Primera

TrainSharp Cycle Coaching

TrainSharp Cycle Coaching
Probably the Strongest & most able coaching team

Prendas Ciclismo

Prendas Ciclismo
Quality Clothing for 21 Years

On the Rivet Chamois Cream

PRIMERA

Featured post

Bournemouth Arrow TrackFest 2017, Report/Results

Friday, 17 February 2017

BC South Inter-Regional Youth Championships Selection Criteria


BC South Region – Inter-Regional Championships 2017: Rider Selection Criteria

The following dates have been agreed for each of the Inter-Regional Youth Championships:

• The 2016 School Games will incorporate the Inter-Regional Road Championships from 1-3 September at Loughborough. There will be a wide-range of road-based events including a criterium, time trial, team time trial and road race. (Team Manager: Graham Hurst; Team Coach: Felix Young).

• The Inter-Regional Mountain Bike XC Championships will take place 16-17 September at …TBC… There will be a wide-range of off road events including a skills based competition and a full Cross-Country race. (Team Manager: Stephen Saunders; Team Coach: Richard Cromie).

• The Inter-Regional Track Championships will be held 23-24 September at …TBC... The event will be contested over the 9 World Championship events: Sprint; Keirin; Time Trial; Scratch; Points; Pursuit; Madison; Team Sprint and Team Pursuit. (Team Manager: Peter Georgi; Team Coach: Dan Coast)


All three teams can consist of up to 4 boys & 4 girls who were born between 2001 and 2004, with each event having one boy and one girl named as a non-travelling reserve.

The Inter-Regional Youth Championships are national level events and offer riders the chance to experience multi day events in a team environment with the best riders in the country. Riders wishing to be considered should be capable of competing in multi day events and at national standard events.

SELECTION CRITERIA

Given the national nature of the competition, National Series races, National Championships and Regional Series will form the basis of selection events. However, we do understand that some riders may not gain entry to the respective National Series if they have insufficient points. In that case large regional races will be key selection events.
Each rider will be assessed individually for their specific races using the table below with the overall aim of creating a balanced team to contest the Inter-regional events.
Bunch skills
Race Craft
Professional conduct
Team Work
Off bike conduct
Attacking skills
Finishing skills
Technical skills
Race Results

* For MTB XC the time back from the winner will also be taken into consideration.

The selection events for all disciplines are listed below.

ROAD SELECTION EVENTS

National Youth Circuit Championships
Date …TBC… at Milton Keynes

National Youth Circuit Series
Sunday 26 March – LVYCC, Redbridge Cycling Centre
Saturday 8 April – Youth Tour of Scotland
Friday 28 April – Isle of Man Youth Tour
Saturday 27 May – North West Youth Tour
Saturday 3 June – Hillingdon Slipstreamers
Sunday 18 June – Crit at the Castle
Sunday 13 August – Scarborough Festival of Cycling

Regional Youth Circuit Events
Friday 14 April - Castle Coombe Easter Classic
Sunday 11 June - Winchester Cycle Festival (inc U16 Regional Circuit Race Championships)

TRACK SELECTION EVENTS

National Youth Track Championship
Monday 31 July Day 1 – TBC
Tuesday 01 August Day 2 – TBC
Wednesday 02 August Day 3 – TBC
Thursday 03 August Day 4 – TBC
Friday 04 August Day 5 – TBC

National Youth Track Omnium Final
Sunday 02 July – Herne Hill, London

Regional Youth Track Omnium Series
Saturday 22 April – Mountbatten Track, Portsmouth
Saturday 13 May – Bournemouth Cycling Centre, Bournemouth
Sunday 21 May – Preston Park, Brighton


MTB XC SELECTION EVENTS

National XC Youth Championship
Saturday 22 / Sunday 23 July – Cannock Chase, Staffordshire

National XC Youth Series
Saturday 01 / Sunday 02 April – Pembrey Country Park, Llanelli
Saturday 22 / Sunday 23 April – Wasing Park, Reading
Saturday 13 / Sunday 14 May – Aske Estate, North Yorkshire
Saturday 10 / Sunday 11 June – Dalby Forest, Pickering
Saturday 5 / Sunday 6 August – Royal Welsh Showground, Builth Wells

Southern XC
Sunday 12 March - Wasing Estate
Sunday 16 April - Checkendon
Sunday 28 May - Crow Hill
Sunday 25 June - Matterley Estate
Sunday 10 July - Pippingford

As stated, we understand that not everyone will be able to get into National Series races at the start of the season. It is therefore expected that riders should enter: the Castle Combe Easter Classic and the Winchester Cycle Festival (incorporating the U16 boys’ and U16 girls’ Circuit Race Championships) for Road; the Youth Omnium Series for Track; and the Southern XC races for MTB XC. In addition to individual assessment the Selection Panel will also have full access to all race results and will judge performances against other riders who have registered for selection and who have competed in the same local events.

Team selection will be confirmed with riders, parents and coaches no later than one month before each individual Inter-Regional event. Please note that there will be some financial contribution from each rider selected to represent the Region in each discipline.

In addition to the Youth Road Championships (UK School Games) there will also be another opportunity for Road team selection at the Prudential Ride London Youth Grand Prix (Friday 28 July, Lee Valley VeloPark, Queen Elizabeth Olympic Park). The event programme consists of a boys’ and girls’ race for Youth A category riders and a boys’ and girls’ race for Youth B category riders (each team consists of 4 riders, so a total of 16 for the South Region). In order to retain the key element of youth development any rider selected for the UK School Games (except for the non-travelling reserve) will not be eligible to be considered for Prudential Ride London selection. This will give other riders the opportunity to experience the atmosphere and competition at Inter-Regional level.

TRAINING DAYS

During the 2017 season there will also be opportunities for attendance at additional sessions such as Regional School of Racing (RSR) and team training days (South Days), a list will be advertised separately.

Applications to Date
Male
Owen Giles – Portsmouth North End CC
Charlie Kelly – BCDS
Elliot Cox – VC Venta
Jacques Taylor – BCDS
Tom Day – Poole Wheelers
Charlie Walters – VC Venta
Fred Ball – Andover Wheelers
Oliver Chatting – Team Tor Kalas
Euan Taylor – Salt and Sham CC
Arthur Boulton – Palmer Park Velo
Harry Denness – Salt and Sham CC
Vaughan Marris – Fareham Wheelers CC
Ben Wainwright – Team Tor Kalas
Jamie Bray – BCDS
Sam Kelly - BCDS
Matthew Houlberg – Portsmouth North End CC
Mateusz Rydlewski – BCDS
Samuel Freeman – Solent Pirates
Luca Munday - BCDS
Jack Rive - JCAYA
Sam Smith – Cheltenham & County CC
Henry Johnson – Cheltenham & County CC
Ryan Abram - BCDS
Oscar Pratt – VC Venta
Jamie Whitcher – Poole Wheelers
Bryn Ruck - BCDS
Zackary Hamon - JCAYA
Jenson Skinner - BCDS
Isaac Warrington – Solent Pirates
Malo Monpetit-Le Brun
Samuel Butters

Female
Freya Richardson – Portsmouth North End CC
Freya Thatcher – Liv CC Epic Coaching
Katie Scott – Cotswold Veldrijden
Amy Perryman – Solent Pirates
Lucy Gadd – Poole Wheelers Youth
Emily Bridson - JCAYA
Abbie Manley – Solent Pirates
Amy Cantelo – Solent Pirates
Daisy Davies – Gillingham & District
Ella Lawrence – Solent Pirates
Laura Curle – BCDS
Izzy Brickell – Fareham Wheelers

No comments:

Post a Comment