Primera

TrainSharp Cycle Coaching

TrainSharp Cycle Coaching
Probably the Strongest & most able coaching team

Prendas Ciclismo

Prendas Ciclismo
Quality Clothing for 21 Years

On the Rivet Chamois Cream

PRIMERA

Featured post

Dorset Inter-Club Hill Climb Series 2017

Monday, 13 March 2017

Betty Pharoah Memorial Legstretcher Road Races, Results


Event 1 - National B 12/03/2017 10:11:53 4 laps of 28.72km + 1.4km = 116.28km, 42.72km/h *PROVISIONAL*
Photo Bill Temple

1 53 Samuel Williams ONE Pro Cycling S2 2:43:18 2:43:18
2 48 Thomas Baylis ONE Pro Cycling U232 2:43:22 2:43:22 0:04
3 50 Kristian House ONE Pro Cycling MB1 2:43:44 2:43:44 0:26
4 21 Ioan Smallwood Cardiff Ajax CC MB2 2:44:04 2:44:04 0:46
5 46 Rhys Lloyd Metaltek Kuota Racing Team S1 2:44:09 2:44:09 0:51
6 55 Isaac Mundy PMR@Toachim House S2 2:44:13 2:44:13 0:55
7 51 Joshua Hunt ONE Pro Cycling S2 2:44:16 2:44:16 0:58
8 52 Hayden McCormick ONE Pro Cycling S 2:44:16 2:44:16
9 49 William Harper ONE Pro Cycling S1 2:44:16 2:44:16
10 47 Michael Cuming Neon-Velo Cycling Team S2 2:44:16 2:44:16
11 27 George Fowler Catford CC Equipe/Banks S1 2:44:16 2:44:16
12 71 Matthew Fratesi Swansea University Cycling Team U233 2:44:16 2:44:16
13 29 William Roberts County Cycles Racing Team U232 2:44:16 2:44:16
14 11 Nic McKibbin Bath Cycling Club U232 2:44:16 2:44:16
15 73 Sean Frost Tri UK MA3 2:44:16 2:44:16
16 64 Ben Strain Radeon-Bike Science RT U232 2:44:16 2:44:16
17 44 Peter Hodson-Thomas Latchem Sunwise Race Team U232 2:44:16 2:44:16
18 40 Samuel Tillett Giant Cycling Club - Halo Films J2 2:44:16 2:44:16
19 25 Oscar Mingay Cardiff JIF J2 2:44:18 2:44:18 1:00
20 1 Morgan Hughes 365 4 Bikes Academy U232 2:44:18 2:44:18
21 14 Robert Rogers Birkenhead North End CC U232 2:44:18 2:44:18
22 43 Kinsey McIlquham KTM Impsport RT U232 2:44:18 2:44:18
23 39 James Tillett Giant Cycling Club - Halo Films J2 2:44:18 2:44:18
24 45 Ian Taylor Leicester Forest CC MB3 2:44:18 2:44:18
25 35 Andrew Williams Cwmcarn Paragon Cycle Club S1 2:44:18 2:44:18
26 38 Danielle King MBE Cylance Pro Cycling WE 2:44:18 2:44:18
27 15 Andrew Edwards Bristol RC MC2 2:44:18 2:44:18
28 75 James Rogers Union Cycliste Ystrad Mynach MA2 2:44:18 2:44:18
29 13 Craig Rogers Birkenhead North End CC J3 2:44:18 2:44:18
30 41 Jabari Whiteman Heat Wave Cycle Club Trinidad & Tobago J 2:44:20 2:44:20 1:02
31 18 Jason White Bristol RC S1 2:44:27 2:44:27 1:09
32 72 Jacob Phelps TORQ Performance U233 2:44:29 2:44:29 1:11
33 31 Luke Cornish Cwmcarn Paragon Cycle Club S2 2:44:29 2:44:29
34 32 Richard Harris Cwmcarn Paragon Cycle Club MC1 2:44:29 2:44:29
35 19 Steven Roach Brother NRG Driverplan MA1 2:44:29 2:44:29
36 37 Lee Perrott Cycle Specific Cycling Club MB3 2:44:29 2:44:29
37 56 Evan Powell Pontypool RCC S2 2:44:31 2:44:31 1:13
38 9 Miles Burton Bath Cycling Club U232 2:44:33 2:44:33 1:15
39 66 Jake Alderman Saint Piran U232 2:44:33 2:44:33
40 69 Ben Lockett Saint Piran U232 2:44:33 2:44:33
41 63 Matthew Griffin Radeon-Bike Science RT S2 2:44:33 2:44:33
42 67 Alex Fanshawe Saint Piran U233 2:44:33 2:44:33
43 22 Samuel Utting Cardiff Ajax CC MB2 2:44:33 2:44:33
44 33 Paul Hayward Cwmcarn Paragon Cycle Club MD2 2:44:40 2:44:40 1:22
45 54 Daniel Colman Pembrokeshire Velo U232 2:44:44 2:44:44 1:26
46 68 Duncan Heywood Saint Piran U232 2:44:48 2:44:48 1:30
47 30 Ryan Brain Cwmcarn Paragon Cycle Club U232 2:44:48 2:44:48
48 74 Daniel Mcquillan Tri UK S1 2:45:00 2:45:00 1:42
49 42 Luke Barfoot Tri UK SE 2:46:52 2:46:52 3:34
50 6 Ben Simmons Alé DMT Cipollini UK MA1 2:46:57 2:46:57 3:39
51 34 David Povall Cwmcarn Paragon Cycle Club MC3 2:47:10 2:47:10 3:52
52 80 Matthew Rowe BC Private Member S2 2:47:54 2:47:54 4:36
53 12 Max Stedman BIKE Channel Canyon U23E 2:49:52 2:49:52 6:34
54 26 Oliver Blagden Cardiff University Marmots U232 2:50:03 2:50:03 6:45
55 2 Joshua Burns Alé DMT Cipollini UK U231 2:50:26 2:50:26 7:08
56 23 Matthew Williams Cardiff Ajax CC MA3 3:04:18 3:04:18 21:00
57 5 Courtney Rowe Alé DMT Cipollini UK MF1 3:04:21 3:04:21 21:03
3 Daniel Davies Alé DMT Cipollini UK MA2 DNF DNF
7 George Beck Bath Cycling Club J2 DNF DNF
8 Hayden Burton Bath Cycling Club U231 DNF DNF
10 Simon Ker Bath Cycling Club MB2 DNF DNF
16 Ross Phelps Bristol RC S2 DNF DNF
20 David Medhurst Cardiff Ajax CC S3 DNF DNF
24 John Edwards Cardiff JIF MD2 DNF DNF
36 Jeremy Rees Cycle Specific ME2 DNF DNF
58 Matthew Downie Primera-TeamJobs U232 DNF DNF
59 Jason Gault Primera-TeamJobs MD2 DNF DNF
60 Edward Hatfield Primera-TeamJobs J2 DNF DNF
61 Thomas Key Primera-TeamJobs S2 DNF DNF
62 David Billings Radeon-Bike Science RT MA2 DNF DNF
70 Thomas Ellis Southampton University RC U233 DNF DNF
76 Euan Davies University of Bath Cycling Club U232 DNF DNF
77 Frederik Scheske University of Exeter Cycling Club U232 DNF DNF
79 James Lewis BC Private Member S1 DNF DNF
17 Mitchell Webber BIKE Channel Canyon U231 DNS DNS
57 Michael Bradbury Primera-TeamJobs S2 DNS DNS
65 Dave Tilling Ride 24/7 S2 DNS DNS
4 Gareth Holtam Alé DMT Cipollini UK MB2 DQ DQ
28 Trevor Smith Cotswold Veldrijden MB2 DQ DQ
78 Ross Davies BC Private Member MB3 DQ DQ

Event 2 - Regional B 12/03/2017 10:17:41 1.4km + 3 laps of 28.72km = 87.56km, 39.96km/h *PROVISIONAL*

1 70 Sion Harlow Rhos On Sea Cycling Club U23 2:11:28 2:11:28
2 12 George Bazley Bristol Cycling Development Squad J 2:11:28 2:11:28
3 28 Joseph Rees Cardiff Ajax CC J 2:11:28 2:11:28
4 13 Morgan Curle Bristol Cycling Development Squad J 2:11:35 2:11:35 0:07
5 9 Tom Temple Bath Cycling Club J 2:11:35 2:11:35
6 8 Charlie Shields Bath Cycling Club J 2:11:39 2:11:39 0:11
7 1 Joseph Beckingsale Abergavenny Road Club J 2:11:39 2:11:39
8 75 David Thomas The Bulls MA 2:11:39 2:11:39
9 71 Matthew Lelliott Severn RC MB 2:11:39 2:11:39
10 64 Gary Sturch Pontypool RCC MD 2:11:39 2:11:39
11 32 Ryan Watkins Cardiff Ajax CC J 2:11:39 2:11:39
12 27 David Middleton Cardiff Ajax CC J 2:11:41 2:11:41 0:13
13 35 Zach Minto Cardiff JIF MC 2:11:41 2:11:41
14 19 Christopher Gibbard Bynea CC MB 2:11:41 2:11:41
15 15 Graham Reeves Bristol RC S 2:11:47 2:11:47 0:19
16 26 Daniel Maclean-Howell Cardiff Ajax CC J 2:11:47 2:11:47
17 11 Thomas Webb Bike Doctor S 2:11:52 2:11:52 0:24
18 37 Liam Harris Cwmcarn Paragon Cycle Club S 2:11:52 2:11:52
19 17 Joe Hawksworth Bristol South CC S 2:11:52 2:11:52
20 50 Samuel Holder DRK Racing S 2:11:52 2:11:52
21 22 Samuel Reakes Bynea CC J 2:12:01 2:12:01 0:33
22 54 Robert Slocombe Offcamber MC 2:12:02 2:12:02 0:34
23 29 Robert Sanderson Cardiff Ajax CC MB 2:12:02 2:12:02
24 14 Adam Maslen Bristol RC MA 2:12:02 2:12:02
25 18 James Stevens Bristol South CC MC 2:12:06 2:12:06 0:38
26 76 Nicholas Tyrie University of Bath Cycling Club U23 2:12:10 2:12:10 0:42
27 58 James Cartlidge Plymouth Corinthian CC MA 2:12:10 2:12:10
28 66 Christopher Davies Port Talbot Wheelers MB 2:12:16 2:12:16 0:48
29 79 Neil Lewis VELOFLOW CC MD 2:12:16 2:12:16
30 4 Daniel Soltys Army Cycling Union U23 2:12:18 2:12:18 0:50
31 69 Steven Whitehurst Radeon-Bike Science RT MC 2:12:25 2:12:25 0:57
32 45 Peter Habershon Gloucester City Cycling Club S 2:12:26 2:12:26 0:58
33 44 Bruce Diesel Gloucester City Cycling Club MD 2:12:26 2:12:26
34 3 Lloyd Dobson Army Cycling Union MB 2:12:31 2:12:31 1:03
35 65 Adam Tempest Pontypool RCC MD 2:12:38 2:12:38 1:10
36 33 David Stoyle Bath Cycling Club ME 2:12:43 2:12:43 1:15
37 52 James Williams Swansea University Cycling Team U23 2:12:47 2:12:47 1:19
38 78 Nathan Adams VELOFLOW CC MD 2:12:51 2:12:51 1:23
39 36 Daniel Fox Cwmcarn Paragon Cycle Club MA 2:13:01 2:13:01 1:33
40 61 Will Horn Plymouth Corinthian CC MB 2:13:17 2:13:17 1:49
41 68 Stuart Gourley Radeon-Bike Science RT MA 2:13:25 2:13:25 1:57
42 41 Neal Craig Forza Cycles Racing Team MD 2:13:30 2:13:30 2:02
43 73 Dominic Davies The Bulls U23 2:13:35 2:13:35 2:07
44 53 Tom Clements Offcamber MB 2:13:35 2:13:35
45 16 Iain Stuart Bristol RC MB 2:14:29 2:14:29 3:01
46 67 Darren Edwards Port Talbot Wheelers MC 2:14:31 2:14:31 3:03
47 51 Thomas Vale Monmouthshire Wheelers S 2:14:34 2:14:34 3:06
48 7 Charlie Parry Bath Cycling Club J 2:14:37 2:14:37 3:09
49 62 Adam Cole Pontypool RCC S 2:15:06 2:15:06 3:38
50 24 Thomas Dye Cardiff Ajax CC MA 2:15:13 2:15:13 3:45
51 80 Ben Nott BC Private Member S 2:16:05 2:16:05 4:37
52 6 Conor Chandler Bath Cycling Club J 2:18:23 2:18:23 6:55
53 60 Jonathan Ellis Plymouth Corinthian CC MB 2:18:54 2:18:54 7:26
54 20 Matthew Hanford Bynea CC J 2:25:09 2:25:09 13:41
55 55 Neil Burns Onit Cycle MB 2:25:09 2:25:09
56 39 Matthew Jameson Cwmcarn Paragon Cycle Club MC 2:25:21 2:25:21 13:53
57 23 Brecon Burnett Cardiff Ajax CC J 2:27:55 2:27:55 16:27
58 72 Hannah Walker Team WNT W 2:31:00 2:31:00 19:32
59 49 Tom Davies Marsh Tracks Race Team J 2:31:05 2:31:05 19:37
60 46 Jim Harley Gloucester City Cycling Club MB 2:31:12 2:31:12 19:44
61 42 Russell White Forza Cycles Racing Team MC 2:31:19 2:31:19 19:51
62 2 Jack Molton Alé DMT Cipollini UK J 2:45:07 2:45:07 33:39
63 25 David Jarrom Cardiff Ajax CC MB 2:48:12 2:48:12 36:44
64 5 Jacob Aries Bath Cycling Club J 2:48:15 2:48:15 36:47
10 Joshua Lewis Bike Doctor S DNF DNF
21 Edward Morgan Bynea CC J DNF
30 James Silcox Cardiff Ajax CC J DNF DNF
31 Tom Silcox Cardiff Ajax CC J DNF DNF
34 Delbert Delaronde Cardiff JIF MF DNF DNF
38 Byron Hooper Cwmcarn Paragon Cycle Club MA DNF DNF
47 Iain Holmes Gloucester City Cycling Club MB DNF DNF
48 Matt Wellings Gloucester City Cycling Club MC DNF DNF
56 David Long Onit Cycle MA DNF DNF
57 James Pugh Onit Cycle MA DNF DNF
59 Robert Cartlidge Plymouth Corinthian CC MA DNF DNF
63 Nick Hughes Pontypool RCC MC DNF DNF
74 Martin Skinner The Bulls MB DNF DNF
77 Max Moyles University of Exeter Cycling Club U23 DNF DNF
40 Morgan Jones Cwmcarn Paragon Cycle Club J DQ DQ
43 Justin Di Tommaso Gloucester City Cycling Club MD DQ DQ

No comments:

Post a Comment