Primera

TrainSharp Cycle Coaching

TrainSharp Cycle Coaching
Probably the Strongest & most able coaching team

Prendas Ciclismo

Prendas Ciclismo
Quality Clothing for 21 Years

On the Rivet Chamois Cream

PRIMERA

Featured post

Bournemouth Arrow TrackFest 2017, Report/Results

Sunday, 17 July 2016

Poole Wheelers 10, Perkins Posts PB on Float Morning in Dorset


Andrew Perkins (Mid Devon CC) clocked a personal best 19:15 to win the Poole Wheelers 10 on the P415 “Ski Slope” course on the fringes of Poole harbour in Dorset. Scratchman, Conrad Moss (Mid Devon CC) finished 7 seconds adrift in second place, a front wheel puncture before the start disrupting his usual meticulous warm-up.
Moss was forced to hitch a lift from a charitable ambulance driver back to the HQ to replace the wheel before dashing back to the start timekeeper. Perkins is coached by Moss and puts his good form down to the quality work prescribed by his mentor, his winning time, an improvement of 3 seconds on his previous best set on the super-fast V718 course at Hull.
Jon Wynn (TI Diabetes. Info) & Luke Cornish (Cwmcarn Paragon RC) tied for third spot with 19:45 on a warm, still morning that produced a host of fast times.
Jenny Lee ( Yeovil CC) led the ladies with 23:06 with Sarah Wise ( Mud,Sweatn’Gears) 23.43, Mark Denney, 20:15, Steve Pink, 20:28 & Ryan Weston,20:54, riding his first TT of the year, combined for 1:01:37 to win the team award for the promoting club.


Provisional Results
1 ANDREW PERKINS (MID DEVON CC) 19.15
2 CONRAD MOSS (MID DEVON CC) 19.22
3=JON WYNN (T1 DIABETES.INFO) 19.45
3= LUKE CORNISH (CWMCARN PARAGON CC) 19.45
5 GREG PARKER (VC ST RAPHAEL) 20.00
6 MICHAEL STAFFORD (PORTSMOUTH NORTH END) 20.04
7 MARK DENNEY (POOLE WH) 20.15
8= BEN BOARDMAN (NEW FOREST CC) 20.25
8= EDD CHARLTON-WEEDY (ANDOVER WH) 20.25
8= ANDREW COOPER (BOURNEMOUTH JUBILEE WH) 20.25
11 STEVE PINK (POOLE WH) 20.28
12 JOHN SAMWAYS (BOURNEMOUTH JUBILEE WH) 20.30
13 SIMON HEALEY (ANDOVER WH) 20.31
14 PAUL JONES (PRIMERATEAMJOBS) 20.32
15 BEN KEIGHTLEY (PRIMERATEAMJOBS) 20.35
16 CHARLES REES (GILLINGHAM & DIST WH) 20.46
17 =BRYCE RIGLAR CC WEYMOUTH 20.51
17 =SACHA RING (NEW FOREST CC) 20.51
19 PATRICK DUNN (CC WEYMOUTH) 20.52
20 MARK STAFFORD (PORTSMOUTH NORTH END) 20.56
21 RYAN WESTON (POOLE WH) 20.57
22 RICHARD DAVIDSON (POOLE WH0 20.58
23 =PAUL COOKE (GILLINGHAM & DIST WH) 20.59
23 =CHRIS RANDALL (VC ST RAPHAEL) 20.59
25 SAMUEL WADSLEY (J) (POOLE WH) 21.00
26 BOB RICHARDSON (BOURNEMOUTH JUBILEE WH) 21.04
27 =PATRYK WITKOWSKI (BOURNEMOUTH JUBILEE WH) 21.08
27 =PHIL WILKS (SOTONIA CC) 21.08
29 RICHARD PORTEY (CC WEYMOUTH) 21.12
30 NICK YOUNG (YEOVIL CC) 21.15
31 NICK JONES (BOURNEMOUTH JUBILEE WH) 21.21
32 STEVE LEGG (A3CRG) 21.24
33 MATTHEW ROLLINSON (BOURNEMOUTH JUBILEE WH) 21.27
34 JAMES BANNISTER (NEW FOREST CC) 21.30
35 CRAIG WALLINGTON (ANDOVER WH) 21.36
36 GARY CURE (BOURNEMOUTH ARROW CC) 21.43
37 STUART THOMPSON (ANDOVER WH) 21.47
38 PETER PERRIN (BOURNEMOUTH ARROW CC) 21.49
39 DARREN LEWIS (POOLE WH) 21.58)
40 DOUG PARKER (SID VALLEY CC) 22.02
41 PATER HATT (DEVIZES TOWN CC) 22.04
42=CRAIG WESTON (POOLE WH) 22.20
42 =LUKE TRUSSLER (POOLE WH) 22.20
44 DAVID BUTT (CC WEYMOUTH CC) 22.30
45 ROBERT FLYNN (POOLE WH) 22.38
46 DUNCAN HERMER (FIT TO RIDE) 22.40
47 JACK SHEPPARD (NEW FOREST CC) 22.41
48= JENNY LEE (YEOVIL CC) 23.07
48=MIKE ROSE (EXETER WH) 23.07
50 LUKE RENDALL (POOLE WH) 23.08
51 MICHAEL ANDERSON (VC ST RAPHAEL) 23.11
52 JOEL BRENNAN (POOLE WH) 23.12
53 PETE TRUNWITT (POOLE WH) 23.23
54 MARK GERMAN (1ST CHARD WH) 23.28
55 GARY TUSKIN (POOLE WH) 23.30
56 STEPHEN SKINNER (NEW FOREST CC) 23.34
57 =CHRIS KELLY (POOLE WH) 23.43
57 =JASE CAKEBREAD (CHRISTCHURCH BC) 23.43
57 =SARAH WISE (MUD SWEAT GEARS) 23.43
60 TERRY BELBIN (POOLE WH) 23.50
61 MATT BLYTHE (BOURNEMOUTH ARROW) 23.51
62 DEREK DOWDEN (CHARLOTTEVILLE CC) 23.53
63 LOUISA COOPER (BOURNEMOUTH JUBILEE WH) 23.54 L
64 =ANDREW PARKHILL (ZOOM TRI) 23.56
64 =ADRIAN WATKINS (TORNADO RCC 23.56
65 OLIVER BERNEY (ROYAL SUTTON CC) 23.58
66 TONY SAWYER (POOLE WH) 24.05
67 WILLIAM SIMMONS (BOURNEMOUTH JUBILEE WH) 24.07
68 CHRISTOPHER MULLETT (GILLINGHAM & DIST WH) 24.15
69 SARAH WHEELER (OFF CAMBER0 24.18
70 MICHAEL ROUND (BOURNEMOUTH JUBILEE WH) 24.21
71 JOE WHITNALL (TRI UK) 24.25
72 COLIN CROCKER (SOTONIA CC) 24.29
73 DAVE DRIVER (YEOVIL CC) 24.31
74 MICHELLE WALTER (BOURNEMOUTH ARROW CC) 24.32 L
75 PAUL BROWN (BOURNEMOUTH JUBILEE WH) 24.34
76 =ROBERT LATCHEM (SOMER VALLEY CC) 24.35
76 =PHIL HARVEY (BOURNEMOUTH JUBILEE WH) 24.35
78 RUPERT SILMAN (BOURNEMOUTH JUBILEE WH) 24.43
79 TONY STRICKLAND (BOURNEMOUTH ARROW) 25.18
80 LIZZIE CAMPBELL (BOURNEMOUTH JUBILEE WH) 25.31
81 LAUREN BISHOP (POOLE WH) 25.40
82 IAN HAYDEN (TORNADO RCC) 25.41
83 DEAN WARD (1ST CHARD WH) 26.03
84 CHRIS SUMMERS (SOTONIA CC) 26.13
85 JOHN BURROWS (POOLE WH) 26.32
86 SEB KEATS (POOLE WH) 27.52
87 LES PICK (POOLE WH) 28.07
88 DOUG WARD (YEOVIL CC) 29.10
89 JOHN PICK (CHRONOS RT) 29.23

TANDEM
MARY CORBETT NORMAN HARVEY (SOTONIA CC) 25.46

No comments:

Post a Comment