and it was good to see the big man back, the smile on his face despite losing out to Horton was proof if any were needed, of the therapeutic worth of the bike.
Maddy Verdegaal won the women’s race riding away at the bell to win alone, leaving Rachel Hackman (RM&RNCA) & Niamh Mandeville (Poole Wheelers) scrap for the minor placings. Verdegaal, 22, has been off the bike for two years, "university and New Zealand" but has lost none of her early promise.

1 James Horton VC St Raphael/Waites Contracts
2 Jason Gault Primera-TeamJobs B
3 Phillip Cole Bournemouth Cycleworks VitecFire FordCivil A
4 Julian Lockwood Primera-TeamJobs C
5 Jamie Whitcher Bournemouth Cycleworks VitecFire FordCivil YA
6 Oscar Hutchings Team Tor 2000 S
7 Darren Orchard Mud Sweat n Gears CC A
8 Dan Murphy CC Weymouth B
9 Roland Tilley Bournemouth Cycleworks VitecFire FordCivil D
10 Stephen Morphew Poole Wheelers CC M
11 Luke Monahan M
12 Nicolas Pyman Purbeck Peloton CC M
13 Zak Snell Bournemouth Cycleworks VitecFire FordCivil S
14 Lyndon Thompson Colton Care
15 Gregg Meade M
16 Matt Todd S
17 Graham Biles A
18 Simon Lock M
19 Bob Ford Bournemouth Cycleworks VitecFire FordCivil F
20 Matthew Norris Primera-TeamJobs A
21 David Gilham Bournemouth Arrow CC D
22 Richard Lang Bournemouth Cycleworks VitecFire FordCivil A
23 Stuart Peckham New Forest Cycling Club B
24 Rob Midmore Mud Sweat n Gears CC M
25 Matt Papa S
26 Mark Kenway A
27 Andy Witheford Bournemouth Cycleworks VitecFire FordCivil M
28 Toby Manning S
29 Toby Welstead Bournemouth Jubilee Wheelers A
30 Lewis Stripp Mud Sweat n Gears CC M
31 Dan Barfoot A
32 Mark Turner Smith Bournemouth Arrow CC A
33 Michael Walkey M
34 Gordon Coull A

Women
1st Maddy Verdegaal
2nd Rachel Hackman RN&RMCA
3rd Niamh Mandeville Poole Wheelers
4th Carol Tilley Bournemouth Cycleworks Vitec Fire Ford Civil

Wessex RC 50 (Inc South DC Champs)


Wessex RC 50 mile time trial incorporating the South DC 50 mile Championships

Wessex Road Club are running their 50 mile open time trial on the P417 course at Lytchett Matravers on Sunday 26th May. The event is also the South DC 50 mile Championships. Online entries are on the CTT website: Entries close Sunday 19th May.



Wednesday, 15 May 2019

Poole Wheelers Club 10, Results


P412 Bulbury 15/05/19
1 Ben Leigh Poole Whs 21.01 day member
2 Giles Greening Tri UK 21.06
3 Sam Wadsley Primera 21.23
4 Tim Flynn Poole Whs 21.25
5 Bryce Riglar CCW 22.02
6 Paul Axon Poole Whs 22.04
7 Jon Brumfield CCW 22.19
8 Ben Whitcher Poole Whs 22.50 day member
9 Peter Short Poole Whs 23.12
10 Steve Morphew Poole Whs 23.39
11 Ian Turner Tornado CC 23.55
12 Chris Hill Poole Whs 24.10
13 Gary Trudgett Poole Whs 24.25
14 Nick Baugnier Poole Whs 24.50
15 Jon Terry Poole Whs 25.02
16 Ian Dryden Poole Whs 25.04
17 Daryl Tidd Poole Whs 25.07
18 Nigel Rendell Poole Whs 25.15
19 Denzil Hunt Poole Whs 25.35
20 Matt Laishley Poole Whs 25.46
21 Terry Belbin Poole Whs 26.03
22 Phil Harvey BJW 27.11
23 Tim Shepherd Poole Whs 28.55

LADIES:
1 Lauren Bishop Poole Whs 25.00
2 Ellie Rendell Poole Whs 27.05
3 Susie Watkins Poole Whs 32.29

Thanks to Ros Spencer

New Forest CC Club 25, Results


New Forest CC P154/25 Tuesday 14th May
A relatively unhelpful wind, strengthening throughout the race, hampered an otherwise pleasant sunny evening event with less traffic than usual between Lyndhurst and Beaulieu. Resulting times were down in the first of the club championship events on what can be a fast course, with only one rider under the hour. Punctures and a mechanical saw one DNS (Richard Parker with Di2 issues) and 2 DNFs (Matt Cafferky and Bob Dowling) in a field of only 12, with another DNS due to work commitments.

1 Antony Green 59:45
2 Ray Claridge 1.01.20
3 Richard Mason 1.11.15
4 Phil Jones 1.11.53
5 Dan Mitchell 1.12.53
6 Peter Weaver 1.18.25
7 Catherine Pascoe 1.21.16
Matt Cafferky DNF
Bob Dowling DNF
Richard Parker DNS
Stuart Peckham DNS
Thanks to Antony Green

CC Weymouth Club 10, Results


CC Weymouth P459/10 Gallows Hill 14th May 2019

1 Jon Cooper MSnG 00:22:47
2 James Horton PW 00:23:15
3 Greg Parker Estrella 00:23:19
4 David Butt CCW 00:23:21
5 Phil Cole BCW 00:23:26
6 Colin Brumble CCW 00:23:54
7 Giles Heaman MSnG 00:24:06
8 Terry Icke CCW 00:24:43
9 Ollie Millar CCW 00:24:50
10 Lewis Stripp MSnG 00:25:12
11 Matthew Merrett CCW 00:26:01
12 Peter Honeybun CCW 00:26:52
13 Craig Pinter CCW 00:27:35
14 Emma Needham PW 00:28:05
15 Sarah Wise Estrella 00:29:00
16 Peter Gurney CATI 00:31:08

Bournemouth Jubilee Wheelers Club 10, Results


P311 Ringwood 14/05/19
1 Cliff Rowe BJW 23.22
2 Stuart Peckham NFCC 23.47
3 Phil Scriven BJW 24.02
4 Ian Diaper BJW 24.15
5 Will Solomon BJW 24.31
6 Chris Simpson BJW 25.04
7 Mark Hitchcott BJW 25.22
8 Gary Chiverton BJW 25.27
9 Angela Burnikell Sotonia CC 26.05
10 Lizzy Stocker IRIS RT 26.10
11 Alistair Asher David Lloyd 26.22
12 Adrian Watkins Tornado RC 26.29
13 Aaron Lawes N/A 27.07
14 Julian Snook BJW 27.25
15 Kevin Harris BJW 27.34
16 Kevin Ridge BJW 27.37
17 Mike Round BJW 28.11
18 Barrie Stevens BJW 29.27

Timekeepers: Martin Reeder & Dave Mansfield
Other helpers: Clive Peskett & Jacky Prosser