Prendas Ciclismo

Prendas Ciclismo
Quality Clothing for 21 Years

On the Rivet Chamois Cream

PRIMERA

TrainSharp Cycle Coaching

TrainSharp Cycle Coaching
Probably the Strongest & most able coaching team

Featured post

South Region Road Race Calendar 2018

Sunday, 6 May 2012

Bournemouth & District WCA 25 Start List & Full Result



Bournemouth & District WCA 25 P413/25 13/05/2012
Start List
1 Linda Connor Southampton Tri Club 07:01
2 James Chant Gillingham and District Wheelers / Wheels Cycles
3 Charlie Lawson CC Weymouth
4 John James Marriner Bournemouth Jubilee Wheelers
5 Jason Feltus Coalville Whs
6 Simon Barfoot Gillingham and District Wheelers / Wheels Cycles Tank slapper
7 Nick Frewin Bournemouth Jubilee Wheelers
8 Norman Harvey Sotonia CC
9 John Trout 1st Chard Wheelers Cycle life
10 Julian Thacker VC ST Raphael / Waite contracts/Hewitt cycles
11 Dean Ward 1st Chard Wheelers
12 William Simmons Bournemouth Jubilee Wheelers
13 Rod Bowditch Yeovil CC velofaster
14 David Moran 1st Chard Wheelers
15 Martin Beale VC ST Raphael / Waite contracts/Hewitt cycles
16 William Clark Bournemouth Jubilee Wheelers Disc Will
17 Patrick Dunn CC Weymouth
18 Eddy Toal Bournemouth Jubilee Wheelers
19 Paul Stockley Wessex Road Club pastchampion
20 Dave Pickering Bournemouth Jubilee Wheelers pickers
21 John Heffernan New Forest CC
22 Andrew Lawrence 1st Chard Wheelers
23 Terry Belbin Poole Wheelers
24 Phillip Evans Bournemouth Jubilee Wheelers
25 Simon Berogna VC ST Raphael / Waite contracts/Hewitt cycles
26 Hugo Baldacchino Yeovil CC
27 Derek Stannett Southampton Tri Club
28 Jeremy Summers Minehead CC
29 Kevin Ridge Bournemouth Jubilee Wheelers
30 Gary Dighton Poole Wheelers
31 Lesley Walkling A3CRG
32 Stephen Birtwistle Poole Wheelers
33 Colin Crocker Sotonia CC
34 Darryl Marcus-Hanks Southampton Tri Club
35 Tom Alliban Revo Racing
36 Claire Day Born to Bike(Bridgetown cycles)
37 Mark German 1st Chard Wheelers
38 Stephen Wood Antelope Racing Team
39 Claire Beirne Southampton Tri Club
40 Stephen Walkling A3CRG
41 Simon Barnes GA Cycles
42 Tim Day Born to Bike(Bridgetown cycles)
43 Claire Newman Crabwood CC
44 Judith Martin Poole Wheelers
45 Gary Allan GA Cycles
46 Bryce Riglar CC Weymouth
47 Cliff Rowe Bournemouth Jubilee Wheelers
48 Chris Hughes New Forest CC
49 Brian Wakley Wessex Road Club
50 Paul Jones Bournemouth Jubilee Wheelers
51 Gary Tuskin Poole Wheelers
52 John Chapman CC Weymouth
53 Rob Ellis VC ST Raphael / Waite contracts/Hewitt cycles
54 Chris Summers Sotonia CC
55 Terry Icke Poole Wheelers
56 Dave Moffett 1st Chard Wheelers
57 Jon Clemas Ride bike
58 Phil Harvey Bournemouth Jubilee Wheelers
59 Peter Wooldridge Southampton Tri Club
60 Julian Jenkinson Contre La Montre
61 Andy Rivett VC ST Raphael / Waite contracts/Hewitt cycles
62 Kevin King Sotonia CC
63 Alan Millard Westbury Whs
64 Stuart Peckham New Forest CC
65 Glenn Longland Antelope Racing Team
66 Martin Piper Wightlink/offshore RT
67 Ian Cardy CC Weymouth
68 Gordon Scott Chippenham & District Wheelers
69 David England Crabwood CC
70 Stephen Whitewick Contre la Montre
PHOTO, REG HASKELL

Result
1 Stephen Whitewick Contre la Montre 00:52:13 MV +15:54
2 Julian Jenkinson Contre La Montre 00:53:17 MV +13:44
3 Terry Icke Poole Wheelers 00:53:53 MV +18:18
4 Tom Alliban Revo Racing 00:54:20 MV +13:47
5 Stephen Walkling VC ST Raphael / Waite contracts/Hewitt cycles 00:54:26 MV +12:24
6 Gary Dighton Poole Wheelers 00:54:30 MV +12:08
7 Simon Berogna VC ST Raphael / Waite contracts/Hewitt cycles 00:54:36 M
8 Paul Jones Bournemouth Jubilee Wheelers 00:54:48 MV +11:25
9 Dave Pickering Bournemouth Jubilee Wheelers 00:55:20 MV +11:53
10 Andy Rivett VC ST Raphael / Waite contracts/Hewitt cycles 00:55:24 M
11 Gary Allan GA Cycles 00:55:58 MV +10:28
12 John Heffernan New Forest CC 00:56:13 MV +11:54
13 Patrick Dunn CC Weymouth 00:56:16 M
14 Dave Moffett 1st Chard Wheelers 00:57:25 MV +9:48
15 Martin Piper wightlink/offshore RT 00:57:51 MV +8:22
16 Kevin King Sotonia CC 00:58:09 MV +9:47
17 Simon Barfoot Gillinghamand District Wheelers/WheelsCycle 00:58:11 MV +8:39
18 Stephen Wood Antelope Racing Team 00:58:27 MV +9:07
19 Julian Thacker VC ST Raphael / Waite contracts/Hewitt cycles 00:58:48 MV +7:25
20 Bryce Riglar CC Weymouth 00:58:51 M
21 John Chapman CC Weymouth 00:58:51 MV +9:05
22 Jason feltus Coalville Whs 00:59:11 MV +7:02
23 Charlie Lawson CC Weymouth 00:59:17 M
24 Jon Clemas Bournemouth Jubilee Wheelers 00:59:28 M
25 Cliff Rowe Bournemouth Jubilee Wheelers 00:59:30 MV +8:58
26 Hugo Baldacchino Yeovil CC 00:59:35 MV +6:38
27 Stephen Birtwistle Poole Wheelers 00:59:39 MV +6:34
28 Gary Tuskin Poole Wheelers 00:59:50 MV +7:00
29 Nick Frewin Bournemouth Jubilee Wheelers 00:59:56 MV +8:44
30 Martin Beale VC ST Raphael / Waite contracts/Hewitt cycles 01:00:01 M
31 Kevin Ridge Bournemouth Jubilee Wheelers 01:00:27 MV +7:18
32 Lesley Walkling VC ST Raphael / Waite contracts/Hewitt cycles 01:00:32 FV +12:02
33 James Chant Gillingham and District Wheelers/ Wheels Cycles 01:00:42 MV +5:31
34 Chris Hughes New Forest CC 01:00:54 MV +6:51
35 Gordon Scott Chippenham & District Wheelers 01:01:19 MV +6:48
36 William Clark Bournemouth Jubilee Wheelers 01:01:45 M
37 Dean Ward 1st Chard Wheelers 01:01:50 M
38 Jeremy Summers Minehead CC 01:02:19 M
39 Stuart Peckham New Forest CC 01:02:25 MV +3:48
40 Tim Day Born to Bike(bridgetown cycles) 01:02:27 MV +7:01
41 David England Crabwood CC 01:02:54 MV +9:17
42 Andrew Lawrence 1st Chard Wheelers 01:02:59 MV +4:35
43 John James Marriner Bournemouth Jubilee Wheelers 01:03:02 MV +5:05
44 Phillip Evans Bournemouth Jubilee Wheelers 01:03:31 MV +3:30
45 Alan Millard Westbury Whs 01:03:40 MV +4:16
46 Paul Stockley Wessex Road Club 01:03:56 M
47 William Simmons Bournemouth Jubilee Wheelers 01:04:10 MV +5:44
48 Mark German 1st Chard Wheelers 01:04:30 MV +3:58
49 Colin Crocker Sotonia CC 01:04:52 MV +5:32
50 Claire Newman Crabwood CC 01:05:41 FV +8:04
51 Terry Belbin Poole Wheelers 01:06:43 MV +0:51
52 Phil Harvey Bournemouth Jubilee Wheelers 01:07:08 MV +0:48
53 David Moran 1st Chard Wheelers 01:07:44 MV +3:12
54 Linda Connor Southampton Tri Club 01:10:08 FV +2:38
55 Norman Harvey Sotonia CC 01:13:32 MV +4:00
56 Chris Summers Sotonia CC 01:14:07 MV
57 John Trout 1st Chard Wheelers Cycle life 01:14:09 MV
58 Eddy Toal Bournemouth Jubilee Wheelers 01:17:49 MV
59 Brian Wakley Wessex Road Club 01:20:37 MV
1001 Rod Bowditch Yeovil CC MV APP
1002 Darryl Marcus-Hanks Southampton Tri Club MV APP
1003 Claire Day Born to Bike(bridgetown cycles) FV APP
1004 Judith Martin Poole Wheelers FV APP
1005 Rob Ellis VC ST Raphael / Waite contracts/Hewitt cycles MV APP
1006 Peter Wooldridge Southampton Tri Club M APP
1007 Ian Cardy CC Weymouth M APP
1008 Claire Beirne Southampton Tri Club F DNF (missed part)
1009 Simon Barnes GA Cycles MV DNF (missed lap)
1010 Derek Stannett Southampton Tri Club MV DNS
1011 Glenn Longland Antelope Racing Team MV DNS

No comments:

Post a Comment