Primera

TrainSharp Cycle Coaching

TrainSharp Cycle Coaching
Probably the Strongest & most able coaching team

Prendas Ciclismo

Prendas Ciclismo
Quality Clothing for 21 Years

On the Rivet Chamois Cream

PRIMERA

Sunday, 28 August 2016

UTAG 10, A Fitting Tribute to "JJ".



One hundred and fifty riders paid tribute to the late Julian Jenkinson at the UTAG 10, at Liss in Hampshire, a fitting memorial to the popular triathlete who tragically died in March this year. Jenkinson, a former British Ironman record holder & prolific winner of multi-sport races, loved his time trialling, winning the National 12 hour championship in 2010 and taking the British Best All Rounder title the same year. On a hot,muggy afternoon, Rob Sharland (Paceline RT) led the way with a 10 second personal best, 18:34, 27 seconds shy of Michael Hutchinson's 2008 course record. "Conditions were good for sure, but I still maintain all things being equal pressure and density wise that a gentle SW wind is faster than today. But it was still good." commented Sharland. Race organiser Stephen Whitewick had wanted to pay tribute to his great friend and training partner, "JJ" who died from a heart-related condition while out on his bike. Whitewick, along with Julian's widow, Erica Fogg, brought the race to a close, setting off last on a tandem. All money raised was donated to Professor Sharmas heart research into veteran athletes.

Full Results P881r Liss-Liphook
1 ROB SHARLAND (PACELINE RT) 18.34
2 GARY CHAMBERS (FAREHAM WH) 18.40
3 CHRIS McNAMARA (NUUN SIGMA SPORT LONDON) 18.50
4 = PAT WRIGHT (PACELINE RT) 18.56
4= KEVIN TYE (VELOREFINED AEROSMITHS) 18.56

6 JAMES COPELAND (FAREHAM WH) 19.00
7 MATT LANGWORTHY (MID DEVON RC) 19.01
8 JAMES MAPLEY (BLAZING SADDLES) 19.03
9 BEN ELLIOT (PACELINE RT) 19.08
10 JAMES LOWDEN (TEAM ASL 360) 19.11
11 LIAM MAYBANK (TWICKENHAM CC) 19.14
12 LEWIS KEIGHTLEY (TEAM BOTTRILL) 19.15
13 THOMAS KEY (SOUTHAMPTON UNI CC) 19.19
14 MARK EMSLEY (TEAM ASL 360) 19.24
15 TOM PRITCHARD (HAMPSHIRE RC) 19.33
16 PAUL ASHLEY (FAREHAM WH) 19.34
17 NICK DWYER (LEWS WANDERERS CC) 19.49
18 MIKE STAFFORD (PORTSMOUTH NORTH END) 19.52
19 STUART BIRNIE ( WILLESDEN CC) 19.54
20 BEN BOARDMAN (NEW FOREST CC) 19.57
21 BEN KEIGHTLEY (PRIMERATEAMJOBS) 19.59
22= STEVE PINK (POOLE WH) 20.1
22= DAVID EMERY (DULWICH PARAGON) 20.1
24 SAM WADSLEY (POOLE WH) 20.03
25 JOHN SAMWAYS (BOURNEMOUTH JUBILEE WH) 20.11
26 ANGUS MACINNES (RAF CC) 20.20
27= JAMES GILFILLAN (VELOREFINED AEROSMITHS) 20.22
27= BRYCE RIGLAR (CC WEYMOUTH) 20.22
29 PETER YOUNGHUSBAND (PETERSFIELD TRI CLUB) 20.23
30 CHRIS RANDALL (CC WEYMOUTH) 20.26
31 MATT KUWERTZ (SOUTHBOROUGH & DIST WH) 20.27
32= LEE MARSDEN (POOLE WH) 20.29
32= DAVE DAWKINS (PORTSMOUTH NE) 20.29
34=NEIL MACKLEY (FAREHAM WH) 20.30
34=PHIL WILKS (SOTONIA CC) 20.30
36 TIM SMALES (VC VENTA) 20.31
37= ANT GRITTON (SOTONIA CC) 20.34
38= SIMON HEALEY (ANDOVER WH) 20.34
39 SIMON BEROGNA (VC ST RAPHAEL) 20.35
40= TIM WALLIS (SOUTHAMPTON UNI RC) 20.38
40= MATT DIXON (SOTONIA CC) 20.38
42 ANDREW COOPER (BOURNEMOUTH JUBILEE WH) 20.39
43= JON SAUNDERS (CHARLOTTEVILLE CC) 20.44
43= DARRAN CLARKE (BLAZING SADDLES) 20.44
45 PAUL LOCKYER (DHCYCLESPORT.COM) 20.45
46 MIKE APPLEYARD (LANCASHIRE RC) 20.47
47 JON SMITH (FAREHAM WH) 20.50
48 JAMES GRIFFIN (KINGSTON WH) 20.51
49 JAMES CADMAN (HOUNSLOW & DIST WH) 20.53
50 ANDY TEDD (A3CRG) 20.55
51 NICK JONES (BOURNEMOUTH JUBILEE WH) 20.57
52 ADRIAN BLACKER (NORWOOD PARAGON CC) 21.02
53 NICK ANDREWS (PORTSMOUTH NORTH END) 21.03
54 GRAHAM GIGGS (BATH RC) 21.04
55= HAMISH WALKER (BLAZING SADDLES) 21.05
55= MARK STAFFORD (PORTSMOUTH NE) 21.05
57 JOHN SIBLEY (VELOREFINED AEROSMITHS) 21.09
58 JULIA SHAW (WWW.DRAG2ZERO.CO.UK) 21.10
59 PAUL MATTHEWS (UTAG) 21.11
60 STEVE LEGG (...A3CRG) 21.15
61 ALICE LETHBRIDGE (STARLY RACING) 21.17
62 MIKE O'GORMAN (WORTHING EXCELSIOR CC) 21.21
63= STUART PECKHAM (NEW FOREST CC) 21.23
63= RICHARD PORTER (CC WEYMOUTH) 21.23
65 STUART THOMPSON (ANDOVER WHEELERS) 21.28
66 PATRICK BRENNAN (..A3CRG) 21.29
67 PAUL MORRIS (FAREHAM WH) 21.30
68= STEPHEN WOOD (ANTELOPE RT) 21.33
68= ARAN STANTON (VC ST RAPHAEL) 21.33
70 KEITH GARBUTT (SOUTH WESTERN RC) 21.35
71= WILL SOLOMAN (BOURNEMOUTH JUBILEE WH) 21.38
71= IAN WHITE (FARNHAM RC) 21.38
73 ROB SHERRIN (...A3CRG) 21.39
74= NICK CRIDIAN (PETERSFIELD TRI CLUB) 21.43
74= GARY FERRETT (HANTS RC) 21.43
76= STEWART WARD (NEW FOREST CC) 21.46
76=JERRY BROMYARD (RN&RM CA) 21.46
78 PETER BAKER (LEWES WANDERERS) 21.49
79 DARREN LEWIS (POOLE WH) 21.57
80 JONATHAN THOMAS (EPSOM CYCLING CLUB) 21.58
81 SHAUN SMART (SOUTHDOWN VELO) 22.00
82 PAUL GREER (SOUTHBOROUGH & DIST) 22.02
83 DAVID LOVELL (ADDISCOMBE CC) 22.07
84 DREW HOSIE (...A3CRG) 22.09
85=GARY ALLAN (G A CYCLES) 22.12
85= TIMOTHY PETERS (HORSHAM CYCLING) 22.12
87 LUKE TRUSSLER (POOLE WH) 22.13
88 LEE TURNER (NUNN SIGMA SPORT-LONDON RT) 22.17
89 SARAH MATTHEWS (...A3CRG) 22.22
90= MARTIN BEALE (VC ST RAPHAEL) 22.34
90=ANDREW PAGE (PORTSMOUTH N E) 22.34
92 CRAIG WESTON (POOLE WH) 22.38
93 PAUL BAILEY (UTAG) 22.39
94 JULIAN PORTER (3C CYCLEXPERIENCE) 22.40
95 CHRIS STAGG (UTAG) 22.50
96 OLIVER BERNEY (ROYAL SUTTON CC) 22.54
97 STUART GRACE (G A CYCLES) 23.01
98 ALISTAIR ASHER (TEAM QUEST) 23.06
99 NIGEL SIGN (FAREHAM WH) 23.14
100 JUSTIN PRIEST (DHCYCLESPORT.COM) 23.19
101 PETER TRUNWITT (NEW FOREST CC) 23.31
102 ANDREW LOCK (WORTHING EXCELSIOR CC) 23.37
103= LOUISA COOPER (BOURNEMOUTH JUBILEE WH) 23.39
104= ALAN DONEY (SOTONIA CC) 23.39
105 DANIEL SHARPE (CHARLOTTEVILLE CC) 23.41
106 JOHN ISARD (HANTS RC) 23.50
107 HOWARD PANKHURST (POOLE WH)) 24.06
108 NICHOLAS COSGROVE (FARNBOROUGH & CAMB) 24.19
109 DAVE ENGLAND (CRABWOOD CC) 24.25
110 EVA NYIRENDA (...A3CRG) 24.33
111= ROBYN YATES (ADDISCOMBE CC) 24.43
111= CHRISTINA GYLES (BRISTOL SOUTH CC) 24.43
113 MARC BARFOOT (VELO CLUB VENTA) 24.46
114 JOHN BEER (KINGSTON PHOENIX RC) 24.48
115 SIMON CRAIG-MCFEELY (...A3CRG) 24.49
116 PAUL BECK (HANTS RC) 24.55
117 JOHN COOKE (FARNHAM RC) 25.11
118 DAVID HANBURY (SARACEN RC) 25.20
119 DONNA LOVELOCK (3C CYCLEXPERIENCE) 25.50
120 BOB JOLLIFFE (NEW FOREST CC) 26.00
121 RICHARD DAVIDSON (POOLE WH) 26.20
122 KEN RAYSON (...A3CRG) 26.58
123 MARTIN WHITTY (...A3CRG) 27.09
124 NANCIE DAWKINS (PORTSMOUTH NE) 27.23
125 PATRICK DUNN (CC WEYMOUTH) 27.36 (LATE START)
126 MARTIN BALK (3C CYCLEXPERIENCE) 27.39
127 NORMAN HARVEY (SOTONIA CC) 28.02
128 DAVE DOUST (ANTELOPE RT) 28.22
129 MARY CORBETT (SOTONIA CC) 28.58

Team
Pos Team Top Tree Counters Team Time
1 Paceline RT Rob Sharland, Pat Wright, Ben Elliott 00:56:38
2 Fareham Wheelers Gary Chambers, James Copeland, Paul Ashley 00:57:14
3 VeloRefined Aerosmiths Kevin Tye, James Gilfillan, John Sibley 01:00:27
4 Poole Wheelers Steven Pink, Samuel Wadsley, Lee Marsden 01:00:33
5 Blazing Saddles James Mapley, Darren Clare, Hamish Walker 01:00:52
6 Portsmouth North End CC Mike Stafford, Dave Dawkins, Nick Andrews 01:01:24
7 Sotonia CC Phil Wilks, Ant Gritton, Matt Dixon 01:01:42
8 Bournemouth Jubilee Whs John Samways, Andrew Cooper, Nicj Jones 01:01:47
9 VC St Raphael Chris Randall, Simon Berogna, Aran Stanton 01:02:34
10 New Forest CC Ben Boardman, Stuart Peckham, Stewart Ward 01:03:03
11 ...a3crg Andy Tedd, Steve Legg, Paddy Brennan 01:03:40
12 Hampshire Road Club Tom Pritchard, Gary Ferrett, John Issard 01:05:06
13 Utag Paul Matthews, Paul Bailey, Chris Stagg 01:06:40
14 CC Weymouth Bryce Riglar, Richard Porter, Patrick Dunn 01:09:21
15 3C Cyclexperience Julian Porter, Donna Lovelock, Martin Balk 01:16:09


Road Bike Event
1 11 Matthew Downie EdenVeranda Racing Esp 27.86 00:20:32
2 9 Bob Richardson Bournemouth Jubilee Whs Vet 27.80 00:21:35
3 1 Paul Flight UTAG Vet 27.15 00:22:06
4 8 Aran Stanton Velo Club St Raphael Vet 26.24 00:22:52
5 7 Stephen Skinner New Forest CC Vet 24.91 00:24:05
6 10 Richard Blake Antelope RT Vet 24.29 00:24:42
7 6 Kevin Tilley UTAG Vet 22.17 00:27:04
8 5 Karen Jenkinson UTAG WV 21.69 00:27:40
9 4 Hannah Howard Sotonia CC WS 20.93 00:28:40
10 2 Darryl Marcus-Hanks Southampton Tri Club Vet 18.30 00:32:47



No comments:

Post a Comment