Prendas Ciclismo

Prendas Ciclismo
Quality Clothing for 21 Years

Primera-Sports

TrainSharp Cycle Coaching

PRIMERA-SPORTS

Featured post

South Region Road & Circuit Race Calendar 2019

Sunday, 20 May 2018

Poole Wheelers Youth Omnium Results


Jaime Whitcher, Isabel Sharp, Thomas Day & Laura Curle among the winners at the Poole Wheelers Youth Omnium in Bournemouth.The final round of the series was used as a selection event for the school games to be held later in the year.
PROVISIONAL RESULTS
Under 8 and 10s
U8 BOYS

1st Daniel BRANFORD Poole Wheelers CC

U8 GIRLS

1st Isla WATSON Solent Pirates

U10 BOYS

1stCharlie PETTIFER Poole Wheelers CC
2nd Jack MORGAN Solent Pirates
3rd Oliver TOOLEY Poole Wheelers CC
4th Ewan WATSON Solent Pirates
5th Harrison HENDY Bike Jockey CC
Myles BRADLEY Bike Jockey CC

U10 GIRLS

1st Chloe CARTER Palmer Park Velo RT
2nd Gracie UPSHALL Poole Wheelers CC
3rd Isla PATTINSON Solent Pirates
4th Evie TRUSSLER Poole Wheelers CC


U12 BOYS

1st Oliver PETTIFER Poole Wheelers CC
2nd Lewis SEAWARD Solent Pirates
3rd Edward CHARLES Charlotteville CC
4th Oliver GILL Poole Wheelers CC
5th Alfred BUNYAN Preston Park Youth CC
6th Noah HORTON Palmer Park Velo RT
7th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers CC
8th Joseph SHARKEY Charlotteville CC
9th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers
10th Oliver MORGAN Solent Pirates
11th Sebastian BOULTON Preston Park Youth CC
12th Finley MACFARLANE Palmer Park Velo RT
13th Huw WATKINS Palmer Park Velo RT
14th Tom RAMSEY Bournemouth Jubilee Wheelers
15th Loke EGEDE-POULSEN Palmer Park Velo RT
16th James BROWN Hillingdon Slipstreamers
17th Ollie BOARER I-Team Cyclists’ Club DNS
18th Reece PITTMAN Palmer Park Velo RT 18th

U12 GIRLS

1ST Greta CAREY Palmer Park Velo RT
2 Rebecca CARTER Palmer Park Velo RT
3 Electra MORRIS Charlotteville CC
4 Daisy PATTINSON Solent Pirates
5 Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC
6 Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC
7 Amelie MACFARLANE Palmer Park Velo RT
8 Chloe CALLINAN Hillingdon Slipstreamers

Under 14Girls
1st Isabel SHARP Poole Wheelers CC
2 Niamh MURPHY Cotswold Veldrijden
3 Katie-Anne CALTON Solent Pirates
4 Sophie TILLER I-Team Cyclists’ Club
5 Sarah SHARKEY Charlotteville CC
6 Holly RAMSEY Bournemouth Jubilee Wheelers
7 Freya ECCLESTON Palmer Park Velo RT
8 Sophie QUAY-CLARK Palmer Park Velo RT

Under 14Boys
1st Jamie WHITCHER Poole Wheelers CC
2 Joshua GOLLIKER Preston Park Youth CC
3 Charlie ABEL Poole Wheelers CC
4 Benjamin GILL Poole Wheelers CC
5 Dylan HICKS Preston Park Youth CC
6 Luke GOODWILL Preston Park Youth CC
7 Matthew GILMOUR Velo Club Venta
8 Tom STRINGER Palmer Park Velo RT
9 Benjamin BISSON WORX Factory Racing
10 Oliver BOX Bournemouth Arrow
11 Louis BOULTON VC Jubilee
Under 16Girls
1st Laura CURLE LIV Cycling Club-Halo Cycles
2 Eva CALLINAN Hillingdon Slipstreamers
3 Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC
4 Abigail OLD Palmer Park Velo RT
5 Alexa HAWKINS Palmer Park Velo RT
6 Hannah JOHNSON VC Londres
7 Emma KEILLER Charlotteville CC
8 Poppy PATTINSON Solent Pirates
9 Hannah RAINGER North Devon Wheelers
10 Charlotte KELLY Poole Wheelers CC
Under 16Boys
1 Thomas DAY Poole Wheelers CC 0
2 James ASHCROFT Palmer Park Velo RT
3 Sam KELLY Bristol Cycling Development Squad
4 Jamie PULLEN Maison Du Velo-Storck Bikes UK
5 Rahul FORTESCUE TALWAR Preston Park Youth CC
6 Frederick NEWMAN Preston Park Youth CC
7 Euan TAYLOR Avid Sport
8 Lukas NERURKAR Preston Park Youth CC
9 Ryan ABRAM Bristol Cycling Development Squad
10 Dan BYRNE Poole Wheelers CC
11 Sam FREEMAN Solent Pirates
12 Joshua BALLINGER Preston Park Youth CC
13 Mateusz RYDLEWSKI Bristol Cycling Development Squad
14 Bryn RUCK Bristol Cycling Development Squad
15 Adam CHURCHILL Preston Park Youth CC
16 Nathaniel BROOKES Gillingham and District Wheelers
17 Owen GILES Portsmouth North End CC
18 Gareth DAVIES Palmer Park Velo RT
19 Jonathan LUND Palmer Park Velo RT
20 Isaac WARRINGTON Solent Pirates

Lots more pictures on our FACEBOOK page

1 comment:

  1. Those results are not the correct final standings

    ReplyDelete