Saturday, 12 September 2020

Portsmouth Evening Circuits Results & Final Standings


Result: Portsmouth Evening Circuits 09/09/2020

E/1/2/3/J/W RACE 1:3
1st Joe PARKER 2 Racing Club Ravenna
2nd Dan BYRNE J2 Primera-TeamJobs
3rd Luis COUTINHO 2 Racing Club Ravenna
4th Jacob ARIES 2 Kuota – GSG
5th Sebastian OTTLEY 3 Racing Club Ravenna
6th Sam STEWART 3 Racing Club Ravenna
7th Ian LEGG 3 British Cycling Private Member – South
8th David BONE 3 Racing Club Ravenna
9th Gareth FIFORD 3 Portsmouth North End CC
10th Nick BARBER 3 Royal Air Force CA
11th Adam DART 3 Farnborough & Camberley CC
12th George COTTRELL A Poole Wheelers CC
13th Freya RICHARDSON WJ2 Awol
14th Chris PARKER 3 VCGH
Matthew CALLAGHAN 3 Hart Evolution Racing Team
Isaac WARRINGTON J3 Montezuma’s Race Team
Nicholas BELL 2 Racing Club Ravenna

E/1/2/3/J/W
1st Luis COUTINHO 2 Racing Club Ravenna
2nd Dan BYRNE J2 Primera-TeamJobs
3rd Sebastian OTTLEY 3 Racing Club Ravenna
4th Jacob ARIES 2 Kuota – GSG
5th David BONE 3 Racing Club Ravenna
6th Gareth FIFORD 3 Portsmouth North End CC
7th Sam STEWART 3 Racing Club Ravenna
8th Chris PARKER 3 VCGH
9th Joe PARKER 2 Racing Club Ravenna
10th Adam DART 3 Farnborough & Camberley CC
11th Nick BARBER 3 Royal Air Force CA
12th Ian LEGG 3 British Cycling Private Member – South
13th Freya RICHARDSON WJ2 Awol
14th George COTTRELL A Poole Wheelers CC
Matthew CALLAGHAN 3 Hart Evolution Racing Team
Isaac WARRINGTON J3 Montezuma’s Race Team
Nicholas BELL 2 Racing Club Ravenna

E/1/2/3/J/W
1st Dan BYRNE J2 Primera-TeamJobs
2nd Luis COUTINHO 2 Racing Club Ravenna
3rd Sam STEWART 3 Racing Club Ravenna
4th Joe PARKER 2 Racing Club Ravenna
5th David BONE 3 Racing Club Ravenna
6th Jacob ARIES 2 Kuota – GSG
7th Sebastian OTTLEY 3 Racing Club Ravenna
8th Adam DART 3 Farnborough & Camberley CC
9th Ian LEGG 3 British Cycling Private Member – South
10th Chris PARKER 3 VCGH
11th Gareth FIFORD 3 Portsmouth North End CC
12th George COTTRELL A Poole Wheelers CC
13th Nick BARBER 3 Royal Air Force CA
14th Freya RICHARDSON WJ2 Awol

Final Overall Classification
3/J3
1st Sam STEWART Racing Club Ravenna 224
2nd Gareth FIFORD Portsmouth North End CC 180
3rd Ian LEGG British Cycling Private Member - South 154
4th Jamie WHITCHER BmthCycleworks VitecFire FordCE 142
5th David BONE Racing Club Ravenna 130
6th Isaac WARRINGTON Montezuma's Hargroves Race Team 126
7th Connor INNES Valley Striders CC 122
8th Seb OTTLEY Racing Club Ravenna 120
9th Alistair PLATT Charlotteville CC 120
10th Nick BARBER Royal Air Force CA 112
11th Max DOYLE a3crg 98
12th Jacob SCHNABEL Meudon Pedal Heaven Le Col RT 92
13th George COTTRELL Poole Wheelers CC 90
14th Freya RICHARDSON Awol 78
15th Chris PARKER VCGH 72
16th Matthew CALLAGHAN Hart Evolution Racing Team 62
17th Ian DONOHUE British Cycling Private Member - South 54
18th Matthew PUDDICK Portsmouth North End CC 54
19th Philip MCNAMARA Full Gas Racing Team 48
20th Oliver HURDLE Southampton University Road Club 44
21st Adam DART Farnborough & Camberley CC 38
22nd Tom AUSTIN Dirty Wknd 36
23rd Carl FIFORD Islington CC 34
24th Andy DIXON Paceline RT 28
25th Paul BAISCH PB Cycle Coaching Racing Team 24
26th Frazer DOUGLAS VC Meudon 24
27th Vivienne TOMLIN CC London 22
28th Alex COLLINS Royal Navy & Royal Marines CA 20
29th Andrew ROWLAND 20


E/1/2/3/J/W
1st James ASHCROFT Nopinz Symec Development Team 140
2nd Harry JOHNSON Nopinz Symec Race Team 136
4th Joe PARKER Racing Club Ravenna 132
3rd Red WALTERS Black Cyclists Network 96
5th Luis COUTINHO Racing Club Ravenna 88
6th Jacob ARIES Kuota - GSG 88
7th Tony BONESS Racing Club Ravenna 82
8th Dan BYRNE Primera-TeamJobs 48
9th Jordon GILES Southampton University Road Club 46
10th Iwan JONES Jeremy Rees Cycles RT 42
11th Piers JAMES Team Vision Innovative Leisure 42
12th Adam DART Farnborough & Camberley CC 38


Coming ..
Following on from the August Saturday weekend event we have rescheduled some of the cancelled lockdown Saturdays. We are hoping to be able to offer the following enhanced provisional programme for additional categories at the venue on the weekend.

Saturdays
26th September
17th October

All events are to be timed 15 minutes max with breaks of at least 15 minutes between the category events. Field sizes will be a max of 24

Morning session from 0900:
U8/U10/U12 boys and girls
U14/16 boys and girls: 2 events minimum
Women: 2 events minimum

Afternoon Session: 3/3J: 3 events minimum
E/1/2/3J: 3 events minimum

Entry is through the BC WEBSITE:
£15 seniors £10 youth A/B £7.50 youth C/D/E
Entrants will need to adhere to the Covid-19 self-assessment.

No comments:

Post a comment