Prendas Ciclismo

Prendas Ciclismo
Quality Clothing for 21 Years

On the Rivet Chamois Cream

PRIMERA

TrainSharp Cycle Coaching

TrainSharp Cycle Coaching
Probably the Strongest & most able coaching team

Featured post

South Region Road Race Calendar 2018

Monday, 18 January 2016

Calshot Winter Track League #11, Full Results & Standings


SENIOR ‘A’ LEAGUE: 28 LAP SCR
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Matthew POSNER Southampton University Road Club
3rd Harvey McNAUGHTON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
4th Frank KILSBY VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles
5th Graham JONES New Forest CC
6th Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
SENIOR ‘A’ LEAGUE : POINTS RACE
1st Harvey McNAUGHTON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 19 pts
2nd Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club 15 pts
3rd Matthew POSNER Southampton University Road Club 10 pts
4th Frank KILSBY VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles 4 pts
5th Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 2 pts
SENIOR ‘A’ LEAGUE: UNKNOWN DISTANCE
1st Harvey McNAUGHTON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
2nd Matthew POSNER Southampton University Road Club
3rd Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
4th Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
5th Frank KILSBY VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles
SENIOR ‘A’ LEAGUE: SPRINT
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
3rd Harvey McNAUGHTON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
SENIOR ‘A’ LEAGUE: SCRATCH RACE
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Harvey McNAUGHTON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
3rd Frank KILSBY VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles
4th Matthew POSNER Southampton University Road Club
5th Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
VETERANS / JUNIORS / WOMEN: 2 KM SCRATCH
1st Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
2nd Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Mercy WEBB Velo Club Venta
4th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
5th Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club
6th Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
7th Doug CONROY Redmon CC
8th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East


SENIOR ‘B’ LEAGUE: 28 LAP SCR
1st Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club
3rd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
4th Paul GILES Portsmouth North End CC
5th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
6th Gareth LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
7th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
8th Doug CONROY Redmon CC
SENIOR ‘B’ LEAGUE : POINTS RACE
1st Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club 23 pts
2nd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 16 pts
3rd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC 11 pts
4th Paul GILES Portsmouth North End CC
5th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
6th Gareth LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
7th Doug CONROY Redmon CC
8th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
SENIOR ‘B’ LEAGUE: UNKNOWN DISTANCE
1st Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
2nd Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club
3rd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
4th Paul GILES Portsmouth North End CC
5th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
6th Gareth LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
7th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
8th Doug CONROY Redmon CC
SENIOR ‘B’ LEAGUE: SPRINT
1st Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club
3rd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
4th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
SENIOR ‘B’ LEAGUE: SCRATCH RACE
1st Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club
2nd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3rd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
4th Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
5th Paul GILES Portsmouth North End CC
6th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
7th Doug CONROY Redmon CC
8th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
YOUTH U16: WARM - UP
1st Mercy WEBB Velo Club Venta
2nd Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
3rd Victoria LOVETT i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
4th Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club
5th Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
YOUTH U16: 1km SCRATCH
1st Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
2nd Mercy WEBB Velo Club Venta
3rd Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
4th Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U16: POINTS
1st Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 20 pts
2nd Mercy WEBB Velo Club Venta 9 pts
3rd Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club 7 pts
4th Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club 4 pts
YOUTH U16: HANDICAP
1st Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
2nd Mercy WEBB Velo Club Venta
3rd Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
4th Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U16: SPRINT
1st Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
2nd Mercy WEBB Velo Club Venta
3rd Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club
4th Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
YOUTH U16: SCRATCH
1st Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
2nd Mercy WEBB Velo Club Venta
3rd Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club
4th Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club

YOUTH U14: WARM - UP
1st Elliot COX Portsmouth North End CC
2nd Owen GILES Portsmouth North End CC
3rd Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
4th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
5th James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
YOUTH U14: 1km SCRATCH
1st Elliot COX Portsmouth North End CC
2nd Owen GILES Portsmouth North End CC
3rd Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
4th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
5th James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
YOUTH U14: POINTS
1st Elliot COX Portsmouth North End CC 20 pts
2nd Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood 9 pts
3rd Owen GILES Portsmouth North End CC 9 pts
4th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club 2 pts
5th James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
YOUTH U14: HANDICAP
1st Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
2nd Elliot COX Portsmouth North End CC
3rd James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
4th Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
5th Owen GILES Portsmouth North End CC
YOUTH U14: SPRINT
1st Elliot COX Portsmouth North End CC
2nd Owen GILES Portsmouth North End CC
3rd Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
4th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
5th James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
YOUTH U14: SCRATCH
1st Elliot COX Portsmouth North End CC
2nd Owen GILES Portsmouth North End CC
3rd Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
4th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
5th James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles


YOUTH U12: WARM - UP
1st Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
2nd Jamie WHITCHER Solent Pirates
3rd Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
4th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
5th Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12: 1km SCRATCH
1st Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
2nd Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
3rd Jamie WHITCHER Solent Pirates
4th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
5th Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12: POINTS
1st Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers 15 pts
2nd Jamie WHITCHER Solent Pirates 9 pts
3rd Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers 6 pts
4th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
5th Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12: HANDICAP
1st Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
2nd Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
3rd Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
4th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
5th Jamie WHITCHER Solent Pirates
YOUTH U12: SPRINT
1st Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
2nd Jamie WHITCHER Solent Pirates
3rd Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
4th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
5th Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12: SCRATCH
1st Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
2nd Jamie WHITCHER Solent Pirates
3rd Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
4th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
5th Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club

YOUTH U10: WARM - UP
1st Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers
2nd Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
4th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
5th Ella BEATON Portsmouth North End CC
6th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U10: SCRATCH
1st Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers
2nd Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
4th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
5th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
6th Ella BEATON Portsmouth North End CC
YOUTH U10: POINTS
1st Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers 15 pts
2nd Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 9 pts
3rd Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 6 pts
4th Ella BEATON Portsmouth North End CC
5th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
6th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U10: HANDICAP
1st Ella BEATON Portsmouth North End CC
2nd Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3rd Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
4th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
5th Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers
6th Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
YOUTH U10: SPRINT
1st Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers
2nd Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Ella BEATON Portsmouth North End CC
4th Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club


YOUTH U10: SCRATCH
1st Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers
2nd Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
4th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
5th Ella BEATON Portsmouth North End CC
6th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club

YOUTH U8: WARM – UP
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
2nd Oliver GILL Poole Wheelers CC
YOUTH U8: SCRATCH
1st Oliver GILL Poole Wheelers CC
2nd Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
YOUTH U8: POINTS
1st Oliver GILL Poole Wheelers CC 15 pts
2nd Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC 15 pts
YOUTH U8: HANDICAP
1st Oliver GILL Poole Wheelers CC
2nd Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
YOUTH U8: SPRINT
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
2nd Oliver GILL Poole Wheelers CC
YOUTH U8: SCRATCH
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
2nd Oliver GILL Poole Wheelers CC

Overall Standings after Round 11
A LEAGUE
1 Alex COLLINS Fareham Wheelers CC 127
2 Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 34
3 Harvey McNAUGHTON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 32
4 Brendan DREWETT Fareham Wheelers CC 25
5 Matthew POSNER Southampton University Road Club 18
6 Frank KILSBY VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles 16
7 Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 11
8 Alistair FIELDING Black Line 10
9 Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 8
10 Charlie COOPER VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles 6
B LEAGUE
1 Graham JONES New Forest CC 82
2 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Whlrs 76
3 Chris DAY Poole Wheelers CC 74
4 Simon PETTIFER Poole Wheelers CC 74
5 Matthew POSNER Southampton University Road Club 20
6 Jeremy GILL Poole Wheelers CC 14
7 Matthew MARKS Southampton University Road Club 10
8 Ian DONOHUE Southern Planning Practice 8
9 Anna NEWTON Team Heler’s 5
10 Micheal COURAGE Bournemouth Jubilee Whlrs 4
11 Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 3
12 Paul GILES Portsmouth North End CC 2
13 Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 1
Caitlin PETERS Fareham Wheelers Cycling Club 1
Logan TOWNSEND Counties Moniakon CC 1
Lili McLEAN Andover Wheelers 1
YOUTH A
1 Mercy WEBB Velo Club Venta 82
2 Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club 79
3 Caitlin PETERS Fareham Wheelers Cycling Club 77
4 Lucy GADD Poole Wheelers CC 36
5 Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 31
6 Victoria LOVETT i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 26
7 Emily BRIDSON Jersey CA Youth Academy 20
8 Ben SELFE Lee Valley Youth CC 12
9 Joe McGUINNESS Hillingdon Slipstreamers 11
10 Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club 6
YOUTH B
1 Elliot COX Portsmouth North End CC 120
2 Owen GILES Portsmouth North End CC 107
3 Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 39
4 Ben WILLSON Poole Wheelers CC 38
5 Freddie BALL Andover Wheelers 31
6 Thomas DAY Poole Wheelers CC 19
7 Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC 10
8 Joe McGUINNESS Hillingdon Slipstreamers 9
9 James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 1
10 Ritchie SELFE Lee Valley Youth CC 1


YOUTH C
1 Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers 141
2 James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 71
3 Jamie WHITCHER Solent Pirates 48
4 Joe O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 44
5 Peter DRABBLE VC Meudon 16
6 Ben GILL Poole Wheelers CC 14
7 Alex BLACKMORE Poole Wheelers CC 10
8 Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers 8
Aiden DEWHIRST Poole Wheelers CC 8
10 Jude BEATON Portsmouth North End CC 5
11 Joshua GOLLICKER Preston Park Youth Cycling Club 5
12 Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club 4
Isaac WARRINGTON Solent Pirates 4
14 Jack WEBB Maindy Flyers 2

YOUTH D
1 Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers 142
2 Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 69
3 Peter DRABBLE VC Meudon 45
4 Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 36
5 James BROWN Palmer Park Velo RT / awcycles 28
6 Ella BEATON Portsmouth North End CC 20
7 Bobbie O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 11
8 Patrick ATKINSON Poole Wheelers Cycling Club 10
9 Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club 6
10 Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC 5
11 Finlay O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 4
12 Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Whlrs 3
13 Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC 2
14 Amelia COLEMAN Hillingdon Slipstreamers 1
YOUTH E
1 Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club 145
2 Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 122
3 Finlay O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 17
VETERANS
1 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Whlrs 34
2 Graham JONES New Forest CC 24
3 Jeremy GILL Poole Wheelers CC 9
4 Simon PETTIFER Poole Wheelers CC 7
5 Doug CONROY Redmon CC 3
Jim ROBERTSON BC PM - South East 3
7 Gareth LLEWELLYN Poole Wheelers CC 2
8 Paul GILES Portsmouth North End CC 1
Ian DONOHUE Southern Planning Practice 1
JUNIORS
1 Alex COLLINS Fareham Wheelers CC 34
2 Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 14
3 Brendan DREWETT Fareham Wheelers CC 9
4 Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 4
5 Charlie COOPER VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles 3
6 Harvey McNAUGHTON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 2
7 Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 1
WOMEN
1 Lili McLEAN Andover Wheelers 29
2 Caitlin PETERS Fareham Wheelers Cycling Club 18
3 Becky BELLWORTHY Southampton University Road Club 16
4 Mercy WEBB Velo Club Venta 6
Lucy GADD Poole Wheelers CC 6
6 Emily BRIDSON Jersey CA Youth Academy 4
7 Victoria LOVETT i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem


No comments:

Post a Comment