Primera

TrainSharp Cycle Coaching

TrainSharp Cycle Coaching
Probably the Strongest & most able coaching team

Prendas Ciclismo

Prendas Ciclismo
Quality Clothing for 21 Years

On the Rivet Chamois Cream

PRIMERA

Featured post

Culverwell Conquers Jurassic Coast, Report/Results

Friday, 23 June 2017

Active Dorset Summer Track League #1, Report/Results


Charley Calvert (Backstedt Hotchillee) looked set to dominate the racing at the opening round of the Active Dorset Summer track league. Calvert won the warm up scratch race without trying it seemed, leaving Jaimee Haycock (Bournemouth Arrow) & Alan Collins (Portsmouth North End) to dispute the minor placings.
Calvert then clocked 12:06 for the flying 200 for a clear win in the sprint qualifyer. A comfortable win in the elimination race followed, with the British Cycling academy rider dispatching Gareth Rose (Bournemouth Arrow) after Tom Day (Poole Wheelers) had exhausted himself into the wind that blew down the home straight.
The wheels then came off, or more accurately the saddle as a broken seat pin sent Calvert home for an early bath allowing Rose to take a 25 lap points race win ahead of the hard working George Creasy (UK BIKING) & Simon Pettifer (Poole Wh).
Pettifer then took the senior sprint, wanting it more than Rose.
Tom Day won the final 30 lap scratch race, taking a 4 up sprint after Creasy & Dan Byrne(Poole Wheelers) had made all the running.
The pair had gone away as early as the third lap, both commited, they stayed clear till 3 to go before Rose & Day jumped across to spoil their day.
The Active Dorset league included a full youth programme with Isabel Sharp (Poole Wheelers), Ben Tinsdale (Bournemouth Arrow), Jaimee Whitcher (Poole Wheelers), Anna Tuttle & Ella-Marie Dearlove (Bournemouth Arrow) all getting stuck in and relishing the racing opportunity. Tinsdale caught the eye, aggressively riding a 12 lap points race from the front, finishing with maximum points. The Active Dorset Track league in association with Bournemouth Jubilee Wheelers continues for the next 5 Friday evenings, gates open at 6pm, first race 6:30pm.



RESULTS

Flying 200
12.06 Charley Calvert Backstedt
13.13 Simon Pettifer Poole Wheelers
13.20 Gareth Rose Bournemouth Arrow Cycling Club
13.30 Dan Byrne Poole Wheelers
13.54 Tom Day Poole Wheelers
13.73 George Creasey UK Biking
13.73 Mike Page Bournemouth Arrow Cycling Club
13.86 Jamie Haycock Bournemouth Arrow Cycling Club
14.07 Alan Collins Portsmouth North End CC
14.26 Ben Tinsdale Bournemouth Arrow Cycling Club
14.48 Rob Haycock Bournemouth Arrow Cycling Club
14.64 Ella Dearlove Bournemouth Arrow Cycling Club
14.90 Jamie Whitcher Poole Wheelers
14.95 Isabel Sharp Poole Wheelers
15.29 Arthur Purbrick Poole Wheelers
15.98 Oliver Pettifer Poole Wheelers
16.26 Anna Tuttle Bournemouth Arrow Cycling Club
16.39 James Bourne Bournemouth Arrow Cycling Club
16.86 Patrick Atkinson Poole Wheelers
17.32 Digby Llewellyn Poole Wheelers
17.82 Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers
19.26 Oliver Tooley Poole Wheelers
20.54 Albie Atkinson Poole Wheelers

Senior Elimination Race
1st Charley Calvert Backstedt
2nd Gareth Rose Bournemouth Arrow Cycling Club
3rd Tom Day Poole Wheelers
4th Jamie Haycock Bournemouth Arrow Cycling Club
5th Rob Haycock Bournemouth Arrow Cycling Club
6th Simon Pettifer Poole Wheelers
7th Alan Collins Portsmouth North End CC
8th Mike Page Bournemouth Arrow Cycling Club
9th George Creasey UK Biking

Youth A and B Elimination Race
1st Dan Byrne Poole Wheelers
2nd Jamie Whitcher Poole Wheelers
3rd Ben Tinsdale Bournemouth Arrow Cycling Club
4th Ella Dearlove Bournemouth Arrow Cycling Club
5th Arthur Purbrick Poole Wheelers
6th Anna Tuttle Bournemouth Arrow Cycling Club

Youth C, D and E Elimination Race
1st Isabel Sharp Poole Wheelers
2nd Oliver Pettifer Poole Wheelers
3rd James Bourne Bournemouth Arrow Cycling Club
4th Digby Llewellyn Poole Wheelers
5th Patrick Atkinson Poole Wheelers
6th Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers
7th Oliver Tooley Poole Wheelers
8th Albie Atkinson Poole Wheelers

Senior, Youth A and B Points Race
1st Gareth Rose Bournemouth Arrow Cycling Club 21 pts
2nd George Creasey UK Biking 11 pts
3rd Alan Collins Portsmouth North End CC 7 pts
4th Jamie Haycock Bournemouth Arrow Cycling Club 3 pts

Youth C, D and E Points Race
1st Isabel Sharp Poole Wheelers 18 pts
2nd Oliver Pettifer Poole Wheelers 12 pts
3rd Patrick Atkinson Poole Wheelers 7 pts
4th Digby Llewellyn Poole Wheelers 5 pts
5th James Bourne Bournemouth Arrow Cycling Club 1 pts
Senior Sprint Final
1st Simon Pettifer Poole Wheelers
2nd Gareth Rose Bournemouth Arrow Cycling Club
Youth A Sprint Final
1st Tom Day Poole Wheelers
2nd Dan Byrne Poole Wheelers

Youth B Boys Sprint Final
1st Jamie Whitcher Poole Wheelers
2nd Arthur Purbrick Poole Wheelers

Youth B Girls Sprint Final
1st Ella Dearlove Bournemouth Arrow Cycling Club
2nd Anna Tuttle Bournemouth Arrow Cycling Club

Youth C Sprint Final
1st Isabel Sharp Poole Wheelers
2nd Oliver Pettifer Poole Wheelers

Youth D Sprint Final
1st Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers
2nd Oliver Tooley Poole Wheelers

Senior, Youth A and B, Final Scratch Race
1st Tom Day Poole Wheelers
2nd Gareth Rose Bournemouth Arrow Cycling Club
3rd George Creasey UK Biking
4th Dan Byrne Poole Wheelers
5th Jamie Whitcher Poole Wheelers
6th Jamie Haycock Bournemouth Arrow Cycling Club
7th Alan Collins Portsmouth North End CC
8th Anna Tuttle Bournemouth Arrow Cycling Club
9th Ella Dearlove Bournemouth Arrow Cycling Club

Youth C and D Final Scratch Race
1st Isabel Sharp Poole Wheelers
2nd Oliver Pettifer Poole Wheelers
3rd James Bourne Bournemouth Arrow Cycling Club
4th Digby Llewellyn Poole Wheelers
5th Patrick Atkinson Poole Wheelers
6th Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers
7th Albie Atkinson Poole Wheelers
8th Oliver Tooley Poole Wheelers

No comments:

Post a Comment