Prendas Ciclismo

Prendas Ciclismo
Quality Clothing for 21 Years

Primera-Sports

TrainSharp Cycle Coaching

PRIMERA-SPORTS

Featured post

South Region Road & Circuit Race Calendar 2019

Saturday, 27 February 2016

Dewey Delivers First for Team Bottrill, A3crg 10 Report, Results!


John Dewey gave Team Bottrill their maiden victory, winning the A3crg Hardriders 10 at Liphook in Hampshire. Dewey missed Phil Sykes course record on the rolling B2070 course by 15 seconds but his 22:18 was 22 seconds faster than Rob Sharland (Paceline RT).
Sharland, winner of the Kingston Wheelers sporting 14, two weeks ago, was, in turn 29 seconds clear of Pete Tadros (In-Gear QuickVit Trainsharp RT) in third place. Tadros led Dewey by 4 seconds at the prime.
Fareham Wheelers duo, James Copeland, 23:17, & Gary Chambers, 23:19, finished 4th & 5th, reversing positions from the previous weeks VC ST Raphael event. Simone Dailey (A3crg) led the ladies home with 26:43.
Dewey, like most, was checking out the P886 course ahead of the national 10 championships in August: a sporting course? more an honest 10 to be honest, the biting easterly wind providing as much of a challenge as the profile. The long drags out of the villages of Rake & Sheet will break hearts, Sharland reckons a “long 20 or a short 21” will win the title, so it’s definitely no dragstrip either, a hard ride but a Hardriders? In the preceding road bike event,
Mattew Buckley (Andover Wheelers) beat Pedal Heaven pro, Mitch Webber by 3 seconds after Webber had led by a single second at the Rake hill prime after 2 miles.
Simon Healey made it a sort of clean sweep for the Wheelers as Webber started out with the Andover club as a junior.Well sign-posted, professionally marshalled, a £600 prize fund and a club event before the main race, A3crg know how to run an Open event.
Rider Reaction
John Dewey
“Absolutely chuffed, first race of the season so I did not know what to expect, I knew it was going to be tough, strange course, I know Rob Sharman has been going really well so I am really pleased with that, it was a bit of an unknown. I wanted to ride today because of the National ten later in the year, there is so much to think about in terms of pacing, I did not know what to expect, it was a tough day today, lots to learn, I would not call it a sporting course but it needs a lot of thought, yes delighted. I have been coached by Matt Bottrill for the last three months, the team is going to be delighted and its great for me to kick off with a win”
Rob Sharland
“Cold, big headwind, very blustery, probably not ideal on a deep rim wheel. Its probably hillier than the Kingston course but without the wind it’s probably a lot quicker. I thought John was probably going to win it, he has got very good power and weighs less than I do and has been working harder than me, I knew it was going to be tough, 700 feet of climbing in a 10, thats pretty lumpy!”
Pete Tadros
“I did my best, I expected Rob to beat me, i did not think John would go quite that fast though, I though Rob might beat him, the way back was very difficult, it’s definitely a sporting course, the long drag out of Sheet was the most difficult part, just trying to hold pace”

Lots more pictures on our facebook page

Brief Results
1 JOHN DEWEY (TEAM BOTTRILL) 22:18
2 ROB SHARLAND (PACELINE RT) 22:40
3 PETER TADROS (IN-GEAR QUICKVIT TRAINSHARP) 23:09
4 JAMES COPELAND (FAREHAM WH) 23:17
5 GARY CHAMBERS (FAREHAM WH) 23:19
6 JAMES MAPLEY (BLAZING SADDLES) 23:42
7 SIMON BERGNA (VC ST RAPHAEL/WAITES CONTRACTS) 24:02
8 SAMUEL WADSLEY (J) (POOLE WH) 24:12
9 CHARLIE LEECH (SOTON UNI CC)
10 RICHARD GILDEA (DIDCOT PHOENIX CC)
1ST LADY
SIMONE DAILEY (A3CRG) 26:43
Road Bikes
1 MATTHEW BUCKLEY (ANDOVER WH) 24:24
2 MITCH WEBBER (PEDAL HEAVEN RT) 24:27
3 SIMON HEALY (ANDOVER WH) 25:09
4 KIM LITTLE (GILLINGHAM & DIST WH) 25:24
5 ANDREW THOMAS (DULWICH PARAGON CC)
6 SEB ADER (A3CRG) 26:13
7 ANDREW LANGDOWN (BLAZING SADDLES) 26:15
8 PETER YOUNGHUSBAND (PETERSFIELS TRI CLUB) 26:16
9 JOEL GARNER (A3CRG) 26:18
10 LEON FIELDING (A3CRG) 26:34

Rake Hill Prime 2 Miles
Road Bike GPM Top 6:

1 - Matthew Buckley - Andover Wheelers ~ 00:04:53

2 - Mitchell Webber - Pedal Heaven RT ~ 00:04:54

3 - Kim Little - Gillingham & District Wheelers ~ 00:04:56

4 - Simon Healey - Andover Wheelers ~ 00:04:57

5 - Andrew Langdown - Blazing Saddles ~ 00:05:13

6 - Joel Garner - ...a3crg ~ 00:05:14

TT BikesGPM Top 6:

1 - Peter Tadros - In-Gear Quickvit Trainsharp RT ~ 00:04:35

=2 - Gary Chambers - Fareham Wheelers ~ 00:04:39

=2 - John Dewey - Team Bottrill ~ 00:04:39

4 - James Mapley - Blazing Saddles 00:04:40

5 - Simon Berogna - Velo Club St Raphael ~ 00:04:44

6 - Rob Sharland - Paceline RT ~ 00:04:46



Full Results
...a3crg #ardriders Ten P886 Rake to Petersfield ~ The Old Portsmouth Road
Saturday 27th February 2016
Event One: Road Bikes
1 Matthew Buckley Andover Wheelers Esp 24.59 00:24:24
2 Mitchell Webber Pedal Heaven RT Esp 24.54 00:24:27
3 Simon Healey Andover Wheelers Vet 23.86 00:25:09
4 Kim Little Gillingham & District Wheelers Sen 23.62 00:25:24
5 Andrew Thomas Dulwich Paragon CC Sen 23.11 00:25:58
6 Sebastian Ader ...a3crg Vet 22.89 00:26:13
7 Andrew Langdown Blazing Saddles Vet 22.86 00:26:15
8 Peter Younghusband Petersfield Tri Club Vet 22.84 00:26:16
9 Joel Garner ...a3crg Vet 22.81 00:26:18
10 Leon Fielding ...a3crg Vet 22.59 00:26:34
11 Ed Slot Sotonia CC Sen 22.18 00:27:03
12 Stuart Birnie Willesden CC Sen 21.94 00:27:21
13 James Horton CC Weymouth Sen 21.53 00:27:52
14 James Horan South Downs Bikes Vet 21.43 00:28:00
15 Damian Poulter Hounslow & District Wheelers Vet 21.42 00:28:01
16 Patrick Brennan ...a3crg Sen 21.04 00:28:31
17 Andy Tedd ...a3crg Vet 20.83 00:28:48
18 Jonathan Coleman ...a3crg Vet 20.77 00:28:53
19 Mark Wright ...a3crg Vet 20.53 00:29:14
20 Mike Anderson Velo Club St Raphael Vet 19.99 00:30:01
21 Billy Holman Royal Navy & Royal Marines CA Vet 19.92 00:30:07
22 Simon Hall Andover Wheelers Vet 19.50 00:30:46
23 Nigel Sign Fareham Wheelers Vet 19.44 00:30:52
24 Nicholas Cooper Andover Wheelers Vet 19.30 00:31:05
25 Chris Jolliffe New Forest CC Vet 19.11 00:31:24
26 Alan Miles Redhill CC Sen 18.90 00:31:45
27 Kirsty McSeveney Fareham Wheelers WS 18.87 00:31:48
28 David Libby Portsmouth Triathletes Vet 18.45 00:32:31
29 Mike Garner ...a3crg Vet 18.13 00:33:06
30 Agata Tomaszewska Southampton University RC WS 17.96 00:33:24
31 Nicola Proudlock Petersfield Tri Club WV 17.67 00:33:57
Event Two: TT Bikes
1 John Dewey Team Bottrill Sen 26.91 00:22:18
2 Rob Sharland Paceline RT Sen 26.47 00:22:40
3 Peter Tadros In-Gear Quickvit Trainsharp RT Vet 25.92 00:23:09
4 James Copeland Fareham Wheelers Sen 25.77 00:23:17
5 Gary Chambers Fareham Wheelers Sen 25.73 00:23:19
6 James Mapley Blazing Saddles Esp 25.32 00:23:42
7 Simon Berogna Velo Club St Raphael Vet 24.97 00:24:02
8 Samuel Wadsley Poole Wheelers Jun 24.79 00:24:12
9 Charlie Leech Southampton University RC Sen 24.69 00:24:18
10 Richard Gildea Didcot Phoenix CC Sen 24.57 00:24:25
11= Ben Hopwood Charlotteville CC Sen 24.54 00:24:27
11= James Peckham Sotonia CC Sen 24.54 00:24:27
13= Dave Dent Offshore RT Vet 24.32 00:24:40
13= Edd Charlton-Weedy Andover Wheelers Sen 24.32 00:24:40
15 Matthew Parfitt Charlotteville CC Sen 24.16 00:24:50
16 Phil Wilks Sotonia CC Sen 24.11 00:24:53
17 Paul Newsome Team ASL360 Sen 23.98 00:25:01
18 Julian Middlewick Hampshire Road Club Vet 23.75 00:25:16
19 David Dalton Fareham Wheelers Vet 23.65 00:25:22
20 John Samways Bournemouth Jubilee Wheelers Vet 23.62 00:25:24
21 Mark Valentine Poole Wheelers Vet 23.53 00:25:30
22 Shaun Smart Southdown Velo Vet 23.20 00:25:52
23 Anton Aro Team Finnfalz Sen 23.18 00:25:53
24 Nick Andrews Portsmouth North End CC Vet 23.14 00:25:56
25 Peter Oliver Fairly United CT Vet 23.00 00:26:05
26 Rob Sherrin ...a3crg Vet 22.96 00:26:08
27 Richard Moore Wyndymilla Vet 22.73 00:26:24
28 James Allwood Woking Cycle Club Sen 22.70 00:26:26
29= Gregory Hunt RT316 Vet 22.59 00:26:34
29= Tim Smales Velo Club Venta Sen 22.59 00:26:34
31 Damian Poulter Hounslow & District Wheelers Vet 22.51 00:26:39
32 Simone Dailey ...a3crg WS 22.46 00:26:43
33 Nick Jones Bournemouth Jubilee Wheelers Vet 22.43 00:26:45
34 Aran Stanton Velo Club St Raphael Vet 22.32 00:26:53
35 Darryl Barr ...a3crg Vet 22.28 00:26:56
36 Ollie Mitchell ...a3crg Sen 22.18 00:27:03
37 Sarah Matthews ...a3crg WV 22.15 00:27:05
38 Tim Jude Andover Wheelers Sen 22.13 00:27:07
39 David Churchill Bigfoot CC Vet 22.09 00:27:10
40 Jerry Bromyard Royal Navy & Royal Marines CA Vet 21.99 00:27:17
41 Drew Hosie ...a3crg Vet 21.95 00:27:20
42 Warren Peters ...a3crg Vet 21.94 00:27:21
43 David Sloan Andover Wheelers Sen 21.91 00:27:23
44 Stuart Thompson Andover Wheelers Vet 21.82 00:27:30
45 Peter McArdle Woking Cycle Club Vet 21.73 00:27:37
46 Thomas Goodyer Portsmouth North End CC Esp 21.67 00:27:41
47 Neil Mackley Fareham Wheelers Vet 21.42 00:28:01
48 Robert Dempster Southampton Tri Club Vet 20.83 00:28:48
49 Cole Pearce IOW Cycling Club Sen 20.77 00:28:53
50 Fabien Large Hastings & St Leonard's CC Juv 20.70 00:28:59
51 Peter Phipps ...a3crg Vet 20.68 00:29:01
52 Michelle Walter Bournemouth Arrow CC WV 20.60 00:29:08
53 Mike Boyce ...a3crg Vet 20.03 00:29:57
54 Tony Strickland Bournemouth Arrow CC Vet 20.01 00:29:59
55 Brian Garrard Bournemouth Arrow CC Vet 19.99 00:30:01
56 Robert Oliver Fareham Wheelers Vet 19.62 00:30:35
57 Martin Jones Fareham Wheelers Vet 19.46 00:30:50
58 Michelle Lock Offshore RT WV 19.00 00:31:35
59 Steve Hutt Portsmouth Triathletes Vet 18.98 00:31:37
60 Sandra Sellis Petersfield Tri Club WV 18.42 00:32:34
61 Ken Rayson ...a3crg Vet 16.64 00:36:03

Event Three: Club Event (Type B)

1 Tom Lane Blazing Saddles Sen 24.39 00:24:36
2 Paul Helyer Blazing Saddles Sen 22.29 00:26:55
3 Phill Bowley Alton CC Vet 21.74 00:27:36
4 Ruud Jonkers Portsmouth Triathletes Sen 21.65 00:27:43
5 Mark Capocci Portsmouth North End CC Vet 21.31 00:28:09
6 Nigel Bowley I-Team.co.uk Vet 20.71 00:28:58
7 Kevin Porter Portsmouth Triathletes Vet 20.58 00:29:09
8 Mike Boddington Come & Try It Vet 19.81 00:30:17
9 Jesse Baines Come & Try It WS 19.57 00:30:40
10 Simon Lunskey Come & Try It Vet 18.95 00:31:40
11 Lili McLean Come & Try It W Esp 18.92 00:31:43
12 Liz Steward Portsmouth Triathletes WS 18.14 00:33:05
13 Sophie Schryver Alton CC WJn 15.24 00:39:22

...a3crg Open Events (TT’s) 2016
Sun 24th April VTTA GP de Gentlemen 2up TTT 17 mile tt P886
Sun 31st July Sporting 10 Miler 10 mile tt P886
Wed 3rd Aug Mixed gender 2up 10m TT 10 mile tt P881
Sun 21st Aug RTTC 10 Mile National
Championship (South DC) 10 mile tt P886

This event was the second race in the new South DC Sporting Time Trial Series, which is a new
competition that is open to all first claim members of South DC affiliated clubs. You don’t have to
register, you will be automatically included as a rider from a club affiliated to the South DC. It rewards riders for taking on the more traditional and sporting courses rather than the modern drag-strips.

No comments:

Post a Comment