TrainSharp Cycle Coaching

TrainSharp Cycle Coaching
Probably the Strongest & most able coaching team

Prendas Ciclismo

Prendas Ciclismo
Quality Clothing for 21 Years

On the Rivet Chamois Cream

PRIMERA

Featured post

South Region Road Race Calendar 2018

Monday, 18 December 2017

Calshot Track League #6 Results & Overall Standings


Results from round 6 of the Calshot Winter Track league, 17/12/17, round 5 was cancelled after rainwater leaked onto the track.
SENIOR ‘A’ LEAGUE: 28 LAP SCR
1st Alex COLLINS Primera-TeamJobs
2nd Frank KILSBY VC St Raphaël
3rd Max MOYLES Primera-TeamJobs
SENIOR ‘A’ LEAGUE : POINTS RACE
1st Max MOYLES Primera-TeamJobs 22 pts
2nd Alex COLLINS Primera-TeamJobs 20 pts
3rd Frank KILSBY VC St Raphaël 18 pts
SENIOR ‘A’ LEAGUE: UNKNOWN DISTANCE
1st Alex COLLINS Primera-TeamJobs
2nd Frank KILSBY VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles
3rd Max MOYLES VC St Raphaël
SENIOR ‘A’ LEAGUE: SPRINT
1st Alex COLLINS Primera-TeamJobs
2nd Max MOYLES Primera-TeamJobs
3rd Frank KILSBY VC St Raphaël
SENIOR ‘A’ LEAGUE: SCRATCH RACE
1st Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
2nd Frank KILSBY VC St Raphaël
3rd Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
4th Max MOYLES Primera-TeamJobs
5th Alex COLLINS Primera-TeamJobs
SENIOR ‘B'/U16 LEAGUE: 28 LAP SCR
1st Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
2nd Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
4th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
5th Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
6th Paul HENDY Bike Jockey CC
7th Tobias BUNYAN Eastbourne Rovers
SENIOR ‘B'/U16 LEAGUE : POINTS RACE
1st Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club 26 pts
2nd Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club 21 pts
3rd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 6 pts
4th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC 4 pts
5th Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club 3 pts
6th Paul HENDY Bike Jockey CC
7th Tobias BUNYAN Eastbourne Rovers

SENIOR ‘B'/U16 LEAGUE : UNKNOWN DISTANCE
1st Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
2nd Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
4th Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
5th Tobias BUNYAN Eastbourne Rovers
6th Paul HENDY Bike Jockey CC
7th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
YOUTH U16: SPRINT
1st Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
2nd Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
SENIOR ‘B' LEAGUE: SPRINT
1st Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
4th Paul HENDY Bike Jockey CC
SENIOR ‘B'/U16 LEAGUE: SCRATCH RACE
1st Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
3rd Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
4th Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
5th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
6th Tobias BUNYAN Eastbourne Rovers
7th Paul HENDY Bike Jockey CC
VETERANS/ JUNIORS: 2 km SCRATCH
1st Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3rd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
4th Paul HENDY Bike Jockey CC
5th Tobias BUNYAN Eastbourne Rovers
VETERANS/ JUNIORS: UNKNOWN DISTANCE
1st Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
3rd Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
4th Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
5th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
6th Tobias BUNYAN Eastbourne Rovers
7th Paul HENDY Bike Jockey CC

YOUTH U14: WARM - UP
1st Jodie TAYLOR Team Terminator
2nd Isabel SHARP Poole Wheelers Cycling Club
3rd Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
4th Tom STRINGER Palmer Park Velo RT / awcycles
5th Jacob SCHNABEL Fareham Wheelers Cycling Club
6th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
7th Arthur PURBRICK Poole Wheelers Cycling Club
8th Millie CHILCOTT Velo Club Venta
YOUTH U14: SCRATCH
1st Jacob SCHNABEL Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
3rd Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
4th Isabel SHARP Poole Wheelers Cycling Club
5th Jodie TAYLOR Team Terminator
6th Tom STRINGER Palmer Park Velo RT / awcycles
7th Arthur PURBRICK Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U14: POINTS
1st Jodie TAYLOR Team Terminator 15 pts
2nd Tom STRINGER Palmer Park Velo RT / awcycles 11 pts
3rd Isabel SHARP Poole Wheelers Cycling Club 10pts
4th Arthur PURBRICK Poole Wheelers Cycling Club 4 pts
5th Jacob SCHNABEL Fareham Wheelers Cycling Club
6th Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
7th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U14: HANDICAP
1st Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
2nd Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
3rd Tom STRINGER Palmer Park Velo RT / awcycles
4th Jacob SCHNABEL Fareham Wheelers Cycling Club
5th Isabel SHARP Poole Wheelers Cycling Club
6th Jodie TAYLOR Team Terminator
7th Arthur PURBRICK Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U14: SPRINT
1st Jodie TAYLOR Team Terminator
2nd Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
3rd Isabel SHARP Poole Wheelers Cycling Club
4th Arthur PURBRICK Poole Wheelers Cycling Club

YOUTH U14: SCRATCH
1st Tom STRINGER Palmer Park Velo RT / awcycles
2nd Jodie TAYLOR Team Terminator
3rd Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
4th Isabel SHARP Poole Wheelers Cycling Club
5th Jacob SCHNABEL Fareham Wheelers Cycling Club
6th Arthur PURBRICK Poole Wheelers Cycling Club
7th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12 BOYS: WARM - UP
1st Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Bradley TAYLOR Colchester Rovers CC
3rd Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
4th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
5th Alfred BUNYAN Preston Park Youth Cycling Club
6th Ollie BOARER i-Team Cyclists' Club
7th Charlie HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
YOUTH U12 BOYS: 1KM SCRATCH
1st Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Bradley TAYLOR Colchester Rovers CC
3rd Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
4th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
5th Alfred BUNYAN Preston Park Youth Cycling Club
6th Ollie BOARER i-Team Cyclists' Club
7th Charlie HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
YOUTH U12 BOYS: POINTS
1st Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 25 pts
2nd Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club 15 pts
3rd Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC 8 pts
4th Ollie BOARER i-Team Cyclists' Club 2 pts
5th Bradley TAYLOR Colchester Rovers CC
6th Alfred BUNYAN Preston Park Youth Cycling Club
7th Charlie HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
YOUTH U12 BOYS: HANDICAP
1st Ollie BOARER i-Team Cyclists' Club
2nd Alfred BUNYAN Preston Park Youth Cycling Club
3rd Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
4th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
5th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
6th Bradley TAYLOR Colchester Rovers CC
7th Charlie HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club

YOUTH U12 BOYS: SPRINT
1st Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Ollie BOARER i-Team Cyclists' Club
3rd Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
4th Bradley TAYLOR Colchester Rovers CC
YOUTH U12 BOYS: SCRATCH
1st Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
3rd Bradley TAYLOR Colchester Rovers CC
4th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
5th Alfred BUNYAN Preston Park Youth Cycling Club
6th Ollie BOARER i-Team Cyclists' Club
7th Charlie HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
YOUTH U12 GIRLS: WARM - UP
1st Katie-Ann CALTON Solent Pirates
2nd Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC
3rd Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
4th Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC
YOUTH U12 GIRLS: 1KM SCRATCH
1st Katie-Ann CALTON Solent Pirates
2nd Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
3rd Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC
4th Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC
YOUTH U12 GIRLS: POINTS
1st Katie-Ann CALTON Solent Pirates 25 pts
2nd Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers 15 pts
3rd Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC 10 pts
4th Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC
YOUTH U12 GIRLS: HANDICAP
1st Katie-Ann CALTON Solent Pirates
2nd Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC
3rd Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
4th Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC
YOUTH U12 GIRLS: SPRINT
1st Katie-Ann CALTON Solent Pirates
2nd Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
3rd Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC

YOUTH U12 GIRLS: SCRATCH
1st Katie-Ann CALTON Solent Pirates
2nd Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC
3rd Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
4th Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC
YOUTH U10/U8: WARM - UP
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club
3rd Harrison HENDY Bike Jockey CC
4th Myles BRADLEY Bike Jockey CC
YOUTH U10/U8: SCRATCH
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club
3rd Myles BRADLEY Bike Jockey CC
4th Harrison HENDY Bike Jockey CC
YOUTH U10/U8: POINTS
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 13 pts
2nd Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club 8 pts
3rd Myles BRADLEY Bike Jockey CC 5 pts
4th Harrison HENDY Bike Jockey CC 4 pts
YOUTH U10/U8: HANDICAP
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club
3rd Harrison HENDY Bike Jockey CC
4th Myles BRADLEY Bike Jockey CC
YOUTH U10/U8: SPRINT
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Harrison HENDY Bike Jockey CC
3rd Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club
4th Myles BRADLEY Bike Jockey CC
YOUTH U10/U8: SCRATCH
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club
3rd Myles BRADLEY Bike Jockey CC
4th Harrison HENDY Bike Jockey CC

Overall Standings after Round 6
A LEAGUE
Alex COLLINS Primera-TeamJobs 49
2 Tom ELLIS Southampton University RC 21
3 Tom DAY Poole Wheelers Cycling Club 13
4 Frank KILSBY VC St Raphaël 8
5 Max MOYLES Primera-TeamJobs 7
6 Harry JOHNSON The Hub Cycleworks 1
B LEAGUE
1 Harry JOHNSON The Hub Cycleworks 65
2 Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 58
3 James RICHARDS Southampton University RC 12
4 Tom DAY Poole Wheelers Cycling Club 9
5 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Whlrs 7
6 Glen REDMAN Cycle Club Basingstoke 4
7 Caitlin PETERS i-team Cyclist’s Club 4
8 Doug CONROY Redmon Cycling Club 3
9 Jim KENT Lyndon Dynamo 2
10 Dexter MANSEL-THOMAS Lee Valley Youth Cycling Club 2
11 Tobias BUNYAN Eastbourne Rovers 1
12 Dan BYRNE Poole Wheelers Cycling Club 1
YOUTH A
1 Tom DAY Poole Wheelers Cycling Club 62
2 Dan BYRNE Poole Wheelers Cycling Club 36
3 Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club 30
4 Joe O'BRIEN Zappis RT 16
5 Dexter MANSEL-THOMAS Lee Valley Youth Cycling Club 13
6 Ollie SUATT VC Meudon 10
7 Nathaniel BROOKES Gillingham & District Wheelers 11
8 Alex DAVIS Sotonia Cycling Club 9
9 Kinga INGRAM Halesowen A & CC 8
10 Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC 2
YOUTH B
1 Jodie TAYLOR Team Terminator 49
2 Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers 44
3 Isabel SHARP Poole Wheelers Cycling Club 25
4 Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club 18
5 Jacob SCHNABEL Fareham Wheelers Cycling Club 16
6 Tom STRINGER Palmer Park Velo RT 15
7 Josh GOLLIKER Preston Park Youth Cycling Club 11
8 Josh BALLINGER Preston Park Youth Cycling Club 10
9 Arthur PURBRICK Poole Wheelers Cycling Club 8
10 Luke GOODWILL Preston Park Youth Cycling Club 6
11 Abby OLD Palmer Park Velo RT 1
12 Elliot RAYBOULD Poole Wheelers Cycling Club 1
YOUTH C BOYS
1 Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 90
2 Stanley KENT Hillingdon Slipstreamers 25
3 Edward CHARLES Charlotteville Cycling Club 21
4 Bobbie O'BRIEN Lee Valley Youth Cycling Club 12
5 Bradley TAYLOR Colchester Rovers 11
6 Ollie BOARER i-team Cyclists Club 11
7 Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC 11
8 Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club 10
9 Finlay O'BRIEN Lee Valley Youth Cycling Club 8
10 Alfred BUNYAN Preston Park Youth Cycling Club 5
11 Jack CROMIE i-team Cyclists Club 5
12 William FLATAU Charlotteville Cycling Club 1


YOUTH C GIRLS
1 Katie-Ann CALTON Solent Pirates 67
2 Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers 62
3 Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC 24
4 Izzy BYRNE Poole Wheelers Cycling Club 21
5 Bobbie O'BRIEN Lee Valley Youth Cycling Club 9
6 Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC 6
7 Evie DAY Poole Wheelers Cycling Club 3

YOUTH D
1 Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 94
2 Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club 73
3 Harrison HENDY Bike Jockey CC 34
4 Oliver KENT Hillingdon Slipstreamers 3

YOUTH E
1 Myles BRADLEY Bike Jockey CC 90
2 Ted KENT Hillingdon Slipstreamers 61

VETERANS
1 Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 22
2 Paul HENDY Bike Jockey CC 11
3 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Whlrs 10
4 Doug CONROY Redmon Cycling Club 7
5 Jim KENT Lyndon Dynamo 5
6 Tobias BUNYAN Eastbourne Rovers 2
7 Glen REDMAN Cycle Club Basingstoke 2
JUNIORS
1 Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club 24
2 Tom DAY Poole Wheelers Cycling Club 2
3 Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club 1
WOMEN
1 Kinga INGRAM Halesowen A & CC 10
2 Caitlin PETERS i-team Cyclist’s Club 9
3 Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC 2



No comments:

Post a Comment