Prendas Ciclismo

Prendas Ciclismo
Quality Clothing for 21 Years

On the Rivet Chamois Cream

PRIMERA

TrainSharp Cycle Coaching

TrainSharp Cycle Coaching
Probably the Strongest & most able coaching team

Featured post

South Region Road Race Calendar 2018

Saturday, 6 April 2013

Fielding Third at Junior Tour Of Mendips!


Harrison Fielding (Poole Wheelers) took third place on the 64 mile stage 1 of the junior tour of the Mendips. Fielding was part of a four man group that escaped at half distance. The quartet worked well together opening a gap of38 seconds on the bunch. Zac May (Wales Junior Development) won the sprint with all four given the same time. Sundays hilly, 60 mile stage at Chew Stoke, Somerset will see round 1 of the National Junior Series decided.

Stage 1
1 Zachery May Wales Junior Development 2:36:41
2 Joe Evans Hargroves Cycles RT-Specialized
3 Harrison Fielding Poole Whls CC
4 James Shaw Forme Bikes UK
5 Jake Womersley Team Sportscover/Bioracer @ 38
6 Charlie Tanfield Teamwallis CHH Racing Team
7 Gabriel Cullaigh RST Clothing/Trigon Bikes
8 Matthew Hargroves Hargroves Cycles RT-Specialized
9 Adam Lewis Wolverhampton Whls
10 Oliver Moors Prestige Velo Club
11 Owen James Wales
12 William Thomas Velocity WD-40
13 George Wood Maldon & District CC
14 Sean McGovern Teamwallis CHH Racing Team
15 Harry Franklin Team De ver
16 James King Team Sportscover
17 Callum Ferguson Halesowen A & CC
18 Mitchell Webber Primera-Specialized
19 Jake Kelly Team Microgaming Isle of Man
20 Connor Swift Bike Box Alan/Whiston Velo
21 Tristan Robbins Cardiff JIF
22 George Withers AW Cycles
23 Jake Cowen Biketreks Racing Academy
24 Henry Hunter Teamwallis CHH Racing Team
25 Joseph Wiltshire Wales
26 Joel Kelly Mid Devon CC
27 Germain Burton Team De ver
28 Theo Doncaster Cycle Club Ashwell
29 Leon Mazzone Team Microgaming Isle of Man
30 Craig McAuley VO2 Development Team
31 Joe Kirkham Hargroves Cycles RT-Specialized
32 Jacob Scott Team Sportscover Bioracer
33 William Staveley Dirtwheels Cycles
34 Oliver Maxwell Forme Bikes UK
35 Peter Cocker Forme Bikes UK
36 Ashley Dennis Team De ver
37 Struan McInnes RST Racing Team
38 Alex Hopper Teamwallis CHH Racing Team
39 Christian Braybrooke Velocity WD-40
40 Cameron Woolsey Cycle Club Ashwell @ 42
41 Ryan O’Shea Team Jersey
42 Joshua Knights Champion System/Maxgear
43 James Knox Champion System/Maxgear
44 Andy Leigh Velocity WD-40
45 Thomas Baylis Mid Devon CC @ 44
46 Jamie Dudley Team Microgaming Isle of Man
47 Harry Loader Mid Devon CC
48 Luc Hall Kuota – Spinergy – GSG
49 Christopher Welburn Lichfield City CC
50 Aaron Handley Bike Box Alan/Whiston Velo
51 Joshua Townson Dirtwheels Cycles
52 David Bolland Bike Box Alan/Whiston
53 Scott Gurnett Minehead Cycling Club @ 46
54 Ben Le Brocq Team Jersey @ :50
55 Scott Auld Dirtwheels Cycles @ 55
56 Daniel Alderton Team Jersey @4:24
57 Jordan Sewrey Team Jersey @6:02
58 Stephen Williams Wales @21:12
59 Adam Beddall Gloucester City CC @21:58
60 William Perrett Heanor Clarion CC @24:31
61 Joshua Parkin Aprire Bicycles @ 26:00
62 Kye Martin Mid Devon CC @ 26:00
63 Joshua Cutler RST Racing Team
64 Noah Godman Severn RC
65 Jonathan Chapman Cycle Club Ashwell
66 Sean Henderson North Devon Wheelers
67 Jacob Keatt Private 3rd
68 Wojciech Kosciuszko Ythan CC
69 Fabio Close Biketreks Racing Academy
70 Jack Kennett Prestige Velo Club
71 Leo Lerner VO2 Development Team
72 Matthew Buck VO2 Development Team @40:00
73 Ben Hetherington Dirtwheels Cycles @ 43:15
74 Joseph Crolla AW Cycles @44:40
75 Will Houghton Hillingdon Cycling Club @ 1:00:03
75 Duncan Heywood One and All Cycling @1:00:03

SPRINT
1 Zachery May Wales 25
2 Harrison Fielding Poole Whls CC 22
3 James Shaw Forme Bikes UK 16
4 Joe Evans Hargroves Cycles RT-Specialized 13
5 Joseph Wiltshire Wales 10
6 Peter Cocker Forme Bikes 7
7 Scott Auld Dirtwheels Cycles 5
8 Adam Lewis Wolverhampton Whls 3
9 Jake Womersley Team Sportscover 1

Fielding slipped back on stage two after being dropped on one of the many climbs,"It was a good learning experience and i know where to improve" said the Poole Wheeler who finished in 32nd place.

Results:

Final General Classification:
1 Tristan Robbins Cardiff JIF 4:59:34
2 James King Team Sportscover @ 2 seconds
3 James Shaw Forme Bikes UK @ 48
4 Gabriel Cullaigh RST Racing Team @ 49
5 Joe Evans Hargroves Cycles RT-Specialized-Trant-Next-Elliott's @ 55
6= Jake Kelly Team Microgaming Isle of Man @ 1:26
6= Henry Hunter Teamwallis CHH Racing Team @ 1:26
8 Joe Kirkham Hargroves Cycles RT-Specialized-Trant-Next-Elliott's @ 1:29
9 Jake Womersley Team Sportscover @ 1:31
10= James Knox Champion System/Maxgear/Base @ 1:37
10= Andy Leigh Velocity WD-40 same time

King of the Mendips:
1 Thomas Baylis Mid Devon CC 20
2= Tristan Robbins Cardiff JIF 17
2= James King Team Sportscover 17
4 Jacob Scott Team Sportscover 10
5 Peter Cocker Forme Bikes UK 8
5 Leon Mazzone Team Microgaming Isle of Man 8
7 Andy Leigh Velocity WD-40 7
8 Joe Kirkham Hargroves Cycles RT-Specialized-Trant-Next-Elliott's 6
9 Gabriel Cullaigh RST Racing Team 5
10 James Shaw Forme Bikes UK 3

Team competition:
1 Team Sportscover 15:01:54
2 Forme Bikes UK @ 4:25
3 Team De Ver @ 5:10
4 Hargroves Cycles RT-Specialized-Trant-Next-Elliott's @ 5:55
5 Wales Junior Development Programme @ 6:12
6 Team Microgaming Isle of Man @ 6:17
7 Teamwallis CHH Racing Team @ 8:09

Stage 1:
1 Zachery May Wales Junior Development Programme 2:36:41
2 Joe Evans Hargroves Cycles RT-Specialized-Trant-Next-Elliott's same time
3 Harrison Fielding Poole Wheelers CC st
4 James Shaw Forme Bikes UK st
5 Jake Womersley Team Sportscover @38 seconds
6 Charlie Tanfield Teamwallis CHH Racing Team st
7 Gabriel Cullaigh RST Racing Team st
8 Matthew Hargroves Hargroves Cycles RT-Specialized-Trant-Next-Elliott's st
9 Adam Lewis Wolverhampton Wheelers st
10 Oliver Moors Prestige Velo Club st

Stage 2:
1 Tristan Robbins Cardiff JIF 2:22:15
2 James King Team Sportscover @ 2 seconds
3 Gabriel Cullaigh RST Racing Team @ 49
4 James Shaw Forme Bikes UK @ 1:26
5 Henry Hunter Teamwallis CHH Racing Team same time
6 Jake Kelly Team Microgaming Isle of Man st
7 Joe Kirkham Hargroves Cycles RT-Specialized-Trant-Next-Elliott's @ 1:29
8 Jake Womersley Team Sportscover @ 1:31
9 Andy Leigh Velocity WD-40 @ 1:33
10 Joe Evans Hargroves Cycles RT-Specialized-Trant-Next-Elliott's same time




No comments:

Post a Comment