Prendas Ciclismo

Prendas Ciclismo
Quality Clothing for 21 Years

Primera-Sports

TrainSharp Cycle Coaching

PRIMERA-SPORTS

Featured post

South Region Road & Circuit Race Calendar 2019

Monday, 28 March 2016

Upper Taw Road Race, Start List


Results – Upper Taw Road Race

1 Miles Burton Bath Cycling Club
2 Matthew Cox Giant Cycling Club – Halo Film…
3 Stuart Robb Taw Velo
4 Oliver Yates Somerset RC – The Bicycle Chai…
5 Devon Round Mid Shropshire Wheelers
6 James Gray VC St Raphael
7 James Cartlidge Plymouth Corinthian CC
8 David Johnson Mid Devon CC
9 Ryan Weston Poole Wheelers CC
10 Jack Salvidge Exeter Wheelers
11 James Mitri Team Tor 2000 Kalas Sportswear
12 Myles Gerrard Tanks Direct Cycling
13 Daniel Wellings Somerset RC – The Bicycle Chai…
14 Matthew Franklin Bristol RC
15 Mark Pierce Tavistock Whlrs NorthShoreGall…
16 Matthew Saunders Royal Navy & Royal Marines CA
17 Ashley Towey Mid Devon CC
18 Andrew Perkins Mid Devon CC
19 Will Horn Plymouth Corinthian CC
20 Ian Cullen Mid Devon CC
21 Adrian Reynolds Somerset RC – The Bicycle Chai…
22 Gareth Bushnell Mid Devon CC
23 Sam Pantling

THE MID-DEVON CYCLING CLUB
Present
THE 2016 UPPER TAW ROAD RACE for 3rd & 4th CATEGORY RIDERS
To be held on
SUNDAY 3rd APRIL 2016

The race starts at 11.05 (After Stage 3 of the Totnes-Vire Stage Race has commenced)
Under the Technical Regulations of the British Cycling Federation

HQ – Okehampton Community Recreation, Mill Road, OKEHAMPTON, EX20 1PW
(Adjacent to Okehampton College)

EVENT HEADQUARTERS opens at 09.00 hours
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
AWARDS – total £335.00
Winner £60.00
Runner-up £50.00, Third £45.00, Fourth £40.00, Fifth £35.00, Sixth £30.00, Seventh £25, Eighth £20.00
3 x Primes of £10.00 at the finish line


Sunday 3rd APRIL - COURSE DETAILS –
Gather at the back of the Industrial Estate Road until Stage 3 of the Totnes-Vire race has started.

Leave the race HQ, Ohehampton Recreational Centre (OCRA). Proceed in your own time and according to the Highway Code through the town centre & on to the B3260 (Old A30). Climb hill and turn left into the Beardown Road part of the industrial estate. Line up as directed but well away from the junction.
After Stage 3 of the Totnes-Vire Race has started and when called come to the start line race some 30 metres short of the entrance to the industrial estate (GR SX 600 954)
Continue through Sticklepath, care great on the descent into and through the village, to join the A382 at a roundabout. Take the first exit (M2) and in 1000 metres go left (M2) on to the A3124. Continue to de Bathe Cross where go left (M2) on to the A3072. In 400 metres go s/o to the B3215. Climb Appledore Hill (Prime on laps 1 & 2 ). Proceed to the edge of Okehampton where left into Limehayes Road (M2) & then left (M2) on to the old A30 and in 400 metres to complete a circuit of 28 kms.
On lap 3 the prime is near the top of the hill beyond Sticklepath and opposite a house called “Glenhaven”.
Repeat for a total of 3 circuits.
Prime point is on top of Appledore Hill on laps 1 and 2 and beyond Sticklepath on Lap 3
Finish prior to the junction with Beardown Road and between Monkey Puzzle Drive and Moorfields Close

On crossing the finish line continue over the railway bridge to turn left into road leading to Fatherford Farm.
Do not return to the finish line till all finishers in the main bunch have finished


No. First Name Last Name Club / Team Name

1 Gareth Bushnell Mid Devon CC
2 Tobie Clarke Mid Devon CC
3 Ian Cullen Mid Devon CC
4 Mike Gratton Mid Devon CC
5 David Johnson Mid Devon CC
6 Steven Jones Mid Devon CC
7 Harry Loader Mid Devon CC
8 Owen Messenger Mid Devon CC
9 Andrew Parker Mid Devon CC
10 Ed Parker Mid Devon CC
11 Andrew Perkins Mid Devon CC
12 Ashley Towey Mid Devon CC
13 Nicholas Weddall Mid Devon CC
14 Bob Foxwell 1st Chard Whls
15 Mark Hughes 1st Chard Whls
16 Russell Parris 1st Chard Whls
17 Ruan Bester Bath Cycling Club
18 Laurence Birdsey Bath Cycling Club
19 Miles Burton Bath Cycling Club
20 Hayden Burton Bath Cycling Club
21 Iain Cade Bath Cycling Club
22 Steven Cottington Bath Cycling Club
23 Darren Edwards Bath Cycling Club
24 Nic McKibbin Bath Cycling Club
25 Will Swarbrick Bath Cycling Club
26 Tom Brookes Bristol RC
27 Matthew Franklin Bristol RC
28 Rob Handley Bristol RC
29 Philip Borrett Charterbank Potburys RT
30 Tim Hammond Charterbank Potburys RT
31 Robert Wadsworth Clevedon & District RC
32 William Hornby Cycle Sport South Hams
33 Craig Bellew Cycles Scuderia RT
34 Ben Martin Cycles Scuderia RT
35 Adrian Prust Cycles Scuderia RT
36 Barnaby Cox Cycology Sunwise
37 James Dudden Cycology Sunwise
38 Robert Edgell Cycology Sunwise
39 Steve Thomas Dream Cycling Race Team
40 Paul Batley Exeter Wheelers
41 Craig Lawson Exeter Wheelers
42 Adam Sainsbury Exeter Wheelers
43 Jack Salvidge Exeter Wheelers
44 Matthew Cox Giant Cycling Club - Halo Films
45 Nara Ishikawa Lanhydrock Wheelers
46 Henry Fawcett NFTO Race Club – DNS (Apology)
47 Jack Elston North Devon Wheelers - South Fork
48 Simon Ogden North Devon Wheelers - South Fork
49 Justin Reincke North Devon Wheelers - South Fork
50 Josh Coyne Okehampton Cycle Club
51 Adrian Littlejohns One and All Cycling
52 Robert Cartlidge Plymouth Corinthian CC
53 James Cartlidge Plymouth Corinthian CC
54 James Cox Plymouth Corinthian CC
55 Andrew Flynn Plymouth Corinthian CC
56 James Hill Plymouth Corinthian CC
57 Will Horn Plymouth Corinthian CC
58 Samuel Wadsley Poole Wheelers CC
59 Ryan Weston Poole Wheelers CC
60 Sam Pantling Private Member
61 Robert Lewis Royal Navy & Royal Marines CA
62 Matthew Saunders Royal Navy & Royal Marines CA
63 Alistair Stubbs Royal Navy & Royal Marines CA
64 Adrian Reynolds Somerset RC - The Bicycle Chain
65 Daniel Wellings Somerset RC - The Bicycle Chain
66 Richard Woodward Somerset RC - The Bicycle Chain
67 Oliver Yates Somerset RC - The Bicycle Chain
68 Myles Gerrard Tanks Direct Cycling
69 Ben Kerwin Tavistock Whlrs NorthShoreGallery
70 Mark Pierce Tavistock Whlrs NorthShoreGallery
71 Daniel Strong Tavistock Whlrs NorthShoreGallery
72 Stuart Robb Taw Velo
73 Pete Douglass Team Tor 2000 Kalas Sportswear
74 Oliver George Team Tor 2000 Kalas Sportswear
75 James Mitri Team Tor 2000 Kalas Sportswear
76 Alexander Todd University of Exeter Cycling Club
77 Oliver Wright UPC - Velosmith
78 James Gray VC St Raphael
79 George Jones VC St Raphael
80 Stephen Potts VC St Raphael


RESERVES

81 Doug Arnold Mid Devon CC
82 Brad James Mid Devon CC
83 David Hunt VC Liberte
84 Devon Round Mid-Shropshire Wheelers
85 Ben Warman Yeovil CC
86 Richard Whitehouse Bike Chain-Ricci
86 Kieran Ellis Bristol South CC

No comments:

Post a Comment