Tuesday, 10 June 2014

Shaftesbury Criterium, Full Results


Hamoon Gold Rush Shaftesbury Criterium Results

U10 and U8 Boys and Girls
1st 181 Max TAYLOR 1st Chard Wheelers
2nd 179 Jamies WHITCHER Solent Pirates
3rd 177 Finnbarr LITTLE Gillingham & District Wheelers CC
4th 175 Ross HOPKINS
5th 178 Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers CC
6th 176 Marshall THOMPSON Andover Wheelers
7th 194 Owain NEWNING Gillingham & District Wheelers CC
8th 191 Rose-Marie MONCRIEFFE Performance Cycle Coaching
9th 180 Keiran AYRE
10th 192 Digby LLEWELLYN Poole Wheelers CC
11th 193 Albert POOLE
12th 196 Shinya CALLOWAY Gillingham & District Wheelers CC
13th 195 Josie HOPKINS
14th 197 Tomasine HOWARTH-JONES
15th 190 Lily THOMPSON Andover Wheelers
U12 Boys and Girls
1st 162 Toby EASBY Gillingham & District Wheelers CC
2nd 160 Nathaniel BROOKES Gillingham & District Wheelers CC
3rd 165 Lawrence KINNNISON Gillingham & District Wheelers CC
4th 164 Bertie LARGE
5th 161 Rory BROOKES Gillingham & District Wheelers CC
6th 163 Tess HOWARTH-JONES
7th 166 Sasha HOWARTH-JONES
U16 & U14 Boys and Girls
1st 151 Alistair FIELDING Poole Wheelers CC
2nd 132 Ryan WHITE 1st Chard Wheelers
3rd 153 Charley CALVERT Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
4th 140 Harvey MCNAUGHTON i-Team Cyclists' Club / In Tandem/ KSL
5th 131 Edward HATFIELF Primera UK- Biking
6th 135 Ben HOGAN Ride 24/7
7th 145 Rowan ELLIS 1st Chard Wheelers
8th 146 James GEDDES Gillingham & District Wheelers CC
9th 143 James HYWEL-DAVIES Gillingham & District Wheelers CC
10th 139 Eve JEFFERIES Poole Wheelers CC
11th 136 Frederick CORETH Salisbury Road and Mountain CC
12th 147 Connor GEDDES Gillingham & District Wheelers CC
13th 130 Gabriel BUSH
14th 149 Jacques KINNISON Gillingham & District Wheelers CC
15th 138 Lucy EDMUNDS Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
16th 137 Joshua ELLIS VC Londres
17th 148 Ben HYWELL-DAVIES Gillingham & District Wheelers CC
18th 152 Mercey WEBB VC Venta
19th 150 Elliot SIMPSON Gillingham & District Wheelers CC
20th 154 Kian CALLOWAY Gillingham & District Wheelers CC

WOMEN
1st 72 Lili McLEAN Felt Colbornes Hargroves RT
2nd 118 Alice CUTLER Dulwich Paragon
3rd 116 Emily DEWEY


4 / J4
1st 98 Martin ROWLANDS Poole Wheelers CC
2nd 109 Adam UNDERDOWN Tri UK
3rd 114 Stephen TEIRNAN Primera UK- Biking
4th 92 Tristan MORE-MOLYNEUX Gillingham & District Wheelers CC
5th 88 Joel BRAGG Bath Cycling Club
6th 113 Rupert BARKER London Dynamo
7th 99 Ryan WESTON Poole Wheelers CC
8th 94 James DUDDEN Live2Ride Race Team
9th 97 Timothy FLYNN Poole Wheelers CC
10th 111 Charles OMEROD University of Bristol CC
11th 104 Christopher BURKE Royal Navy & Royal Marines Cycling Association
12th 110 Sam BLACKER Velo Club Walcot
13th 95 Graham LENTON New Forest CC
14th 102 Peter COWELL Rock n Road Cycles
15th 103 James MOORE Rock n Road Cycles
16th 82 Alistair GAIN
17th 87 Mark HUGHES 1st Chard Wheelers
18th 81 Robert FLYNN Poole Wheelers CC
19th 107 Matt MORGAN Somerset RC- Bike Chain
20th 112 Laurie CHALK Velo Club Walcot
21st 117 Luke BARFOOT Tri UK
22nd 91 Chris GRAY Gillingham & District Wheelers CC
23rd 90 Rowan BIRCH Gillingham & District Wheelers CC
24th 96 Julian SHEPPARD New Forest CC
25th 105 Robin WORMAN Royal Navy & Royal Marines Cycling Association
26th 115 Matt DEWEY
27th 100 Robert FORD Primera UK- Biking
28th 83 Eddie LARGE

3 / J3
1st 56 Kamden REEDY Dymag T-1-D
2nd 59 Paul HOPKINS Merida Factory Racing
3rd 71 Edward SUTTON Wightlink LCM Sysytem LTD
4th 54 William HARPER Dulwich Paragon CC
5th 50 Chris COURAGE Bournemouth Jubilee Wheelers CC
6th 66 Cameron TOMS University of Bristol CC
7th 47 Patryk RUCKI
8th 64 Pete BIELBY Primera UK- Biking
9th 48 Jed WEBBER Andover Wheelers
10th 67 Theo WEBB VC Venta
11th 53 Noah GODMAN Dream CC
12th 57 Nicholas HENSING Exeter Wheelers
13th 63 Mark VALENTINE Poole Wheelers CC
14th 75 Sean HOGG 1st Chard Wheelers
15th 60 Dean FROST Offcamber
16th 52 Tom STOCKER Bournemouth Jubilee Wheelers CC
17th 69 Giles PRENTICE Velo Club Walcot
18th 45 Joe BRINDLEY
19th 74 Daniel TAYLOR Bath Cycling Club
20th 61 Gareth COBB Poole Wheelers CC
21st 68 Paul FERGUSON Velo Club Walcot
22nd 73 James HOWELL Gillingham & District Wheelers CC

1st 28 Ioannis SPANOPOULOS BH-Solidor-WAM-Youth
2nd 36 Al MURISON Bikeshed -UEX
3rd 16 Will BJERGFELT Metalteck KUOTA RT
4th 30 Tristian ROBBINS BH-Solidor-WAM-Youth
5th 4 Nick NOBLE BH-Solidor-WAM-Youth
6th 6 Martin SMITH BH-Solidor-WAM-Youth
7th 12 Rob WARD Felt Colbornes Hargroves RT
8th 19 Mitchell WEBBER Pedal Heaven Colbornes RT
9th 33 Rob HOGG 1st Chard Wheelers
10th 20 Andrew SYME Primera UK- Biking
11th 29 Justin HOY Felt Colbornes Hargroves RT
12th 26 Stuart THOMPSON VC St Raphaƫl / Waite Contracts / Hewitt Cycles
13th 21 Charles REES Ride 24/7
14th 24 Thomas BOWERING VC Meudon
15th 14 Jon CANNINGS I-Ride.co.uk
16th 8 Geoff RIPLEY Bristol Road club
17th 17 Callum CROFT Mud Sweat n Gears
18th 31 Sam BIRKINSHAW Exeter Wheelers
19th 15 Richard CLEAVER Liesuer Lakes Bikes.com
20th 56 Kamden REEDY Dymag T-1-D
21st 34 Kurtis ROWE Hammoon Cycles
22nd 32 Chris COURAGE Bournemouth Jubilee Wheelers CC

No comments:

Post a comment