PRIMERA-SPORTS

Prendas Ciclismo

Prendas Ciclismo
Quality Clothing for 21 Years

TrainSharp Cycle Coaching

Wednesday, 13 April 2016

Sandie Radford Road Race, Start List


Andrew Syme wins in 2015

SANDIE RADFORD MEMORIAL ROAD RACE 2016
Under TLI CYCLING Rules
SATURDAY 16th APRIL
Start: 2.30 p.m.
SPONSORS-: Michael Radford,
G.A.Cycles 02380 636648

COURSE DETAILS (40 MILES)
START: Outside phone box Forest Road Nomansland.Towards Landford X roads left on B3079(M) through Landford on Lyndhurst Rd to turn left into Hamptworth rd (M) Stay on this road to Bowers Hill (Redlynch) Turn left (M) onto B3080. Go through Woodfalls to join B3078 at Bramshaw Telegraph(M) continue on B3078 to junction with B3079 at Brook, Turn left through Bramshaw continue to Landford X roads (lap 1) Complete another 2 laps.Turn left 200yds before Landford X roads(m) follow road to next junction(M)turn left continue on Forest Road to FINISH top of Pipers Waite Hill.

WOODFALLS CIRCUIT X 3


Primera-Teamjobs look set to dominate the Sandie Radford Road Race at Nomansland on Saturday 16th April. In fact with such a strong team the race is theirs to lose, Calum Croft, Oscar Hutchings, Ed Hatfield & Jason Gault are all capable of winning alone or contesting the uphill finish. Weekend winner, James Hywel-Davies (Gillingham & Dist), Kim Little (Merida Factory Racing), Ben Scott-Munden (Sotonia), Charlie Cooper, Matthew Downie (Eden Veranda), Rowan Horner & Michael Ford (VC ST Raphael/Waites Contracts) will be out to disrupt the Primera procession.


1 Bob Tyrrell Dursley R.C.
2 Garry Squires Bournemouth Jubilee
3 Roland Tilley Ridebike.co.uk
4 Julian Lockwood Hub C.C.
5 Rich Stephens Sotonia C.C.
6 Faye Faber I.O.W. Cycling Club L
7 Richard Burch Sotonia C.C.
8 Jay Eastwood Primera/Teamjobs
9 Stuart Peckham New Forest C.C.
10 Lizzy Campbell Bournemouth Jubilee L
11 Tim Cooke Sotonia C.C.
12 Jonathan Hall Sotonia C.C.
13 Rick Garman Unattached
14 Gary Hill DHC Racing
15 Jason Gault Primera/TeamJobs
16 Simon Merritt UK-Biking/Copyrite
17 Rowan Horner V.C.St. Raphael
18 Kim Little Merida Factory Racing
19 David Pusey Primera/Team Jobs
20 Rupert Silman Bournemouth Jubilee
21 James Horton Cannondale Racing RT
22 Simon Rogers Royal Navy & Royal Marines CA
23 James Ash Rock N Road
24 Phil Wilks Sotonia C.C.
25 Andrew MacKay Sotonia C.C.
26 Michael Ford V.C.St. Raphael
27 Stewart Ward New Forest C.C.
28 Brook Elgie Rock N Road
29 Matthew Rollinson Bournemouth Jubilee Whls
30 Philip Godfrey Sotonia C.C.
31 James Cotty Unattached
32 Daniel Stephens Rock N Road
33 Liam Somerville I.O.W. Cycling Club
34 Edward Usher Unattached
35 Samuel Wadsley Poole Wheelers
36 Calum Croft Primera/Team Jobs
37 Cole Pearce Vectis Roads C.C.
38 James Peckham Sotonia C.C.
39 Ben Scott-Munden Sotonia C.C.
40 James Meakin UK-Biking/Copyrite
41 Tom Stocker Bournemouth Jubilee Whls 15105 S
42 Ed Slot Sotonia C.C. 15119 S
43 Jack Bailey Mud Sweat N Gears 15133 S
44 Oscar Hutchings Primera/Team Jobs 15214 S
45 Robert Williams Army Cycling Union 15216 S
46 Joshua Hooper Primera/TeamJobs 12317 J
47 Edward Hatfield Primera/TeamJobs 12525 J
48 James Hywel-Davies Gillingham & District Wheelers 13202 J
49 Jacob Aries Primera/Teamjobs
50 Alex Collins Unattached 14990 J
51 Charlie Cooper Eden Verandas Racing 15194 J
52 Tom Temple Primera/TeamJobs 15213 U16
53 Freddie Broadmead Frome & District Wheelers 15009 M
54 Neil Adlem Andover Wheelers
55 Matthew Child V.C.Meudon
56 Matthew Downie Eden Veranda Racing
57 Steve Dring Team Echelon Rotor
58 David Dalton Fareham Wheelers
59 Simon Brooks V.C.St.Raphael
60 Ryan Weston Poole WH
61 Mark Valentine Poole Wheelers
62 Scott Michaels Southampton Uni. R.C.







No comments:

Post a Comment