Primera

TrainSharp Cycle Coaching

TrainSharp Cycle Coaching
Probably the Strongest & most able coaching team

Prendas Ciclismo

Prendas Ciclismo
Quality Clothing for 21 Years

On the Rivet Chamois Cream

PRIMERA

Wednesday, 25 January 2017

Calshot Track League #10 Results, Standings


SENIOR ‘AB’ LEAGUE: 28 LAP SCR
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3rd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
4th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
5th Doug CONROY Redmon CC
6th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
SENIOR ‘AB’ LEAGUE : POINTS RACE
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club 30 pts
2nd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 18 pts
3rd Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club 8 pts
4th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC 4 pts
5th Glen REDMAN CC Basingstoke
6th Doug CONROY Redmon CC
7th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
SENIOR ‘AB’ LEAGUE: UNKNOWN DISTANCE
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3rd Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
4th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
5th Glen REDMAN CC Basingstoke
6th Doug CONROY Redmon CC
7th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
SENIOR ‘AB’ LEAGUE: SPRINT
1st Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
2nd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3rd Glen REDMAN CC Basingstoke
4th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
SENIOR ‘AB’ LEAGUE: SCRATCH RACE
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3rd Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
4th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
5th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
6th Glen REDMAN CC Basingstoke
7th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
8th Doug CONROY Redmon CC

VETERANS /JUNIORS / WOMEN: 2 km SCRATCH
1st Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
2nd Alex COLLINS Primera-TeamJobs
3rd Joshua KNOWLES Palmer Park Velo RT / awcycles
4th Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
5th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
6th Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
7th Glen REDMAN CC Basingstoke
8th Doug CONROY Redmon CC
9th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
JUNIOR / VETERANS / WOMEN : UNKNOWN DISTANCE
1st Alex COLLINS Primera-TeamJobs
2nd Joshua KNOWLES Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
4th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
5th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
6th Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
7th Glen REDMAN CC Basingstoke
8th Emma KEILLER Charlotteville Cycling Club
9th Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC
10th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
11th Doug CONROY Redmon CC
YOUTH U16/U4: WARM - UP
1st Joshua KNOWLES Palmer Park Velo RT / awcycles
2nd Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
3rd Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
4th Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
5th Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
6th Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
7th Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
8th Emma KEILLER Charlotteville Cycling Club
9th Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC
10th Conor THORNYCROFT Zappi's Racing Team

YOUTH U16/U14: 1km SCRATCH
1st Joshua KNOWLES Palmer Park Velo RT / awcycles
2nd Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
3rd Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
4th Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
5th Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
6th Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC
7th Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
8th Emma KEILLER Charlotteville Cycling Club
9th Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
10th Conor THORNYCROFT Zappi's Racing Team
YOUTH U16/U14: POINTS
1st Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 25 pts
2nd Joshua KNOWLES Palmer Park Velo RT / awcycles 14 pts
3rd Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club 14 pts
4th Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club 3 pts
5th Emma KEILLER Charlotteville Cycling Club 2 pts
6th Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
7th Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
8th Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
9th Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC
10th Conor THORNYCROFT Zappi's Racing Team
YOUTH U16: HANDICAP
1st Conor THORNYCROFT Zappi's Racing Team
2nd Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC
3rd Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
4th Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
5th Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
6th Emma KEILLER Charlotteville Cycling Club

YOUTH U14: HANDICAP
1st Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
2nd Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
3rd Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
YOUTH U14: SPRINT
1st Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
3rd Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers

YOUTH U16: SPRINT
1st Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
2nd Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Joshua KNOWLES Palmer Park Velo RT / awcycles
4th Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
YOUTH U16/U14: SCRATCH
1st Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
2nd Joshua KNOWLES Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
4th Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
5th Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
6th Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
7th Emma KEILLER Charlotteville Cycling Club
8th Conor THORNYCROFT Zappi's Racing Team
9th Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
10th Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC
YOUTH U12: WARM - UP
1st Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Luke GOODWILL Preston Park Youth Cycling Club
3rd Charlie ABEL Poole Wheelers Cycling Club
4th Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
5th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
6th Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC
7th Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC
YOUTH U12: WARM - UP
1st Luke GOODWILL Preston Park Youth Cycling Club
2nd Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3rd Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
4th Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
5th Charlie ABEL Poole Wheelers Cycling Club
6th Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC
7th Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC
YOUTH U12: POINTS
1st Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 19 pts
2nd Luke GOODWILL Preston Park Youth Cycling Club 17 pts
3rd Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers 9 pts
4th Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC 5 pts
5th Charlie ABEL Poole Wheelers Cycling Club 2 pts
6th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
7th Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC

YOUTH U12: HANDICAP
1st Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
2nd Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
3rd Charlie ABEL Poole Wheelers Cycling Club
4th Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC
5th Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
6th Luke GOODWILL Preston Park Youth Cycling Club
7th Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC
YOUTH U12: SPRINT
1st Charlie ABEL Poole Wheelers Cycling Club
2nd Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3rd Luke GOODWILL Preston Park Youth Cycling Club
4th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12: SCRATCH
1st Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Charlie ABEL Poole Wheelers Cycling Club
3rd Luke GOODWILL Preston Park Youth Cycling Club
4th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
5th Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
6th Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC
YOUTH U10: WARM – UP
1st Patrick ATKINSON Poole Wheelers CC
2nd Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
3rd Oliver GILL Poole Wheelers CC
4th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
5th Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U10: SCRATCH
1st Patrick ATKINSON Poole Wheelers CC
2nd Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
3rd Oliver GILL Poole Wheelers CC
4th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
5th Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U10: POINTS
1st Patrick ATKINSON Poole Wheelers CC 20 pts
2nd Oliver GILL Poole Wheelers CC 12 pts
3rd Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers 8 pts
4th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
5th Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers

YOUTH U10: HANDICAP
1st Oliver GILL Poole Wheelers CC
2nd Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
3rd Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
4th Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
5th Patrick ATKINSON Poole Wheelers CC
YOUTH U10: SPRINT
1st Patrick ATKINSON Poole Wheelers CC
2nd Oliver GILL Poole Wheelers CC
3rd Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
4th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
5th Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U10: SCRATCH
1st Patrick ATKINSON Poole Wheelers CC
2nd Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
3rd Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
4th Oliver GILL Poole Wheelers CC
5th Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U8: WARM – UP
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
2nd Harrison HENDY IOW Cycling Club
YOUTH U8: SCRATCH
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
2nd Harrison HENDY IOW Cycling Club
YOUTH U8: POINTS
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC 15 pts
2nd Harrison HENDY IOW Cycling Club 9 pts
YOUTH U8: HANDICAP
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
2nd Harrison HENDY IOW Cycling Club
YOUTH U8: SPRINT
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
2nd Harrison HENDY IOW Cycling Club
YOUTH U8: SCRATCH
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
2nd Harrison HENDY IOW Cycling Club

Overall Standings after Round 10

A LEAGUE
1 Alex COLLINS Fareham Wheelers CC 101
2 Frank KILSBY VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles 29
2 Andy SHACKEL Team Wiggle 13
3 Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 10
4 Brendan DREWETT Fareham Wheelers CC 7
B LEAGUE
1 Simon PETTIFER Poole Wheelers CC 142
2 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers 72
3 Jeremy GILL Poole Wheelers CC 38
4 Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 12
5 George SKINNER Salisbury Road & Mountain Bike CC 8
6 Glen REDMAN CC Basingstoke 5
Alexandra DIEM Southampton University Road Club 5
Paul GILBERT High Wycombe CC 5
9 Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club 4
10 Josh KNOWLES Palmer Park Velo RT / awcycles 3
11 Caitlin PETERS i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 2
12 Doug CONROY Redmon CC 1
YOUTH A
1 Josh KNOWLES Palmer Park Velo RT / awcycles 117
2 Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club 68
3 Elliot COX Velo Club Venta 66
4 Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 34
5 Caitlin PETERS i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 12
6 Tom DAY Poole Wheelers CC 10
7 Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC 8
8 Sam FREEMAN Solent Pirates 4
Owen GILES Portsmouth North End CC 3
YOUTH B
1 James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 115
2 Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers 52
3 Joe O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 50
4 Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers 39
5 Danny HAVEY Fareham Wheelers CC 29
6 Jamie WHITCHER Poole Wheelers CC 24
7 Abby OLD Hillingdon Slipstreamers 17
8 Tom STRINGER Hillingdon Slipstreamers 12
9 Nathaniel BROOKES Gillingham & District Wheelers CC 7
10 Charlotte KELLY Bournemouth Arrow CC 5
11 Peter DRABBLE VC Meudon 2
Jodie LEACH Mud Sweat n Gears CC 2
YOUTH C
1 Ben GILL Poole Wheelers CC 103
2 Charlie ABEL Poole Wheelers CC 56
3 Sophie TILLER Solent Pirates 45
4 Luke GOODWILL Preston Park Youth Cycling Club 24
5 Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 21
6 Caitlin LOVELESS Hillingdon Slipstreamers 20
Callum ROBINS Solent Pirates 20
8 Stanley KENT Hillingdon Slipstreamers 15
9 Pascal GIRET Velo Club De Londres 12
10 Bobbie O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 9
Ella BEATON Solent Pirates 9
12 Aiden DEWHIRST Poole Wheelers CC 8
13 Brody CROCKFORD BC PM - South 3
14 Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club 2

YOUTH D
1 Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 117
2 Patrick ATKINSON Poole Wheelers Cycling Club 52
3 Stanley KENT Hillingdon Slipstreamers 45
4 Finlay O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 38
5 Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club 33
6 Bobbie O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 22
7 Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club 12
8 Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC 11
Oliver KENT Hillingdon Slipstreamers 8
Sam GILBERT Hillingdon Slipstreamers 8
11 Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers 5
YOUTH E
1 Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 154
2 Harrison HENDY IOW Cycling Club 108
3 Albie ATKINSON Poole Wheelers Cycling Club 24
4 Oliver TOOLEY Poole Wheelers Cycling Club 18
5 Ruby ISAAC Fenland Clarion Cycling Club 8
VETERANS
1 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Whlrs 50
2 Jeremy GILL Poole Wheelers CC 29
3 Glen REDMAN North Hampshire Road Club 15
4 Doug CONROY Redmon CC 6
5 Paul GILBERT High Wycombe CC 3
Jim ROBERTSON BC PM - South East 3
7 Simon PETTIFER Poole Wheelers CC 2
8 Steve COX Velo Club Venta 1
JUNIORS
1 Alex COLLINS Fareham Wheelers CC 32
2 Josh KNOWLES Palmer Park Velo RT / awcycles 30
3 Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club 19
4 Elliot COX Velo Club Venta 8
5 Tom DAY Poole Wheelers CC 3
6 Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 2
7 Sam FREEMAN Solent Pirates 1
WOMEN
1 Alexandra DIEM Southampton University Road Club 36
2 Caitlin PETERS i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 15
3 Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC 9
4 Emma KEILLER Charlotteville Cycling Club 2

No comments:

Post a Comment