Primera

TrainSharp Cycle Coaching

TrainSharp Cycle Coaching
Probably the Strongest & most able coaching team

Prendas Ciclismo

Prendas Ciclismo
Quality Clothing for 21 Years

On the Rivet Chamois Cream

PRIMERA

Featured post

Dorset Inter-Club Hill Climb Series 2017

Monday, 28 November 2016

Calshot Track League #4 Results & Standings


SENIOR ‘AB’ LEAGUE: 28 LAP SCR
1st Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
3rd Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
4th Glen REDMAN CC Basingstoke
5th Alexandra DIEM Southampton University Road Club
6th Doug CONROY Redmon CC
SENIOR ‘AB’ LEAGUE : POINTS RACE
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club 23 pts
2nd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 18 pts
3rd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC 14 pts
4th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club 5 pts
5th Alexandra DIEM Southampton University Road Club
6th Glen REDMAN CC Basingstoke
7th Doug CONROY Redmon CC
8th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
SENIOR ‘AB’ LEAGUE: UNKNOWN DISTANCE
1st Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
2nd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3rd Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
4th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
5th Glen REDMAN CC Basingstoke
6th Alexandra DIEM Southampton University Road Club
7th Doug CONROY Redmon CC
8th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
SENIOR ‘AB’ LEAGUE: SPRINT
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3rd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
SENIOR ‘AB’ LEAGUE: SCRATCH RACE
1st Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
4th Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
5th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
6th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
7th Alexandra DIEM Southampton University Road Club
8th Glen REDMAN CC Basingstoke
9th Doug CONROY Redmon CC
10th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East

VETERAN/ JUNIOR/WOMEN: 2 km SCRATCH
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
3rd Glen REDMAN CC Basingstoke
4th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
5th Stephen COX Velo Club Venta
6th Alexandra DIEM Southampton University Road Club
7th Doug CONROY Redmon CC
8th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
VETERANS/JUNIOR/WOMEN: UNKNOWN DISTANCE
1st Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
2nd Alexandra DIEM Southampton University Road Club
3rd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
4th Glen REDMAN CC Basingstoke
5th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
6th Doug CONROY Redmon CC

YOUTH U16: WARM - UP
1st Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
2nd Elliot COX Velo Club Venta
3rd Joshua KNOWLES Palmer Park Velo RT / awcycles
4th Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
5th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
6th Emma KEILLER Charlotteville Cycling Club
YOUTH U16: 1Km SCRATCH
1st Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
2nd Joshua KNOWLES Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
4th Elliot COX Velo Club Venta
5th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
6th Emma KEILLER Charlotteville Cycling Club
YOUTH U16: POINTS
1st Joshua KNOWLES Palmer Park Velo RT / awcycles 23 pts
2nd Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 18 pts
3rd Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club 11 pts
4th Emma KEILLER Charlotteville Cycling Club 5 pts
5th Elliot COX Velo Club Venta 3 pts
6th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U16: HANDICAP
1st Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
2nd Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Joshua KNOWLES Palmer Park Velo RT / awcycles
4th Emma KEILLER Charlotteville Cycling Club
5th Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
6th Elliot COX Velo Club Venta
YOUTH U16: SPRINT
1st Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
2nd Joshua KNOWLES Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
YOUTH U16: SCRATCH
1st Joshua KNOWLES Palmer Park Velo RT / awcycles
2nd Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
3rd Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
4th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
5th Emma KEILLER Charlotteville Cycling Club

YOUTH U14: WARM - UP
1st James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
2nd Jamie WHITCHER Solent Pirates
3rd Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
4th Tom STRINGER Hillingdon Slipstreamers
5th Abby OLD Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U14: 1km SCRATCH
1st James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
2nd Jamie WHITCHER Solent Pirates
3rd Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
4th Tom STRINGER Hillingdon Slipstreamers
5th Abby OLD Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U14: POINTS
1st James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 13 pts
2nd Jamie WHITCHER Solent Pirates 11 pts
3rd Tom STRINGER Hillingdon Slipstreamers 7 pts
4th Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers 6 pts
5th Abby OLD Hillingdon Slipstreamers 3 pts
YOUTH U14: HANDICAP
1st Abby OLD Hillingdon Slipstreamers
2nd Tom STRINGER Hillingdon Slipstreamers
3rd Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
4th Jamie WHITCHER Solent Pirates
5th James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
YOUTH U14: SPRINT
1st James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
2nd Jamie WHITCHER Solent Pirates
3rd Tom STRINGER Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U14: SCRATCH
1st James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
2nd Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
3rd Jamie WHITCHER Solent Pirates
4th Abby OLD Hillingdon Slipstreamers
5th Tom STRINGER Hillingdon Slipstreamers

YOUTH U12: WARM - UP
1st Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
2nd Callum ROBINS Solent Pirates
3rd Sophie TILLER Solent Pirates
4th Charlie ABEL Poole Wheelers Cycling Club
5th Caitlin LOVELESS Hillingdon Slipstreamers
6th Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12: SCRATCH
1st Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
2nd Caitlin LOVELESS Hillingdon Slipstreamers
3rd Sophie TILLER Solent Pirates
4th Callum ROBINS Solent Pirates
5th Charlie ABEL Poole Wheelers Cycling Club
6th Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12: POINTS
1st Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club 20 pts
2nd Charlie ABEL Poole Wheelers Cycling Club 16 pts
3rd Sophie TILLER Solent Pirates 7 pts
4th Caitlin LOVELESS Hillingdon Slipstreamers 7 pts
5th Callum ROBINS Solent Pirates
6th Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12: HANDICAP
1st Caitlin LOVELESS Hillingdon Slipstreamers
2nd Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
3rd Charlie ABEL Poole Wheelers Cycling Club
4th Sophie TILLER Solent Pirates
5th Callum ROBINS Solent Pirates
6th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12: SPRINT
1st Sophie TILLER Solent Pirates
2nd Caitlin LOVELESS Hillingdon Slipstreamers
3rd Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
4th Callum ROBINS Solent Pirates
YOUTH U12: SCRATCH
1st Sophie TILLER Solent Pirates
2nd Caitlin LOVELESS Hillingdon Slipstreamers
3rd Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
4th Callum ROBINS Solent Pirates
5th Charlie ABEL Poole Wheelers Cycling Club
6th Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U10: WARM – UP
1st Stanley KENT Hillingdon Slipstreamers
2nd Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3rd Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
4th Patrick ATKINSON Poole Wheelers CC
5th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
6th Oliver KENT Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U10: SCRATCH
1st Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Stanley KENT Hillingdon Slipstreamers
3rd Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
4th Patrick ATKINSON Poole Wheelers CC
5th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
6th Oliver KENT Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U10: POINTS
1st Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 18 pts
2nd Stanley KENT Hillingdon Slipstreamers 13 pts
3rd Patrick ATKINSON Poole Wheelers CC 11 pts
4th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
5th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
6th Oliver KENT Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U10: HANDICAP
1st Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Oliver KENT Hillingdon Slipstreamers
3rd Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
4th Patrick ATKINSON Poole Wheelers CC
5th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
6th Stanley KENT Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U10: SPRINT
1st Stanley KENT Hillingdon Slipstreamers
2nd Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3rd Patrick ATKINSON Poole Wheelers CC
4th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U10: SCRATCH
1st Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
2nd Stanley KENT Hillingdon Slipstreamers
3rd Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
4th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
5th Oliver KENT Hillingdon Slipstreamers
6th Patrick ATKINSON Poole Wheelers CC

YOUTH U8: WARM – UP
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
2nd Harrison HENDY IOW Cycling Club
3rd Ruby ISAAC Fenland Clarion
YOUTH U8: SCRATCH
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
2nd Harrison HENDY IOW Cycling Club
3rd Ruby ISAAC Fenland Clarion
YOUTH U8: POINTS
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC 15 pts
2nd Harrison HENDY IOW Cycling Club 9 pts
3rd Ruby ISAAC Fenland Clarion 6 pts
YOUTH U8: HANIDCAP
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
2nd Harrison HENDY IOW Cycling Club
3rd Ruby ISAAC Fenland Clarion
YOUTH U8: SPRINT
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
2nd Harrison HENDY IOW Cycling Club
3rd Ruby ISAAC Fenland Clarion
YOUTH U8: SCRATCH
1st Ruby ISAAC Fenland Clarion
2nd Harrison HENDY IOW Cycling Club
3rd Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
Overall standings after round 4
A LEAGUE
1 Alex COLLINS Fareham Wheelers CC 51
2 Andy SHACKEL Team Wiggle 13
3 Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 10
4 Brendan DREWETT Fareham Wheelers CC 7
B LEAGUE
1 Simon PETTIFER Poole Wheelers CC 56
2 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Whlrs 29
3 Jeremy GILL Poole Wheelers CC 13
4 Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 12
5 Paul GILBERT High Wycombe CC 4
6 Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club 2
6 Glen REDMAN CC Basingstoke 2
7 Caitlin PETERS i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 1
YOUTH A
1 Josh KNOWLES Palmer Park Velo RT / awcycles 35
2 Elliot COX Velo Club Venta 30
3 Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club 23
4 Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 21
5 Caitlin PETERS i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 11
6 Tom DAY Poole Wheelers CC 10
7 Owen GILES Portsmouth North End CC 3
YOUTH B
1 James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 49
2 Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers 27
3 Jamie WHITCHER Poole Wheelers CC 22
4 Joe O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 10
5 Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers 8
6 Abby OLD Hillingdon Slipstreamers 7
7 Charlotte KELLY Bournemouth Arrow CC 5
8 Tom STRINGER Hillingdon Slipstreamers 4
9 Danny HAVEY Fareham Wheelers CC 2
10 Peter DRABBLE VC Meudon 2
11 Jodie LEACH Mud Sweat n Gears CC 2
YOUTH C
1 Ben GILL Poole Wheelers CC 53
2 Sophie TILLER Solent Pirates 24
3 Charlie ABEL Poole Wheelers CC 16
4 Callum ROBINS Solent Pirates 16
5 Caitlin LOVELESS Hillingdon Slipstreamers 12
6 Aiden DEWHIRST Poole Wheelers CC 8
7 Poppy LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club 2
YOUTH D
1 Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 57
2 Stanley KENT Hillingdon Slipstreamers 33
3 Patrick ATKINSON Poole Wheelers Cycling Club 12
4 Bobbie O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 10
5 Finlay O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 7
6 Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club 6
7 Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC 5
8 Oliver KENT Hillingdon Slipstreamers 4
9 Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club 1
10 Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers 1
YOUTH E
1 Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 67
2 Harrison HENDY IOW Cycling Club 39
3 Albie ATKINSON Poole Wheelers Cycling Club 14
4 Oliver TOOLEY Poole Wheelers Cycling Club 10
5 Ruby ISAAC Fenland Clarion Cycling Club 8
VETERANS
1 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Whlrs 16
2 Jeremy GILL Poole Wheelers CC 11
3 Glen REDMAN North Hampshire Road Club 3
4 Jim ROBERTSON BC PM - South East 3
5 Steve COX Velo Club Venta 1
6 Doug CONROY Redmon CC 1
7 Paul GILBERT High Wycombe CC 1
JUNIORS
1 Alex COLLINS Fareham Wheelers CC 15
2 Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club 4
3 Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 2
4 Tom DAY Poole Wheelers CC 2
WOMEN
1 Caitlin PETERS i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 9
2 Alexandra DIEM Southampton University Road Club 6


No comments:

Post a Comment