Wednesday, 29 July 2020

CTT National 100 Mile TT Champs, Start List


Andrew Rivett (VC St Raphael/Waites Contracts), above, Naomi Shinkins (Bournemouth Cycleworks Vitec Fire Ford Civil Trek), Brendan Reese (Army CU) and Corrine Clark (FTP Racing) are just some of the south-based riders on the start list for the CTT National 100 mile Championship at Royal Wootton Bassett, Wiltshire on Sunday August 16th August. The U84/100 course starts at Little Somerford and covers the Malmesbury-Kemble-Tetbury- Cirencester-Malmesbury loop twice. Other loacal riders include, Stuart Peckham, Martin Beale (VC St Raphael/Waites Contracts), Gary Lock (New Forest CC), Liam Sommerville, Dale Bucket (Bike Jockey), Nigel Sign (Fareham Wh) & Conrad Moss (Primera-Teamjobs). Both 2019 champions, Marcin Bialoblocki & Vicky Gill are not in the 140-strong field which includes include, Adam Duggleby (Almerico Vive Le Velo), Liam Maybank (Twickenham CC), Andy Jackson (Aerocoach), Tim McEvoy) FTP Racing), Kimberly Morrison (Drag2Zero), Emma Cockcroft (Bianch Dama), Chanel Mason (Storey Racing).
National 100 Mile Championship, Start List
11 06:11:00 Luhan Bely Walden Tri Male Junior
12 06:12:00 David Barry Sportfagley Male Vet
13 06:13:00 Andy Critchlow Norwood Paragon CC Male Vet
14 06:14:00 Gerry McGarr Gloucester City Cycling Club Male Vet
15 06:15:00 Robert Corry Fareham Wheelers CC Male Vet
16 06:16:00 Gareth Jones Clevedon & District Road Club Male Vet
17 06:17:00 Jon Heaney Maidenhead & District CC Male Senior
18 06:18:00 Benjamin Nickolls Bath Cycling Club Male Senior
19 06:19:00 Alan Ward Exeter Whs CC Male Senior
20 06:20:00 Archie Cross Team Lifting Gear Products/Cycles In Motion Male Senior
21 06:21:00 Rob Milnes Thanet RC Male Vet
22 06:22:00 Benoit Bely Walden Tri Male Vet
23 06:23:00 Tonymartin Lake Gloucester City Cycling Club Male Vet
24 06:24:00 James Pittard Didcot Phoenix CC Male Espoir
25 06:25:00 John Sirett Dursley Road Club Male Vet
26 06:26:00 Daryl Stroud Gloucester City Cycling Club Male Vet
27 06:27:00 Ian Barrett Performance Cycles CC Male Vet
28 06:28:00 Thomas Hogan VeloVitesse/ALLCAP/James Barry Male Senior
29 06:29:00 Andrew Rivett Velo Club St Raphael Male Vet
30 06:30:00 Brendan Reese Army Cycling Male Vet
31 06:31:00 Mike Kirby Banbury Star Cyclists' Club Male Vet
32 06:32:00 Tommy Barlow Clevedon & District Road Club Male Vet
33 06:33:00 James Ellis Ful-On Tri Male Senior
34 06:34:00 Kevin Bexley Team Swindon Cycles Male Vet
35 06:35:00 Liam Somerville Bike Jockey CC Male Senior
36 06:36:00 Matthew Thomas Cardiff 100 Miles RCC Male Senior
37 06:37:00 Dale Buckett Bike Jockey CC Male Senior
38 06:38:00 Arran Armstrong Velo Club Walcot Male Vet
39 06:39:00 Kevin Garland PDQ Cycle Coaching Male Vet
40 06:40:00 Martin Beale Velo Club St Raphael Male Vet
41 06:41:00 Nick Badcock Team Kirkley Cycles Male Senior
42 06:42:00 Niel Dunnage Cotswold Veldrijden Male Vet
43 06:43:00 Simon Lovelock Team Skipper Male Senior
44 06:44:00 Tom Cox Saint Piran Male Vet
45 06:45:00 Gary Lock New Forest CC Male Vet
46 06:46:00 Paul Winchcombe Chippenham & District Wheelers Male Vet
47 06:47:00 Adam Whittaker Salt And Sham Cycle Club Male Senior
48 06:48:00 Robert Jones Cardiff 100 Miles RCC Male Vet
49 06:49:00 Tom Grigson Bikestrong-KTM Male Senior
50 06:50:00 Steven Cottington Bath Cycling Club Male Vet
51 06:51:00 Lee Williams North Hampshire RC Male Senior
52 06:52:00 Robin Short Cotswold Veldrijden Male Vet
53 06:53:00 Mike Skidmore Cheltenham & County Cycling Club Male Senior
54 06:54:00 Anthony Atkin Didcot Phoenix CC Male Senior
55 06:55:00 Travis Bramley Plymouth Corinthian CC Male Espoir
56 06:56:00 Josh Crow-Stewart Arctic Aircon RT Male Senior
57 06:57:00 Ralph Anstis Royal Leamington Spa Cycling Club Male Senior
58 06:58:00 David Das Bradford-On-Avon Cycling Club Male Vet
59 06:59:00 David Bolton Bristol South Cycling Club Male Vet
60 07:00:00 Josh Griffiths Bikestrong-KTM Male Espoir
61 07:01:00 Jason Bouttell Team Vision Racing - Silverhook Male Senior
62 07:02:00 Jason Streather PDQ Cycle Coaching Male Vet
63 07:03:00 Stuart Peckham Velo Club St Raphael Male Vet
64 07:04:00 Adam Laycock VTTA (East Anglia Group) Male Vet
65 07:05:00 Rory Gilling FTP (Fulfil The Potential) Racing Male Senior
66 07:06:00 Ian Lindsay Gloucester City Cycling Club Male Vet
67 07:07:00 Mark Williams Swindon Wheelers Male Vet
68 07:08:00 Roger Whittle Gloucester City Cycling Club Male Vet
69 07:09:00 Nigel Sign Fareham Wheelers CC Male Vet
70 07:10:00 Jake Sargent FTP (Fulfil The Potential) Racing Male Espoir
71 07:11:00 William Howse Team Swindon Cycles Male Vet
72 07:12:00 Jymmy Trevor Hull Thursday RC Male Vet
73 07:13:00 Pete Christensen Alton CC/Owens Cycles Male Senior
74 07:14:00 Charles Zanettacci Cheltenham & County Cycling Club Male Vet
75 07:15:00 Robert Grover Rogue Racing Male Senior
76 07:16:00 Wayne Mayer Gloucester City Cycling Club Male Vet
77 07:17:00 Mark Bradley Bristol South Cycling Club Male Vet
78 07:18:00 John J Murphy Gloucester City Cycling Club Male Vet
79 07:19:00 Finlay Tarling WORX Factory Racing Powered By Silverstone Male Juvenile
80 07:20:00 Tim May PDQ Cycle Coaching Male Vet
81 07:21:00 Daniel Kempe Bristol South Cycling Club Male Vet
82 07:22:00 Justin Robbins Team Swindon Cycles Male Vet
83 07:23:00 Nick Livermore Bristol South Cycling Club Male Senior
84 07:24:00 Jimmy Jones Team Swindon Cycles Male Vet
85 07:25:00 William Lewis RE VO LTN Male Senior
86 07:26:00 Daniel Colman Arctic Aircon RT Male Senior
87 07:27:00 Richard Poynter Bristol South Cycling Club Male Senior
88 07:28:00 Darren Wrintmore Westbury Wheelers Male Vet
89 07:29:00 Darren Yarwood Almerico Vive Le Velo Male Vet
90 07:30:00 Sam Smith Bath Cycling Club Male Senior
91 07:31:00 Andy Cook Chippenham & District Wheelers Male Vet
92 07:32:00 Mark Pierce Plymouth Corinthian CC Male Senior
93 07:33:00 Andrew Scorey GS Metro Male Senior
94 07:34:00 Mael Bely Walden Tri Male Espoir
95 07:35:00 Ruth Purbrook Ful-On Tri Female Senior
96 07:36:00 Jade Anstis Royal Leamington Spa Cycling Club Female Senior
97 07:37:00 Joanna Wright Farnham Triathlon Club Female Senior
98 07:38:00 Leanne Thompson Royal Navy & Royal Marines CA Female Senior
99 07:39:00 Tara Grosvenor VeloVitesse/ALLCAP/James Barry Female Senior
100 07:40:00 Lucy Hurn Woking Cycle Club Female Vet
101 07:41:00 Tani Burge Onyx RT Female Senior
102 07:42:00 Chanel Mason Storey Racing Female Senior
103 07:43:00 Emma Cockcroft Bianchi Dama Female Senior
104 07:44:00 Lisa Davis TrainSharp Female Vet
105 07:45:00 Chantel Coetzer Redbridge CC Female Senior
106 07:46:00 Naomi Shinkins Bournemouth Cycleworks - Vitec Fire - Ford Civil - Trek Female Senior
107 07:47:00 Lauren Davies G.S. Henley Female Vet
108 07:48:00 Katrina Matthews Army Cycling Female Senior
109 07:49:00 Fiona Burnie GS Metro Female Senior
110 07:50:00 Corinne Clark FTP (Fulfil The Potential) Racing Female Senior
111 07:51:00 Theresa Taylor Ribble Valley Crossroads Care Cycling Team Female Vet
112 07:52:00 Alex Clay The Independent Pedaler - Nopinz Female Senior
113 07:53:00 Emily Kate Walton Beeston Cycling Club Female Senior
114 07:54:00 Laura Siddall Newark Castle C C Female Senior
115 07:55:00 Kim Barfoot-Brace Bath Cycling Club Female Senior
116 07:56:00 Mandy Bunn Datalynx-Parenesis Cycling Female Vet
117 07:57:00 Emma Lewis The Independent Pedaler - Nopinz Female Senior
118 07:58:00 Emma Bexson Stratford Cycling Club Female Vet
119 07:59:00 Kimberley Pickett Bicester Millennium CC Female Senior
120 08:00:00 Kimberley Morrison DRAG2ZERO Female Senior
121 08:01:00 Ross Holland Saint Piran Male Espoir
122 08:02:00 Tommy Murray GS Metro Male Senior
123 08:03:00 Dean Lubin Team Vision Racing - Silverhook Male Vet
124 08:04:00 Paul Burton Paceline RT Male Senior
125 08:05:00 Mark Sanders Mid Devon CC Male Vet
126 08:06:00 Rob Walker Cambridge University CC Male Senior
127 08:07:00 Henry Latimer Didcot Phoenix CC Male Senior
128 08:08:00 Joshua Tarling Team Backstedt Bike Performance Male Junior
129 08:09:00 Eugene Cross Team Lifting Gear Products/Cycles In Motion Male Espoir
130 08:10:00 Carl Donaldson GS Metro Male Vet
131 08:11:00 Ben Stowe Arctic Aircon RT Male Senior
132 08:12:00 Phil Williams Team Bottrill Male Senior
133 08:13:00 Lewis Timmins Team Swift Male Senior
134 08:14:00 Keith Murray DRAG2ZERO Male Vet
135 08:15:00 Tim McEvoy FTP (Fulfil The Potential) Racing Male Vet
136 08:16:00 Phillip Turner Bynea Cycling Club Male Vet
137 08:17:00 Richard Sharp Team Swift Male Senior
138 08:18:00 Ross Phelps Bristol Road Club Male Senior
139 08:19:00 Andy Jackson AeroCoach Male Vet
140 08:20:00 Conrad Moss Primera-Teamjobs Male Vet
141 08:21:00 Nick Clarke Arctic Aircon RT Male Senior
142 08:22:00 Adam Wild GS Metro Male Senior
143 08:23:00 Michael Cross Yorkshire Road Club Male Vet
144 08:24:00 Harry Walton Cheltenham & County Cycling Club Male Senior
145 08:25:00 Liam Maybank Twickenham CC Male Vet
146 08:26:00 John Wingfield Team Signum Male Senior
147 08:27:00 Arthur Franklin FTP (Fulfil The Potential) Racing Male Senior
148 08:28:00 Jonathan Shubert Arctic Aircon RT Male Senior
149 08:29:00 Richard Simmonds Look Mum No Hands! Male Vet
150 08:30:00 Adam Duggleby Almerico Vive Le Velo Male Senior

No comments:

Post a comment