Primera

Prendas Ciclismo

Prendas Ciclismo
Quality Clothing for 21 Years

On the Rivet Chamois Cream

PRIMERA

TrainSharp Cycle Coaching

TrainSharp Cycle Coaching
Probably the Strongest & most able coaching team

Featured post

Product Test: GIESSEGI Redoute Bibtights

Monday, 4 January 2016

Calshot Winter Track League #9 Results & Overall Standings



SENIOR ‘AB’ LEAGUE: 28 LAP SCR
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club
3rd Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
4th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
5th Paul GILES Portsmouth North End CC
6th Doug CONROY Redmon CC
SENIOR ‘AB’ LEAGUE : POINTS RACE
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club 22 pts
2nd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC 14 pts
3rd Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club 9 pts
4th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club 3 pts
5th Paul GILES Portsmouth North End CC 2 pts
6th Doug CONROY Redmon CC
7th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
SENIOR ‘AB’ LEAGUE: UNKNOWN DISTANCE
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club
3rd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
4th Paul GILES Portsmouth North End CC
5th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
6th Doug CONROY Redmon CC
7th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
SENIOR ‘AB’ LEAGUE: SPRINT
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club
3rd Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
4th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
SENIOR ‘AB’ LEAGUE: SCRATCH RACE
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club
3rd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
4th Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
5th Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
6th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
7th Paul GILES Portsmouth North End CC
8th Doug CONROY Redmon CC
9th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
JUNIORS/VETERANS/WOMEN: 2 KM SCRATCH
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club
3rd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
4th Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
5th Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
6th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
7th Paul GILES Portsmouth North End CC
8th Doug CONROY Redmon CC
9th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
JUNIORS/VETERANS/WOMEN: UNKNOWN DISTANCE
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
3rd Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
4th Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
5th Paul GILES Portsmouth North End CC
6th Doug CONROY Redmon CC
7th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East

YOUTH U16: WARM - UP
1st Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
2nd Mercy WEBB Velo Club Venta
3rd Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
4th Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club
5th Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
YOUTH U16: 1km SCRATCH
1st Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
2nd Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
3rd Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
4th Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U16: POINTS
1st Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 25 pts
2nd Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC 14 pts
3rd Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club 9 pts
4th Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club 2 pts
YOUTH U16: HANDICAP
1st Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club
2nd Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
3rd Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
4th Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem

YOUTH U16: SPRINT
1st Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
2nd Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
3rd Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club
4th Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
YOUTH U16: SCRATCH
1st Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
2nd Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC

YOUTH U14: WARM - UP
1st Elliot COX Portsmouth North End CC
2nd Owen GILES Portsmouth North End CC
3rd Freddie BALL Andover Wheelers
4th Ben WILLSON Poole Wheelers Cycling Club
5th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
6th James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
7th Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC
8th Abby OLD Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U14: 1km SCRATCH
1st Elliot COX Portsmouth North End CC
2nd Owen GILES Portsmouth North End CC
3rd Ben WILLSON Poole Wheelers Cycling Club
4th Freddie BALL Andover Wheelers
5th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
6th Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC
7th James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
8th Abby OLD Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U14: POINTS
1st Elliot COX Portsmouth North End CC 18 pts
2nd Owen GILES Portsmouth North End CC 14 pts
3rd Ben WILLSON Poole Wheelers Cycling Club 9 pts
4th Freddie BALL Andover Wheelers 4 pts
5th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
6th Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC
7th James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
8th Abby OLD Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U16: HANDICAP
1st Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC
2nd Freddie BALL Andover Wheelers
3rd Elliot COX Portsmouth North End CC
4th Abby OLD Hillingdon Slipstreamers
5th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
6th James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
7th Owen GILES Portsmouth North End CC
8th Ben WILLSON Poole Wheelers Cycling Club

YOUTH U14: SPRINT
1st Elliot COX Portsmouth North End CC
2nd Owen GILES Portsmouth North End CC
3rd Ben WILLSON Poole Wheelers Cycling Club
4th Freddie BALL Andover Wheelers
YOUTH U14: SCRATCH
1st Owen GILES Portsmouth North End CC
2nd Elliot COX Portsmouth North End CC
3rd Freddie BALL Andover Wheelers
4th James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
5th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
6th Ben WILLSON Poole Wheelers Cycling Club
7th Abby OLD Hillingdon Slipstreamers
8th Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC

YOUTH U12: WARM - UP
1st Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
2nd Peter DRABBLE VC Meudon
3rd Jamie WHITCHER Solent Pirates
4th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
5th Alex BLACKMORE Poole Wheelers Cycling Club
6th Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
7th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12: 1km SCRATCH
1st Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
2nd Peter DRABBLE VC Meudon
3rd Jamie WHITCHER Solent Pirates
4th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
5th Alex BLACKMORE Poole Wheelers Cycling Club
6th Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
7th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12: POINTS
1st Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers 20 pts
2nd Peter DRABBLE VC Meudon 12 pts
3rd Jamie WHITCHER Solent Pirates 8 pts
4th Alex BLACKMORE Poole Wheelers Cycling Club
5th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
6th Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
7th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12: HANDICAP
1st Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
2nd Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
3rd Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
4th Alex BLACKMORE Poole Wheelers Cycling Club
5th Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
6th Jamie WHITCHER Solent Pirates
7th Peter DRABBLE VC Meudon
YOUTH U12: SPRINT
1st Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
2nd Peter DRABBLE VC Meudon
3rd Jamie WHITCHER Solent Pirates
4th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12: SCRATCH
1st Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
2nd Peter DRABBLE VC Meudon
3rd Jamie WHITCHER Solent Pirates
4th Alex BLACKMORE Poole Wheelers Cycling Club
5th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
6th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
7th Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U10/U8: WARM - UP
1st Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers
2nd Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
4th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
5th Oliver GILL Poole Wheelers CC
6th Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC
YOUTH U10/U8: SCRATCH
1st Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers
2nd Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Oliver GILL Poole Wheelers CC
4th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
5th Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC
6th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U10/U8: POINTS
1st Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers 15 pts
2nd Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 8 pts
3rd Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club 7 pts
4th Oliver GILL Poole Wheelers CC
5th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
6th Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC
YOUTH U10/U8: HANDICAP
1st Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers
2nd Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC
3rd Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
4th Oliver GILL Poole Wheelers CC
5th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
6th Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles

YOUTH U10/U8: SPRINT
1st Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers
2nd Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Oliver GILL Poole Wheelers CC
4th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
5th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
6th Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC
YOUTH U10/U8: SCRATCH
1st Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers
2nd Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Oliver GILL Poole Wheelers CC
4th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
5th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
6th Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC

overall standings

A LEAGUE
1 Alex COLLINS Fareham Wheelers CC 101
2 Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 34
3 Brendan DREWETT Fareham Wheelers CC 25
4 Harvey McNAUGHTON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 22
5 Frank KILSBY VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles 15
6 Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 11
7 Alistair FIELDING Black Line 10
8 Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 6
Charlie COOPER VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles 6
10 Matthew POSNER Southampton University Road Club 2
B LEAGUE
1 Graham JONES New Forest CC 65
2 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Whlrs 64
3 Chris DAY Poole Wheelers CC 54
4 Simon PETTIFER Poole Wheelers CC 51
5 Matthew POSNER Southampton University Road Club 20
6 Jeremy GILL Poole Wheelers CC 12
7 Ian DONOHUE Southern Planning Practice 8
8 Anna NEWTON Team Heler’s 5
9 Micheal COURAGE Bournemouth Jubilee Whlrs 4
10 Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 3
11 Paul GILES Portsmouth North End CC 2
Matthew MARKS Southampton University Road Club 2
12 Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 1
Caitlin PETERS Fareham Wheelers Cycling Club 1
Logan TOWNSEND Counties Moniakon CC 1
Lili McLEAN Andover Wheelers 1
YOUTH A
1 Caitlin PETERS Fareham Wheelers Cycling Club 72
2 Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club 69
3 Mercy WEBB Velo Club Venta 68
4 Lucy GADD Poole Wheelers CC 31
5 Victoria LOVETT i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 25
6 Emily BRIDSON Jersey CA Youth Academy 20
7 Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 15
8 Ben SELFE Lee Valley Youth CC 12
9 Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club 3
YOUTH B
1 Owen GILES Portsmouth North End CC 94
2 Elliot COX Portsmouth North End CC 89
3 Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 39
4 Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC 29
5 Freddie BALL Andover Wheelers 27
5 Thomas DAY Poole Wheelers CC 14
6 Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC 9
7 Joe McGUINNESS Hillingdon Slipstreamers 9
8 Ritchie SELFE Lee Valley Youth CC 1


YOUTH C
1 Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers 123
2 James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 71
3 Jamie WHITCHER Solent Pirates 36
4 Joe O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 33
5 Ben GILL Poole Wheelers CC 11
6 Alex BLACKMORE Poole Wheelers CC 10
7 Peter DRABBLE VC Meudon 9
8 Aiden DEWHIRST Poole Wheelers CC 6
9 Jude BEATON Portsmouth North End CC 5
Joshua GOLLICKER Preston Park Youth Cycling Club 5
11 Isaac WARRINGTON Solent Pirates 2
Jack WEBB Maindy Flyers 2
13 Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club 1

YOUTH D
1 Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers 127
2 Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 59
3 Peter DRABBLE VC Meudon 45
4 James BROWN Palmer Park Velo RT / awcycles 28
5 Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 20
6 Ella BEATON Portsmouth North End CC 12
7 Bobbie O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 8
8 Patrick ATKINSON Poole Wheelers Cycling Club 5
9 Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Whlrs 3
Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club 3
10 Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC 2
Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC 2
12 Finlay O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 1
Amelia COLEMAN Hillingdon Slipstreamers 1
YOUTH E
1 Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club 117
2 Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 95
3 Finlay O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 17
VETERANS
1 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Whlrs 29
2 Graham JONES New Forest CC 21
3 Simon PETTIFER Poole Wheelers CC 7
4 Jeremy GILL Poole Wheelers CC 6
5 Doug CONROY Redmon CC 3
Jim ROBERTSON BC PM - South East 3
6 Paul GILES Portsmouth North End CC 1
Ian DONOHUE Southern Planning Practice 1
Gareth LLEWELLYN Poole Wheelers CC 1
JUNIORS
1 Alex COLLINS Fareham Wheelers CC 28
2 Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 14
3 Brendan DREWETT Fareham Wheelers CC 9
4 Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 4
5 Charlie COOPER VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles 3
6 Harvey McNAUGHTON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 2
7 Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 1
WOMEN
1 Lili McLEAN Andover Wheelers 29
2 Caitlin PETERS Fareham Wheelers Cycling Club 15
3 Becky BELLWORTHY Southampton University Road Club 14
4 Lucy GADD Poole Wheelers CC 4
Emily BRIDSON Jersey CA Youth Academy 4
6 Victoria LOVETT i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 1
7 Mercy WEBB Velo Club Venta 1

No comments:

Post a Comment