Prendas Ciclismo

Prendas Ciclismo
Quality Clothing for 21 Years

On the Rivet Chamois Cream

PRIMERA

TrainSharp Cycle Coaching

TrainSharp Cycle Coaching
Probably the Strongest & most able coaching team

Featured post

South Region Road Race Calendar 2018

Tuesday, 22 November 2016

Calshot Track League #3, Results & Standings



SENIOR ‘AB’ LEAGUE: 28 LAP SCR
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-TandemClub
3rd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
4th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
5th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
6th Caitlin PETERS i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
7th Stephen COX Velo Club Venta
8th Glen REDMAN CC Basingstoke
SENIOR ‘AB’ LEAGUE : POINTS RACE
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club 26 pts
2nd Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-TandemClub 19 pts
3rd Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 13 pts
4th Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
5th Caitlin PETERS i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
6th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
7th Glen REDMAN CC Basingstoke
8th Stephen COX Velo Club Venta
SENIOR ‘AB’ LEAGUE: UNKNOWN DISTANCE
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3rd Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-TandemClub
4th Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
5th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
6th Caitlin PETERS i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
7th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
8th Glen REDMAN CC Basingstoke
9th Stephen COX Velo Club Venta
SENIOR ‘A’ LEAGUE: SPRINT
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-TandemClub
SENIOR ‘B’ LEAGUE: SPRINT
1st Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Glen REDMAN CC Basingstoke
3rd Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
4th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club

SENIOR ‘AB’ LEAGUE: SCRATCH RACE
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
3rd Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-TandemClub
4th Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
5th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
6th Caitlin PETERS i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
7th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
8th Glen REDMAN CC Basingstoke
9th Stephen COX Velo Club Venta
VETERANS/ JUNIORS/WOMEN: 2 km SCRATCH
1st Alex COLLINS Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-TandemClub
3rd Caitlin PETERS i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
4th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
5th Jeremy GILL Poole Wheelers Cycling Club
6th Stephen COX Velo Club Venta
7th Glen REDMAN CC Basingstoke

YOUTH U16: WARM - UP
1st Joshua KNOWLES Palmer Park Velo RT / awcycles
2nd Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
3rd Elliot COX Velo Club Venta
4th Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
5th Owen GILES Portsmouth North End CC
YOUTH U16: 1km SCRATCH
1st Joshua KNOWLES Palmer Park Velo RT / awcycles
2nd Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
3rd Elliot COX Velo Club Venta
4th Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
5th Owen GILES Portsmouth North End CC
YOUTH U16: POINTS
1st Elliot COX Velo Club Venta 30 pts
2nd Joshua KNOWLES Palmer Park Velo RT / awcycles 18 pts
3rd Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club 12 pts
4th Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
5th Owen GILES Portsmouth North End CC
YOUTH U16: HANDICAP
1st Elliot COX Velo Club Venta
2nd Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
4th Joshua KNOWLES Palmer Park Velo RT / awcycles
5th Owen GILES Portsmouth North End CC
YOUTH U16: SPRINT
1st Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Joshua KNOWLES Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
YOUTH U16: SCRATCH
1st Elliot COX Velo Club Venta
2nd Joshua KNOWLES Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem
4th Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
5th Owen GILES Portsmouth North End CC
6th Caitlin PETERS i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem

YOUTH U14: WARM - UP
1st James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
2nd Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
3rd Jamie WHITCHER Solent Pirates
4th Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
5th Abby OLD Hillingdon Slipstreamers
6th Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
7th Charlotte KELLY Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
YOUTH U14: 1km SCRATCH
1st James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
2nd Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
3rd Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
4th Jamie WHITCHER Solent Pirates
5th Abby OLD Hillingdon Slipstreamers
6th Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
7th Charlotte KELLY Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
YOUTH U14: POINTS
1st Abby OLD Hillingdon Slipstreamers 20 pts
2nd James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 12 pts
3rd Jamie WHITCHER Solent Pirates 10 pts
4th Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers 9 pts
5th Charlotte KELLY Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood 6 pts
6th Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club 3 pts
7th Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U14: HANDICAP
1st Charlotte KELLY Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood
2nd Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
3rd Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
4th Abby OLD Hillingdon Slipstreamers
5th James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
6th Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
7th Jamie WHITCHER Solent Pirates
YOUTH U14: SPRINT
1st Jamie WHITCHER Solent Pirates
2nd James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
3rd Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
4th Abby OLD Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U14: SCRATCH
1st James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
2nd Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers
3rd Jamie WHITCHER Solent Pirates
4th Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
5th Abby OLD Hillingdon Slipstreamers
6th Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
7th Charlotte KELLY Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood

YOUTH U12: WARM - UP
1st Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
2nd Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
3rd Sophie TILLER Solent Pirates
4th Ella BEATON Solent Pirates
5th Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC
6th Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC
YOUTH U12: 1km SCRATCH
1st Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
2nd Sophie TILLER Solent Pirates
3rd Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
4th Ella BEATON Solent Pirates
5th Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC
6th Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC
YOUTH U12: POINTS
1st Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club 21 pts
2nd Sophie TILLER Solent Pirates 19 pts
3rd Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club 6 pts
4th Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC 4 pts
5th Ella BEATON Solent Pirates
6th Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC
YOUTH U12: HANDICAP
1st Sophie TILLER Solent Pirates
2nd Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
3rd Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
4th Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC
5th Ella BEATON Solent Pirates
6th Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC
YOUTH U12: SPRINT
1st Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
2nd Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
3rd Sophie TILLER Solent Pirates
4th Ella BEATON Solent Pirates
YOUTH U12: SCRATCH
1st Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
2nd Sophie TILLER Solent Pirates
3rd Aiden DEWHIRST Poole Wheelers Cycling Club
4th Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC
5th Ella BEATON Solent Pirates
6th Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC
YOUTH U10: WARM – UP
1st Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Stanley KENT Hillingdon Slipstreamers
3rd Patrick ATKINSON Poole Wheelers CC
4th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
5th Oliver KENT Hillingdon Slipstreamers
6th Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club
7th Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U10: 1Km SCRATCH
1st Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Stanley KENT Hillingdon Slipstreamers
3rd Patrick ATKINSON Poole Wheelers CC
4th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
5th Oliver KENT Hillingdon Slipstreamers
6th Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club
7th Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
8th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
YOUTH U10: POINTS
1st Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 16 pts
2nd Stanley KENT Hillingdon Slipstreamers 15 pts
3rd Patrick ATKINSON Poole Wheelers CC 9 pts
4th Oliver KENT Hillingdon Slipstreamers
5th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
6th Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club
7th Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
8th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
YOUTH U10: HANDICAP
1st Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club
2nd Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
3rd Patrick ATKINSON Poole Wheelers CC
4th Stanley KENT Hillingdon Slipstreamers
5th Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
6th Oliver KENT Hillingdon Slipstreamers
7th Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
8th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC

YOUTH U10: SPRINT
1st Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Bobbie O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers
3rd Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles

YOUTH U10: SCRATCH
1st Thomas ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles
2nd Bobbie O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers
3rd Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
4th Patrick ATKINSON Poole Wheelers Cycling Club
5th Finlay O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers
6th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
7th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
8th Ella BEATON Portsmouth North End CC
9th Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC
10th Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC

YOUTH U8: WARM – UP
YOUTH U8: WARM - UP
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
2nd Albie ATKINSON Poole Wheelers CC
3rd Harrison HENDY IOW Cycling Club

YOUTH U8: 1km SCRATCH

1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
2nd Harrison HENDY IOW Cycling Club
3rd Albie ATKINSON Poole Wheelers CC
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
2nd Oliver GILL Poole Wheelers CC

YOUTH U8: POINTS
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC 15 pts
2nd Harrison HENDY IOW Cycling Club 9 pts
3rd Albie ATKINSON Poole Wheelers CC 6 pts
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC 15 pts
2nd Oliver GILL Poole Wheelers CC 9 pts

YOUTH U8: HANIDCAP
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
2nd Oliver GILL Poole Wheelers CC

YOUTH U8: SPRINT
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC
2nd Oliver GILL Poole Wheelers CC

YOUTH U8: SCRATCH
1st Oliver GILL Poole Wheelers CC
2nd Charlie PETTIFER Poole Wheelers CC

Overall Standings after round 3

A LEAGUE
1 Alex COLLINS Fareham Wheelers CC 39
2 Andy SHACKEL Team Wiggle 13
3 Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 10
4 Brendan DREWETT Fareham Wheelers CC 7
B LEAGUE
1 Simon PETTIFER Poole Wheelers CC 43
2 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Whlrs 22
3 Jeremy GILL Poole Wheelers CC 10
4 Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 8
5 Paul GILBERT High Wycombe CC 4
6 Glen REDMAN CC Basingstoke 2
7 Caitlin PETERS i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 1
YOUTH A
1 Elliot COX Velo Club Venta 28
2 Josh KNOWLES Palmer Park Velo RT / awcycles 23
3 Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club 17
4 Caitlin PETERS i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 11
5 Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 7
6 Tom DAY Poole Wheelers CC 7
7 Owen GILES Portsmouth North End CC 3
YOUTH B
1 James ASHCROFT Palmer Park Velo RT / awcycles 34
2 Jed SMITHSON Hillingdon Slipstreamers 27
3 Jamie WHITCHER Poole Wheelers CC 13
4 Joe O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 10
5 Charlotte KELLY Bournemouth Arrow CC 5
6 Abby OLD Hillingdon Slipstreamers 4
7 Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers 3
8 Danny HAVEY Fareham Wheelers CC 2
9 Peter DRABBLE VC Meudon 2
10 Jodie LEACH Mud Sweat n Gears CC 2
YOUTH C
1 Ben GILL Poole Wheelers CC 43
2 Sophie TILLER Solent Pirates 18
3 Charlie ABEL Poole Wheelers CC 14
4 Callum ROBINS Solent Pirates 14
5 Aiden DEWHIRST Poole Wheelers CC 8
YOUTH D
1 Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 43
2 Stanley KENT Hillingdon Slipstreamers 21
3 Patrick ATKINSON Poole Wheelers Cycling Club 10
4 Bobbie O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 10
5 Finlay O'BRIEN Hillingdon Slipstreamers 7
6 Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club 6
7 Oliver KENT Hillingdon Slipstreamers 2
8 Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers 1
9 Sam GILBERT Hillingdon Slipstreamers 1

YOUTH E
1 Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 50
2 Harrison HENDY IOW Cycling Club 28
3 Albie ATKINSON Poole Wheelers Cycling Club 14
4 Oliver TOOLEY Poole Wheelers Cycling Club 10
VETERANS
1 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Whlrs 11
2 Jeremy GILL Poole Wheelers CC 7
3 Jim ROBERTSON BC PM - South East 3
4 Steve COX Velo Club Venta 1
5 Doug CONROY Redmon CC 1
6 Paul GILBERT High Wycombe CC 1
JUNIORS
1 Alex COLLINS Fareham Wheelers CC 12
2 Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club 4
3 Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 2
4 Tom DAY Poole Wheelers CC 2
WOMEN
1 Caitlin PETERS i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 9





No comments:

Post a Comment