TrainSharp Cycle Coaching

PRIMERA

Prendas Ciclismo

Prendas Ciclismo
Quality Clothing for 21 Years

Featured post

South District Open Time Trials 2019

Save the Date

Save the Date
Perfs Pedal, 10th February 2019

Tuesday, 2 February 2016

Calshot Winter League #13 Full Results & Overall Standings


Alex Collins(Fareham Wheelers) will win the Calshot Track League, with just one round remaining the youngster is uncatchable. The 17 year old from Alverstoke in Hampshire has led the A league all winter and is a deserving winner. Barring a final round upset,Graham Jones (New Forest CC) will take the B league title. Lili Mclean (Andover Wh) has led the Womens league for most of the series but the hard working Caitlin Peters (Fareham Wheelers) could take the title if Mclean does not start the final round on Sunday (7th). Peters crashed heavily the day before at Newport but her determination is clear to see.
Richard Eastham (Bournemouth Jubilee Wh) looks set to take the Veterans league title. Final round 14 Sunday 7th February. The Calshot Winter Track League will be back in November, for its 20th year.

SENIOR ‘A’ LEAGUE: 28 LAP SCR
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
3rd Frank KILSBY VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles
SENIOR ‘A’ LEAGUE : POINTS RACE
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club 19 pts
2nd Frank KILSBY VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles 17 pts
3rd Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 14 pts
SENIOR ‘A’ LEAGUE: UNKNOWN DISTANCE
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Frank KILSBY VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles
3rd Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
SENIOR ‘A’ LEAGUE: SPRINT
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Frank KILSBY VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles
3rd Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
SENIOR ‘A’ LEAGUE: SCRATCH RACE
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
3rd Frank KILSBY VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles
VETERAN /JUNIOR / WOMEN : 2 km SCRATCH
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
3rd Brendan DREWETT Fareham Wheelers Cycling Club
4th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
5th Mercy WEBB Velo Club Venta
6th Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
7th Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
8th Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club
9th Doug CONROY Redmon CC
10th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
VETERAN /JUNIOR / WOMEN : UNKNOWN DISTANCE
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
3rd Mercy WEBB Velo Club Venta
4th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
5th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
6th Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
7th Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club
8th Doug CONROY Redmon CC
9th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
SENIOR ‘B’ LEAGUE: 28 LAP SCR
1st Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Graham JONES New Forest CC
3rd Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club
4th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
5th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
6th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
7th Doug CONROY Redmon CC
SENIOR ‘B’ LEAGUE : POINTS RACE
1st Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club 14 pts
2nd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC 12 pts
3rd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 10 pts
4th Graham JONES New Forest CC 3 pts
5th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club 2 pts
6th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
7th Doug CONROY Redmon CC
SENIOR ‘B’ LEAGUE: UNKNOWN DISTANCE
1st Graham JONES New Forest CC
2nd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3rd Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club
4th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
5th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
6th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
7th Doug CONROY Redmon CC
SENIOR ‘B’ LEAGUE: SPRINT
1st Graham JONES New Forest CC
2nd Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club
3rd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
4th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
SENIOR ‘B’ LEAGUE: SCRATCH RACE
1st Graham JONES New Forest CC
2nd Chris DAY Poole Wheelers Cycling Club
3rd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
4th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
5th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
6th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
7th Doug CONROY Redmon CC
9th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East

YOUTH U16: WARM - UP
1st Mercy WEBB Velo Club Venta
2nd Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
4th Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
5th Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U16: 1km SCRATCH
1st Mercy WEBB Velo Club Venta
2nd Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
4th Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
5th Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U16: POINTS
1st Mercy WEBB Velo Club Venta 23 pts
2nd Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club 12 pts
3rd Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club 7 pts
4th Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club 6 pts
5th Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC 2 pts
YOUTH U16/U14: HANDICAP
1st Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club
2nd Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
3rd Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
4th Elliot COX Portsmouth North End CC
5th Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
6th Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
7th Freddie BALL Andover Wheelers
8th Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
9th Mercy WEBB Velo Club Venta
YOUTH U16: SPRINT
1st Mercy WEBB Velo Club Venta
2nd Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
4th Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club
5th Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
YOUTH U16: SCRATCH
1st Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
2nd Mercy WEBB Velo Club Venta
3rd Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
4th Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club
5th Lucy GADD Poole Wheelers Cycling Club

YOUTH U14: WARM - UP
1st Elliot COX Portsmouth North End CC
2nd Freddie BALL Andover Wheelers
3rd Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
4th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U14: 1km SCRATCH
1st Elliot COX Portsmouth North End CC
2nd Freddie BALL Andover Wheelers
3rd Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
4th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U14: POINTS
1st Elliot COX Portsmouth North End CC 25 pts
2nd Freddie BALL Andover Wheelers 15 pts
3rd Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood 6 pts
4th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club 4 pts
YOUTH U14: SPRINT
1st Elliot COX Portsmouth North End CC
2nd Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
3rd Freddie BALL Andover Wheelers
4th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U14: SCRATCH
1st Elliot COX Portsmouth North End CC
2nd Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
3rd Freddie BALL Andover Wheelers
4th Ben WILLSON Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
5th Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers


YOUTH U12: WARM - UP
1st Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
2nd Jamie WHITCHER Poole Wheelers Cycling Club
3rd Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
4th Jude BEATON Portsmouth North End CC
5th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
6th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
7th Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U12: 1km SCRATCH
1st Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
2nd Jamie WHITCHER Poole Wheelers Cycling Club
3rd Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
4th Jude BEATON Portsmouth North End CC
5th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
6th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
7th Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U12: POINTS
1st Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers 18 pts
2nd Jamie WHITCHER Poole Wheelers Cycling Club 14 pts
3rd Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers 8 pts
4th Jude BEATON Portsmouth North End CC
5th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
6th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
7th Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U12: HANDICAP
1st Jude BEATON Portsmouth North End CC
2nd Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
3rd Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
4th Jamie WHITCHER Poole Wheelers Cycling Club
5th Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
6th Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
7th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12: SPRINT
1st Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
2nd Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
3rd Jamie WHITCHER Poole Wheelers Cycling Club
4th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club

YOUTH U12: SCRATCH
1st Jamie WHITCHER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
3rd Jude BEATON Portsmouth North End CC
4th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
5th Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U10: WARM – UP
1st Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
3rd Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
4th Ella BEATON Portsmouth North End CC
5th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
YOUTH U10: SCRATCH
1st Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
3rd Ella BEATON Portsmouth North End CC
4th Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
5th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
YOUTH U10: POINTS
1st Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 12 pts
2nd Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers 11 pts
3rd Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers 5 pts
4th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC 2 p;ts
5th Ella BEATON Portsmouth North End CC
YOUTH U10/U8: HANDICAP
1st Oliver GILL Poole Wheelers CC
2nd Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
3rd Ella BEATON Portsmouth North End CC
4th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
5th Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
6th Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
7th Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U10: SPRINT
1st Ella BEATON Portsmouth North End CC
2nd Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
3rd Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
4th Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
5th Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers


YOUTH U10: SCRATCH
1st Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
2nd Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
3rd Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
4th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
5th Ella BEATON Portsmouth North End CC

YOUTH U8: WARM – UP
1st Oliver GILL Poole Wheelers CC
2nd Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC

YOUTH U8: SCRATCH
1st Oliver GILL Poole Wheelers CC
2nd Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC

YOUTH U8: POINTS
1st Oliver GILL Poole Wheelers CC 13 pts
2nd Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC 11 pts

YOUTH U8: SPRINT
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
2nd Oliver GILL Poole Wheelers CC

YOUTH U8: SCRATCH
1st Oliver GILL Poole Wheelers CC
2nd Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
Overall Standings

A LEAGUE
1 Alex COLLINS Fareham Wheelers CC 154
2 Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 41
3 Harvey McNAUGHTON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 32
4 Brendan DREWETT Fareham Wheelers CC 25
5 Frank KILSBY VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles 24
6 Matthew POSNER Southampton University Road Club 23
7 Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 11
8 Alistair FIELDING Black Line 10
9 Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 8
10 Charlie COOPER VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles 6
B LEAGUE
1 Graham JONES New Forest CC 101
2 Chris DAY Poole Wheelers CC 87
3 Simon PETTIFER Poole Wheelers CC 87
4 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Whlrs 78
5 Jeremy GILL Poole Wheelers CC 20
Matthew POSNER Southampton University Road Club 20
7 Matthew MARKS Southampton University Road Club 19
8 Ian DONOHUE Southern Planning Practice 8
9 Anna NEWTON Team Helen’s 5
10 Gareth LLEWELLYN Poole Wheelers CC 4
Micheal COURAGE Bournemouth Jubilee Whlrs 4
12 Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 3
13 Caitlin PETERS Fareham Wheelers Cycling Club 2
Paul GILES Portsmouth North End CC 2
15 Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 1
Logan TOWNSEND Counties Moniakon CC 1
Lili McLEAN Andover Wheelers 1
YOUTH A
1 Mercy WEBB Velo Club Venta 107
2 Vaughan MARRIS Fareham Wheelers Cycling Club 99
3 Caitlin PETERS Fareham Wheelers Cycling Club 92
4 Lucy GADD Poole Wheelers CC 40
5 Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 31
6 Victoria LOVETT i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 26
7 Emily BRIDSON Jersey CA Youth Academy 20
8 Ben SELFE Lee Valley Youth CC 12
9 Joe McGUINNESS Hillingdon Slipstreamers 11
10 Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club 8
YOUTH B
1 Elliot COX Portsmouth North End CC 152
2 Owen GILES Portsmouth North End CC 110
3 Ben WILLSON Poole Wheelers CC 51
4 Freddie BALL Andover Wheelers 39
5 Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 39
6 Thomas DAY Poole Wheelers CC 29
7 Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC 10
8 Joe McGUINNESS Hillingdon Slipstreamers 9
9 James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 1
10 Ritchie SELFE Lee Valley Youth CC 1

YOUTH C
1 Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers 141
2 James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 71
3 Joe O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 71
4 Jamie WHITCHER Solent Pirates 63
5 Peter DRABBLE VC Meudon 22
6 Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers 20
7 Ben GILL Poole Wheelers CC 14
8 Aiden DEWHIRST Poole Wheelers CC 10
9 Alex BLACKMORE Poole Wheelers CC 10
10 Jude BEATON Portsmouth North End CC 5
11 Joshua GOLLICKER Preston Park Youth Cycling Club 5
12 Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club 4
Isaac WARRINGTON Solent Pirates 4
14 Jack WEBB Maindy Flyers 2

YOUTH D
1 Pascal GIRET Hillingdon Slipstreamers 142
2 Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 69
3 Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 60
4 Peter DRABBLE VC Meudon 45
5 James BROWN Palmer Park Velo RT / awcycles 28
6 Ella BEATON Portsmouth North End CC 24
7 Bobbie O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 23
8 Finlay O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 18
9 Patrick ATKINSON Poole Wheelers Cycling Club 18
10 Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Whlrs 7
11 Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club 6
12 Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC 5
13 Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC 2
14 Amelia COLEMAN Hillingdon Slipstreamers 1
YOUTH E
1 Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club 176
2 Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 146
3 Finlay O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 17
VETERANS
1 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Whlrs 43
2 Graham JONES New Forest CC 24
3 Jeremy GILL Poole Wheelers CC 14
4 Simon PETTIFER Poole Wheelers CC 7
5 Doug CONROY Redmon CC 5
6 Gareth LLEWELLYN Poole Wheelers CC 4
Jim ROBERTSON BC PM - South East 3
8 Paul GILES Portsmouth North End CC 1
Ian DONOHUE Southern Planning Practice 1
JUNIORS
1 Alex COLLINS Fareham Wheelers CC 43
2 Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 17
3 Brendan DREWETT Fareham Wheelers CC 10
4 Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 4
5 Charlie COOPER VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles 3
6 Harvey McNAUGHTON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 2
7 Kyle HENDERSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 1
WOMEN
1 Lili McLEAN Andover Wheelers 29
2 Caitlin PETERS i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 25
3 Becky BELLWORTHY Southampton University Road Club 17
4 Mercy WEBB Velo Club Venta 14
5 Lucy GADD Poole Wheelers CC 8
6 Emily BRIDSON Jersey CA Youth Academy 4
7 Victoria LOVETT i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem

No comments:

Post a Comment