Primera

TrainSharp Cycle Coaching

TrainSharp Cycle Coaching
Probably the Strongest & most able coaching team

Prendas Ciclismo

Prendas Ciclismo
Quality Clothing for 21 Years

On the Rivet Chamois Cream

PRIMERA

Featured post

Dorset Inter-Club Hill Climb Series 2017

Monday, 12 December 2016

Calshot Track League #6 Collins in Control, Full Results


Alex Collins (Fareham Wheelers) continues to boss the Calshot league, picking up victories in the Scratch, Sprint & Unknown distance at latest round. Collins did not have it all his own way though, Elliot Cox (VC Venta),Joshua Knowles (Palmer Park Velo) & Harry Johnson (Fareham Wheelers) never letting the league leader relax.
Yes, numbers are down in the senior leagues but races & points still have to be won and Collins has done just that. The 17 year old from Fareham will move to Primera-Teamjobs for the 2017 season and will need to add some road stamina to his track speed. Perfs is his "home" race and the National Junior Road Race series are in his sights.
Simon Pettifer (Poole Wh) leads the B league ahead of Richard Eastham (Bournemouth Jubilee Wh), the pair fighting a private battle that too often Pettifer won. Both determined, one stronger. While the senior league numbers may be struggling the junior leagues are thriving, with enthusiastic, competitive racing. Calshot Track League continues next Sunday, 18th, before taking a two week festive break, then resumes on Sunday January 8th. Look out also for exciting news on the new Friday night, Bournemouth Summer Track League!

Lots more pictures on our FACEBOOK page

SENIOR A LEAGUE / YOUTH A: WARM UP SCRATCH
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Joshua KNOWLES Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Elliot COX Velo Club Venta
4th Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
SENIOR A LEAGUE / YOUTH A: POINTS RACE
1st Elliot COX Velo Club Venta 22 pts
2nd Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club 21 pts
3rd Joshua KNOWLES Palmer Park Velo RT / awcycles 17 pts
4th Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
SENIOR A LEAGUE / YOUTH A: UNKNOWN DISTANCE

1st Joshua KNOWLES Palmer Park Velo RT / awcycles
2nd Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Elliot COX Velo Club Venta
4th Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
SENIOR A LEAGUE / YOUTH A: SPRINT
1st Elliot COX Velo Club Venta
2nd Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Joshua KNOWLES Palmer Park Velo RT / awcycles
SENIOR A LEAGUE / YOUTH A: SCRATCH RACE
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Joshua KNOWLES Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Elliot COX Velo Club Venta
4th Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
VETERANS/ JUNIORS/WOMEN: 2 km SCRATCH
1st Joshua KNOWLES Palmer Park Velo RT / awcycles
2nd Elliot COX Velo Club Venta
3rd Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
4th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
5th Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
6th Alexandra DIEM Southampton University Road Club
7th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
8th Glen REDMAN CC Basingstoke
9th Doug CONROY Redmon CC
10th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
SENIOR ‘B’ LEAGUE: WARM UP SCRATCH
1st Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
3rd Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
4th Alexandra DIEM Southampton University Road Club
5th Glen REDMAN CC Basingstoke
6th Doug CONROY Redmon CC
SENIOR ‘B’ LEAGUE : POINTS RACE
1st Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 28 pts
2nd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC 17 pts
3rd Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club 10 pts
4th Glen REDMAN CC Basingstoke 3 pts
5th Alexandra DIEM Southampton University Road Club 2 pts
6th Doug CONROY Redmon CC
7th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
SENIOR ‘B’ LEAGUE: UNKNOWN DISTANCE
1st Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
3rd Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
4th Glen REDMAN CC Basingstoke
5th Alexandra DIEM Southampton University Road Club
6th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
7th Doug CONROY Redmon CC
SENIOR ‘AB’ LEAGUE: SPRINT
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3rd Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
4th Doug CONROY Redmon CC
SENIOR ‘B’ LEAGUE: SCRATCH RACE
1st Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
3rd Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
4th Alexandra DIEM Southampton University Road Club
5th Glen REDMAN CC Basingstoke
6th Doug CONROY Redmon CC
7th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East

VETERANS/JUNIOR/WOMEN: UNKNOWN DISTANCE
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Joshua KNOWLES Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Elliot COX Velo Club Venta
4th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
5th Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
6th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
7th Glen REDMAN CC Basingstoke
8th Doug CONROY Redmon CC
9th Alexandra DIEM Southampton University Road Club
10th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East

YOUTH U14: WARM – UP SCRATCH
1st Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
2nd James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
4th Nathaniel BROOKES Gillingham & District Wheelers CC
5th Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
6th Jamie WHITCHER Poole Wheelers Cycling Club
7th Abby OLD Hillingdon Slipstreamers
8th Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
YOUTH U14: KM SCRATCH
1st James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
2nd Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
3rd Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
4th Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
5th Jamie WHITCHER Poole Wheelers Cycling Club
6th Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
7th Nathaniel BROOKES Gillingham & District Wheelers CC
8th Abby OLD Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U14: POINTS
1st Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers 19 pts
2nd James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 17 pts
3rd Jamie WHITCHER Poole Wheelers Cycling Club 11 pts
4th Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers 8 pts
5th Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club 5 pts
6th Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
7th Nathaniel BROOKES Gillingham & District Wheelers CC
8th Abby OLD Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U14: HANDICAP
1st Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Abby OLD Hillingdon Slipstreamers
3rd Nathaniel BROOKES Gillingham & District Wheelers CC
4th Jamie WHITCHER Poole Wheelers Cycling Club
5th Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
6th Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
7th James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
8th Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers

YOUTH U14: SPRINT
1st Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
2nd Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
3rd Nathaniel BROOKES Gillingham & District Wheelers CC
4th Jamie WHITCHER Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U14: SCRATCH
1st James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
2nd Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
3rd Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
4th Jamie WHITCHER Poole Wheelers Cycling Club
5th Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
6th Nathaniel BROOKES Gillingham & District Wheelers CC
7th Abby OLD Hillingdon Slipstreamers
8th Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club

YOUTH U12: WARM – UP SCRATCH
1st Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
2nd Callum ROBINS Solent Pirates
3rd Charlie ABEL Poole Wheelers Cycling Club
4th Sophie TILLER Solent Pirates
5th Ella BEATON Solent Pirates
YOUTH U12: SCRATCH
1st Charlie ABEL Poole Wheelers Cycling Club
2nd Callum ROBINS Solent Pirates
3rd Sophie TILLER Solent Pirates
4th Ella BEATON Solent Pirates
5th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12: POINTS
1st Charlie ABEL Poole Wheelers Cycling Club 20 pts
2nd Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club 14 pts
3rd Callum ROBINS Solent Pirates 10 pts
4th Sophie TILLER Solent Pirates 6 pts
5th Ella BEATON Solent Pirates
YOUTH U12: HANDICAP
1st Sophie TILLER Solent Pirates
2nd Ella BEATON Solent Pirates
3rd Charlie ABEL Poole Wheelers Cycling Club
4th Callum ROBINS Solent Pirates
5th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12: SPRINT
1st Ella BEATON Solent Pirates
2nd Sophie TILLER Solent Pirates
3rd Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
4th Callum ROBINS Solent Pirates
5th Charlie ABEL Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12: SCRATCH
1st Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
2nd Charlie ABEL Poole Wheelers Cycling Club
3rd Callum ROBINS Solent Pirates
4th Sophie TILLER Solent Pirates
5th Ella BEATON Solent Pirates
YOUTH U10/U8: WARM – UP SCRATCH
1st Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Stanley KENT Hillingdon Slipstreamers
3rd Harrison HENDY IOW Cycling Club
4th Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
5th Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
6th Oliver KENT Hillingdon Slipstreamers
7th Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
8th Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club
9th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
YOUTH U10/U8: SCRATCH
1st Harrison HENDY IOW Cycling Club
2nd Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3rd Stanley KENT Hillingdon Slipstreamers
4th Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
5th Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
6th Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club
7th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
8th Oliver KENT Hillingdon Slipstreamers
9th Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U10/U8: POINTS
1st Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 16 pts
2nd Stanley KENT Hillingdon Slipstreamers 16 pts
3rd Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers 8 pts
4th Harrison HENDY IOW Cycling Club
5th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
6th Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
7th Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club
8th Oliver KENT Hillingdon Slipstreamers
9th Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers

YOUTH U10/U8: HANDICAP
1st Harrison HENDY IOW Cycling Club
2nd Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club
3rd Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
4th Stanley KENT Hillingdon Slipstreamers
5th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
6th Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
7th Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
8th Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
9th Oliver KENT Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U10: SPRINT
1st Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Stanley KENT Hillingdon Slipstreamers
3rd Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
4th Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U10/U8 : SCRATCH
1st Stanley KENT Hillingdon Slipstreamers
2nd Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3rd Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
4th Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
5th Oliver KENT Hillingdon Slipstreamers
6th Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club
7th Harrison HENDY IOW Cycling Club
8th Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
9th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC


Overall Standings after Round 6

1 Alex COLLINS Fareham Wheelers CC 77
2 Frank KILSBY VC St Raphaƫl / Waite Contracts / Hewitt Cycles 14
2 Andy SHACKEL Team Wiggle 13
3 Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 10
4 Brendan DREWETT Fareham Wheelers CC 7
B LEAGUE
1 Simon PETTIFER Poole Wheelers CC 85
2 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers 45
3 Jeremy GILL Poole Wheelers CC 19
4 Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 12
5 George SKINNER Salisbury Road & Mountain Bike CC 8
6 Paul GILBERT High Wycombe CC 4
7 Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club 2
Glen REDMAN CC Basingstoke 2
9 Doug CONROY Redmon CC 1
Caitlin PETERS i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 1
YOUTH A
1 Josh KNOWLES Palmer Park Velo RT / awcycles 60
2 Elliot COX Velo Club Venta 52
3 Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club 35
4 Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 21
5 Caitlin PETERS i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 11
6 Tom DAY Poole Wheelers CC 10
7 Owen GILES Portsmouth North End CC 3
YOUTH B
1 James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 74
2 Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers 40
3 Jamie WHITCHER Poole Wheelers CC 23
4 Joe O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 22
5 Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers 15
6 Danny HAVEY Fareham Wheelers CC 12
Abby OLD Hillingdon Slipstreamers 9
8 Tom STRINGER Hillingdon Slipstreamers 7
9 Charlotte KELLY Bournemouth Arrow CC 5
10 Nathaniel BROOKES Gillingham & District Wheelers CC 2
Peter DRABBLE VC Meudon 2
Jodie LEACH Mud Sweat n Gears CC 2
YOUTH C
1 Ben GILL Poole Wheelers CC 75
2 Sophie TILLER Solent Pirates 45
3 Charlie ABEL Poole Wheelers CC 36
4 Callum ROBINS Solent Pirates 20
5 Caitlin LOVELESS Hillingdon Slipstreamers 12
6 Aiden DEWHIRST Poole Wheelers CC 8
7 Ella BEATON Solent Pirates 5
8 Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club 2

YOUTH D TOT
1 Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 87
2 Stanley KENT Hillingdon Slipstreamers 45
3 Bobbie O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 18
4 Patrick ATKINSON Poole Wheelers Cycling Club 18
5 Finlay O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 17
6 Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club 12
7 Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC 5
8 Oliver KENT Hillingdon Slipstreamers 4
9 Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club 1
10 Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers 1
YOUTH E TOT
1 Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 85
2 Harrison HENDY IOW Cycling Club 57
3 Albie ATKINSON Poole Wheelers Cycling Club 24
4 Oliver TOOLEY Poole Wheelers Cycling Club 18
5 Ruby ISAAC Fenland Clarion Cycling Club 8
VETERANS TOT
1 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Whlrs 28
2 Jeremy GILL Poole Wheelers CC 15
3 Glen REDMAN North Hampshire Road Club 9
4 Doug CONROY Redmon CC 3
Jim ROBERTSON BC PM - South East 3
6 Steve COX Velo Club Venta 1
Paul GILBERT High Wycombe CC 1
JUNIORS TOT
1 Alex COLLINS Fareham Wheelers CC 17
2 Josh KNOWLES Palmer Park Velo RT / awcycles 9
3 Elliot COX Velo Club Venta 8
4 Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club 5
5 Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 2
Tom DAY Poole Wheelers CC 2
WOMEN TOT
1 Alexandra DIEM Southampton University Road Club 18
2 Caitlin PETERS i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 9



No comments:

Post a Comment