Primera

TrainSharp Cycle Coaching

TrainSharp Cycle Coaching
Probably the Strongest & most able coaching team

Prendas Ciclismo

Prendas Ciclismo
Quality Clothing for 21 Years

On the Rivet Chamois Cream

PRIMERA

Monday, 14 November 2016

Calshot Track League #2 Full Results & Overall Standings


SENIOR ‘AB’ LEAGUE: 28 LAP SCR
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3rd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
4th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
5th Doug CONROY Redmon CC
6th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
SENIOR ‘AB’ LEAGUE : POINTS RACE
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club 28 pts
2nd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 18 pts
3rd Caitlin PETERS i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 8pts
4th Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club 4 pts
5th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club 2 pts
6th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
7th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
8th Doug CONROY Redmon CC
9th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
SENIOR ‘AB’ LEAGUE: UNKNOWN DISTANCE
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3rd Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
4th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
5th Caitlin PETERS i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
6th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
7th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
8th Doug CONROY Redmon CC
9th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
SENIOR ‘AB’ LEAGUE: SPRINT
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3rd Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
4th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC

SENIOR ‘AB’ LEAGUE: SCRATCH RACE
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
4th Caitlin PETERS i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
5th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
6th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
7th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
8th Doug CONROY Redmon CC
9th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
VETERANS/ JUNIORS/WOMEN: 2 km SCRATCH
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
4th Caitlin PETERS i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
5th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
6th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
7th Doug CONROY Redmon CC
8th Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
VETERANS/JUNIOR/WOMEN: UNKNOWN DISTANCE
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Jim ROBERTSON British Cycling Private Member - South East
4th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
5th Caitlin PETERS i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
6th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
7th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
8th Doug CONROY Redmon CC
YOUTH U16: WARM - UP
1st Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
3rd Caitlin PETERS i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
YOUTH U16: SPRINT
1st Caitlin PETERS i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
2nd Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
3rd Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club

YOUTH U14: WARM - UP
1st James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
2nd Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
3rd Jamie WHITCHER Poole Wheelers Cycling Club
4th Peter DRABBLE VC Meudon
5th Abby OLD Hillingdon Slipstreamers
6th Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
7th Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
8th Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
9th Charlotte KELLY Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
10th Jodie LEACH Mud Sweat n Gears CC
YOUTH U14: 1km SCRATCH
1st Jamie WHITCHER Poole Wheelers Cycling Club
2nd James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Abby OLD Hillingdon Slipstreamers
4th Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
5th Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
6th Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
7th Peter DRABBLE VC Meudon
8th Charlotte KELLY Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
9th Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
10th Jodie LEACH Mud Sweat n Gears CC
YOUTH U14: POINTS
1st James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 21 pts
2nd Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers 14 pts
3rd Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers 10 pts
4th Peter DRABBLE VC Meudon 7 pts
5th Jamie WHITCHER Poole Wheelers Cycling Club 5 pts
6th Abby OLD Hillingdon Slipstreamers 3 pts
7th Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
8th Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
9th Charlotte KELLY Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
10th Jodie LEACH Mud Sweat n Gears CC

YOUTH U14: HANDICAP
1st Jodie LEACH Mud Sweat n Gears CC
2nd Charlotte KELLY Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
3rd Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
4th Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
5th Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
6th Peter DRABBLE VC Meudon
7th Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
8th Jamie WHITCHER Poole Wheelers Cycling Club
9th Abby OLD Hillingdon Slipstreamers
10th James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
YOUTH U14: SPRINT
1st Jamie WHITCHER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
3rd Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U14: SCRATCH
1st= James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
1st= Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
3rd Joe O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
4th Peter DRABBLE VC Meudon
5th Jamie WHITCHER Poole Wheelers Cycling Club
6th Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
7th Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
8th Abby OLD Hillingdon Slipstreamers
9th Charlotte KELLY Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood

YOUTH U12: WARM - UP
1st Callum ROBINS Solent Pirates
2nd Charlie ABEL Poole Wheelers Cycling Club
3rd Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
4th Caitlin LOVELESS Hillingdon Slipstreamers
5th Sophie TILLER Solent Pirates
YOUTH U12: YOUTH 1km SCRATCH
1st Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
2nd Sophie TILLER Solent Pirates
3rd Callum ROBINS Solent Pirates
4th Caitlin LOVELESS Hillingdon Slipstreamers
5th Charlie ABEL Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12: POINTS
1st Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club 18 pts
2nd Caitlin LOVELESS Hillingdon Slipstreamers 12 pts
3rd Charlie ABEL Poole Wheelers Cycling Club 11 pts
4th Callum ROBINS Solent Pirates 7 pts
5th Sophie TILLER Solent Pirates 2 pts
YOUTH U12: HANDICAP
1st Callum ROBINS Solent Pirates
2nd Charlie ABEL Poole Wheelers Cycling Club
3rd Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
4th Caitlin LOVELESS Hillingdon Slipstreamers
5th Sophie TILLER Solent Pirates
YOUTH U12: SPRINT
1st Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
2nd Sophie TILLER Solent Pirates
3rd Charlie ABEL Poole Wheelers Cycling Club
4th Caitlin LOVELESS Hillingdon Slipstreamers
5th Callum ROBINS Solent Pirates
YOUTH U12: SCRATCH
1st Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
2nd Charlie ABEL Poole Wheelers Cycling Club
3rd Sophie TILLER Solent Pirates
4th Callum ROBINS Solent Pirates
5th Caitlin LOVELESS Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U10: WARM – UP
1st Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
3rd Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
4th Patrick ATKINSON Poole Wheelers CC
5th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
6th Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club
7th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
8th Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U10: 1km SCRATCH
1st Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
3rd Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
4th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
5th Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
6th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
7th Patrick ATKINSON Poole Wheelers CC
8th Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U10: POINTS
1st Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 18 pts
2nd Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers 13 pts
3rd Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers 6 pts
4th Patrick ATKINSON Poole Wheelers CC 3 pts
5th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
6th Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club
7th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
8th Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U10: HANDICAP
1st Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club
2nd Patrick ATKINSON Poole Wheelers CC
3rd Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
4th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
5th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
6th Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
7th Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
8th Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers

YOUTH U10: SPRINT
1st Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Patrick ATKINSON Poole Wheelers CC
3rd Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
4th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U10: SCRATCH
1st Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Finlay O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
3rd Bobbie O’BRIEN Hillingdon Slipstreamers
4th Patrick ATKINSON Poole Wheelers CC
5th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
6th Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club
7th Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
8th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC

YOUTH U8: WARM - UP
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
2nd Harrison HENDY IOW Cycling Club
3rd Albie ATKINSON Poole Wheelers CC
4th Ruby ISAAC Fenland Clarion
YOUTH U8: 1km SCRATCH
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
2nd Harrison HENDY IOW Cycling Club
3rd Albie ATKINSON Poole Wheelers CC
4th Ruby ISAAC Fenland Clarion
YOUTH U8: POINTS
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC 13 pts
2nd Harrison HENDY IOW Cycling Club 11 pts
3rd Albie ATKINSON Poole Wheelers CC 6 pts
4th Ruby ISAAC Fenland Clarion
YOUTH U8: HANDICAP
1st Harrison HENDY IOW Cycling Club
2nd Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
3rd Albie ATKINSON Poole Wheelers CC
4th Ruby ISAAC Fenland Clarion
YOUTH U8: SPRINT
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
2nd Harrison HENDY IOW Cycling Club
3rd Albie ATKINSON Poole Wheelers CC
4th Ruby ISAAC Fenland Clarion
YOUTH U8: SCRATCH
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
2nd Harrison HENDY IOW Cycling Club
3rd Albie ATKINSON Poole Wheelers CC
4th Ruby ISAAC Fenland Clarion

Overall Standings after Round 2

A LEAGUE
1 Alex COLLINS Fareham Wheelers CC 24
2 Andy SHACKEL Team Wiggle 13
3 Brendan DREWETT Fareham Wheelers CC 7
B LEAGUE
1 Simon PETTIFER Poole Wheelers CC 30
2 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Whlrs 17
3 Jeremy GILL Poole Wheelers CC 9
4 Paul GILBERT High Wycombe CC 4
YOUTH A
1 Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club 16
2 Elliot COX Velo Club Venta 14
3 Caitlin PETERS i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 11
4 Josh KNOWLES Palmer Park Velo RT / awcycles 9
5 Tom DAY Poole Wheelers CC 7
6 Owen GILES Portsmouth North End CC 3
YOUTH B
1 James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 22
2 Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers 19
3 Joe O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 10
4 Jamie WHITCHER Poole Wheelers CC 7
5 Charlotte KELLY Bournemouth Arrow CC 2
6 Jodie LEACH Mud Sweat n Gears CC 2
7 Peter DRABBLE VC Meudon 2
8 Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers 1
9 Abby OLD Hillingdon Slipstreamers 1
YOUTH C
1 Ben GILL Poole Wheelers CC 26
2 Charlie ABEL Poole Wheelers CC 14
3 Callum ROBINS Solent Pirates 14
4 Sophie TILLER Solent Pirates 7
5 Caitlin LOVELESS Hillingdon Slipstreamers 5
YOUTH D TOT
1 Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 29
2 Bobbie O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 10
3 Sam KENT Hillingdon Slipstreamers 10
4 Finlay O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 7
5 Patrick ATKINSON Poole Wheelers Cycling Club 4
6 Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club 3
7 Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers 1
8 Sam GILBERT Hillingdon Slipstreamers 1
YOUTH E
1 Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 32
2 Harrison HENDY IOW Cycling Club 18
3 Oliver TOOLEY Poole Wheelers Cycling Club 10
4 Albie ATKINSON Poole Wheelers Cycling Club 6
VETERANS
1 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Whlrs 8
2 Jeremy GILL Poole Wheelers CC 5
3 Jim ROBERTSON BC PM - South East 3
4 Doug CONROY Redmon CC 1
5 Paul GILBERT High Wycombe CC 1
JUNIORS
1 Alex COLLINS Fareham Wheelers CC 9
2 Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club 4
3 Tom DAY Poole Wheelers CC 2
WOMEN
1 Caitlin PETERS i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 6

No comments:

Post a Comment