Primera

TrainSharp Cycle Coaching

TrainSharp Cycle Coaching
Probably the Strongest & most able coaching team

Prendas Ciclismo

Prendas Ciclismo
Quality Clothing for 21 Years

On the Rivet Chamois Cream

PRIMERA

Featured post

Dorset Inter-Club Hill Climb Series 2017

Tuesday, 9 August 2016

North Hampshire Road Club 25, Start List


NORTH HAMPSHIRE ROAD CLUB 25 Mile time trial, Saturday 13 August 2016 (2pm) COURSE H25/8 BENTLEY

Bentley-Farnham-Holybourne 25 Miles
O.S. Ref Description Distance
Start at a point in the lead out onto the A31, from the lay-by on the south side at the start of the Bentley by-pass approximately 800 yards west of The Bull public house on the north side of the A31, 10 yards short of the last road drain at the lay-by exit (western end) 0
796442 Join the A31 (care) and proceed along the Bentley by-pass through Froyle and Neatham to the Holybourne roundabout (Turn)
4.704
736403 Circle the roundabout (M1, M2, M3) (Check) and take the third exit back onto the A31 to retrace, going through Froyle and along the Bentley by-pass to continue past the Bull to the Farnham roundabout at the junction with the A325 (Turn)
11.907
828459 Circle the roundabout (M4, M5, M6) (Check) and take the fourth exit back onto the A31 to retrace past the start point (14.294 miles) to go along the Bentley by-pass to the Holybourne roundabout (Turn)
18.998
736403 Circle the roundabout (M1, M2, M3) (Check) and take the third exit back onto the A31 to retrace, going through Froyle and along the Bentley by-pass to continue past the Bull (24.405 miles) to a point 70 yards beyond the county boundary line and 23 yards beyond the start of a tarmac path on the north side where finish
813448 25

1 14.01 Jonathan Hobby North Hampshire RC
2 14.02 Peter Warwick Didcot Phoenix CC
3 14.03 Therese Coen London Phoenix CC
4 14.04 Victoria Lawson Didcot Phoenix CC
5 14.05 Clare Campbell-Smith Born to Bike - Bridgtown Cycles
6 14.06 Nick Jones Bournemouth Jubilee Whs
7 14.07 Nick Sexton Islington Cycling Club
8 14.08 zoe taylor a3crg
9 14.09 Rosslyn Young Serpentine Running Club
10 14.10 Alan Emmott Fareham Wheelers CC
11 14.11 Samuel Evans Dulwich Paragon CC
12 14.12 Daniel Pink Bigfoot CC
13 14.13 Andrew Green Old Portlians CC
14 14.14 Kathryn Morris Dulwich Paragon CC
15 14.15 Thomas Doran Hemel Hempstead CC
16 14.16 eva nyirenda a3crg
17 14.17 Mike Boyce a3crg
18 14.18 Nigel Ford Hargroves Cycles CC
19 14.19 Christine Rowley Poole Whs
20 14.20 Mark Bixley Festival Road Club
21 14.21 Ben Crick East Grinstead CC
22 14.22 Michele Contrino Charlotteville Cycling Club
23 14.23 Adrian Feek Bath Road Club
24 14.24 Jill Bartlett Hounslow & District Whs
25 14.25 Tim Carman Farnborough & Camberley CC
26 14.26 Stuart Carver North Hampshire RC
27 14.27 Paul Cannon Epsom CC
28 14.28 Steve Newton Alton CC/Owens Cycles
29 14.29 Becky Clark Dulwich Paragon CC
30 14.30 jonathan coleman a3crg
31 14.31 Craig Nilsson Rye & District Wheelers CC
32 14.32 Todd Hooper London Phoenix CC
33 14.33 Richard Willcox Bath Road Club
34 14.34 Peter Franks Charlotteville Cycling Club
35 14.35 Gareth Williams Twickenham CC
36 14.36 Jeffrey Davis Farnborough & Camberley CC
37 14.37 Rachael Haley Bigfoot CC
38 14.38 gregor lock Farnborough & Camberley CC
39 14.39 Rachel Green Cheltenham & County Cycling Club
40 14.40 Harri James Didcot Phoenix CC
41 14.41 Simon Hunt Farnborough & Camberley CC
42 14.42 Derek Dowden Charlotteville Cycling Club
43 14.43 Alan Rowe De Laune CC
44 14.44 Richard Woodward East Grinstead CC
45 14.45 Glenn Karpeta 7 Oaks Triathlon Club
46 14.46 Michael Gowan Festival Road Club
47 14.47 Peter Rowe Southborough & Dist. Whs
48 14.48 Colin Gray Norwood Paragon CC
49 14.49 Nancie Dawkins Portsmouth North End CC
50 14.50 Ian White Farnham RC
51 14.51 Andy COLLINS South London Harriers
52 14.52 Tim Peters Horsham Cycling
53 14.53 michael harrison North Hampshire RC
54 14.54 Richard Carrington London Dynamo
55 14.55 Sophie Household SSLL Racing Team
56 14.56 Jorj James Maidenhead & District CC
57 14.57 James Gower Velo Club Godalming & Haslemere
58 14.58 John Beer Kingston Phoenix RC
59 14.59 Virginia McGee Charlotteville Cycling Club
60 15.00 Michael Stafford Portsmouth North End CC
61 15.01 Simon Berogna Velo Club St Raphael
62 15.02 Edward Renwick Oxford City RC
63 15.03 Jim Burdett Addiscombe CC
64 15.04 Peter Stuart London Phoenix CC
65 15.05 david emery Dulwich Paragon CC
66 15.06 Eddie Allen Redmon CC
67 15.07 Jerry Bromyard Royal Navy & Royal Marines CA
68 15.08 Yuriy Tymchenko Sussex Nomads CC
69 15.09 Rob Luff GS Stella
70 15.10 Andy Langdown Blazing Saddles
71 15.11 Mark Brambleby Northover VT / Rudy Project
72 15.12 Dave Dawkins Portsmouth North End CC
73 15.13 Mark Jones GS Stella
74 15.14 Jonathan Coulson Sydenham Whs
75 15.15 Stephen Whitewick VeloRefined.com Aerosmiths
76 15.16 Howard Waller Python RT
77 15.17 Gawie Nienaber Farnham RC
78 15.18 Richard May Islington Cycling Club
79 15.19 Peter Perrin Bournemouth Arrow CC
80 15.20 Sebastian Ader a3crg
81 15.21 Brian Molloy Brighton Excelsior CC
82 15.22 Graham Giggs Bath Road Club
83 15.23 Jon Smith Fareham Wheelers CC
84 15.24 Ian Donohue Southern Planning Practice Ltd
85 15.25 James Copeland Fareham Wheelers CC
86 15.26 Michael Naulls Velo Club Venta
87 15.27 Ben Brandon Team Bottrill
88 15.28 Rory Barrett Southborough & Dist. Whs
89 15.29 Jon Fry Horsham Cycling
90 15.30 James Boyman Farnham RC
91 15.31 Neil Grunshaw Kingston Wheelers CC
92 15.32 Richard Gildea Didcot Phoenix CC
93 15.33 Steve Mead Didcot Phoenix CC
94 15.34 Ben Houston East Grinstead CC
95 15.35 Richard Gifford In-Gear Quickvit Trainsharp RT
96 15.36 James Goward Four4th
97 15.37 Ben Keightley Primera-Teamjobs
98 15.38 Martin Stanley Didcot Phoenix CC
99 15.39 Paul Demicoli Banbury Star CC
100 15.40 Tejvan Pettinger Sri Chinmoy Cycling Team
101 15.41 Nicolas Stagg Hounslow & District Whs
102 15.42 Simon Holder PBscience.com
103 15.43 nick austin Sotonia CC
104 15.44 richard mason London Dynamo
105 15.45 Angus MacInnes Royal Air Force Cycling Association
106 15.46 Lewis Keightley Team Bottrill
107 15.47 Jon Hughes Velo Club Godalming & Haslemere
108 15.48 James Cadman Hounslow & District Whs
109 15.49 Kevin Plummer South Downs Bikes / Casco Europe
110 15.50 Rob Sharland Paceline RT
111 15.51 paul byford Crawley Wheelers
112 15.52 antony bee Wigmore CC
113 15.53 Mark Bashford East Grinstead CC
114 15.54 martin beale Velo Club St Raphael
115 15.55 Mark Newton Elite Cycling
116 15.56 Chris Lord Brighton Excelsior CC
117 15.57 James Churchard Reading CC
118 15.58 LEON FIELDING a3crg
119 15.59 Peter Cutler Regents Park Rouleurs
120 16.00 Liam Maybank Twickenham CC

RESERVES
121 Graham Morrison Newbury RC
122 Nicholas Cosgreave Farnborough & Camberley CC
123 Richard Elliott Southdown Velo
124 Peter Horsfield Redmon CC
125 David Eccles Redmon CC
126 Leslie Morris VTTA (London & Home Counties)
127 Martin Whitty a3crg
128 Brian Moon Whitewebbs CC
129 Nigel Bicknell Farnham RC

No comments:

Post a Comment