Prendas Ciclismo

Prendas Ciclismo
Quality Clothing for 21 Years

On the Rivet Chamois Cream

PRIMERA

TrainSharp Cycle Coaching

TrainSharp Cycle Coaching
Probably the Strongest & most able coaching team

Featured post

South Region Road Race Calendar 2018

Thursday, 2 February 2017

Calshot Track League #11 Results, Standings



SENIOR ‘B’ LEAGUE: 28 LAP SCR
1st Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers
3rd Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
4th Alexandra DIEM Southampton University Road Club
5th Glen REDMAN CC Basingstoke
6th Doug CONROY Redmon CC
7th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
SENIOR ‘B’ LEAGUE : POINTS RACE
1st Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 30 pts
2nd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers 12 pts
3rd Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club 11 pts
4th Doug CONROY Redmon CC 3 pts
5th Alexandra DIEM Southampton University Road Club 2 pts
6th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East 2 pts
7th Glen REDMAN CC Basingstoke
SENIOR ‘B’ LEAGUE: UNKNOWN DISTANCE
1st Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers
3rd Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
4th Glen REDMAN CC Basingstoke
5th Alexandra DIEM Southampton University Road Club
6th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
7th Doug CONROY Redmon CC
SENIOR ‘B’ LEAGUE: SPRINT
1st Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
3rd Glen REDMAN CC Basingstoke
4th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers
SENIOR ‘B’ LEAGUE: SCRATCH RACE
1st Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers
3rd Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
4th Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
5th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
6th Alexandra DIEM Southampton University Road Club
7th Glen REDMAN CC Basingstoke
8th Doug CONROY Redmon CC
9th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East


VETERANS/JUNIOR/WOMEN: 2 KM SCRATCH
1st Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers
3rd Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
4th Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
5th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
6th Glen REDMAN CC Basingstoke
7th Alexandra DIEM Southampton University Road Club
8th Doug CONROY Redmon CC
9th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
VETERANS/ JUNIORS/WOMEN: UNKNOWN DISTANCE
1st Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers
3rd Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
4th Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
5th Glen REDMAN CC Basingstoke
6th Alexandra DIEM Southampton University Road Club
7th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
8th Doug CONROY Redmon CC
YOUTH U16/U14: WARM - UP
1st Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Caitlin PETERS i-team Cyclist’s Club
4th Dan BYRNE Poole Wheelers Cycling Club
5th James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
6th Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
7th Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
8th Sophie TILLER Solent Pirates
YOUTH U16/U14: SCRATCH
1st Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Caitlin PETERS i-team Cyclist’s Club
4th James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
5th Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
6th Dan BYRNE Poole Wheelers Cycling Club
7th Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
8th Sophie TILLER Solent Pirates

YOUTH U16: POINTS
1st Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club 15 pts
2nd Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club 23 pts
3rd Dan BYRNE Poole Wheelers Cycling Club 11 pts
4th Caitlin PETERS i-team Cyclist’s Club 11 pts
YOUTH U14: POINTS
1st Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club 24 pts
2nd James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 21 pts
3rd Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers 15 pts
4th Sophie TILLER Solent Pirates
YOUTH U16: HANDICAP
1st Dan BYRNE Poole Wheelers Cycling Club
2nd Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Caitlin PETERS i-team Cyclist’s Club
4th Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
YOUTH U14: HANDICAP
1st Sophie TILLER Solent Pirates
2nd Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
4th James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
YOUTH U16: SPRINT
1st Caitlin PETERS i-team Cyclist’s Club
2nd Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
4th Dan BYRNE Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U14: SPRINT
1st Sophie TILLER Solent Pirates
2nd James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
4th Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
YOUTH U16/U14: SCRATCH
1st James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
2nd Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
4th Dan BYRNE Poole Wheelers Cycling Club
5th Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
6th Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
7th Caitlin PETERS i-team Cyclist’s Club
8th Sophie TILLER Solent Pirates

YOUTH U12: WARM - UP
1st Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Luke GOODWILL Preston Park Youth Cycling Club
3rd Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
4th Charlie ABEL Poole Wheelers Cycling Club
5th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
6th Stanley KENT Hillingdon Slipstreamers
7th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
8th Ella BEATON Solent Pirates
YOUTH U12: SCRATCH
1st Luke GOODWILL Preston Park Youth Cycling Club
2nd Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3rd Stanley KENT Hillingdon Slipstreamers
4th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
5th Charlie ABEL Poole Wheelers Cycling Club
6th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
7th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
8th Ella BEATON Solent Pirates
YOUTH U12: POINTS
1st Luke GOODWILL Preston Park Youth Cycling Club 16 pts
2nd Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 13 pts
3rd Charlie ABEL Poole Wheelers Cycling Club 10 pts
4th Stanley KENT Hillingdon Slipstreamers 6 pts
5th Ella BEATON Solent Pirates 3 pts
6th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club 2 pts
7th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
8th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12: HANDICAP
1st Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
2nd Charlie ABEL Poole Wheelers Cycling Club
3rd Ella BEATON Solent Pirates
4th Luke GOODWILL Preston Park Youth Cycling Club
5th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
6th Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
7th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
8th Stanley KENT Hillingdon Slipstreamers


YOUTH U12: SPRINT
1st Luke GOODWILL Preston Park Youth Cycling Club
2nd Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3rd Charlie ABEL Poole Wheelers Cycling Club
4th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12: SCRATCH
1st Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
3rd Stanley KENT Hillingdon Slipstreamers
4th Luke GOODWILL Preston Park Youth Cycling Club
5th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
6th Charlie ABEL Poole Wheelers Cycling Club
7th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
8th Ella BEATON Solent Pirates
YOUTH U10: WARM – UP
1st Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
2nd Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club
3rd Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
4th Oliver KENT Hillingdon Slipstreamers
5th Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U10: SCRATCH
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
3rd Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club
4th Oliver KENT Hillingdon Slipstreamers
5th Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U10: POINTS
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 20 pts
2nd Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club 12 pts
3rd Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC 4 pts
4th Oliver KENT Hillingdon Slipstreamers 4 pts
5th Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U10: HANDICAP
1st Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
2nd Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club
3rd Oliver KENT Hillingdon Slipstreamers
4th Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
5th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC

YOUTH U10: SPRINT
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club
3rd Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
4th Oliver KENT Hillingdon Slipstreamers
5th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
YOUTH U10: SCRATCH
1st Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club
2nd Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
3rd Oliver KENT Hillingdon Slipstreamers
4th Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
5th Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers

Overall Standings after Round 11

A LEAGUE
1 Alex COLLINS Fareham Wheelers CC 101
2 Frank KILSBY VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles 29
2 Andy SHACKEL Team Wiggle 13
3 Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 10
4 Brendan DREWETT Fareham Wheelers CC 7
B LEAGUE
1 Simon PETTIFER Poole Wheelers CC 157
2 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers 80
3 Jeremy GILL Poole Wheelers CC 43
4 Sam CLARK i-team Cyclist’s Club 12
5 George SKINNER Salisbury Road & Mountain Bike CC 8
6 Glen REDMAN CC Basingstoke 6
7 Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club 5
Alexandra DIEM Southampton University Road Club 5
Paul GILBERT High Wycombe CC 5
10 Caitlin PETERS i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 3
Josh KNOWLES Palmer Park Velo RT / awcycles 3
12 Doug CONROY Redmon CC 1
YOUTH A
1 Josh KNOWLES Palmer Park Velo RT / awcycles 117
2 Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club 83
3 Elliot COX Velo Club Venta 66
4 Sam CLARK i-team Cyclist’s Club 34
5 Caitlin PETERS i-team Cyclist’s Club 12
6 Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club 10
Tom DAY Poole Wheelers CC 10
7 Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC 8
8 Dan BYRNE Poole Wheelers Cycling Club 5
10 Sam FREEMAN Solent Pirates 4
11 Conor THORNYCROFT Zappi’s Racing Team 3
Owen GILES Portsmouth North End CC 3
YOUTH B
1 James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 127
2 Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers 52
3 Joe O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 50
4 Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers 45
5 Danny HAVEY Fareham Wheelers CC 40
6 Jamie WHITCHER Poole Wheelers CC 24
7 Abby OLD Hillingdon Slipstreamers 17
8 Tom STRINGER Hillingdon Slipstreamers 12
9 Nathaniel BROOKES Gillingham & District Wheelers CC 7
10 Sophie TILLER Solent Pirates 6
11 Charlotte KELLY Bournemouth Arrow CC 5
12 Peter DRABBLE VC Meudon 2
Jodie LEACH Mud Sweat n Gears CC 2
YOUTH C
1 Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club 103
2 Charlie ABEL Poole Wheelers Cycling Club 60
3 Sophie TILLER Solent Pirates 45
4 Luke GOODWILL Preston Park Youth Cycling Club 35
5 Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 34
6 Caitlin LOVELESS Hillingdon Slipstreamers 20
Callum ROBINS Solent Pirates 20
8 Stanley KENT Hillingdon Slipstreamers 16
9 Pascal GIRET Velo Club De Londres 12
10 Aiden DEWHIRST Poole Wheelers CC 11
11 Ella BEATON Solent Pirates 10
12 Bobbie O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 9
13 Brody CROCKFORD BC PM - South 3
14 Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club 2
YOUTH D
1 Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 117
2 Patrick ATKINSON Poole Wheelers Cycling Club 52
3 Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club 47
4 Stanley KENT Hillingdon Slipstreamers 45
5 Finlay O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 38
6 Bobbie O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 22
7 Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC 19
8 Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club 12
9 Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 10
10 Oliver KENT Hillingdon Slipstreamers 8
11 Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers 9
12 Sam GILBERT Hillingdon Slipstreamers 8
YOUTH E TOT
1 Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 154
2 Harrison HENDY IOW Cycling Club 108
3 Albie ATKINSON Poole Wheelers Cycling Club 24
4 Oliver TOOLEY Poole Wheelers Cycling Club 18
5 Ruby ISAAC Fenland Clarion Cycling Club 8
VETERANS
1 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers 56
2 Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club 33
3 Glen REDMAN North Hampshire Road Club 17
4 Doug CONROY Redmon CC 6
5 Paul GILBERT High Wycombe CC 3
Jim ROBERTSON BC PM - South East 3
7 Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 2
8 Steve COX Velo Club Venta 1
JUNIORS
1 Alex COLLINS Fareham Wheelers CC 32
2 Josh KNOWLES Palmer Park Velo RT / awcycles 30
3 Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club 25
4 Elliot COX Velo Club Venta 8
5 Tom DAY Poole Wheelers Cycling Club 3
6 Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club 2
Joe CLARK i-team Cyclist’s Club 2
8 Sam FREEMAN Solent Pirates 1
WOMEN
1 Alexandra DIEM Southampton University Road Club 40
2 Caitlin PETERS i-team Cyclist’s Club 21
3 Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC 9
4 Emma KEILLER Charlotteville Cycling Club 2

Final Round Sunday 5th February

No comments:

Post a Comment