Primera

Prendas Ciclismo

Prendas Ciclismo
Quality Clothing for 21 Years

On the Rivet Chamois Cream

PRIMERA

TrainSharp Cycle Coaching

TrainSharp Cycle Coaching
Probably the Strongest & most able coaching team

Featured post

Product Test: GIESSEGI Redoute Bibtights

Monday, 2 October 2017

Downton 2 Day, "Glenn Longland Classic" Start List


THE 21st ANNUAL GLENN LONGLAND DOWNTON 2-DAY CLASSIC SATURDAY 7th /SUNDAY 8th OCTOBER 2017
SPONSORED BY ESTRELLA-BIKES /S.W. E.F.

H.Q. DOWNTON FOOTBALL CLUB
WICK LANE DOWNTON SALISBURY 3 STAGES UNDER T.L.I.CYCLING RULES ®ULATIONS

Stage 1 Prologue 2.4km Saturday 1.pm
Stage 2 Handicap Road Race 52km Saturday 2.45pm
Stage 3 Time Trial 24km Sunday 8.30am

21st DOWNTON 2-DAY CLASSIC 2017


Rider List

1 Richard Blake Antelope Racing Team A 1.01 8.31 10916
2 Stuart Grace G.A.Cycles D 1.02 8.32 16567
3 Richard Burch Sotonia Cycling Club B 1.03 8.33 11065
4 Matthew Posner Southampton Uni RC S 1.04 8.34 14688
5 Julian Lockwood Primera-Teamjobs C 1.05 8.35 11634
6 Bob Tyrrell Dursley R.C. E 1.06 8.36 11778
7 Tim Crumpton V.C.St.Raphael E 1.07 8.37 14815
8 Bob Ford UK-Biking/B`mouth Cycleworks/Trek F 1.08 8.38 11235
9 Joffrey Carlier Sotonia Cycling Club A 1.09 8.39 17760
10 Michelle Walter Bournemouth Arrow L(G) 1.10 8.40 14897
11 Stewart Ward New Forest C.C. M 1.11 8.41 14671
12 Zak Snell ZS Racing Team YA 1.12 8.42 17728
13 Red Walters Sotonia Cycling Club S 1.13 8.43 16154
14 Benjamin Ferris Andover Wheelers YA 1.14 8.44 17672
15 Courtney Edmonds Bike Jockey Cycling Club L(B) 1.15 8.45 16025
16 Lyndon Thompson New Forest C.C. B 1.16 8.46 16150
17 Ben Scott-Munden Sotonia Cycling Club S 1.17 8.47 14717
18 Tim Blackmore TB Racing Team C 1.18 8.48 17352
19 Andy Smith V.C.St.Raphael A 1.19 8.49 17168
20 Phil Harris New Forest C.C. C 1.20 8.50 17440
21 Dale Buckett Bike Jockey Cycling Club S 1.21 8.51 17573
22 Oliver Handley Southampton Uni RC S 1.22 8.52 17687
23 Paul Ransom Sotonia Cycling Club S 1.23 8.53 17698
24 Nick Carroll Mud Sweat `N` Gears S 1.24 8.54 17131
25 Ben Coward Southampton Uni RC S 1.25 8.55 16325
26 Cameron Taylor Sotonia Cycling Club S 1.26 8.56 17767
27 Chris Wilson UK-Biking/B`mouth Cycleworks/Trek M 1.27 8.57 15732
28 Tom Clements Offchamber M 1.28 8.58 17088
29 Tim Cooke Sotonia Cycling Club B 1.29 8.59 13912
30 Ken Buckley Spokes BPC Racing M 1.30 9.00 17691
31 Charlie Leech Southampton Uni RC S 1.31 9.01 14634
32 Phil Wilks Sotonia Cycling Club M 1.32 9.02 13720
33 Jack Trunwitt Bournemouth Arrow J 1.33 9.03 17172
34 Martin Rowland UK-Biking/B`mouth Cycleworks/Trek S 1.34 9.04 15530
35 Dan Murphy C.C.Weymouth B 1.35 9.05 17272
36 Jamie Susans Andover Wheelers A 1.36 9.06 17706
37 Brook Elgie Sotonia Cycling Club M 1.37 9.07 14720
38 Alex Collins Prrimera-Teamjobs S 1.38 9.08 14990
39 Oscar Hutchings V.C.Equipe-Flix S 1.39 9.09 15214
40 Simon Healey Andover Wheelers B 1.40 9.10 11623
41 Steve Howat Stratford Cycling Club B 1.41 9.11 17732
42 James Horton V.C.St.Raphael M 1.42 9.12 11408
43 1.43 9.13
44 Lee Morgan Team Bottril/HSS Hire A 1.44 9.14 17765
45 1.45 9.15
46 Thomas Key Primera-Teamjobs S 1.46 9.16 14633
47 1.47 9.17
48 Rupert Silman Bournemouth Jubilee A 1.48 9.18 17117
49 1.49 9.19
50 Matthew Downie Primera-Teamjobs S 1.50 9.20 16922

21st DOWNTON 2-DAY CLASSIC 2017

TEAMS
PRIMERA TEAMJOBS ANDOVER
NO RIDER TIME NO RIDER TIME
5 Julian Lockwood 14 Benjamin Ferris
38 Alex Collins 36 Jamie Susans
46 Thomas Key 40 Simon Healey
50 Matthew Downie

SOTONIA C.C.`A` SOTONIA C.C.`B`
13 Red Walters 3 Richard Burch
17 Ben Scott-Munden 9 Joffrey Carlier
26 Cameron Taylor 23 Paul Ranson
32 Phil Wilks 29 Tim Cooke
37 Brook Elgie
SOUTHAMPTON UNI RC
NEW FOREST C.C. 4 Matthew Posner
11 Stewart Ward 22 Oliver Handley
16 Lyndon Thompson 25 Ben Coward
20 Phil Harris 31 Charlie Leech
43 Stuart Peckham 47 Harry Chamberlain
45 Robert Veal
UK-BIKING+GUEST
V.C.STARS TEAM 8 Bob Ford
7 Tim Crumpton 27 Chris Wilson
19 Andy Smith 34 Martin Rowland
39 Oscar Hutchings 49 Tim Flynn
42 James Horton
DORSET TEAM
A+B TEAM 10 Michelle Walter
1 Richard Blake 12 Zak Snell
15 Courtney Edmonds 33 Jack Trunwitt
21 Dale Buckett 48 Rupert Silman
41 Steve Howat
S 2 B RACING TEAM
MC DE TEAM 24 Nick Carroll
2 Stuart Grace 30 Ken Buckley
6 Bob Tyrrell 35 Dan Murphy
18 Tim Blackmore 44 Lee Morgan
28 Tom Clements


Course Details

Saturday, 7th October

1.00pm- Prologue (2.4 km )

START at Downton Leisure Centre, Wick Lane, Downton. Proceed up Wick Lane to FINISH at top of Whitsbury.

2.45pm- Handicap Road Race 52km

START at lay-by on Lode Hill, Downton. Proceed up Lode Hill on the B3080 through Woodfalls, bear left via Hale into Forest Road to join the B3078 at Bramshaw Telegraph (M).Continue on B3078 to junction with B3079 at Brook Turn Left (M) through Bramshaw, continue through to turn left at Landford Village Hall (M) into Hamptworth Road. Stay on this road to Bowers Hill at Redlynch (M) turning left to complete Lap One. Continue on second lap as before, till approx. two miles past Hamptworth Golf Course.Turn Left (M) into Vicarage Road, Lover and continue left(M) at Redlynch Village Hall into School Road to bear into Whiteshoot passing Lover Sign to FINISH on climb 300 metres short of junction with B3080 at Woodfalls.

Sunday 8th October

8.30am-Time Trial 24kms

COURSE DETAILS-: START at lay-by on Lode Hill, Downton. Proceed up Lode Hill on the B3080 through Woodfalls, bear left via Hale into Forest Road to join the B3078 at Bramshaw Telegraph (M).Continue on B3078 to junction with B3079 at Brook Turn Left (M) through Bramshaw, continue through to turn left at Landford Village Hall (M) into Hamptworth Road. Stay on this road to Bowers Hill to FINISH at Junction with Kiln Lane Redlynch (24 kms) TURN RIGHT TO H.Q. DO NOT STOP AT FINISH.



No comments:

Post a Comment