Prendas Ciclismo

Prendas Ciclismo
Quality Clothing for 21 Years

On the Rivet Chamois Cream

PRIMERA

TrainSharp Cycle Coaching

TrainSharp Cycle Coaching
Probably the Strongest & most able coaching team

Featured post

South Region Road Race Calendar 2018

Sunday, 29 April 2012

Fielding Wins Again!, Wade grabs 2nd!



Harrison Fielding (Poole Wheelers) picked up another win in the Youth race at the Mountbatten circuit in Portsmouth.Fielding is mixing up his racing and has an entry in for the National 10 mile TT championships at Sawtry, Cambs on 20th May.Former Poole Wheeler, Jordan Wade (VC ST Raphael/Waites Contracts) took second in the 3rd cat race, gaining enough points for his 2nd cat license. Wade then promptly rode the senior event. In a race won by Jon Dibben (Hargroves Cycles), Will Stephenson (Primera/Specialized) finished 5th.
RESULT
E/1/2/3/J1/J2/J3
1 Jon DIBBEN Hargroves Cycles / Trant / Next / specialized 50 mins + 5 Laps
2 Simon BROOKS VC St Raphael / Waite Contracts / Hewitt Cycles st
3 Henry LATIMER Dream Cycling st
4 Phill REYNOLDS Peter Hansford Racing @ 1 lap

5 Will STEPHENSON Primera Specialized st
6 Tavis WALKER Wilier/ Live 2 ride st
7 Al MURISON Performance Cycles – CMI st
8 Jay EASTWOOD Primera Specialized st
9 Nick BAKER Zappi’s Cycling Club st
10 Harry BULSTRODE Peter Hansford Racing st
11 Stuart THOMPSON Andover Wheelers st
12 Tom FITZPATRICK 1CENI Velo @ 2 laps
13 Jon CANNINGS i-ride.co.uk st

14 Ian LEGG Primera Specialized st
15 Matt BONE i-team Cyclist’s Club st
16 Mike SCOTT Peter Hansford Racing st
17 Henry NEWBURY GWR Team st
18 Jordan WADE VC St Raphael / Waite Contracts / Hewitt Cycles st
3/4//J3/J4 CATEGORIES
1 Harry VEALE i-team Cyclist’s Club 40 mins + 3 Laps
2 Jordan WADE VC St Raphael / Waite Contracts / Hewitt Cycles st
3 Oscar HUTCHINGS University of Exeter Cycling Club st
4 Sam BAKER Wightlink RT st
5 Andy MacKAY Zappi’s Cycling Club st
6 Antony GRABHAM Fareham Wheelers CC st
7 Edward LEEMING Southampton University RC st
8 Jerry COLLINGWOOD Portsmouth North End CC st
9 Paul BARNARD Southdown Bikes st
10 David HOOPER MJS Racing st
11 Oliver BERNEY BC PM – South st

12 Harvey LOWE Hargroves Cycles / Trant / Next / specialized st
13 Iain HORLOCK Fareham Wheelers CC st
14 Norman MELLORS Hantspol CC st
15 James BRAID Team Wiggle st
16 Jerry LAMBERT Sotonia CC st
17 Chris HUTCHINGS BC PM – South st
18 Richard PEARMAN Team Wiggle st
19 Peter COWELL Fareham Wheelers CC st
20 John MARRINER Bournemouth Jubilee Wheelers CC st
21 Simon JEFFERIES i-team Cyclist’s Club st
22 Thomas KEY Southampton University RC st
23 Carl SILVER Bournemouth Jubilee Wheelers CC st
24 Andrew GOUGH VC St Raphael / Waite Contracts / Hewitt Cycles st
25 Gavin SQUIRES Fareham Wheelers CC st
26 Joe DONOHUE Fareham Wheelers CC st
27 Russ DAVIES VC St Raphael / Waite Contracts / Hewitt Cycles st
28 Dominic COUGHLIN Wightlink RT st
29 Thomas GOODYER Portsmouth North End CC st
30 Peter KITCHING Logo 9 MBI RT st
31 James LINDSAY i-team Cyclist’s Club st
32 James VANIERIS Southdown Velo / Hunters Springs st
33 Ian DONOHUE Fareham Wheelers CC st
34 Phill CHINN Fareham Wheelers CC st
35 Gregg JAMES Andover Wheelers st
36 Kevin FOSTER Wightlink RT st


YOUTH

U10/8
1 Ciaran LAMMIMAN Portsmouth Cycle Track League
2 Marshall THOMPSON Andover Wheelers
YOUTHS U12
1 Sam CLARK i-team Cyclist’s Club
2 Bethany LEWIS Palmer Park Velo RT
3 Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
4 Vaughn MARRIS Fareham Wheelers CC
5 Alistair FIELDING Poole Wheelers CC
6 William COOPER i-team Cyclist’s Club
YOUTHS U16/14
1 Harrison FIELDING Poole Wheelers CC
2 Joe DONOHUE Fareham Wheelers CC
3 Tom SAUNDERS i-team Cyclist’s Club @ 1 lap
4 George MOORE i-team Cyclist’s Club st
5 Joe TRUMAN i-team Cyclist’s Club st
6 Brendan DREWETT Fareham Wheelers CC st
7 Cameron THOMPSON Andover Wheelers st
8 Joe ANDREWS i-team Cyclist’s Club st
9 Harry DAVIDSON st
10 Megan LEWIS Palmer Park Velo RT st
11 Charlie CRESSWELL-HOGG Portsmouth North End CC st
12 Harvey MORCOMBE BC PM – South st
13 Jamie HUTCHINSON i-team Cyclist’s Club st
14 Joe CLARK i-team Cyclist’s Club st
15 Charlie COOPER i-team Cyclist’s Club st
16 James SAUNDERS i-team Cyclist’s Club st
17 Robert PANTER Portsmouth North End CC st

On a weekend that has seen many events cancelled, Gary Dighton (Poole Wheelers) managed to find his racing fix in the Bath CC 10 at Cricklade.


1st Jeff Jones www.drag2zero.com V4 20.22
2nd Rob Pears Bath CC V4 20.29
3rd Jon Wynn Northover VT V4 20.48
4th Paul Jones Bristol South CC S 21.28
5th Mark Lees North Devon Wh/Southfork S 21.32
6th Gary Dighton Poole Wh V4 21.45
7th Simon Williams Dursley RC S 21.46
8th Matthew Rowley Oxonian CC V4 21.59
9th David Kiddell Cavalier CC V4 22.15
10th Steve Potts Somerset RC V5 22.2

No comments:

Post a Comment