Prendas Ciclismo

Prendas Ciclismo
Quality Clothing for 21 Years

Primera-Sports

TrainSharp Cycle Coaching

PRIMERA-SPORTS

Featured post

South Region Road & Circuit Race Calendar 2019

Monday, 10 September 2018

UTAG 10, Report/Results


Utag Racing Team's third annual tribute Julian Jenkinson attracted a 175 rider field to the Liphook ten course in Hampshire Saturday,reports Dave Collard-Berry. It was a dull and cloudy afternoon with many riders shaking their heads thinking it wouldn't be a fast day. As riders were getting ready and signing-on they glanced at the result board and didn't notice any startling times for the early riders. Had they studied the start sheet more closely they would have noticed that Steve Whitewick had taken advantage of the new regulations for field layout and set the field out slowest to fastest. But did it work? The answer was a resounding yes as there was no bunching of riders on the road and rider interest around the result board as the faster times came in.

The event was won by James Boyman (Hoops Velo) in 18:07 which knocked six seconds off his pb and set a new Ten Mile record for a South DC rider (on a South DC Course). James wasn't the only rider to "PB"; David James (Wheels of Dorset) took second place with 18:18 cutting 13 seconds off his "PB" while Gary Chambers (NOPINZ) & Robert Moore (Nuun-Sigma Sport-London RT) tied for third place with 18:25. Gary reduced his "PB" by 10 seconds while Robert sliced 26 seconds off his. Other notable male rides were Clint Oliver (West Wight Wheelers) recording the dreaded 20:01 in 18th place but knocking off one minute & four seconds off his previous best, Max Webber (Andover Wheelers), 19:49, Antony Green (New Forest CC) 19:50 & Patrick Dunn (CC Weymouth) 19:23. On closer inspection there will be probably more.

As for the women, Joscelin Lowden (Storey Racing) took the win with her 21:04 slicing 10 seconds off her "PB" with Angela Carpenter (...a3crg) in 2nd place 21:38, in 3rd place was Mel Wasley (Epsom CC) 21:52 taking 11 seconds off her "PB", 4th place was Christina Murray (Army CU) yet another PB rider and in 5th place having her best time on the A3 this season was Louisa Cooper (Bournemouth Jubilee) 22:31.

The fastest team were Primera-Teamjobs who were led home Sam Wadsley (esp), Tom Temple (Jun) Paul Jones (vet) in 58:09. Andover Wheelers were the second team in 59:53. The clouds never moved away on Saturday afternoon but the smiles did appear, if the riders didn't score a "PB" then they were grinning once they got to Erica Fogg's cake counter.

Results UTAG RT 10 mile TT P881r ~ Saturday 8th September 2018
Tandem Event

1 David Butler
Peter Butler Charlotteville Cycling Club Vet
Esp 00:22:16
Solo Event
Pos Rider Team/Club Cat Actual
1 James Boyman Hoops Velo Sen 00:18:07
2 David Janes Wheels of Dorset Sen 00:18:18
3= Robert Moore Nuun-Sigma Sport-London RT Sen 00:18:25
3= Gary Chambers NOPINZ Sen 00:18:25
5 Chris McNamara Nuun-Sigma Sport-London RT Vet 00:19:03
6 Samuel Wadsley Primera-Teamjobs Esp 00:19:05
7 James Mapley Blazing Saddles Esp 00:19:09
8 Tom Temple Primera-Teamjobs Jun 00:19:16
9 Patrick Dunn Cycling Club Weymouth Vet 00:19:23
10 Nicholas English AeroCoach Sen 00:19:24
11 Andrew Langdown Blazing Saddles Vet 00:19:25
12 James Wright Charlotteville Cycling Club Vet 00:19:30
13 Paul Jones Primera-Teamjobs Vet 00:19:48
14 Max Webber Andover Wheelers Sen 00:19:49
15 Antony Green New Forest Cycling Club Vet 00:19:50
16 Greg Parker Cycling Club Weymouth Vet 00:19:54
17 Gregory Woodford Reading Cycling Club Vet 00:19:55
18 Clint Oliver West Wight Wheelers Vet 00:20:01
19= Kevin Baker Andover Wheelers Sen 00:20:02
19= Matthew Buckley Andover Wheelers Esp 00:20:02
19= Patryk Witkowski Poole Wheelers Sen 00:20:02
19= Steven Pink Poole Wheelers Vet 00:20:02
23 Joshua Clark Royal Navy & Royal Marines CA Esp 00:20:03
24 Ben Williams i-team Cyclists Club Esp 00:20:04
25 Andrew Thomas ...a3crg Sen 00:20:06
26= Sam Christy London Dynamo Sen 00:20:10
26= Dan Sadler RT316 Vet 00:20:10
28= Nick Dwyer Lewes Wanderers Cycling Club Vet 00:20:11
28= Neil Mackley Fareham Wheelers Cycling Club Vet 00:20:11
30 Mark Stafford Portsmouth North End Cycling Club Vet 00:20:21
31 Andy Smith Velo Club St Raphael Vet 00:20:22
32 Brendan Reese Army Cycling Union Vet 00:20:31
33 Steven Cottington Bath Cycling Club Vet 00:20:32
34 Robert Taylor Army Cycling Union Sen 00:20:35
35 Paul Haywood Epsom Cycling Club Vet 00:20:35
36 Matt Fisher Race Hub Vet 00:20:36
37 John Sibley UTAG RT Vet 00:20:37
38 Simon Berogna Velo Club St Raphael Vet 00:20:38
39= Paul Sanders Andover Wheelers Vet 00:20:41
39= Julian Middlewick Hampshire Road Club Vet 00:20:41
39= Gavin Tillson cyclisme du loup solitaire Vet 00:20:41
42 Rich Heath Oxted Cycling Club Sen 00:20:43
43= Alex Allen Royal Navy & Royal Marines CA Sen 00:20:44
43= James Cadman Hounslow & District Wheelers Sen 00:20:44
45 Antony Bee Wigmore Cycling Club Vet 00:20:47
46= Richard Gifford Trainsharp Vet 00:20:50
46= David Lugton Portsdown Hill Cycling Club Sen 00:20:50
48 David Shepherd ...a3crg Vet 00:20:53
49 Mark Woolford Team Swindon Cycles Vet 00:20:58
50 Barrie Watkinson Bournemouth Arrow Cycling Club Vet 00:21:01
51 Ben Ferris Andover Wheelers Jun 00:21:02
52 Joscelin Lowden Storey Racing WS 00:21:04
53 Howard Waller Python RT Vet 00:21:05
54= Ian Patterson Team New Forest Vet 00:21:09
54= Paul Byford Crawley Wheelers Vet 00:21:09
54= David Dalton Fareham Wheelers Cycling Club Vet 00:21:09
54= James Griffin Trainsharp Sen 00:21:09
58 Martin Albam Bath Cycling Club Vet 00:21:10
59 Chris Martin Yeovil Cycling Club Vet 00:21:12
60 Pete Harris Andover Wheelers Vet 00:21:14
61= Evan Jardine-Skinner Sotonia Cycling Club Vet 00:21:16
61= James Dick Tri Team Wessex Vet 00:21:16
61= Peter Hatt Velo Club St Raphael Vet 00:21:16
64 Peter Baker Lewes Wanderers Cycling Club Vet 00:21:21
65 Shaun Smart Southdown Velo Vet 00:21:28
66 Ian White Farnham Road Club Vet 00:21:29
67 Barry Eeles North Hampshire RC Vet 00:21:29
68 Sam Clarke Team Bottrill Sen 00:21:30
69 Graham Harman Sotonia Cycling Club Vet 00:21:32
70 Paul Martin TeamSpy Vet 00:21:34
71= Nolan Heather Worthing Excelsior Cycling Club Vet 00:21:35
71= Roderick MacFadyen Reading Cycling Club Vet 00:21:35
73= Angela Carpenter ...a3crg WV 00:21:38
73= John Glaysher ...a3crg Vet 00:21:38
73= Jon Saunders Charlotteville Cycling Club Sen 00:21:38
76 Stuart Peckham New Forest Cycling Club Vet 00:21:39
77 Colin Harrison East Grinstead Cycling Club Vet 00:21:42
78 Aron Kelly New Forest Cycling Club Sen 00:21:47
79 Max Doyle ...a3crg Jun 00:21:48
80 Peter Lynk Bournemouth Jubilee Wheelers Vet 00:21:50
81 Mel Wasley Epsom Cycling Club WS 00:21:52
82= Gary Allan G A Cycles Vet 00:21:53
82= Marcus Edwards Kingston Phoenix RC Vet 00:21:53
84= Stewart Ward New Forest Cycling Club Sen 00:21:55
84= Stephen Wood Antelope RT Vet 00:21:55
86 George Creasey Bournemouth Cycleworks Esp 00:21:56
87 Andrew Curley Warwickshire RC Vet 00:22:03
88 Christina Murray Army Cycling Union WV 00:22:08
89= Peter Cottington Bath CYCLING CLUB Vet 00:22:15
89= Colin Barton Worthing Excelsior Cycling Club Vet 00:22:15
91 David French Weybridge Wheelers Vet 00:22:23
92 David Lovell Addiscombe Cycling Club Vet 00:22:24
93 Tony Tuohy Redmon Cycling Club Vet 00:22:28
94 Louisa Cooper Bournemouth Jubilee Wheelers WS 00:22:31
95= Andy Hazell Nova Raiders Cycling Club Vet 00:22:33
95= Matthew Butler Charlotteville Cycling Club Sen 00:22:33
97 Martin Beale Velo Club St Raphael Vet 00:22:38
98 Andy Tedd South Downs Bikes Vet 00:22:39
99 Paul Flight UTAG RT Vet 00:22:40
100 Jerry Bromyard ...a3crg Vet 00:22:41
101 Kirsty McSeveney Fareham Wheelers Cycling Club WS 00:22:44
102 Tom Cosgrove VTTA (London & Home Counties) Vet 00:22:51
103 Michael Harrison North Hampshire RC Vet 00:22:57
104 Stuart Thompson Velo Club St Raphael Vet 00:23:00
105 Marianne Holt Team Bottrill WS 00:23:01
106 Mike Garner ...a3crg Vet 00:23:06
107 Emma Angove 73Degrees CC, WestSide Coaching WS 00:23:07
108 Tina Reid Trainsharp WV 00:23:12
109 Tony Flynn Willesden Cycling Club Vet 00:23:13
110 John McGlashan Redmon Cycling Club Vet 00:23:19
111 Oliver Berney Royal Sutton Cycling Club Vet 00:23:20
112= Peter Noble Epsom Cycling Club Vet 00:23:24
112= Steve Skinner Bognor Regis Cycling Club Vet 00:23:24
114 Simon Gifford Southampton University RC Vet 00:23:30
115 Gary Chiverton Bournemouth Jubilee Wheelers Vet 00:23:31
116 Daniel Sharp Charlotteville Cycling Club Vet 00:23:35
117 Deborah Smith Southdown Velo WV 00:23:38
118 Alan Doney Portsmouth Triathletes Vet 00:23:53
119 Michael Gowan Festival Road Club Vet 00:23:56
120 Ron Hooper Fareham Wheelers Cycling Club Vet 00:24:02
121 Mike Boyce ...a3crg Vet 00:24:03
122 Alistair Asher Team Quest Vet 00:24:08
123 Robert Pretorius ...a3crg Vet 00:24:10
124 Robert Engers Shorter Rochford RT Vet 00:24:11
125 Jorj James Maidenhead & District CC Vet 00:24:12
126 Michelle Walter Bournemouth Arrow Cycling Club WV 00:24:15
127= Peter Drabble WORX Factory Racing Powered by Silverstone Juv 00:24:18
127= Arja Scarsbrook Bush Healthcare WV 00:24:18
129 David Butler Charlotteville Cycling Club Vet 00:24:24
130 John Eames Chippenham & District Wheelers Vet 00:24:58
131 Gillian Reynolds Willesden Cycling Club WV 00:25:02
132 Martin Whitty ...a3crg Vet 00:25:11
133 John Froud Festival Road Club Vet 00:25:15
134 Gerry Peppin Corinium Cycling Club Vet 00:25:20
135= Martin Balk 3C Cyclexperience Vet 00:25:22
135= Paul Beck Hampshire Road Club Vet 00:25:22
137 Robyn Yates Addiscombe Cycling Club WV 00:25:24
138 Bob Jolliffe New Forest Cycling Club Vet 00:26:20
139 Simon Craig-McFeely ...a3crg Vet 00:26:31
140 Nicolas Schiettecatte Middlesex RC Vet 00:26:48
141 Chris Summers Sotonia Cycling Club Vet 00:26:49
142 Ken Rayson ...a3crg Vet 00:27:20
143 Gary Hodgson Alton Cycling Club Vet 00:28:25
144 Barrington Day Fareham Wheelers Cycling Club Vet 00:31:25
Team Classification

1 Primera-Teamjobs Samuel Wadsley, Tom Temple, Paul Jones 00:58:09
2 Andover Wheelers Max Webber, Kevin Baker, Matthew Buckley 00:59:53
3 Velo Club St Raphael Andy Smith, Simon Berogna, Peter Hatt 01:02:16
4 ...a3crg Andrew Thomas, David Shepherd, Angela Carpenter 01:02:37
5 Army Cycling Union Brendan Reese, Robert Taylor, Christina Murray 01:03:14
6 New Forest CC Antony Green, Stuart Peckham, Aron Kelly 01:03:16
7 Charlotteville CC James Wright, Jon Saunders, Matthew Butler 01:03:41
8 Bath Cycling Club Steven Cottington, Martin Albam, Peter Cottington 01:03:57
9 Fareham Wheelers Neil Mackley, David Dalton, Kirsty McSeveney 01:04:04
10 Trainsharp Richard Gifford, James Griffin, Tina Reid 01:05:11
11 Epsom Cycling Club Paul Haywood, Mel Wasley, Peter Noble 01:05:51
12 Bournemouth Jubilee Peter Lynk, Louisa Cooper, Gary Chiverton 01:07:52
13 Sotonia Cycling Club Evan Jardine-Skinner, Graham Harman, Chris Summers 01:09:37

No comments:

Post a Comment