Primera

TrainSharp Cycle Coaching

TrainSharp Cycle Coaching
Probably the Strongest & most able coaching team

Prendas Ciclismo

Prendas Ciclismo
Quality Clothing for 21 Years

On the Rivet Chamois Cream

PRIMERA

Featured post

Dorset Inter-Club Hill Climb Series 2017

Tuesday, 20 December 2016

Calshot Track League #7 Results & Standings



1st Frank KILSBY VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles
2nd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3rd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
4th Leighton SMITH Bournemouth Arrow CC
5th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
6th Glen REDMAN CC Basingstoke
7th Alexandra DIEM Southampton University Road Club
8th Doug CONROY Redmon CC
9th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
SENIOR ‘AB’ LEAGUE : POINTS RACE
1st Frank KILSBY VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles 30 pts
2nd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 18 pts
3rd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC 10 pts
4th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club 2 pts
5th Leighton SMITH Bournemouth Arrow CC
6th Glen REDMAN CC Basingstoke
7th Alexandra DIEM Southampton University Road Club
8th Doug CONROY Redmon CC
9th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
SENIOR ‘AB’ LEAGUE: UNKNOWN DISTANCE
1st Frank KILSBY VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles
2nd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3rd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
4th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
5th Glen REDMAN CC Basingstoke
6th Alexandra DIEM Southampton University Road Club
7th Leighton SMITH Bournemouth Arrow CC
8th Doug CONROY Redmon CC
9th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
SENIOR ‘AB’ LEAGUE: SPRINT
1st Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
3rd Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
4th Glen REDMAN CC Basingstoke
5th Leighton SMITH Bournemouth Arrow CC
6th Frank KILSBY VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles

SENIOR ‘AB’ LEAGUE: SCRATCH RACE
1st Joshua KNOWLES Palmer Park Velo RT / awcycles
2nd Frank KILSBY VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles
3rd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
4th Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
5th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
6th Alexandra DIEM Southampton University Road Club
7th Glen REDMAN CC Basingstoke
8th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
9th Doug CONROY Redmon CC
10th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
VETERANS/ JUNIORS/WOMEN: 2 km SCRATCH
1st Joshua KNOWLES Palmer Park Velo RT / awcycles
2nd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
3rd Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
4th Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
5th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
6th Sam FREEMAN Solent Pirates
7th Alexandra DIEM Southampton University Road Club
8th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
9th Glen REDMAN CC Basingstoke
10th Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC
11th Doug CONROY Redmon CC
12th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
VETERANS/JUNIOR/WOMEN: UNKNOWN DISTANCE
1st Alexandra DIEM Southampton University Road Club
2nd Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC
3rd Doug CONROY Redmon CC
4th Joshua KNOWLES Palmer Park Velo RT / awcycles
5th Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
6th Glen REDMAN CC Basingstoke
7th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
8th Sam FREEMAN Solent Pirates
9th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
10th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
11th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East

YOUTH U16: WARM - UP
1st Joshua KNOWLES Palmer Park Velo RT / awcycles
2nd Elliot COX Velo Club Venta
3rd Sam FREEMAN Solent Pirates
4th Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
5th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
6th Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC
YOUTH U16: 1km SCRATCH
1st Elliot COX Velo Club Venta
2nd Joshua KNOWLES Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
4th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
5th Sam FREEMAN Solent Pirates
6th Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC
YOUTH U16: POINTS
1st Joshua KNOWLES Palmer Park Velo RT / awcycles 25 pts
2nd Elliot COX Velo Club Venta 11 pts
3rd Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club 11 pts
4th Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC 7 pts
5th Sam FREEMAN Solent Pirates 6 pts
6th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U16: HANDICAP
1st Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Elliot COX Velo Club Venta
3rd Sam FREEMAN Solent Pirates
4th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
5th Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC
6th Joshua KNOWLES Palmer Park Velo RT / awcycles
YOUTH U16: SPRINT
1st Elliot COX Velo Club Venta
2nd Joshua KNOWLES Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
4th Sam FREEMAN Solent Pirates
YOUTH U16: SCRATCH
1st Joshua KNOWLES Palmer Park Velo RT / awcycles
2nd Elliot COX Velo Club Venta
3rd Sam FREEMAN Solent Pirates
4th Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
5th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
6th Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC

YOUTH U14: WARM - UP
1st Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
2nd James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
4th Jamie WHITCHER Poole Wheelers Cycling Club
5th Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
6th Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
7th Tom STRINGER Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U14: 1km SCRATCH
1st Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
2nd James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Jamie WHITCHER Poole Wheelers Cycling Club
4th Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
5th Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
6th Tom STRINGER Hillingdon Slipstreamers
7th Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
YOUTH U14: POINTS
1st Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers 15 pts
2nd James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 14 pts
3rd Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers 10 pts
4th Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club 10 pts
5th Jamie WHITCHER Poole Wheelers Cycling Club 8 pts
6th Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers 3 pts
7th Tom STRINGER Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U14: HANDICAP
1st Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Tom STRINGER Hillingdon Slipstreamers
3rd Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
4th Jamie WHITCHER Poole Wheelers Cycling Club
5th Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
6th Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
7th James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
YOUTH U14: SPRINT
1st James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
2nd Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
3rd Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
4th Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club

YOUTH U14: SCRATCH
1st James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
2nd Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
3rd Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
4th Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
5th Jamie WHITCHER Poole Wheelers Cycling Club
6th Tom STRINGER Hillingdon Slipstreamers
7th Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
YOUTH U12: WARM - UP
1st Pascal GIRET Velo Club De Londres
2nd Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
3rd Caitlin LOVELESS Hillingdon Slipstreamers
4th Callum ROBINS Solent Pirates
5th Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC
6th Ella BEATON Solent Pirates
7th Brody CROCKFORD British Cycling Private Member – South
YOUTH U12: SCRATCH
1st Pascal GIRET Velo Club De Londres
2nd Caitlin LOVELESS Hillingdon Slipstreamers
3rd Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
4th Callum ROBINS Solent Pirates
5th Brody CROCKFORD British Cycling Private Member – South
6th Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC
7th Ella BEATON Solent Pirates
YOUTH U12: POINTS
1st Pascal GIRET Velo Club De Londres 25 pts
2nd Caitlin LOVELESS Hillingdon Slipstreamers 13 pts
3rd Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club 12 pts
4th Callum ROBINS Solent Pirates
5th Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC
6th Ella BEATON Solent Pirates
7th Brody CROCKFORD British Cycling Private Member – South
YOUTH U12: HANDICAP
1st Ella BEATON Solent Pirates
2nd Brody CROCKFORD British Cycling Private Member – South
3rd Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
4th Pascal GIRET Velo Club De Londres
5th Caitlin LOVELESS Hillingdon Slipstreamers
6th Callum ROBINS Solent Pirates
7th Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC
YOUTH U12: SPRINT
1st Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
2nd Caitlin LOVELESS Hillingdon Slipstreamers
3rd Ella BEATON Solent Pirates
4th Callum ROBINS Solent Pirates
YOUTH U12: SCRATCH
1st Pascal GIRET Velo Club De Londres
2nd Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
3rd Caitlin LOVELESS Hillingdon Slipstreamers
4th Callum ROBINS Solent Pirates
5th Brody CROCKFORD British Cycling Private Member – South
6th Ella BEATON Solent Pirates
7th Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC

YOUTH U10: WARM – UP
1st Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
3rd Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
4th Patrick ATKINSON Poole Wheelers CC
5th Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
6th Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
7th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
8th Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U10: SCRATCH
1st Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
3rd Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
4th Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
5th Patrick ATKINSON Poole Wheelers CC
6th Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
7th Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club
8th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
YOUTH U10: POINTS
1st Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 20 pts
2nd Patrick ATKINSON Poole Wheelers CC 12 pts
3rd Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers 8 pts
4th Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
5th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
6th Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
7th Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club
8th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
YOUTH U10: HANDICAP
1st Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club
2nd Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
3rd Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
4th Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
5th Patrick ATKINSON Poole Wheelers CC
6th Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
7th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
8th Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers

YOUTH U10: SPRINT
1st Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Patrick ATKINSON Poole Wheelers CC
3rd Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
4th Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U10: SCRATCH
1st Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
3rd Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
4th Patrick ATKINSON Poole Wheelers CC
5th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
6th Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club
7th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
8th Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers

YOUTH U8: WARM – UP
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
2nd Harrison HENDY IOW Cycling Club
YOUTH U8: SCRATCH
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
2nd Harrison HENDY IOW Cycling Club
YOUTH U8: POINTS
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC 15 pts
2nd Harrison HENDY IOW Cycling Club 9 pts
YOUTH U8: HANDICAP
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
2nd Harrison HENDY IOW Cycling Club
YOUTH U8: SPRINT
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
2nd Harrison HENDY IOW Cycling Club
YOUTH U8: SCRATCH
1st Harrison HENDY IOW Cycling Club
2nd Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC

Overall after Round 7
A LEAGUE
1 Alex COLLINS Fareham Wheelers CC 77
2 Frank KILSBY VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles 29
2 Andy SHACKEL Team Wiggle 13
3 Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 10
4 Brendan DREWETT Fareham Wheelers CC 7
B LEAGUE TOT
1 Simon PETTIFER Poole Wheelers CC 99
2 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers 53
3 Jeremy GILL Poole Wheelers CC 21
4 Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 12
5 George SKINNER Salisbury Road & Mountain Bike CC 8
6 Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club 4
Paul GILBERT High Wycombe CC 4
8 Josh KNOWLES Palmer Park Velo RT / awcycles 3
9 Glen REDMAN CC Basingstoke 2
10 Doug CONROY Redmon CC 1
Caitlin PETERS i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 1
YOUTH A
1 Josh KNOWLES Palmer Park Velo RT / awcycles 73
2 Elliot COX Velo Club Venta 66
3 Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club 40
4 Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 21
5 Caitlin PETERS i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 11
6 Tom DAY Poole Wheelers CC 10
7 Sam FREEMAN Solent Pirates 4
8 Owen GILES Portsmouth North End CC 3
YOUTH B
1 James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 86
2 Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers 52
3 Joe O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 26
4 Jamie WHITCHER Poole Wheelers CC 24
5 Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers 15
6 Danny HAVEY Fareham Wheelers CC 12
Abby OLD Hillingdon Slipstreamers 9
8 Tom STRINGER Hillingdon Slipstreamers 7
9 Charlotte KELLY Bournemouth Arrow CC 5
10 Nathaniel BROOKES Gillingham & District Wheelers CC 2
Peter DRABBLE VC Meudon 2
Jodie LEACH Mud Sweat n Gears CC 2
YOUTH C
1 Ben GILL Poole Wheelers CC 85
2 Sophie TILLER Solent Pirates 45
3 Charlie ABEL Poole Wheelers CC 36
4 Caitlin LOVELESS Hillingdon Slipstreamers 20
5 Callum ROBINS Solent Pirates 20
6 Pascal GIRET Velo Club De Londres 12
7 Ella BEATON Solent Pirates 9
8 Aiden DEWHIRST Poole Wheelers CC 8
9 Ella BEATON Solent Pirates 5
10 Brody CRROCKFORD BC PM - South 2
11 Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club 2

YOUTH D
1 Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 102
2 Stanley KENT Hillingdon Slipstreamers 45
3 Finlay O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 24
4 Bobbie O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 22
Patrick ATKINSON Poole Wheelers Cycling Club 22
6 Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club 15
7 Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC 6
8 Oliver KENT Hillingdon Slipstreamers 4
9 Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club 3
10 Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers 1
Sam GILBERT Hillingdon Slipstreamers 1
YOUTH E TOT
1 Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 102
2 Harrison HENDY IOW Cycling Club 70
3 Albie ATKINSON Poole Wheelers Cycling Club 24
4 Oliver TOOLEY Poole Wheelers Cycling Club 18
5 Ruby ISAAC Fenland Clarion Cycling Club 8
VETERANS
1 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Whlrs 32
2 Jeremy GILL Poole Wheelers CC 17
3 Glen REDMAN North Hampshire Road Club 11
4 Doug CONROY Redmon CC 6
5 Jim ROBERTSON BC PM - South East 3
6 Simon PETTIFER Poole Wheelers CC 2
7 Steve COX Velo Club Venta 1
Paul GILBERT High Wycombe CC 1
JUNIORS
1 Alex COLLINS Fareham Wheelers CC 21
2 Josh KNOWLES Palmer Park Velo RT / awcycles 15
3 Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club 9
4 Elliot COX Velo Club Venta 8
5 Tom DAY Poole Wheelers CC 3
6 Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 2
7 Sam FREEMAN Solent Pirates 1

WOMEN
1 Alexandra DIEM Southampton University Road Club 24
2 Caitlin PETERS i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 9
3 Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC 4

The league resumes on January 8th 2017



No comments:

Post a Comment